Politerno > Статті > Нідерланди втрачають терпіння в Європі

Нідерланди втрачають терпіння в Європі

 • 1 Березня, 2017
 • 1522 Переглядів
 • 0

Заможні і конкурентоспроможні: голландці подають приклад Європі. Проте, незадовго до виборів парламент доручив провести спірне дослідження по євро. Це пробуджує спогади про “Брексил”.

Про це пише Хольгер Цшепіц в статті “Нідерланди втрачають терпіння в Європі”, опублікованій на сайті газети Die Welt.

Нідерланди – завидна нація, навіть з точки зору Німеччини. Рівень безробіття в країні складає 5,4%, економічний приріст – близько 2%, і експорт на душу населення вдвічі більше, ніж в Німеччині. Статистично голандці на 8% багатші, ніж німці, навіть обігнали німців в рейтингу “Всесвітнього економічного форуму” і вважаються краще підготовленими до цифрового періоду. Тобто, Нідерланди – зразково-показова країна зони євро.

Якщо навіть ця зразкова країна незадоволена своєю спільною валютою, то це фатальний сигнал для валютної зони. Занепокоєння викликає той факт, що парламент хоче знати про це прямо зараз – пише європейське видання.

Депутати доручили провести дослідження з питання про майбутнє євро. Воно покликане перевірити, наскільки єдина валюта вигідна для країни і, можливо, рекомендувати вихід. Результат дослідження буде загальнодоступним.

Вибір часу має вирішальне значення. Через два тижні голландці обиратимуть новий парламент. Результати дослідження будуть опубліковані тільки після виборів. Але дискусія вже почалася і, як передбачається, вона забезпечить підтримку силам, що виступають проти євро. Підсумки виборів можуть поставити під загрозу стабільність як Європи так і Німеччини.

В Нідерландах також не надто популярна рятувальна політика Європейського центрального банку (ЄЦБ). Через низькі відсоткові ставки перші відрахування торкнулися пенсій голландців. Пенсія від підприємства, яка складається з вкладів працівників і роботодавців, має велике значення, і тому також стала темою передвиборної кампанії.

Протягом декількох тижнів “Партія свободи” (ЗВР) популіста Герта Вілдерса лідирує в рейтингах. Згідно з новими даними, він може розраховувати приблизно на 26 з 150 місць, отже, на більшу частину, ніж голова уряду Марк Рютте з “Народної партії за свободу і демократію” (ВСД). Навіть якщо Вілдерс не отримає правлячої більшості в парламенті, він може істотно заплутати партійну структуру”.

Слабка коаліція встановлених сил на папері може слідувати курсом на підтримку ЄС. Але насправді, такий альянс буде діяти проти ЄС, щоб не дозволити подальшого підйому популістів”, – сказав Марк Уолл, головний економіст по Європі в Deutsche Bank.

Це також може поставити під загрозу стабільність єврозони.

Нідерланди довгий час вважалися гарантом стабільності, тепер все різко змінилося. Це показує так званий “індекс Nexit” компанії “аналітичної “Sentix”. Згідно з цим індексом інвестори оцінюють вірогідність виходу Нідерландів з єврозони в 4,25%. Це значно вище багаторічного середнього показника в один відсоток. І, нарешті, Нідерланди завжди були відмінником зони євро, країною, яку майже ніщо не могло вивести з рівноваги.

“Я мало розумію в конкретній політиці Нідерландів. Але якщо зараз, через структури Європи і зони євро, терпіння втрачає один з найбільш толерантних народів в світі, то це тривожний сигнал”, – Говорить Чарльз Гейвіл, стратег дослідницької компанії “ГК Research”.

Ситуація в Голландії нагадує йому Великобританію влітку минулого року перед референдумом по “брексіту”.

“Люди хочуть суверенітету в одному питанні: вони хочуть вирішувати, які біженці мають право залишитися в країні і які повинні її залишити”.

Насправді, питання імміграції є одним з визначальних у виборчій кампанії. Кожен третій житель Нідерландів вважає, що це вкрай важливо для майбутнього. Складається враження, що економіка працює досить добре, щоб голландці виявляли до неї інтерес. Рівень безробіття настільки низький, як у жодній іншій країні ЄС, крім Естонії. Економічне зростання різко прискорилось. Пов’язано це в основному з ринком нерухомості, котрий швидко розвивається. Ціни відновилися після обвалу під час фінансової кризи і знаходяться, в середньому, на рівні лише на п’ять відсотків нижче, ніж рекорд 2008 року.

Це важливо для економічного добробуту. Зрештою, у двох з трьох голландців є будинок, але вони багато заборгували за нього. У громадян все по-іншому, не дивлячись на те, що Нідерланди вважаються однією з найбільш надійних країн зони євро, яка, при співвідношенні боргу в 60 %, практично відповідає Маастрихтським критеріям. При продуктивності економіки в 111%, громадяни настільки загрузли в боргах, як жоден інший народ в країні валютного союзу. У німців, наприклад, приватна заборгованість сягає 53%, а середній показник в зоні євро – 59%. Крім того, голландці на вершині і в інших спірних показниках, наприклад, в щільності населення. На один квадратний кілометр, в середньому, припадає 409 осіб , в Німеччині – тільки 232. Частка іноземців становить 22%. На думку експертів, це також може пояснити, чому у людей настільки розвинена потреба в контролі імміграції, і чому ЄС не користується там популярністю.

“Скептицизм стосується не стільки зони євро, скільки “Європейського союзу”, – говорить Максиміліан Кункель, головний стратег Німеччини в UBS Wealth Management. Його відділ визначає інвестиційну стратегію на загальну суму $ 2,1 трлн у глобальних активах і не очікує “Nexit”.

Різні опитування громадської думки показують, що люди в Європі, в основному, позитивно ставляться до єдиної валюти.

“Ми не намагалися спеціально застрахуватися від розпаду зони євро. Ми розподіляємо наші активи по всьому світу і вважаємо, що диверсифікації ризиків такого роду досить для того, щоб продовжувати мінімізувати регіональні ризики і використовувати глобальні можливості”.

У глобальних портфелях UBS акції Європи оцінені як “нейтральні”. Континент переживає зараз істотний економічний підйом, популізм втрачає підтримку, говорить Кункель. Проте, актори нервово очікують виборів в середині березня.

“Нідерланди встановлюють тенденції в тому, що стосується популізму в Європі”, – сказав Карстен Бжеськи, головний економіст ING Diba.

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь