Деркач і Порошенко
У середу, 16 вересня, позафракційний нардеп Андрій Деркач і колишній прокурор Костянтин Кулик опублікували новий компромат на Демократичну партію США і її клієнтелу в Україні.
На цей раз було менше “плівок Порошенка-Байдена” і більше розслідувань, як розкрадалися гроші. Деркач звичайно скандальна персона, відома своєю службою у КДБ і проросійською позицією, але подія відбулася і вона заслуговує на висвітлення та аналіз. Наводимо головні факти з нових одкровень Деркача.
3,5 мільйона синові Байдена
Деркач і Кулик показали схему, за якою відмивала гроші газовидобувна фірма “Бурізма”, де працював син віце-президента США – Хантер Байден. Гроші, які в Україні були в готівці, виводилися на Захід за фейковими контрактами і осідали на рахунках “Бурізми” в латвійській “дочці” “Приватбанку”.
Мова йде про суми по 10 мільйонів доларів кожен місяць.
З Латвії йшли проплати західним лобістам господаря “Бурізми”, екс-міністра екології Миколи Злочевського. Зокрема, вважають Деркач і Кулик, три з половиною мільйона доларів отримала підконтрольна Хантеру Байдену фірма Rosemont Seneca. Ще мільйон євро “впав” екс-президенту Польщі Олександру Кваснєвському.
Пограбування українців на тарифах
Деркач опублікував свідоцтва колишнього співробітника СБУ Віталія Михайлюка. Його відрекомендували як людину, яка працювала на компанію “ТехНова”, що арендувала ряд ТЕЦ в Україні.
За даними нардепа, її керівництво – бізнесмен Анатолій Шкрібляк – домовилося про призначення “смотрящих” від соратника Порошенка Ігоря Кононенка. Після впровадження схем на зразок “Роттердам +” група почала отримувати надприбутки.
Дороге вугілля закуповувалося у ПАР або Пенсільванії, що на папері подвоїло комунальні тарифи. В реальності ж паливо закуповувалося в “ЛДНР” або через російські фірми.
Одним з керівників цієї схеми від людей Кононенка Деркач назвав Олену Мазурову, яку НАБУ зараз підозрює в дачі хабара за закриття кримінальної справи проти господаря “Бурізми” Злочевського.
Мова, нагадаємо, йшла про шість мільйонів доларів. Деркач, правда, уточнив, що в цілому ціна питання дорівнювала $ 50 млн.
Коханець Шабунін та нові плівки Порошенка
Ще один цікавий факт з життя посольства Деркач розповів в прив’язці до свого конфлікту з американцями. Йому відмовили в візі.
Нардеп вважає, що це було зроблено на прохання глави “Центру протидії корупції” Віталія Шабуніна, якого Деркач вже звинувачував в розкраданні міжнародної допомоги.
Нардеп заявив, що 36-річний (і одружений) Шабунін знаходиться в романтичних стосунках з 55-річною повіреною США Крістіною Квін.
Були на прес-конференції і плівки Порошенка-Байдена. Вони стосувалися періоду, коли до влади вже прийшов Дональд Трамп, а Джо Байден, відповідно, втрачав роботу. Головний меседж Байдена – все для України залишиться по-старому.
Паралельно Джо заспівав багато дифірамбів Порошенкові, а Трампа порівняв з собакою, яка біжить за машиною, не розуміючи, хто в ній їде.
“Дивіться, цей хлопець, кажучи англійською, собака, яка біжить за машиною по дорозі. Погана собака буде бігти вздовж дороги. Це вираз в англійській мові. Він схопив машину. Він собака, яка схопила машину і навіть не знає з чого ця машина зроблена або що в ній. Тому у нас є шанс зробити його героєм”, – сказав Байден.
Екс-президент Порошенко зустрів ці метафори підлеслевим смішком. І навіть заявив, що підколов Трампа компліментами на адресу Обами.
“Я розповів йому (Дональду Трампу – ред.) про велике число позитивних речей, які робить президент Обама”, – зі сміхом говорив Порошенко в листопаді 2016 року.
Читайте також: В антикорупціонери після трьох ходок. Як активіст Шерембей став фігурантом кримінальних справ, “освоюючи” західні гранти
Торговці бананами з села Онацьківці
Окремою темою стала так звана реформа органів прокуратури, затіяна ще за генпрокурорства Руслана Рябошапки .
Згідно з інформацією, озвученою екс-прокурором Куликом, спочатку переатестовувати прокурорів вирішили через міжнародну міжурядову організацію IDLO. І хоча ця організація свого часу спричинила скандал з відновлювальними програмами в Афганістані, про що свідчать доповіді про нецільове використання коштів, які лягали на стіл тодішнього держсекретаря США Джона Керрі, – реформаторів це не збентежило.
І за керівництва Рябошапки на початку переатестації в Генпрокуратурі у 2019 році офіційно заявляли, що організаційну і технічну допомогу (ноутбуки, сервер, персонал, фахівці, оренда приміщення і т. д.) в проведенні тестування прокурорів зокрема і атестації в цілому ГПУ надала саме Міжнародна організація з розвитку права (IDLO), яка раніше також допомагала з організацією конкурсу до Вищого антикорупційного суду.
З цією організацією відомство ще у 2015 році уклало меморандум про допомогу, згідно з яким відомство отримує організаційну і технічну допомогу в ході реформи органів прокуратури.
Тоді також виникали питання до грузинської команди Давида Сакварелідзе, яка незрозуміло куди освоїла кілька мільйонів доларів техдопомоги США, але та історія була похована ще при Порошенкові і за обопільною угодою з американською владою.
Зараз екс-прокурор Кулик заявляє, що замість IDLO з не самою кришталевою репутацією відати переатестацію керівники ГПУ зразка кінця 2019 року довірили фірмі ТОВ “Сайметрікс-Україна”, заснованій в 2018 році зі статутним капіталом всього 5 тисяч гривень, основною діяльністю якої є зовсім не тестування на знання законодавства України, а … роздрібна торгівля з палаток.
Керівником цієї фірми офіційно числиться Галина Заріпова, зареєстрована в селі Онацьківці Хмельницької області.
Екс-прокурор Кулик стверджує, що цю неспеціалізовану фірму було обрано спеціально, щоб освоїти технічну допомогу США, виділену в розмірі 7 мільйонів доларів. “Вони торгують бананами на ринку в Київській області”, – уточнив екс-прокурор. Також, за даними розслідувачів, фірма сама не володіла технологією тестування, а купила її в іншої компанії.
Загалом класична “прокладка”.
Іншими словами, тестування було профанацією. За фактом, по-перше – розкрадалися гроші американського бюджету, по-друге – прокуратура під виглядом “тестування” вичищалася під потрібні посольству США кадри.
Причому, судячи з усього, подібного роду вплив США на відбір прокурорів відбувається і при Ірині Венедиктовій.
Деркач опублікував лист директора департаменту з правоохоронних питань посольства США Стефані Холмс на адресу Венедіктової. Там вказано список “незалежних експертів”, які увійдуть в кадрові комісії з відбору українських прокурорів.
Справа про розкрадання коштів “прокладкою” “Сайметрікс”, відкрита за заявою Деркача, була закрита без результатів. Також нардеп стверджує, що в Офісі генпрокурора знищені сотні документів про це тестування.
Одним з основних завдань, яке ставилося перед організаторами переатестації прокурорів, на думку Кулика, стало вигнання з Генпрокуратури співробітників, які займалися гучною справою “Burisma”, де на солідній платні в правлінні працював син нинішнього кандидата в президенти США Джо Байдена, Хантер, і ниточки від якого не раз приводили до самого Байдена-старшого.
Звідси і відомий скандал з вимогою Байдена-батька до тодішнього президента Петра Порошенка звільнити цього “сучого сина” генпрокурора Шокіна, який розслідував справи по “Burisma”.
За словами Кулика, особливе кураторство за реформою прокуратури здійснювали спеціальні повірені посольства США в Україні – Джордж Кент (нині високопоставлений співробітник Держдепу) і Крістіна Квін (зараз – в.о. посла в Україні).
Відразу ж після закриття генпрокурором Рябошапкою і його командою всіх кримінальних справ, зареєстрованих щодо нецільового використання коштів технічної допомоги, виділених США на реформу прокуратури, Кент написав лист подяки українській владі і висловив у ньому повне задоволення таким результатом.
Пізніше, зі слів Кулика, коли Рябошапка зрозумів, що з юридичної точки зору такі дії, як залучення неспеціалізованої фірми ТОВ “Сайметрікс-Україна”, яка торгує бананами в наметах, до проведення такого масштабного тестування прокурорів і виплата солідних гонорарів молодим людям студентського віку, які називали себе експертами, можуть мати наслідки, перед самою відставкою він благословив знищення 449 кг матеріалів по атестації слідчих і прокурорів Генпрокуратури.
Нинішній генпрокурор Ірина Венедіктова, за словами Кулика, також повністю підконтрольна вказівкам з посольства США. Про що говорить нещодавно оприлюднений в мережі лист представниці дипкорпусу США Стефані Холмс, яка в наказовому порядку вимагає продовжувати атестацію прокурорів на тих же умовах, що і раніше.
Тобто з використанням послуг фірми-торговця в наметах “Сайметрікс-Україна”.
Щоб хоч якось прикрити такий стан речей, в Офісі генпрокурора просто купили за додаткову плату тест на загальні здібності “Феміда”, який використовувався при відборі суддів ВАКС, і запустили його для прокурорів.
Кулик додав, що Крістіна Квін продовжує стежити за реформою прокуратури і практично управляє нею в ручному режимі, віддаючи письмові вказівки Венедіктовій.
За фактами розкрадання техдопомоги США, виділеної на реформу органів прокуратури, нардеп Деркач ініціював кримінальне провадження, відправивши заяву в Офіс генпрокурора. Однак внести до Єдиного реєстру відомості за заявою Деркача про посадові злочини по переатестації на Різницькій відмовилися, тому йому довелося домагатися відкриття справи через суд.
Читайте також: Брехня про вихід Тимошенко з політики – це черговий знак якості, який поставили на Юлії Володимирівні, – Власенко