Politerno > Статті > Україна і світ > Операція реінтеграція. Текст таємничого закону про Донбас

Операція реінтеграція. Текст таємничого закону про Донбас

  • 13 Липня, 2017
  • 1584 Переглядів
  • 0

Текст закону про реінтеграцію Донбасу таки просочився в ЗМІ

Документ визнає ОРДЛО окупованими територіями і дає право президенту ввести воєнний стан. Втім, як саме влада буде повертати Донбас – під питанням, адже документ – в доопрацюванні.

Операція реінтеграція

У середу, 12 липня, в ЗМІ таки просочився текст законопроекту про реінтеграцію Донбасу, який Рада планує розглянути в осінню сесію. Зміст документа опублікувало “Громадське ТБ“.

Журналісти не виключають, що швидше за все, влада допустила витік, щоб оцінити реакцію суспільства. Про розробку документа стало відомо ще три тижні тому, але його текст так і не був оприлюднений.

Втім, нічого нового з того, що вже озвучувалася експертами, немає. Деталі того, як саме влада бачить возз’єднання України з непідконтрольними районами Донбасу, поки не розкриваються.

Але влада запевняє, що процес буде базуватися на Мінських угодах.

Таємничий законопроект

Проект закону про реінтеграцію Донбасу регулює державну політику щодо ОРДЛО. Цілями реінтеграції Донбасу в документі оголошуються “звільнення територій і відновлення конституційного ладу”, а також захист прав і свобод людей, “які постраждали від російської агресії” (стаття 4).

Непідконтрольні Києву райони Донецької і Луганської областей в документі називаються “тимчасово окупованими Росією”. Це перша спроба влади закріпити таке формулювання на законодавчому рівні.

У тексті зазначається, що тимчасово окупованою територією визнається “сухопутна територія, в межах якої формування збройних сил РФ і незаконні формування, створені за участю РФ і керовані нею, а також окупаційна адміністрація РФ встановили і реалізують свою владу”.

Також документом тимчасово окупованими визнаються зовнішні і внутрішні морські води і повітряний простір над зазначеними вище територіями. Відносно окупованих територій встановлюється особливий правовий режим перетину кордонів, реалізації та забезпечення прав і свобод людини.

Будь-які органи на цій території, їх діяльність та прийняті рішення є незаконними, якщо вони не передбачені Конституцією та законами України.

За всіма фізичними та юридичними особами, незалежно від того, є вони переселенцями чи ні, зберігається право власності на належне їм майно на окупованих територіях.

“За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованих територіях, зберігається право власності на майно, в тому числі на нерухоме, включаючи земельні ділянки”, – вказується в проекті закону.

Законопроект також передбачає можливість введення в регіоні надзвичайного та воєнного стану за розпорядженням президента Петра Порошенка. Зокрема, він зможе приймати рішення про використання Збройних сил України і “інших військових формувань” в самопроголошених ДНР і ЛНР для “стримування і відсічі збройної агресії”.

“Президент України в період дії цього закону може приймати рішення про використання Збройних Сил України та інших законних військових формувань в Донецькій і Луганській областях для стримування і відсічі збройної агресії РФ, відновлення територіальної цілісності України, забезпечення охорони та оборони держкордону країни і лінії розмежування”, – йдеться в проекті закону.

Режим уздовж лінії зіткнення, порядок переміщення осіб і товарів через неї визначається начальником Об’єднаного оперативного штабу Збройних сил України за погодженням із Службою безпеки України. При цьому наголошується, що документом забезпечується пріоритетність виконання Мінських домовленостей.

Стаття 7 декларує, що при здійсненні політико-дипломатичних заходів з відновлення територіальної цілісності України забезпечується пріоритетність виконання положень Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року, а також Мінського меморандуму від 19 вересня того ж року і “комплексу заходів” від 12 лютого 2015 року.

Робота триває

Вперше про розробку законопроекту президент Петро Порошенко згадав ще на початку року в одному з виступів. Однак конкретики тоді не було. Ця тема знову з’явилася на початку червня, коли глава РНБО Олександр Турчинов заявив про необхідність завершення АТО і переходу до нового формату операції в Донбасі.

Пізніше Порошенко підтвердив, що в його адміністрації працюють над законопроектом “Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької та Луганської областей України”.

В Україні готують проект “АнтиМінск” Влада пояснила необхідність прийняття цього документа останніми подіями в Донбасі, зокрема, визнанням Росією документів самопроголошених ДНР і ЛНР, а також введенням тимчасової адміністрації на підприємствах української юрисдикції, які знаходяться на непідконтрольною Києву території.

Зазначалося, що Київ має намір юридично закріпити поняття “гібридної війни РФ”, що дозволить обґрунтувати застосування армії в цьому регіоні. У Києві вважають, що законопроект про реінтеграцію Донбасу визначить правовий статус окремих районів Луганської та Донецької областей, визнавши їх “окупованими”.

За інформацією депутатів, які працюють над законом, документ пропонує замінити АТО “військовою операцією”, якою керуватиме Оперативний штаб під командуванням президента.

Новий закон передбачає продовження роботи в Донбасі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ і не виключає можливості введення в регіон поліцейської або іншої миротворчої місії.

Крім того, законопроект виключає проведення будь-яких виборів в регіоні до повернення цих території під контроль Києва. Однак текст документа так і не був оприлюднений.

На засіданні в понеділок, 10 липня, РНБО мав затвердити законопроект про реінтеграцію Донбасу, але його розгляд перенесли. Як повідомила перший віце-спікер Верховної Ради, представник Києва в гуманітарній підгрупі по Донбасу Ірина Геращенко, робота над остаточним варіантом законопроекту, його текстом триває.

Скорше за все, законопроект буде внесений до Верховної Ради на початку вересня. При цьому документ буде ще обговорюватися з міжнародними партнерами України, в тому числі в “нормандському форматі”, з партнерами з США і НАТО.

Зокрема, Порошенко дав доручення провести консультації з країнами “нормандського формату” по закону про реінтеграцію Донбасу.

А заступник голови адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв відзначав, що влада вже визначилася і законодавча база про реінтеграцію Донбасу буде формуватися з “ключовими партнерами”.

Перед тим, як відповідний законопроект внесуть у Раду, його деталі узгодять з експертами з США, Франції і Німеччини.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE