Politerno > Статті > Україна і світ > Останній аргумент Путіна. Чи готова Росія застосувати ядерну зброю в Україні

Останній аргумент Путіна. Чи готова Росія застосувати ядерну зброю в Україні

  • 27 Вересня, 2022
  • 2414 Переглядів
  • 0

У зв’язку з темою “референдумів” про приєднання захоплених територій України до РФ різко активізувалася й інша тема – можливого застосування Росією у війні проти України ядерної зброї.

У Москві все частіше звучить теза, що після проведення “референдумів” та приєднання територій до Росії Москва сприйматиме дії ЗСУ на лінії фронту як “агресію проти суверенної території Росії” і може застосувати для її “захисту” всі наявні засоби, включаючи ядерну зброю.

Раніше про це говорили різні експерти, блогери та ЛОМи, а представники російської влади переважно натякали.

Але сьогодні заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв сказав про ядерну зброю прямо

“Уявімо собі, що Росія змушена застосувати найгрізнішу зброю проти українського режиму, який вчинив масштабний акт агресії, небезпечний для самого існування нашої держави. Вважаю, що НАТО не стане прямо втручатися в конфлікт і за такого розкладу. Адже безпека Вашингтона, Лондона, Брюсселя для Північноатлантичного альянсу набагато важливіша за долю нікому не потрібної України”, – написав Медведєв.

Поки що незрозуміло, що це – погрози з метою добитися від України та її західних союзників якихось поступок і спонукати, наприклад, до оголошення перемир’я з фіксацією лінії фронту як де-факто нового “кордону” між країнами, чи російське керівництво реально готове застосувати ядерну зброю.

Останнє, звісно, ​​здається абсолютно неймовірним. І в нього в жодному разі не хочеться вірити. Але варто нагадати, що і до 24 лютого мало хто з пересічних громадян хотів вірити в те, що можливе вторгнення Росії.

При цьому Володимир Зеленський на 100% ймовірності застосування ядерної зброї не відкидає. 

“Я не вірю, що він (Путін – ред.) застосує цю зброю. Я не думаю, що світ дозволить їй використовувати цю зброю. Але ми не можемо зазирнути в голову цій людині, є ризики”, – сказав Зеленський.

Наскільки дійсно реальною є загроза застосування ядерної зброї, у матеріалі.

 

Все залежить від США та Китаю 

Імовірність ядерного удару Росії по Україні може зменшитися, якщо країни НАТО гарантують застосування у відповідь своєї ядерної зброї проти РФ. Москва може, звичайно, не дослухатися до цих попереджень і заявити, що готова до ядерної війни із Заходом, але це вже буде, очевидно, зовсім інша ситуація.

Цього року екс-прем'єр Британії Борис Джонсон заявив, що він готовий застосувати британську ядерну зброю проти Росії, навіть якщо не буде рішення щодо цього всіх союзників Альянсу. Ще будучи кандидаткою на пост глави уряду, Ліз Трасс теж оголосила про готовність застосувати ядерну зброю у разі потреби, якщо стане прем’єр-міністром Великобританії.

Щодо США, то президент Байден обіцяє Путіну наслідки, якщо буде застосовано ядерну зброю, але не каже які.

"Ви думаєте, я б вам сказав, якби точно знав... Звичайно, я вам не скажу. Наслідки будуть. Вони стануть більшими ізгоями у світі, ніж будь-коли були. І залежно від масштабів того, що вони роблять, ми визначимо, якою буде відповідь", - заявив президент США.

Учора ЗМІ активно цитували колишнього командувача американських військ у Європі генерал-лейтенанта Бена Ходжеса, який сказав так: "Відповідь Америки, можливо, буде і не ядерною, але це не завадить збройним силам США знищити російський Чорноморський флот або кримські військові бази".

Позиція ж офіційних осіб і НАТО, і США поки що цілком однозначна - Захід не хоче вступати у війну з Росією. А удар по РФ у відповідь на застосування ядерної зброї в Україні - це, з великою ймовірністю, старт світової війни. І поки дуже важко сказати, чи наважаться західні союзники України піти на такий крок. 

Що стосується подальшого посилення санкцій проти РФ, у разі застосування росіянами ядерної зброї, оголошення її країною-терористом та повне припинення дипвідносин, то зв'язки Москви та Заходу і так знаходяться на нульовій точці. І тому санкції навряд чи будуть сильним аргументом для Росії.

У той самий час чинник санкцій може мати велике значення, якщо його пред'являть Москві нинішні найбільші партнери Росії - Китай, Індія, Туреччина. 

Якщо щонайменше ці три країни скажуть, що у разі ядерного удару приєднуються до західних санкцій і розірвуть усі відносини з РФ, то це може стати сильним аргументом для РФ не вдаватися до ядерного удару за жодних обставин.

Але поки що такі застереження не зроблено, хоча й підпис Сі Цзіньпіня стоїть під спільною із лідерами "ядерних" країн заявою про недопущення ядерної війни.

Якщо підсумувати, то головним фактором стримування для Росії у можливому застосуванні ядерної зброї проти України буде позиція зовнішніх сил. Яка поки що не артикулована. 

Українська реакція

В українському інформполі з приводу ядерної загрози переважають скептичні та навіть тролінгові настрої. Імовірність ядерного удару прийнято оцінювати як дуже низьку. А розмови про це – як елемент інформаційно-психологічного тиску Росії на Україну з метою посіяти паніку та схилити до переговорів та поступок.

Хоча, як писалося вище, президент Зеленський повністю ядерну загрозу не відкидає.

А головком ЗСУ Валерій Залужний у своїй статті для "Укрінфору", написаній на початку вересня, окремо наголосив на важливості того, щоб Захід був готовий відповісти на можливе застосування Росією ядерної зброї проти України. 

"Будь-які спроби практичних кроків щодо застосування тактичної ядерної зброї мають бути припинені з використанням всього арсеналу засобів, які є у розпорядженні країн світу", - написав головком ВСУ.

На думку політолога Руслана Бортника, українське керівництво має двояке ставлення до ядерних загроз з боку Росії.

"З одного боку, є розуміння, що з категорії неймовірного ця загроза перейшла в малоймовірну. Тому в країну завозяться засоби цивільного захисту, до сигналу повітряної тривоги додалися сигнали про загрозу хімічного та радіоактивного зараження. Може бути не лише прямий ядерний удар, а й руйнація ядерних і хімоб'єктів. З іншого - влада боїться голосно говорити про такі загрози, щоб не спровокувати паніку та інші деструктивні процеси в суспільстві. Трохи схоже на те, як вони поводилися перед вторгненням Росії 24 лютого. Хоча, звичайно, тоді небезпека була набагато реальнішою. Того, наше керівництво підозрює, що сама дискусія про застосування Кремлем "ядерної палиці", яка активізувалася як на Заході, так і в Росії, - такий собі шантаж України з метою примусу до поступок. Це теж певною мірою нагадує лютневу ситуацію", - коментує політолог.

Судячи зі всього, керівництво України в питанні ядерних загроз "цілком покладається" на США та інших західних союзників, які володіють зброєю масового ураження, що багато в чому пояснює нинішнє ставлення Банкової.

Ще один примітний момент: Росія відкрито погрожує ядерними ударами Заходу, а не Україні. Це можна розцінювати як шантаж західних країн і в цьому сенсі слова Медведєва про ядерні удари у відповідь на можливе постачання далекобійних ракет Києву звучать як запрошення до "розмови" про співіснування - як під час Карибської кризи. Про це розмірковує цілий ряд експертів.

Як писалося вище, якщо загроза ядерного удару по Україні перейде з гіпотетичного розряду в реальну, все залежатиме від зовнішніх сил і від того, яку позицію вони займуть. Чи попередять Росію про удар у відповідь, чи наполегливо порадять Україні йти на перемир'я і компроміси, щоб уникнути ядерної війни. 

"" Читайте також: Добити Ахметова. Навіщо Клименко відновив справу “Роттердам+” і кому це на руку

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE