Politerno > Статті > Україна і світ > Підсумки Трускавця-2: цементування “слуг”, повернення Милованова і тет-а-тет з Путіним

Підсумки Трускавця-2: цементування “слуг”, повернення Милованова і тет-а-тет з Путіним

  • 5 Жовтня, 2021
  • 808 Переглядів
  • 0

Триденне засідання “слуг народу” в готелі “Ріксос” у Трускавці зафіксувало кілька важливих поворотів в політиці Банкової. Причому не тільки у внутрішній, але і в зовнішній.

Цементація фракції

Перш за все варто підкреслити, що головним завданням засідання було “в закритому режимі” зцементувати фракцію. І це завдання виконано. Правда, для цього Володимиру Зеленському довелося самому приїхати до Трускавця і особисто переконувати тих своїх депутатів, які схильні орієнтуватися, скажімо, на Ігоря Коломойського або Ріната Ахметова. Звичайно, це не означає, що Коломойський і Ахметов втратили можливість лобіювати свої бізнес-інтереси через деяких “слуг народу”. Але в принципових для Зеленського політичних питаннях фракція буде одностайно голосувати так, як скаже Банкова.

 

Перевірочним експериментом стане голосування за відставку Дмитра Разумкова з поста спікера парламенту. Сам Разумков вважає, що на поточному пленарному тижні (5-8 жовтня) це неможливо за регламентом. “Я бачив в засобах масової інформації про те, що голосування може відбутися у вівторок-середу, — сказав Разумков, відкриваючи погоджувальну раду парламенту 4 жовтня. — Я хотів би всім нагадати, що ми живемо з вами за регламентом. І процедури, в тому числі і відкликання з посади голови Верховної Ради України, відбуваються за регламентом, згідно 76-й, 77-й статті, іншого не буде. Поки я голова Верховної Ради, тут буде працювати закон”.

Припустимо, у найближчі дні 150 депутатів внесуть пропозицію про відкликання спікера. Згідно ст. 76 регламенту рішення про включення цього питання до порядку денного приймається Радою на наступний день, тобто в середу. Одночасно Рада повинна доручити Рахунковій палаті провести фінансову перевірку виконання кошторису Верховної Ради в поточному році. Спікер повинен підготувати звіт про свою роботу та про виконання кошторису парламенту. “Цей звіт та висновок Рахункової палати надаються народним депутатам не пізніш як за два дні до розгляду питання на пленарному засіданні”, йдеться далі в ст. 76. Очевидно, що Разумков не поспішатиме з підготовкою звіту. Але навіть якщо він роздасть його в четвер або п’ятницю, розгляд цього питання доведеться призначити на наступний пленарний тиждень (19-22 жовтня). І Разумков, до речі, зможе використовувати це шоу для власного піару. У ст. 77 регламенту йдеться, що перед розглядом питання про відставку спікера Рада повинна дати йому виступити зі звітом.

Звичайно, це не виключає екстремальних сценаріїв типу позачергового засідання Ради десь поза стінами парламенту за відсутності Разумкова. Не випадково Зеленський на брифінгу в Трускавці заявив, що “регламент — це те слово, яке цілком може зробити похорон з українською економікою”. Тобто “заради вищих цілей” регламент порушуватиметься, тут сумнівів бути не може. Питання в тому, чи буде це робитися прямо зараз для негайної відставки Разумкова або ж спікеру дадуть ще кілька днів погратися в дотримання регламенту.

При голосуванні з питання про відставку буде показово, чи набереться за це 226 голосів “слуг народу” чи правлячій фракції доведеться вдаватися до послуг груп “За майбутнє” і “Довіра”. Залежно від цього можна буде оцінювати успіхи Зеленського в цементації фракції: 100%, або 90, або тільки 80%. Сбогодні Разумкова відсторонили від ведення пленарних засідань на час розгляду питання про його відставку – “слуги” дали лише 2оо голосів. Допомогли “За майбутнє”, “Довіра” і 3-є депутатів від “Справедливості” (“Голосу”).

Повернення Милованова

На особливу увагу заслуговує роль, яку зіграв в Трускавці президент Київської школи економіки Тимофій Милованов. Фактично він був там фігурою на одному рівні з головою партії Олександром Корнієнком і главою фракції Давидом Арахамією.

Нагадаємо, що Зеленський вже збирав “слуг народу” в трускавецькому готелі “Ріксос” з 29 липня по 4 серпня 2019 року — через тиждень після парламентських виборів, на яких “слуги” отримали більше 50% мандатів. Навчальною програмою тих зборів завідував саме Милованов. Напевно, в якості плати за успішне навчання “слуги” призначили Милованова міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства. Правда, він просидів у цьому кріслі лише півроку (з 29 серпня 2019 р. по 4 березня 2020 р.), після чого опинився в опалі. Однак потім Банкова повернула його в свою кадрову обійму, про що свідчило призначення його позаштатним радником керівника Офісу президента Андрія Єрмака 22 листопада 2020 р.

І ось тепер хвиля знову піднімає його вгору. У Трускавці-2 він теж, як і два роки тому, завідував програмою тренінгу. На цей раз “слуги народу” повинні були підготувати пропозиції на тему “Програма трансформації України 2030. Стратегічні пріоритети”. Під вечір у п’ятницю Милованов провів презентацію програми; деякі слайди оприлюднила “слуга народу” Мар’яна Безугла, наприклад: “Яка наша спільна мета. У 2030 році Україна відновила свої суверенні кордони і стала розвиненою економікою”. Всі спостерігачі відразу зробили два логічних висновки: по-перше, деокупація Донбасу відкладається до 2030 року, по-друге, до того ж часу Зеленський збирається сидіти в кріслі президента.

Після презентації Милованов розбив “слуг” на групи за напрямками. Вранці в суботу групи готували пропозиції до програми (кожна по своєму напрямку). А потім ввечері вони все це разом з Миловановим презентували Зеленському.

Фактично Милованов продемонстрував Банковій готовність генерувати економічні й політичні обгрунтування чого завгодно, що захочеться Зеленському та Єрмаку. Образно кажучи, захочеться ринкових цін на газ — буде тут же обґрунтовано, почому вони повинні бути ринкові, захочеться регульованих або фіксованих — це теж відразу отримає не менше переконливе обґрунтування.

Різні джерела говорять, що Милованов може незабаром отримати пост в уряді або ж очолити Нацбанк. Але вже зараз його можна вважати головним ідеологом Банкової. Не в сенсі генерації ідей, а саме в сенсі генерації ідеологічних обґрунтувань для побажань Єрмака і Зеленського.

Визнання про “вагнерівців”

Також дуже цікаве нове визнання Зеленського про його роль у зриві минулого літа української спецоперації із затримання бойовиків російської приватної військової компанії Вагнера, які воювали проти нас на Донбасі. Нагадаємо, що за планом спецоперації літак з 33 “вагнерівцями” повинен був вилетіти з Мінська у Стамбул, але 29 липня 2020 року “вагнерівці” були затримані в Білорусі силовиками Олександра Лукашенка.

24 червня 2021 року в довгому інтерв’ю програмі “VIP з Наталією Мосейчук” на телеканалі “1 + 1” Зеленський розповів, коли він останній раз спілкувався з Лукашенком по телефону. “Коли “вагнерівці” були на території Білорусі, я подзвонив Олександру Григоровичу та сказав, що готовий передати повну інформацію щодо цих людей, — зізнався він. — Я був упевнений, що він передасть нам цих вбивць. Але потім сталося те, що сталося, і це була моя остання з ним бесіда”.

Неважко обчислити, коли була ця розмова. На офіційному сайті президента України є повідомлення від 5 серпня 2020 року про телефонну розмову Зеленського і Лукашенко: “Глави держав детально обговорили питання, пов’язані із затриманням на території Білорусі в кінці липня групи осіб, що належить до приватної військової компанії Вагнера”.

Але ось тепер 2 жовтня на брифінгу в Трускавці Зеленський підкоригував свої показання. Він повідомив, що обговорював питання “вагнерівців” з Лукашенком по телефону, коли найманці на автобусах заїхали на територію Білорусі.

“Моє обговорення питання “вагнерівців” було з паном Лукашенком, це правда, по телефону, коли ці люди заїхали, наскільки мені відомо, автобусами заїхали на територію Білорусі, — розповів Зеленський “Прямому” каналу. — Так от, коли вони заїхали, ми розуміли чудово щодо справ цих людей, бойовиків, ця інформація давно є в державі, у мене була розмова з президентом Олександром Григоровичем Лукашенко. І я йому сказав: там у вас бойовики, у нас є інформація, вони … Ну, якісь деталі я йому говорив. І він мені сказав: так, ми вивчимо це питання, обов’язково, ви ж знаєте, як ми дружимо, як дружать наші держави, ми зробимо все можливе. І все. І після цього все”.

Відомо, що міжнародна журналістська група Bellingcat провела власне розслідування справи “вагнеровців”. “Ми дуже прагнемо підготувати текстову частину розслідування не пізніше кінця жовтня”, — заявив засновник Bellingcat Еліот Хіггінс. Можна припустити, що там не раз буде згадано Єрмака. І саме тому, щоб відвести підозри від Єрмака, Зеленський зараз перемикає увагу на свою власну роль в цій історії.

Ці визнання для нової атаки на Зеленського вже використовує Петро Порошенко. “Під час зборів у Трускавці пан Зеленський зізнався ще в одному злочині. Що він особисто передав панові Лукашенку інформацію, розкрив операцію про “вагнерівців”… Скажіть, будь ласка, а хто далі вам буде передавати… розвідувальну інформацію, яка в результаті або непрофесіоналізму, або некомпетентності завтра може виявитися в руках Путіна, з яким він прагне терміново зустрітися тет-а-тет, руйнуючи світову коаліцію, яка була створена в підтримку України”, — заявив Порошенко на погоджувальній раді парламенту 4 жовтня.

“Несподіваний результат” з Путіним

Що стосується прагнення терміново зустрітися з Путіним, то в цьому Зеленський теж зізнався на брифінгу в Трускавці. “Я хотів би зустрітися з президентом РФ. Мені зрозуміло, що в форматі тет-а-тет зустріч може бути досить предметною. Мені зрозуміло, що оточення президента Росії не хоче, щоб ми зустрічалися тет-а-тет, це може принести несподіваний результат, — заявив він. — Я в будь-якому випадку вважаю, що там буде результат, бо повинен бути, бо російському народу він теж потрібен”.

Втім, потім він згадав і про можливість зустрічі в Нормандські форматі. “Я готовий до зустрічі в Нормандські форматі, я в принципі готовий до будь-якої зустрічі на сьогодні. Бо я вважаю, що будь-яка зустріч на такому рівні допоможе Україні в питанні трагедії на Донбасі і питанні Криму”, — заявив він.

Тут принципово важливі два моменти. По-перше, що Зеленський намагається міцно зв’язати один з одним питання Донбасу і Криму. І по-друге, що він вже ставить на перше місце переговори з Путіним тет-а-тет, а не саміт в Нормандському форматі.

Перспективи зустрічі лідерів чотирьох країн (України, Росії, Німеччини та Франції) тануть з кожним днем, у міру наближення формування нового уряду Німеччини. У такій ситуації бажання Зеленського зустрітися з Путіним для обговорення одночасно Донбасу і Криму викликає підозри, що Банкова хоче піти з Кремлем на якийсь великий обмін. Який в підсумку виявиться для України подвійним обманом.

Слова Зеленського про те, що, мовляв, “оточення президента Росії не хоче, щоб ми зустрічалися тет-а-тет”, — це ж переспів старої пісні про “хорошого царя і поганих бояр”. Зеленський сподівається на зустріч з добрим царем, аби погані бояри не завадили. Це свідомо програшна позиція, і тим важливіше виглядає той факт, що Зеленський в Трускавці постарався максимально зцементувати фракцію “слуг народу”. Після призначення нового спікера Рада перетвориться на філію Банкової, яка буде вручну управлятися Зеленським. Швидше за все, така філія братиме участь у вирішенні не тільки внутрішньополітичних завдань.

Джерело


“” Читайте також: Галицька торпеда для Порошенка. Як і навіщо Банкова хоче перевербувати “Голос”


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE