Politerno > Статті > Україна і світ > Банкір від “Кварталу”. Як Зеленського втягнули в скандал з фінансуванням тероризму

Банкір від “Кварталу”. Як Зеленського втягнули в скандал з фінансуванням тероризму

  • 7 Жовтня, 2021
  • 1039 Переглядів
  • 0

У понеділок, 4 жовтня, державний “Укрексімбанк” виявився в епіцентрі скандалу.

Журналісти звинуватили співробітників банку у застосуванні сили і перешкоджанні професійній діяльності. Причому відбувалося це не де-небудь в районному відділенні, а безпосередньо в кабінеті у голови правління банку Євгена Мецгера після того, як йому не сподобалися деякі питання кореспондентів. Він дав команду охороні відібрати у них апаратуру.

Цікаво, що Мецгер, який навчався у Кривому Розі, потрапив на свою посаду за прямою протекцією “кварталівців”, з якими підтримує тісні відносини. Тобто кошмарила журналістів людина Офісу президента.

 

Що відомо про конфлікт в “Укрексімбанку” 4 жовтня 2021

У понеділок, 4 жовтня, журналісти програми “Схеми” прийшли в офіс “Укрексімбанку” на інтерв’ю з його главою Євгеном Мецгером.

Кореспонденти стверджують, що в ході бесіди банкіру не сподобалося одне з питань. Після чого він викликав охорону, яка силою відібрала камери і видалила відеозапис інтерв’ю.

Про це розповіла в Фейсбуці керівник проекту “Схеми” Наталія Седлецька.

Питання, яке не сподобалося Мецгеру стосувалося одного з майбутніх розслідувань “Схем”. Яке саме – не повідомляється. Не назвав його і кореспондент, який безпосередньо був на інтерв’ю, – Кирило Овсяний.

Журналіст лише вказав, що невдоволення викликало “одне із запитань, відповідь на яке важливо почути не тільки мені, але і, мабуть, всій країні”.

Кореспонденти написали заяву в поліцію. Уже відкрито кримінальне провадження за статтею “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”. Журналістів викличуть на допит в якості потерпілих.

Опубліковано також короткий аудіозапис, як журналістів виставляють за двері. Голос, схожий на голос Мецгера, каже, що кореспонденти “взагалі охрен@ли”. Закликає діставати з камери касети, видаляти запис і так далі.

За даними адвоката журналістів, це не все аудіо, яке збереглося. Є ще 40 хвилин звуку, які будуть передані в поліцію.

Як стало відомо трохи згодом, питання журналістів стосувався діяльності одного з клієнтів банку, який, за версією журналістів, співпрацює з “ЛДНР”. Кореспонденти поставили його і спробували записати без узгодження. Після цього, власне, Мецгер і зірвався.

Ось як описує свій зрив він сам: “Я за природою врівноважена людина і ніколи не думав, що миттєвий емоційний спалах може перерости в лавину імпульсивних і непоправних дій і рішень”. Тут Мецгеру можна повірити — його миттєвий спалах усі можуть побачити на відео.

“Радіо Свобода” стверджує, що журналіст Кирило Овсяний задав питання Мецгеру, щоб “отримати його позицію для розслідування, публікація якого запланована на один з найближчих випусків програми “Схеми”. Як можна зрозуміти, журналістське розслідування вже завершено, масив документів у “Схем” є, а інтерв’ю з Мецгером було потрібно для проформи, щоб ніхто не зміг звинуватити журналістів у тому, що вони не надали фігурантам розслідування можливість висловити свою позицію.

За інформацією “Схем”, Овсяний, грунтуючись на принесених ним документах, запитав у глави правління Укрексімбанку “про сумнівний багатомільйонний кредит, виданий цим державним банком”. Подальший діалог відображений на відео:

Вівсяний: Я можу вам залишити документи, щоб ви ознайомилися.

Мецгер: Я знаю всі ці документи.

Вівсяний: І ці документи теж, по “ДНР”?

Мецгер: Всі ці документи.

Після цього Мецгер заявив, що це “неперевірені дані”, але журналіст зазначив, що дані перевірили через кілька джерел, і попросив Мецгера прокоментувати, чи перевірялася ця компанія і людина, якій державний банк надав кредит.

І ось тут Мецгер зірвався: він оголосив, що нічого коментувати не стане і зажадав від Володимира Пікалова, директора департаменту інформаційної політики Укрексімбанку, “вирубати” оператора, затримати журналістів і видалити запис.

Реакція “Укрексімбанку”

Після скандалу і звернення журналістів у поліцію, Євген Мецгер, вибравши статус “впевнений в собі”, написав: “Те, що відбулося вчора і розгортається сьогодні навколо бренду банку і мого імені, це вже не журналістика, а дії свідомо і прицільно спрямовані на провокацію і замах на незаплямовану репутацію менеджменту і його діяльність”.

Він додав, що банк нікому не відмовляв в коментарі і залишається відкритим для комунікацій зі ЗМІ, які дотримуються принципів журналістської етики.

Більш об’ємний пост оприлюднив і “Укрексімбанк” на своїй сторінці. Там вже, по суті, опублікували свою версію того, що трапилося.

За даними банку, журналісти запитували інформацію про клієнтів, яка є банківською таємницею. Тому інтерв’ю було перервано, журналістів попросили піти. “Укрексімбанк” розглядає можливість звернення до суду через поведінку кореспондента, який порушив, на їхню думку, етичний кодекс.

Іншими словами, ні Мецгер, ні його банк не коментують аудіо, де, судячи з усього, проти журналістів дійсно застосовують фізичну силу – що тягне на статтю Кримінального кодексу про перешкоджання діяльності ЗМІ.

А “наступальна” позиція банкірів, швидше за все, була викликана близькістю правління “Укрексімбанку” до Офісу президента.

Як реагували на скандал на Банковій

Скандал навколо Укрексімбанку не відразу, але з другої спроби отримав швидку реакцію влади. Перша спроба була пізно ввечері 4 жовтня, коли “Схеми” повідомили про інцидент в кабінеті голови правління банку Євгена Мецгера. Ні по гарячих слідах подій, ні на наступний день не з’явилося жодної реакції ні від Офісу президента, ні від Офісу генпрокурора. Хоча привід був досить серйозний: журналісти повідомили, що Мецгер напав на них, почувши в ході інтерв’ю незручне запитання. “Мецгер наказав співробітникам банку видалити відео з карток. Вони скрутили оператора Олександра Мазура, відібрали у нього дві камери, забрали картки, на які здійснювався запис, і видалили записане відео”, — стверджують “Схеми”.

Друга спроба почалася пізно увечері 5 жовтня, коли “Схеми” чудесним чином відновили фрагмент запису, яку їм стерли в банку. До речі, не минуло й доби, а це відео вже переглянули понад 400 тис. чоловік.

На ранок в ОП і ОГП прокинулися і помітили, що скандал знайшов друге дихання. Позиція влади раптом відразу змінилася. Радник керівника ОП Андрія Єрмака Михайло Подоляк заявив на офіційному сайті президента: “Як мінімум представляється логічним рішення про відсторонення від займаної посади голови правління банку, щоб не було жодної, навіть гіпотетичної перешкоди для розслідування і перевірки”. І Мецгер тут же написав заяву про складання повноважень на час проведення необхідних слідчих дій Національною поліцією і внутрішньої перевірки в банку.

Потім відгукнулася генпрокурор Ірина Венедиктова, правда, не на тій своїй сторінці в Facebook, яку вона веде як генпрокурор, а на тій, де вказано: “Тут просто людина”. Так ось, як “просто людини”, а не генпрокурор, вона повідомила: “Перешкоджання журналістам не вичистити з флешок — відповідальність неминуча. Не змінить суті проблеми і складання повноважень. Прокурори і поліцейські активно працюють над розслідуванням цього просто неприпустимого інциденту. Вже найближчим часом відбудуться слідчі дії з потерпілим журналістом, і до матеріалів повинен бути залучений оригінал відновленого відеозапису конфлікту. Відповідальним буде повідомлено про підозру”.

Хто такий Євген Мецгер

Це банкір з рідного міста Володимира Зеленського – Кривого Рогу. У банківській сфері працює з 2001 року. В “Укрексімбанку” на різних позиціях – з 2006 року. При Порошенкові, з 2016 року – член правління “Укргазбанку”.

При Зеленський його кар’єра робить ще один стрибок – в березні 2020 року Мецгер повертається в “Укрексім” і стає головою правління.

Сам він пояснював це не особистими зв’язками з президентом, а виключно власною ретельністю і перемогою в конкурсі, на який банкір, за його словами, подався за власною ініціативою. Також він заперечив, що проходив співбесіду в Офісі президента.

При цьому в одному з інтерв’ю Мецгер визнавав, що Зеленський раніше позитивно оцінив реалізацію “Укргазбанком” президентської кредитної програми “5-7-9” (за неї якраз і відповідав банкір).

Але, судячи з усього, не тільки це могло стати причиною призначення. Як ми говорили вище – Євген з Кривого Рогу. І вчився в одному вузі і в один і той же час не тільки з Володимиром Зеленським, але і з актрисою “Кварталу” Оленою Кравець, яка зіграла в серіалі “Слуга народу” главу національного банку.

З Оленою тісно дружить дружина глави “Укрексімбанку” Юлія Мецгер, яку Зеленський в 2019 році призначив до наглядової ради “Приватбанку”. Де вона, до речі, отримує більше півмільйона на місяць.

У неї і Олени Кравець є спільні фото в Інстаграм (Юлія – ​​крайня праворуч).

Тобто дружину Мецгера Зеленський призначив до наглядової ради “Привату” ще до того, як сам Євгеній виграв конкурс глави “Укрексімбанку”. Та й ЗМІ розповідали, що Кравець – близька подруга всієї родини Мецгер, тобто і Євгенія теж.

Загалом, вкрай слабо віриться, що близький друг “Кварталу” суто через конкурс отримав в управління один з найбільших банків країни.

До речі, цей конкурс був оголошений після того, як влада завела кримінальну справу на попереднього голову “Укрексімбанку” Олександра Гриценка.

Буквально напередодні призначення Мецгера Гриценко звинуватили в сприянні відмиванню грошей при покупці “Українського медіахолдингу” в 2013 році (його купив за кредитні кошти “Укрексімбанку” олігарх Сергій Курченко).

Справу завела лояльна Банковій СБУ. Але закінчилося воно тим, що Гриценко вийшов під заставу і з тих пір про розслідування нічого не відомо. Але головне – що пост глави правління вдалося звільнити для людини Зеленського.

Через кілька місяців після призначення стало відомо, що з Євгенієм Мецгером Зеленський спілкується на “ти” і дзвонить йому безпосередньо, щоб вирішити будь-які питання. Хоча ця посада не має ніякого відношення до президентської влади взагалі.

Тобто це давні знайомі.

Іншими словами, кошмарив журналістів банкір – пряма людина Банкової. Якого призначали на посаду за допомогою справжньою спецоперації.

Чим ще цінний Мецгер

Ще більш важливим є те, що Укрексімбанк використовується для залучення коштів на “Велике будівництво”. Так, в квітні минулого року “Укравтодор” повідомив про укладення з “Укрексімбанком” договору про забезпечення фінансування великого дорожнього будівництва на додаткові 19,3 млрд грн. Схема проста: береться рефінансування в Нацбанку і на ці гроші купуються папери боргових зобов’язань Укравтодору.

Як бачимо, Мецгер для Зеленського — не просто старий друг, а дуже цінний кадр і важлива ланка, з якою не можна просто так розлучитися. У зв’язку з цим дивно виглядають анонси Венедіктової про нібито неминучу відповідальність винних у нападі на журналістів “Схем”.

Раніше Зеленський наполегливо захищав навіть набагато менш цінних своїх кадрів. Досить згадати, як у Трускавці він висловився про ДТП зі “слугою народу” Олександром Трухіним: “Там ніхто не загинув, слава Богу, всі живі — це найголовніше”. Ось і зараз він цілком міг би сказати: “Журналісти залишилися живі — чого ще вам треба?” Але ні, Подоляк роУкренерго, зповідає, що “безумовно, модель поведінки, яку суспільство побачило від представників банку, є неприпустимою”. А Венедіктова обіцяє, що буде “справедливе і ефективне розслідування, підозра, передача до суду, вирок”.

Що ж трапилося? Дуже схоже на те, що нас старанно заколисують, переконуючи, що інцидент вичерпано — чиновника покарають. Це потрібно для того, щоб відволікти суспільство від головного питання.

Яким буде продовження історії

Схоже, слово “ДНР” таїть в собі якусь велику таємницю Укрексімбанку. Саме воно стало тим тригером, який викликав спалах Мецгера. Цю обставину вже помітили бізнесмени і політики.

“Одне незрозуміло. А в чому банківська таємниця? Банк заявляв, що підступні журналісти проникли на об’єкт і чи по дорозі, чи то в самому банку, десь роздобули банківську таємницю. І банкіри змушені були кинеться грудьми на амбразуру, захищаючи цю саму таємницю. Так де вона на відео? Невже та сама таємниця в тому, що Укрексімбанк кредитує клієнтів з ДНР? Адже на цьому питанні всіх в кімнаті клемануло? І якщо це таємниця, то значить, це правда? Не можуть вигадки журналістів бути банківською таємницею. А якщо це правда, і український державний банк кредитує терористів, то… то стає ясно, чому глава правління поводився саме так, як ніби-то йому видали пояс шахіда і він хоче забрати журналістів з собою. Щоб ніхто не дізнався цю страшну таємницю. Правда, не надто банківську…” – прокоментував відео “Схем” інвестиційний банкір Сергій Фурса.

На засіданні парламенту цю тему підняла співголова фракції “Європейської солідарності” Ірина Геращенко: “Так, а що, у нас тепер державний банк фінансує так звану ДНР? Ми вимагаємо проведення сьогодні Ради нацбезпеукреки і оборони та відповісти там, а що ж фінансує кум і друг Зеленського, який сьогодні є головою правління Укрексімбанку”. Далі тему продовжила Марія Іонова з тієї ж фракції: “За останніми повідомленнями, як ви бачите, участь в угодах з окупованою територією приймає державний банк”.

Отже, нас чекає третя частина скандалу навколо Укрексімбанку. Розслідування “Схем” вийде в будь-якому випадку — хоч посадять Мецгера, хоч премію дадуть. Оскільки “Схеми” — це проект “Радіо Свобода”, то навряд чи Банкова намагатиметься зупинити вихід розслідування. А до нього тепер, завдяки спалаху Мецгера, буде прикута загальна увага.

Банк — державний, Мецгер — друг сім’ї Зеленських, і ось тепер тут спливає фінансування тероризму. Навряд чи хто повірить, що Мецгер діяв сам-один, без узгодження з Банковою або СБУ.

Це означає, що нас чекає ще один скандал, в центрі якого буде Зеленський. Підкреслимо, що під Зе-команду добре копають. Адже хтось же забезпечив “Схеми” масивом документів. Що ж, далі буде.


“” Читайте також: Підсумки Трускавця-2: цементування “слуг”, повернення Милованова і тет-а-тет з Путіним


 

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE