Politerno > Статті > Україна і світ > Офшорне мовчання Зеленського. Чотири головних питання через тиждень після скандалу з Pandora Papers

Офшорне мовчання Зеленського. Чотири головних питання через тиждень після скандалу з Pandora Papers

  • 13 Жовтня, 2021
  • 1049 Переглядів
  • 0

Тиждень тому Україною прокотився офшорний скандал, пов’язаний з президентом Зеленським та його оточенням. Його з особливим азартом підхопили західні ЗМІ. Та й саме джерело даних виявилося близьким до тих кіл, які прийнято називати “соросятами”. 

Аналогічний скандал з Порошенком в 2016 році серйозно підкосив позиції експрезидента і поклав початок сприйняттю його в світі як корупціонера. А тепер у ту ж річку увійшов Зеленський. 

Публікація Pandora Papers стала досить прозорим натяком українській владі, яка останнім часом увійшла із західними партнерами в затяжний конфлікт. І, мабуть, компромату на Зеленського у них ще багато.

Реакцію Офісу президента складно було назвати адекватною. З одного боку, повне мовчання Зеленського (не рахуючи темників Банкової про те, що “у всіх є офшори”, які озвучувалися “слугами народу”). З іншого – гарячкові спроби відволікти суспільство від скандалу. У тому числі новими кримінальними справами проти опонентів.

І це є ще більшою аналогією з періодом Порошенка. 

Що стало зрозуміло з офшорної історії президента тиждень потому. І які до неї залишаються питання.

 

Фабула справи офшорів 

Нагадаємо, чому навколо офшорів президента розвернувся такий ажіотаж.

Те, що “Квартал 95” і усі його бенефіціари, включаючи Зе, – власники офшорів, було відомо давно. Частина цих компаній була в декларації у Зеленського та його дружини до президентства, а деякі залишилися і сьогодні. 

Але журналісти проекту ICIJ з’ясували, що на Віргінських островах є фірма Maltex, яка в деклараціях Зе і його дружини не вказана. При цьому вона становить ядро офшорної імперії “Кварталу” і досі платить дивіденди його компаніям. 

Друга сенсація – на офшорні фірми соратники майбутнього президента Сергій Шефір та Андрій Яковлєв купили елітну нерухомість в Лондоні. І фірму цю Зеленський перед обранням на пост не продав, а просто переписав на Шефіра – який став його першим помічником.

Зрозуміло, що це лише формальна відмова від активу, але через свого найближчого друга президент, швидше за все, продовжує його контролювати. 

Третій “заліт” – можлива участь офшорів Зеленського і Ко у відмиванні грошей, які виводилися з “Приватбанку” в 2012-2016 роках. Факт полягає у тому, що через фірми “Кварталу” пройшов 41 мільйон доларів, джерелом яких був “Приватбанк”. Що в перспективі може стати предметом кримінального розгляду у США, де як раз розслідують справи по Ігорю Коломойському.

А також в Україні (після відходу Зеленського з поста президента), де теж існує кримінальна справа щодо виведення коштів з “Приватбанку” за часів Коломойського.

Схема можливого відмивання грошей “Привату” через фірми “Кварталу”

Публікація цих фактів супроводжувалася цілою кампанією в західній пресі. Зеленський в них поставав фейковий борцем з олігархами і лицеміром, який йшов до влади з одними гаслами, а за фактом виявився таким же, як Порошенко. 

Реакція влади на офшорний скандал

Офіс президента намагався відбивати ці атаки руками лояльних ломів (“лідерів громадської думки”) і депутатів від “Слуги народу”.

Їхня риторика зводилася до того, що “у кожного власника пивної є офшори”. Також просувалася думка, що інкриміновані президенту речі відбувалися, коли він ще був артистом і змушений був “захищати свій бізнес від рейдерів”. Тому нинішнього Зеленського вони, мовляв, не стосуються.

При цьому, правда, не пояснюється, чому соратники президента не закрили досі офшори і не почали платити податки з усіх доходів в український бюджет.

Але, що показово, сам президент або його офіційні представники з відкритою позицією з цього приводу так і не вийшли. І було зрозуміло чому: всі зазначені фірми працюють і сьогодні, оформлені на друзів Зеленського і складно повірити, що його сім’я не отримує з них прибутку. 

По-друге, в світі навіть до “колишніх офшорів” принципово інше ставлення. 

Наприклад, прем’єр Чехії Андрій Бабіш на цих вихідних програв вибори через “Досьє Пандори”. У 2009 році, ще не будучи прем’єром, він використовував офшорні компанії для покупки елітної нерухомості на Лазурному березі Франції.

“Ось що буває, якщо не знати, що офшори – це нормально і вони є у кожного власника пивної”, – коментує цю аналогію із Зеленським журналіст В’ячеслав Чечіло.

 Головне – виразної відповіді на офшорну історію Зеленського влада не надала. 

Але скандал втихомирити не вдавалося. Хвиля розгромних публікацій прокотилася, як уже говорилося, по західній пресі. І там усі, кому треба було, про офшорні пригоди Зеленського прочитали. 

“Антикриза” від Офісу президента

Ситуацію ускладнила історія зі ставлеником Банкової – главою “Укрексімбанку” Євгеном Мецгером, який напав на знімальну групу “Радіо Свобода”. Це викликало нову критику західних посольств. І показало, що тепер по людям Зеленського у владі будуть бити з усіх медійних калібрів умовного Заходу. 

Мабуть, саме тому у п’ятницю Банкова вирішила перебити ці скандали новим – було вручили ще одну підозра у держзраді Віктору Медведчуку. Очевидно, що черговим полюванням на кума Путіна влада намаглаася заглушити “зраду” навколо офшорів.

Що ж до відносин із Заходом, то тут ситуація знаходиться в явному клінчі. У суботу влада зірвала вибори глави антикорупційної прокуратури – хоча призначити нового керівника САП було прямою обіцянкою Зеленського Байдену в кінці серпня. 

За даними ЗМІ, зараз в Києві працюють журналісти ряду провідних західних видань. Вони збирають інформацію про корупцію Зеленського і його найближчого оточення. А значить, машина з перетворення Зеленського в токсичного персонажа в міжнародній політиці запускається на повну потужність.

Питання до офшорної історії Зеленського

Та й офшорну тему навряд чи закриють і забудуть. Тим більше що до неї залишилося ще багато питань. І те, що влада на них не відповідає, лише зміцнює впевненість у правдивості звинувачень. 

Головне з яких – підозра в участі у схемах з вимивання, з подальшим відмиванням, грошей з “Приватбанку” через офшори Зеленського.

Експерти виділяють 4 основні питання, які виникають у зв’язку з цим до Зеленського та його компаній:

1. Якщо це були розрахунки за надані “Кварталом” послуги телекомпанією Коломойського “1 + 1” (як кажуть захисники Зе), то де договори, за якими ці платежі здійснювалися? За що саме платилися гроші офшорним фірмам? Який був предмет договору?

2. Куди потім пішли гроші після того, як вони надійшли на рахунки офшорів Зеленського?

3. Чи існують досі фірми, з яких на рахунки Зеленського переводилися гроші і фірми, на які потім гроші йшли? Якщо вони зникли або припинили активну діяльність – значить це явна ознака схеми по відмиванню грошей.

4. Хто був первинним джерелом надходження коштів? Якщо це кредити “Приватбанку” (а судячи зі схеми так воно і є), то чи повернули ці кредити? Якщо ні, то це шахрайська схема з виведення коштів з банку з подальшим їх відмиванням. 

Мовчання на ці питання може мати фатальні наслідки для Зеленського. І чим довше воно триває, тим більшу вибухову силу матиме продовження офшорної історії.


“” Читайте також: Банкір від “Кварталу”. Як Зеленського втягнули в скандал з фінансуванням тероризму


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE