Politerno > Статті > Україна і світ > Раптово і своєчасно покійний. Кому була вигідна смерть онука Назарбаєва

Раптово і своєчасно покійний. Кому була вигідна смерть онука Назарбаєва

  • 17 Серпня, 2020
  • 1132 Переглядів
  • 0

Айсултан Назарбаєв — другий син старшої доньки експрезидента Казахстану Даріги Назарбаєвої і його опального зятя, нині покійного Рахата Алієва, помер в Лондоні, в ніч з суботи на неділю, 16 серпня, не доживши кількох днів до свого 30-річчя. Десятьма днями раніше його матері вдалося відвести від себе звинувачення, пред’явлені їй в рамках конфіскаційного закону по боротьбі з непояснимим багатством, переконавши Лондонський суд в тому, що гроші вона отримала в результаті продажу третім особам своїх казахстанських активів, отриманих в результаті законної бізнесової діяльності — як її власної, так і Рахата Алієва, її першого чоловіка. Законність придбання цих активів була, в свою чергу, засвідчена прокуратурою Казахстану.

Однак, перемога Даріги Назарбаєвої не була ні остаточною, ні цілком надійною. В ході розслідування, початого опозиційним сайтом kz.media, було з’ясовано, що зазначені активи передавалися з рук в руки лише всередині “великої” сім’ї Назарбаєвих і активно використовувалися для отримання всіляких кредитів і державних субсидій. Інакше кажучи, можливість відкриття проти Даріги нової справи у зв’язку з виявленими новими обставинами не була виключена на всі 100%. А Айсултан Назарбаєв, який перебував в давньому конфлікті з сім’єю, був цілком здатний спровокувати таке розгортання подій.

Даріга Назарбаєва

На початку нинішнього року Айсултан попросив політичного притулку в Великобританії, про що повідомив на своїй сторінці в Facebook. При цьому він згадав, що “володіє інформацією про високомасштабну корупцію між урядами Росії і Казахстану… про мільярди доларів США, вкрадених у народу Казахстану”. Айсултан також написав про газовий контракт, “де за копійки продається казахстанський газ російському “Газпрому”. “Там існує компанія-прокладка, і на ній формується прибуток близько 1,5 млрд доларів США на рік. Гроші осідають в Сінгапурі, і там вони діляться між російською верхівкою, гаманцями Володимира Путіна, зокрема Олексія Міллера, керівника російського “Газпрому”. Що стосується Казахстану, то прибуток близько 700 млн доларів на рік ділиться між Тимуром Кулібаєвим і Кайратом Боранбаєвим, моїм колишнім тестем”.

Крім іншого, Айсултан активно погрожував в соцмережах великим казахським бізнесменам і політикам аж до чинного президента Касим-Жомарт Токаєва. Останньому – радив «перевірити нирки» і попереджав, що Токаєв «не переживе другого удару по планеті Земля».

Самий останній пост назарбаєвського онука датований 17 липня: в ньому він звертається до глави корпорації «Казахмис» Володимира Кіма (входить у топ-500 найбагатших людей планети) і вимагає припинити «красти добро Казахстану».

У родині Нурсултана Назарбаєва онуків було двоє, але старший – Нуралі Алієв – до 2020 року в публічному полі був відомий як добропорядний бізнесмен і чиновник: правда, цього літа йому разом з матір’ю довелося відбиватися від звинувачень суду в Лондоні. Але на тлі Айсултана Нурали – він зразок гарного виховання.

Молодший онук починав як футболіст і навіть побував в академіях «Портсмута» і «Челсі», але потім – транзитом через спробу стати главою казахстанського футболу – звернув на дорогу згубних звичок, в першу чергу – вживання наркотиків. Коли приховувати це стало неможливо, Айсултан сам відкрито зізнався у своїй біді і навіть пояснив, що зав’язав, а допоміг йому в цьому дід. “Дід по крові, він справжнісінький батько по духу. Перше, що він сказав: “Молодець, що чесний. Хвороба важка, але не ти перший, не ти останній. У тебе вистачить сил перемогти її”. У розмові я пообіцяв перемогти цю заразу і обернути зло у добро. “Ну що ж, коли Айсултан дає мені обіцянки – він завжди їх виконує”, – спокійно відповів він”, – писав Айсултан в 2017 році.

Ефект умовлянь Нурсултана Назарбаєва виявився короткостроковим, і вже в наступному році стало відомо, що ситуація з наркотиками тільки посилилася. Спочатку журналісти встановили, що в 2018 році Айсултан знову проходив лікування в російській мережі реабілітаційних клінік «Вершина-Орел» (сам він пізніше заявив, що звільнитися йому звідти допомогли МЗС Росії і ФСБ, а замкнули його туди бізнесмени з близького оточення його матері). А в 2019 році Айсултана засудили на рік умовно в Лондоні за те, що він, будучи під впливом наркотиків, пробрався в чужу квартиру, а коли приїхала поліція, вкусив одного з патрульних.

Айсултан щільно сидів на кокаїні і ця обставина значною мірою знецінила його заяви. До того ж і самі вони були вельми сумбурні. Але за сімейством Назарбаєвих і без його викриттів тягнувся довгий хвіст скандалів. Чого коштувала одна лише дивна загибель в австрійській в’язниці батька Айсултана, Рахата Алієва, який написав у 2009 році книгу “Хрещений тесть”, яка, власне, і дала старт розслідуванню у відношенні як її автора, так і його ексдружини Даріги.

З батьківством Алієва теж все було непросто. За твердженням Айсултана, його справжнім батьком був Нурсултан Назарбаєв, який скоїв інцест зі своєю дочкою. Втім, за словами сина Даріги Назарбаєвої (назвемо його так, оскільки, принаймні, в материнстві Даріги немає сумнівів), “своїм справжнім батьком” він все одно вважав Рахата Алієва, “який його виховав”. І хоча ці заяви Айсултана Назарбаєва також були сумбурні і невиразні, що дозволяло списати їх на його наркозалежність і породжений нею не цілком адекватний стан, вкрай різка реакція казахстанської влади змушувала замислитися щодо цієї версії. Зокрема, вже наступного дня колишній голова КНБ Казахстану Альнур Мусаєв виклав в своєму ФБ знімок документа, який він назвав “ДНК-тестом на батьківство Рахата Алієва”. Згідно з документом ймовірність того, що Рахат Алієв був батьком Айсултана Назарбаєва становила +99,999784244%. Ось тільки сам документ виглядав дивно — на ньому не було ніяких печаток або знаків, що дозволяють перевірити його справжність. До того ж незрозуміло було, навіщо такий тест знадобилося робити у 2013 році.

Екс-глава КНБ Альнур Мусаєв (праворуч) показав документ з результатами ДНК-тесту на батьківство Рахата Алієва

Інакше кажучи, для Назарбаєва, близьких до нього людей і насамперед для його ділових партнерів Айсултан був безсумнівним фактором занепокоєння. При цьому розслідування, які могли спровокувати його поведінку, незалежно від хибності або правдивості його заяв, неминуче зачіпали дуже багатьох, крім його матері і діда. А значить, рішення про його ліквідацію могло бути прийняте і без консультацій з Нурсултаном Назарбаєвим і його дочкою, тим більше що наркозалежність Айсултана дозволяла позбутися його, не викликаючи підозр. Адже відомо, що навіть вживання невеликої кількості кокаїну “у вихідні”, без явно вираженої залежності, різко збільшує ризик раптової смерті від серцево-судинних захворювань. А Айсултан вживав кокаїн аж ніяк не в невеликих дозах.

Не можна також виключати і комбінації цілком нешкідливих ліків у поєднанні з кокаїном, які Айсултан прийняв випадково або які йому підсунули навмисно. Можливе навіть звичайне побутове отруєння на тлі ослабленого кокаїном організму. Але смерть Айсултана як остання крапка в справі про походження багатства його матері виглядає дуже вже своєчасною і вдалою для багатьох впливових персон, до того ж не тільки з Казахстану, але і з Росії.

Читайте також: Дороги замість масок. Скільки уряд заощадив на освіті і чи варто чекати нової хвилі епідемії

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE