Politerno > Статті > Що буде з Саакашвілі, якщо він ризикне повернутися в Україну

Що буде з Саакашвілі, якщо він ризикне повернутися в Україну

 • 28 Липня, 2017
 • 1206 Переглядів
 • 0

Учасники мітингу на підтримку Михайла Саакашвілі, позбавленого громадянства України, показували свої сині паспорти з тризубом, фото: “Страни”

У Києві на Майдані пройшов мітинг на підтримку колишнього президента Грузії, екс-голови Одеської обласної держадміністрації Михайла Саакашвілі, позбавленого в середу, 26 липня, українського громадянства.

Організатором виступила партія “Рух нових сил Михайла Саакашвілі”. Акція була, м’яко кажучи, не надто численною: за грубими підрахунками, зібралося не більше двох сотень людей.

Практично не було відомих політиків. Зате вистачало проклять на адресу влад, винуватиці неприємностей Саакашвілі, і обіцянок дати їй бій за нього. Самому Міхо зараз, втім, не до помсти, а важливо вирішити як жити далі взагалі без паспорта. Тому що є ризик перетворитися в героя відомої комедії Георгія Данелії з однойменною назвою – “Паспорт”.

Розпал робочого дня, та ще й страшна спека – не найкращі умови для опозиційного мітингу. Однак у призначений час прихильники Саакашвілі – перш за все, його колеги по партії, а також однодумці з інших політсил й прості перехожі стали збиратися у Стели Незалежності на Майдані. Без партійних прапорів – хіба що кепки та значки з символікою РНС і союзних партій.

Депутат Івано-Франківської обласної ради Ольга Галабала, котра входить у керівний орган РНС – партійну раду (включає Саакашвілі, його соратника, екс-заступника генерального прокурора України Давида Сакварелідзе і народного депутата Юрія Дерев’янка) відразу попередила: акція виключно мирна, закликів до насильства не потерплять. Мовляв, це віче, щоб обмінятися думками з приводу події і обговорити подальші дії. Та й групи поліцейських, які стояли з різних боків мітингу, виключали інші варіанти.

Всі виступаючі висловлювалися приблизно в одному ключі: позбавлення Міхо українського громадянства – відверте свавілля.

“В даний момент Саакашвілі перебуває в США, про що він написав на своїй Фейсбук-сторінці. Порошенко знав, що той знаходиться не в Україні, і вирішив цинічно позбавити громадянства для того, щоб не впустити на територію України. Це той план, який він (Порошенко – ред.) виношує. Вони ні в якому разі не хочуть пустити його назад, – говорила Галабала. – на жаль, до третьої річниці Майдану ми отримали новий режим, з яким ми повинні або змиритися, або боротися”.

Вона також порівняла Порошенко з “царем”, який захотів – дав Саакашвілі український паспорт, захотів – забрав.

“Агонією режиму Порошенко” назвав позбавлення громадянства Саакашвілі народний депутат Юрій Дерев’янко (позафракційний).

“Те, що сталося вчора – дуже небезпечний прецедент, коли ваші права, ваша воля може бути перекреслена одним папірцем”, – заявив він, виступаючи на мітингу.

Він також повідомив, що перед акцією спілкувався з генеральним прокурором Юрієм Луценком, і той нібито запевнив: жодних кримінальних проваджень щодо Саакашвілі на території країни немає, як і справ, через які того, як громадянина України, можуть екстрадувати в інші країни.

Старі запити на видачу Саакашвілі Грузії, які надходили в минулі роки, Генеральна прокуратура, за словами Дерев’янко, відхилила. Дерев’янко також нагадав, що Саакашвілі, незважаючи на переслідування з боку нинішньої влади Грузії, спокійно подорожує по світу, в тому числі в країни Євросоюзу і США, де, власне перебуває в даний момент. І якщо екс-глава Одеської області планує повернутися в Україну (а він каже про це), то його соратники будуть до цього готуватися – перш за все, оскаржуючи президентське рішення в суді.

“Ми повинні в законний спосіб домогтися скасування указу президента як незаконного та неконституційного, скасування всіх інших маніпулятивних документів, які були використані під час цієї афери, і відновити чесне ім’я Михайла Саакашвілі як громадянина України”, – заявив Дерев’янко.

При цьому, він запевнив, що ситуація Саакашвілі не стане причиною для скасування планів його однопартійців – сформувати до політичної осені так звані штаби спільних дій разом з союзниками з майданної опозиції.

Як відомо, ідея створювати штаби спільних дій об’єднала РНС, рух “Справедливість” екс-глави СБУ Валентина Наливайченка та ще кілька політичних груп і лідерів. У неофіційних бесідах соратники Саакашвілі говорили, що ці штаби потрібні для організації масових акцій протесту і вимоги дострокових виборів парламенту і президента. Такі плани, як вважають в оточенні Міхо, і зіграли головну роль у рішенні Порошенка позбавити Саакашвілі українського громадянства.

Правда, дивно, що на мітингу так і не з’явилися лідери союзних політсил, щоб хоча б висловити солідарність з Саакашвілі.

Найголовніші питання по Саакашвілі – як він буде тепер діяти і як з ним вчинить влада. На перше питання поки чіткої відповіді немає.

“Він (Саакашвілі – ред.) вивчає законні способи повернутися в Україну”, – розповідає прес-секретар Зоя Рейнер, зазначивши, що в даний момент екс-глава Одеської області знаходиться в Нью-Йорку.

Також відомо, що Михайлом Саакашвілі і його соратниками розглядається варіант вильоту з Нью-Йорку прямим рейсом МАУ до Києва в п’ятницю о 00-30 за місцевим часом (о 7-30 за київським). Літак прилітає в столицю України в 17-05.

“Станом на зараз Міша налаштований летіти, але ситуація змінюється і поки важко сказати – якою вона буде до ранку”, – сказав нам один із соратників, підкресливши, що остаточного рішення – летіти чи не летіти – ще немає, але якщо буде вирішено летіти в п’ятницю, то перевага буде віддана саме прямому рейсу.

Наскільки ймовірна висилка Міхо з України, якщо він сюди повернеться?

Один з його адвокатів Павло Богомазов допускає екстрадицію свого підзахисного в Грузію після повернення до Києва.

“Коли він буде перетинати кордон у нього можуть вилучити паспорт і теоретично навіть заарештувати, якщо в Україні йдуть приховані, невідомі нам екстрадиційні перевірки, – говорив Богомазов журналістам на мітингу. – Теоретично можуть і вислати до Грузії. Осіб без громадянства теж можуть передавати по двостороннім угодам. Така угода про співпрацю в правовій сфері між Україною і Грузією існує”.

У свою чергу, старший партнер адвокатської компанії “Кравець та Партнери” Ростислав Кравець вважає, що стосовно Саакашвілі може бути порушено кримінальну справу за підробку документів шляхом надання неправдивої інформації. За словами юриста, це стандартна процедура в таких випадках.

“А далі людині пропонують залишити територію України”, – говорить він.

Варіант арешту теж можливий, але малоймовірний.

“Заарештувати його можуть, тільки якщо в рамках цієї кримінальної справи судом буде обрано такий запобіжний захід. З мого досвіду, зазвичай до цього не доходить”, – зазначив Кравець.

Коментуючи ймовірність екстрадиції до Грузії, він її допускає в разі відповідного запиту з тієї країни.

“Відправити в Грузію можуть, тільки якщо буде рішення суду, який оцінить правомірність запиту”, – пояснює юрист.

Правда, можна уявити в яке шоу перетворив би судове засідання Саакашвілі, чиї аргументи суд в будь-якому випадку повинен буде вислухати. Навряд чи влада готова до таких експериментів.

Але можливий ще один сценарій.

“Саакашвілі можуть зовсім не пропустити на паспортному контролі в країні відправлення, куди, напевно, вже надійшла інформація з України про те, що його український паспорт недійсний. І якщо у нього немає будь-якого іншого паспорта, то навіть полетіти з США для нього буде проблемою”, – говорить Кравець.

Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь