Шість років тому терористичні угруповання провели в Донецькій та Луганській областях псевдореферендуми, після яких оголосили про «самовизначення» Донецької та Луганської «народних республік». Що тоді сталося і чому це «самовизначення» не було легітимним.
Псевдореферендум у Донецькій області
Інформація про проведення «референдуму» терористів в Донецькій області з’явилася 10 квітня 2014 року. Про це повідомили російські ЗМІ із посиланням на одного з ватажків місцевих бойовиків Дениса Пушиліна.
6 травня у Мережі з’явилося фото «бюлетеня для голосування». У ньому було лише одне питання російською та українською мовами: «Чи підтримуєте ви Акт про державну самостійність Донецької народної республіки?».
Виборчу комісію бойовиків очолював Роман Лягін. За даними ЗМІ, до цього Лягін довгий час працював на Партію регіонів, допомагаючи їй з фальсифікацією виборів — він займався вкиданням бюлетенів, організацією «каруселей», погрожував фізичною розправою спостерігачам від інших партій і навіть змінював ім’я на Олександр Лук’янченко, щоб допомогти «справжньому Олександру Лук’янченку» перемогти на виборах мера Донецька. Лягін стверджував, що Лук’янченко згодом допомагав з організацією «референдуму»: надавав списки виборців з останніх виборів і місця для проведення «голосування».
За словами Лягіна, бойовики контролювали 22 окружні комісії, створені для проведення виборів президента України від 25 травня 2014 року, а також створили 53 територіальні комісії і 1527 дільничних. При цьому, на виборах в Раду у 2012 році дільничних виборчих комісій в Донецькій області було 2444. Списки виборців терористи складали, користуючись застарілою базою з виборів 2012 року, оскільки ЦВК заблокувала базу даних виборців.
Примітно, що 7 травня президент Росії Володимир Путін зробив вигляд, що закликає перенести «референдуми» в Донецькій і Луганській областях, але терористи «відмовилися».
Хоча планувалося, що «референдум» повинен пройти з 8:00 до 20:00, місцями він почався на день або навіть два раніше.
Водночас 11 травня дільниць відкрилося досить мало. Так, ЗМІ писали, що в Амвросіївському районі Донецької області на 23 тисячі виборців відкрилася одна виборча дільниця — кінотеатр Перемога в райцентрі — і великої активності на ній не спостерігалося.
А в Авдіївці виборчі дільниці, які відкрилися 11 травня, залишалися переважно порожніми.
Було кілька випадків, коли бойовиків затримували з тисячами заповнених бюлетенів — близько 100 тисяч бюлетенів вилучили біля Слов’янська, більше 10 тисяч — біля Маріуполя.
7 травня 2014 року СБУ оприлюднила запис телефонної розмови, під час якої людина, пов’язана з організацією референдуму, говорить, що його неможливо провести, а співрозмовник радить «намалювати» 89% підтримки «ДНР».
Увага! Діалог містить ненормативну лексику
Вже 11 травня Лягін заявив, що незалежність «ДНР» підтримали 89,7% тих, хто прийшов на дільниці. 12 травня Лягін стверджував, що явка на «референдумі» нібито склала 74,87%, з тих, хто прийшов, незалежність «ДНР» підтримали 89,07%.
Олександр Турчинов, який на той момент був в.о. президента України, повідомив 12 травня 2014 року, що, за даними МВС і експертів, які 11 травня перебували в Донецькій і Луганській областях, справжня явка на псевдореферендумі терористів в Донецькій області становила трохи більше 32%.
Він зазначив, що в багатьох містах Луганської і Донецької областей голосування на «референдумі» не проводили взагалі. «Той фарс, який терористи з сепаратистами називають референдумом, є пропагандистським прикриттям вбивств, викрадень людей і насильства», — наголосив Турчинов.
Псевдореферендум у Луганській області
Псевдореферендум в Луганській області теж відбувся 11 травня 2014 року. Питання в бюлетені теж було одне: «Чи підтримуєте ви Акт про державну самостійність Луганської народної республіки?».
ЗМІ писали, що в його організаторів були списки виборців, які використовувалися на президентських виборах у 2004 році. У списках було багато «мертвих душ». Повідомлялося, що журналіст провів експеримент, «проголосувавши» на чотирьох виборчих дільницях «за сусіда та його дружину».
Місцевий блогер Сергій Іванов розповідав, що в Луганську «організували дві показові дільниці, куди звезли всіх бюджетників для імітації масовості голосування», тим часом, інші дільниці були порожні.
«Весь Луганськ заляканий людьми з автоматами. Ці люмпени зі зброєю не можуть зупинитися у своєму бажанні грабувати, мародерствувати, вбивати», — говорив він.
В.о. Луганської облдержадміністрації Ірина Веригіна повідомляла Радіо Свобода, що «референдум» проходив не на всій території Луганської області. Зокрема, на території Сватового, Марківки, Білокуракіного, Новопскова його не проводили.
12 травня бойовики «ЛНР» заявили, що явка на референдум склала 75% виборців, з яких 96% нібито підтримали незалежність «ЛНР».
При цьому, за даними Турчинова, явка на псевдореферендумі в Луганській області склала лише близько 24% населення.
Псевдореферендуми не визнала навіть Росія
Про нелегітимність псевдореферендумів на Донбасі багато разів заявляли як українська влада, так міжнародне співтовариство.
Крім того, що вони були проведені з величезною кількістю порушень, саме проведення референдумів про незалежність «Л/ДНР» було антиконституційним. (стаття 73 Конституції України говорить: «Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України»).
Також там взагалі не було незалежних спостерігачів — їх не прислала навіть Росія. Після оголошення «результатів голосування» у Кремлі заявили про повагу до «волевиявлення населення Донецької та Луганської областей», але так і не визнали незалежності «Л/ДНР».
Читайте також: Пушилін на “Побєді”, трамвай “Сталіно” і традиційні байкери: в ОРДЛО відгуляли 9 травня (Фото)