Politerno > Статті > Україна і світ > Скасування 30 тисяч для захисників. Як Зеленський уникає відповідальності і конкретики

Скасування 30 тисяч для захисників. Як Зеленський уникає відповідальності і конкретики

  • 5 Травня, 2023
  • 1274 Переглядів
  • 0

У вівторок, 2 травня, Верховна Рада повернулася до питання щодо повернення щомісячної виплати у розмірі 30 тис. грн усім військовослужбовцям, а також особам рядового та начальницького складу ДСНС та поліцейським. Нагадаємо, такий закон було прийнято парламентом 10 квітня, але його підписання спікером Ради Русланом Стефанчуком та президентом Володимиром Зеленським заблокував нардеп із “Голосу” Володимир Цабаль, який вніс проект постанови про скасування цього закону.

 

Перекладання відповідальності

“Слуги народу” легко подолали б цю перешкоду, якби отримали таку команду з Банкової. Але, як показали події 2 травня, Зеленський просто уникнув політичної відповідальності. Якби він попросив “слуг народу” провалити постанову Цабаля, тоді закон про 30 тисяч для військових надійшов би йому на підпис. А він його не хоче підписувати. Але й визнавати небажання повернути військовим ті виплати, які вони отримували минулого року, він теж не хоче.

На Банковій вигадали хитрий вихід: нехай проти закону про 30 тисяч для військових виступлять самі військові. 1 травня до Ради надійшов лист на ім’я Стефанчука, який підписали міністр оборони Олексій Резніков, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний, начальник генштабу ЗСУ Сергій Шаптала, голова Держприкордонслужби Сергій Дейнеко, командувач Нацгвардії Юрій Лебідь і голова СБУ Василь Малюк.

У листі критикується ухвалений закон — за те, що він “не враховує особливості проходження служби в тому чи іншому регіоні та складності покладених на військовослужбовців завдань”. Автори листа наполягають на тому, що “підхід до оплати має бути більш диференційованим та розробленим спільно з представниками військовослужбовців та командуванням”, і вимагають, щоб “справедлива система оплати… була забезпечена відповідними витратами”. Тому вони попросили Стефанчука відкласти голосування щодо постанови Цабаля та створити робочу групу з представників парламенту, уряду та генштабу ЗСУ для швидкої розробки змін до чинного законодавства, які б урегулювали зазначені питання.

Як пропонують автори листа, законопроект, розроблений робочою групою, “має бути внесений до зали Верховної Ради України до кінця травня”. (Тобто до кінця травня потрібно встигнути не лише розробити проект, а й отримати схвалення його профільним парламентським комітетом.) Стефанчук зачитав цей лист на засіданні парламенту 2 травня та повідомив, що робоча група “буде створена найближчими днями і вона займеться цим”. Потім він заради формальності поставив на голосування пропозицію включити до порядку денного та розглянути постанову Цабаля. Пропозиція, звісно, не пройшла (тільки 99 голосів “за”).

Отже, політична відповідальність за долю 30 тисяч для військових благополучно перекладена з Зеленського на Залужного, який підписав лист проти закону, ухваленого 10 квітня, та на робочу групу, яка розроблятиме новий закон.

“Люди в окопах заслуговують більше, ніж по 100 тисяч”

Звичайно, напрошується припущення, що робоча група потрібна лише для того, щоб тихо поховати питання про повернення військових виплат у розмірі 30 тис. грн і запропонувати натомість якісь набагато дешевші рішення. Але не факт, що з таким підходом погодяться представники військових у робочій групі.

Вранці 2 травня перед засіданням Ради зібралася погоджувальна рада у розширеному форматі. Як розповів Стефанчук, це була “нарада між керівництвом Верховної Ради, керівництвом фракцій та груп разом із усім військовим вищим керівництвом держави”. Стенограма цієї наради не оприлюднена, але кілька депутатів із різних фракцій та груп повідомили, що Залужний там наполягав на необхідності збільшення бюджетних видатків на виплати військовим.

“Все, що прозвучало від генерала Залужного, це прохання збільшити оплату тим, хто сьогодні в окопах, бо при такій інтенсивності вогню 100 тисяч — мало. Як мало пораненим 700 грн на місяць і курсантам . Тому в Раді буде створено робочу групу з усіх, яка впродовж 10 днів має запропонувати справедливий розподіл та справедливе збільшення оплати військовим”, — розповіла після наради Вікторія Сюмар із “Європейської солідарності”. (До речі, вона додала, що Залужний там “підтримав нашу ініціативу про 30 днів відпустки військовим замість 10 днів”.)

Про те саме на засіданні Ради розповів Павло Бакунець із групи “Довіра”. Звертаючись до Стефанчука, він заявив: “Сьогодні я дякую вам, голово Верховної Ради, за те, що запросили на зустріч, на цю важливу нараду з нашими легендарними захисниками, на якій був присутній легендарний генерал Залужний, який пояснив, що ці люди, котрі перебувають зараз в окопах, потребують ще більшої винагороди. І це всіма розуміється. І тому правильно зробити збалансованою заробітну плату, цю мізерну річ, яку ми можемо надати тим, хто ризикує найдорожчим — життям, аби ми разом з вами мали країну і взагалі могли жити”.

На підтримку ідеї Залужного виступив і голова групи “За майбутнє” Тарас Батенко. “Ми підтримуємо ідею, викладену у листі головнокомандувачем ЗСУ генералом Залужним, про справедливу компенсацію. Генерал Залужний мотивовано це довів на зустрічі голів фракцій та депутатських груп сьогодні. Тому нам треба не розхитувати державу і досягти максимальної справедливості в цьому питанні. Робоча група має напрацювати “військовий пакет”, де врахувати всі потреби з огляду на збільшення нових бригад і так далі. І насамперед потрібно знайти кошти, додаткові кошти для тих, хто знаходиться в окопах, хто в поті і крові воює за нашу незалежність, за нашу свободу. І це буде справедливо”, — заявив він на засіданні Ради.

Тому головна битва щодо виплати військовим ще попереду. Але перш ніж прогнозувати її результат, треба згадати, як узагалі виникла ця проблема.

 

Політична ціна економії

28 лютого минулого року Кабмін на виконання указів президента від 24 лютого ухвалив постанову №168, якою на період дії воєнного стану встановив додаткову винагороду у розмірі до 30 тис. грн на місяць усім військовослужбовцям, а також особам рядового та начальницького складу ДСНС та поліцейським. І до 100 тис. грн — тим із них, хто бере безпосередню участь у бойових діях. Це було правильне рішення, яке відіграло важливу мотиваційну роль для наших воїнів. Звісно, ці виплати вимагали додаткових видатків, і вони були узаконені змінами у держбюджеті на 2022 рік.

3 листопада Рада ухвалила закон про держбюджет на 2023 рік. Там також закладено витрати на всі ці виплати. І ні Зеленський, ні Кабмін, ні Міноборони тоді не говорили про бажання заощадити на цих виплатах.

Якщо вони мали такі плани — то треба було прямо про це заявляти депутатам і народу, а особливо військовим, які саме тоді звільняли від окупантів правобережжя Херсонщини. Але Банкова побоялася взяти на себе політичну відповідальність. І поклала її на Резнікова. 25 січня він видав наказ №44, яким скасував виплати 30 тис. грн військовим поза зоною бойових дій. І це при тому, що постанова Кабміну №168 продовжує діяти. Тобто Кабмін ухвалив виплачувати 30 тисяч усім військовим, а Резніков наказав платити ці гроші лише у зоні бойових дій.

Це була велика політична помилка Банкової. Рейтинг влади у військах пішов униз. Якби йшлося суто про перерозподіл коштів (у когось забрати і комусь дати), то великих проблем не було б. Але влада захотіла заощадити на військових. Рєзніков в інтерв’ю liga.net на початку березня похвалився, що завдяки його наказу №44 влада заощадила на ЗСУ 100 млрд грн.

Просто заради ілюстрації зробимо підрахунок. Помножимо 30 тис. грн на 12 місяців. Отримаємо 360 тис. грн. Поділимо 100 млрд грн на 360 тис. грн. Отримаємо 278 тис. осіб. Тобто результат: 278 тис. військових поза зоною бойових дій наказом Резнікова покарано на 360 тис. грн кожного. Безперечно, вони та їхні сім’ї готові багато сказати міністру, як тільки зустрінуть.

Ще більше шокують інші наслідки економії на військових. У квітні з’явилася інформація про те, що поранені почали отримувати лише 700 грн на місяць. Наприклад, сайт “Високий замок” оприлюднив колективне звернення до генштабу ЗСУ, де наголошується, що раніше такого не було. “Під час виконання обов’язків по захисту Батьківщини, після отриманих поранень, травмувань, контузій ми проходили лікування в різних лікарняних закладах й за висновками ВЛК були визнані обмежено придатними або ж тимчасово непридатними до несення військової служби і були виведені поза штат у складі нашої частини та зараховані в розпорядження командира військової частини, — йдеться у зверненні. — З січня 2023 року ми отримуємо грошове забезпечення у розмірі 500-700 грн на місяць (залежно від вислуги років та військового звання)”.

Розмноження помилок

Другої політичної помилки Банкова припустилася після того, як Рада 10 квітня несподівано ухвалила закон із поправкою про повернення щомісячної виплати у розмірі 30 тис. грн. Авторами цієї поправки були Дмитро Разумков та його колеги з депутатського об’єднання “Розумна політика”, комітет її відхилив, але Разумков наполягав, щоб її поставили на голосування, Стефанчук так і зробив — і поправка отримала 254 голоси “за”. Одразу після цього Стефанчук поставив на голосування закон у другому читанні та в цілому — 277 голосів “за”.

Зрозуміло, що Банкова випадково пропустила гол від Разумкова, але при цьому можна було б холоднокровно приписати його ініціативу собі та дати команду уряду шукати джерела фінансування.

До речі, анонімні Telegram-канали, пов’язані з Банковою, відреагували спочатку саме так: заявили, що повернення доплат військовим було ідеєю Зеленського. Але згодом ці повідомлення було видалено. “Українська правда” навела емоційний коментар одного з членів правлячої команди: “Ви собі не уявляєте, який Зеленський був злий. Це ж така історія, що заветувати не може, бо візьме на себе негатив. А грошей на виплати у державі немає”.

Тут слід уточнити, що для того й влада, щоб позичати гроші, коли вони терміново потрібні. А армія – це саме нагальні потреби. І якщо західні партнери не дають гроші на виплати військовим, то треба перерозподіляти витрати і просити гроші на те, на що дають. А поки що йде цей процес, можна друкувати гривню, намагаючись максимізувати вигоди від пожвавлення економіки. У будь-якому разі знижувати виплати військовим під час війни, коли готується контрнаступ, це погана ідея у всіх сенсах — військовому, політичному, економічному, соціальному.

 

Однак на Банковій вирішили множити помилки замість того, щоб їх виправляти. Влада вже отримала падіння рейтингу через скасування 30 тисяч, тепер вона захотіла скасувати відновлення 30 тисяч. Щоб не брати на себе негатив, "слуги народу" не стали блокувати ухвалений закон — цю негарну місію Банкова довірила депутату Цабалю, якого їй не шкода, бо він із "Голосу". Але це не було вирішенням проблеми, а лише її відкладанням. Наступною помилкою стала спроба перекласти відповідальність на Залужного.

Чутки про політичну ревнощі Зеленського до Залужного ходять давно, і приводом для них може бути будь-яка дрібниця. Наприклад, 21 квітня Зеленський у вечірньому відеозверненні розповів: "Провів сьогодні Ставку. Доповідали генерали Сирський, Тарнавський, головком, керівник ГУР, представники уряду". І в соцмережах одразу ж з'явилися коментарі в тому дусі, що ось, дивіться, Зеленський уникає згадувати прізвище Залужного. А коли стало відомо про підпис Залужного під листом Стефанчуку з критикою закону про 30 тисяч, одразу пішли коментарі про те, що Банкова хоче перевести негатив на Залужного.

Чому Залужний підписав листа — це питання, звичайно, цікаве, але другорядне. Очевидно, що для головкому зараз не час псувати стосунки з Банковою — контрнаступ важливіший. Але це зовсім не означає, що наприкінці травня проблема з 30 тисячами отримає бажане для Банкової завершення. Як підрахували нардепи, ціна закону, ухваленого 10 квітня, — близько $4 млрд за рік. І, як і раніше, є два принципово різні підходи: перерозподілити ці гроші в рамках бюджетних видатків, за необхідності переконавши партнерів України допомогти з фінансуванням дефіциту, або ж відібрати їх у військових і витратити на інші цілі. Саме ці два підходи зіштовхнуться, коли дійде справа до розгляду у парламенті законопроекту, який буде розроблено робочою групою. Отже, питання про 30 тисяч для військових відкладено — з невідомим кінцевим підсумком.

"" Читайте також: Як постачальники електроенергії населенню під час війни збільшили прибутки у більш ніж вдвічі

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE