Politerno > Статті > Україна і світ > Як постачальники електроенергії населенню під час війни збільшили прибутки у більш ніж вдвічі

Як постачальники електроенергії населенню під час війни збільшили прибутки у більш ніж вдвічі

  • 29 Квітня, 2023
  • 2085 Переглядів
  • 0
енергетичні олігархи

Під час повномасштабної війни у 2022 році постачальники електроенергії для населення за пільговим тарифом у більш як два рази збільшили прибутки.

Так у 2021 році 23 постачальники універсальних послуг (ПУП) сукупно отримали 1,55 млрд грн прибутку. Натомість в 2022 році їхній прибуток зріс до 3,85 млрд грн.

При цьому тарифи ПУП на постачання електроенергії населенню, які регулюються НКРЕКП, на початку 2022 року зросли незначно порівняно з серпнем 2021 і не переглядались протягом усього минулого року.

Водночас споживання електроенергії населенням в Україні у 2022 році через повномаштабну війну, окупацію територій та виїзд в інші країни більше ніж 7 млн громадян, зменшилось на 16%.

 

Звідки взялися прибутки?

Тарифи на електроенергію для населення в Україні субсидуються державою. Побутові споживачі платять за електроенергію 1,44 грн/кВт-г при споживанні до 250 кВт-г на місяць та 1,68 грн/кВт-г за весь обсяг, якщо споживають більше цієї норми. Це в більш як в чотири рази нижче від ринкових цін.

Різниця між пільговим та ринковим тарифами покривається за рахунок державної генерації – “Енергоатому” та “Укргідроенерго” по моделі покладання спеціальних обов’язків (ПСО) згідно з постановою Кабміну №483 від червня 2019 року.

Постачати е/е населенню можуть виключно постачальники універсальних послуг. Вони здійснюють постачання електроенергії споживачам, приєднаних до мереж конкретного обленерго.  

У 2021 році Міненерго розробило проєкт нового ПСО. Воно передбачало, що державна генерація “Енергоатом” та “Укргідроенерго” продають ПУПам електроенергію по ціні Ринку на добу наперед (РДН), а потім грошима компенсують різницю між ринковою ціною і вартістю постачання населенню.

Але ПСО не спрацювало у повну силу через значне падіння споживання електроенергії промисловістю після початку повномасштабної війни (30-40% падіння споживання). Відтак у генерації було недостатньо фінансового ресурсу для компенсації ПУП. Тому Міненерго зобов’язало “Енергоатом” передавати додатковий обсяг електроенергії ПУПам для компенсації втрат від постачання е/е населенню, адже лише витрати на транспортування електроенергії до побутового споживача перевищують пільговий тариф.

Наприклад, найдешевший тариф на доставку електроенергії (тарифи “Укренерго” на передачу та диспетчеризацію і тариф обленерго на розподіл) у Києві (тариф ДТЕК КЕМ) становить 1,2 грн/кВт-г без ПДВ. Найвищий – у Закарпаттяобленерго. Він становить 2,2 грн грн/кВт-г без ПДВ.

Це вартість лише доставки без затрат на покупку електроенергії і без ПДВ.

Тобто “Енергоатом” безкоштовно постачає частину своєї електроенергії ПУПам. Але при цьому “Енергоатом” за 2022 рік показав 3,3 млрд грн збитку, а ПУПи – 3,8 млрд грн прибутку.

Для прикладу, в березні 2023 “Енергоатом” передав ПУПам майже 2 млн МВт-г для населення і ще 0,67 млн МВт-г для компенсації різниці в ціні і вартості доставки.

Загалом цей обсяг становить більше половини місячного виробітку “Енергоатому”.

Оскільки внутрішня статистика ПУП непублічна, то лише обмежене коло осіб насправді знає, скільки постачальник універсальних послуг поставив населенню у своєму регіоні, а скільки продав бізнесу.

Відповідно ПУП може завищувати обсяги споживання електроенергії населенням і отримувати більше безкоштовної електроенергії від “Енергоатому” для компенсації втрат, але перепродавати цю електроенергію бізнесу за ринковим тарифом.

Водночас обленерго, які афілійовані з ПУП, можуть прикривати таке нецільове використання електроенергії.

Таким чином більш як двократне зростання прибутків постачальників електроенергії населенню за пільговим тарифом на тлі загального падіння споживання є свідченням можливої перепродажі ними частини електроенергії по ринковому тарифу, яку вони безкоштовно отримують від “Енергоатому” для компенсації витрат.

Компанія Прибуток/Збиток 2022 млн грн Прибуток/Збиток 2021 Власник
“Київська обласна енергопостачальна компанія” 453 286

Неля Костенко (група VS Energy)

“Львівенергозбут” 452 261

Анатолій Фоменко, Олексій Безуглий (брати Суркіси)

“Одеська обласна енергопостачальна компанія” 442 99

Неля Костенко (група VS Energy)

“Київські енергетичні послуги” 407 317 ДТЕК, Рінат Ахметов
“Полтаваенергозбут” 250 62

Полтаваобленерго (Коломойський та Григоришин)

“Харківенергозбут” 198 18

Фонд держмайна – 65%, Смарт холдинг Новинського – 29.8%

“Житомирська обласна енергопостачальна компанія” 193 70

Неля Костенко (група VS Energy)

“Дніпровські енергетичні послуги” 176 133 ДТЕК, Рінат Ахметов
“Рівненська обласна енергопостачальна компанія” 166 57

Неля Костенко (група VS Energy)

“Енера Вінниця” 164 26

Енергетичний стандарт Григоришина

“Черкасиенергозбут” 133 2

Черкасиобленерго (Держава)

“Кіровоградська обласна ЕК” 126 79

Неля Костенко (група VS Energy)

“Чернівецька обласна енергопостачальна компанія” 119 24,4

Неля Костенко (група VS Energy)

“Волиньелектрозбут” 116 5

Володимир Крупко (Бойко та Льовочкін)

“Миколаївська електропостачальна компанія” 92 30

Миколаївобленерго (Держава)

“Енера Чернігів” 91 9

Енергетичний стандарт Григоришина

“Тернопільелектропостач” 80 -21

Тернопільобленерго (Держава з частками Коломойського та Григоришина)

“Прикарпатенерготрейд” 76 2

Тарас Гнятюк (брати Суркіси)

“Енера Суми” 74 -1

Енергетичний стандарт Григоришина

“Закарпаттяенергозбут” 67 53

Володимир Крупко (Бойко та Льовочкін)

“Хмельницькенергозбут” 17 1

Хмельницькобленерго (Держава)

“Запоріжжяелектропостачання” 4 -17

Запоріжжяобленерго (Держава)

“Донецькі енергетичні послуги” -47 60 ДТЕК, Рінат Ахметов
Загальний результат (млрд грн) 3,8 1,55 .

 

Хто постачає електроенергію населенню?

В Україні працюють 26 постачальників універсальних послуг з урахуванням ПУП у Луганський області, яка тимчасово окупована РФ.

Кожен ПУП належить оператору системи розподілу (обленерго), або афілійований з ним через спільних власників.

Таким чином постачальників електроенергії населенню в Україні можна розділити на кілька груп за власниками.

Зокрема державі належить шість ПУПів, які до війни постачали електроенергію для 3,5 млн домогосподарств (21% побутових споживачів країни). Вони пов’язані з однойменними державними обленерго, зокрема це ПУП: “Тернопільелектропостач”, “Харківенергозбут”, “Хмельницькенергозбут”, “Черкасиенергозбут”, “Запоріжжяелектропостачання” та “Миколаївська електропостачальна компанія”.

 

У 2022 році ці ПУП сумарно збільшили прибутку у десять разів – до 524 млн грн. Для порівняння у 2021 сукупний прибуток державних ПУП становив 51 млн грн.

Трохи більше прибутку отримати три ПУП, які за собою визнає олігарх Рінат Ахметов. Це компанії з групи ДТЕК – “Донецькі енергетичні послуги”, “Київські енергетичні послуги” та “Дніпровські енергетичні послуги”, які працюють під брендом Yasno. Вони сумарно отримали 583 млн грн, або на 73 млн грн більше порівняно з 2021. Це найменший приріст прибутку серед усіх груп ПУП.

ДТЕК Ахметова є найбільшим власником обленерго в Україні. Компанії належить сім операторів систем розподілу. До війни вони розподіляли більше 40% електроенергії в Україні.

Водночас офіційно ДТЕК контролює лише три постачальника універсальних послуг, які постачали електроенергію для 22% побутових споживачів в Україні.

Водночас ПУП ще двох обленерго Ахметова, продовжують бути записані на представника російської групи VS Energy.

Мова про “Київобленерго” та “Одесаобленерго”, які ДТЕК придбала у VS Energy.

VS Energy в Україні належить низка обленерго: “Кіровоград-“, “Чернівці-“, “Житомир-“, “Рівне-” та “Херсонобленерго”.

За даними СБУ, групу VS Energy контролюють троє громадян РФ: Олександр Бабаков – депутат Держдуми РФ, Євгеній Гінер – президент московського армійського футбольного клубу ЦСКА, а також Міхаіл Воєводін, так званий “злодій в законі” на прізвисько “Міша Лужнецький”.

У “Київобленерго” та “Одесаобленерго” є постачальники універсальних послуг: ТОВ “Київська обласна енергопостачальна компанія” та ТОВ “Одеська обласна енергопостачальна компанія”.

Цими ПУП володіє компанія “Енергопоставка”, яка записана на Нелю Костенко – менеджерка з групи VS Energy.

Власне група VS Energy контролює також ще пять ПУП: “Житомирська обласна енергопостачальна компанія”, “Рівненська обласна енергопостачальна компанія”, “Кіровоградська обласна ЕК”, “Чернівецька обласна енергопостачальна компанія” та “Херсонська обласна енергопостачальна компанія”. Вони постачають електроенергію для побутових споживачів, які приєднані до мереж обленерго, що входять у VS Energy.

У 2022 році ПУП VS Energy, з урахуванням “Київської обласної енергопостачальної компанії” та “Одеської обласної енергопостачальної компанії” (але без “Херсонської ЕК”, оскільки область була окупована більшу частину року), збільшили прибуток до 1,5 млрд грн порівняно із 615 млн грн у 2021 році.

Ще чотири постачальники універсальних послуг входить у групу “Енера” Костянтина Григоришина.

Григоришин контролює чотири обленерго: “Вінницяобленерго”, “Луганське енергетичне об’єднання” (ЛЕО), “Сумиобленерго” та “Чернігівобленерго”.

Відповідно йому ж належить чотири ПУП, які постачають електроенергію населенню, чиї домівки приєднані до мереж його обленерго : ТОВ “Енера Вінниця”, ТОВ “Енера Схід”, ТОВ “Енера Суми”, ТОВ “Енера Чернігів”.

Вони (окрім ТОВ “Енера Схід”, яка під окупацією в Луганській області) збільшили прибуток з 34 млн грн у 2021 році до 329 млн грн у 2022 році.

Брати Суркіси контролюють два постачальники електроенергії для домогосподарств, які приєднані до мереж “Прикарпаттяобленерго” та “Львівобленерго” – ТОВ “Прикарпатенерготрейд” та ТОВ “Львівенергозбут” відповідно. Минулого року вони збільшили прибуток у два рази – до 528 млн грн.

Суркіси – партнери олігарха Ігоря Коломойського та зрадника України Віктора Медведчука.

Водночас Коломойському належить “Полтаваобленерго”, а афілійований з ним ПУП – ТОВ “Полтаваенергозбут” збільшив прибуток із 62 млн грн у 2021 році до 250 млн грн у 2022 році.

Прибуток отримали і ПУП, афілійовані з “Волинь-” та “Закарпаттяобленерго” депутатів від проросійської забороненої партії ОПЗЖ. ТОВ “Волиньелектрозбут” та “Закарпаттяенергозбут” записані на Володимира Крупка, але контролюються власниками однойменних обленерго.

“Закарпаттяобленерго” належить Юлії Льовочкіній, сестрі Сергія Льовочкіна. А “Волиньобленерго” належить Юрію Бойку.

Минулого року ПУП цих обленерго отримали 183 млн грн, або на 125 млн грн більше, ніж у 2021 році.

Юрій Віннічук, Бізнес Цензор

“” Читайте також: Пенсійна реформа від “Слуг народу”: Кому віддадуть пенсійні накопичення українців

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE