По регіонах України котиться хвиля позачергових виборів в місцевих громадах. У 47 об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) пройшли вибори 30 квітня, а на 11 червня призначені нові вибори ще в 12 регіонах – обиратимуть мера Старобільська Луганської області, 21 сільського голову і 2 голів селищних рад.
В чиїх руках влада
По суті, отримані на виборах в ОТГ депутатами мандати не дають реальної влади. А звичайного громадянина як і раніше не цікавили вибори в сільрадах, так і зараз мало хвилюють вибори в громадах, де кілька сільрад об’єднали в одну. Але, незважаючи на це, на минулих 30 квітня регіональних виборах розгорнулася справжня боротьба за те, хто першим оголосить себе переможцем.
І це не дивно: вибори в територіальних громадах, створених в рамках оголошеного курсу на децентралізацію, стали хорошим шансом як для парламентських партій зміцнити результат, так і для непарламентських – заявити про себе. Більш того, в міжвиборчий сезон такі регіональні праймеріз є сигналом, хто акумулює основний політичний ресурс. Або простіше кажучи – в чиїх руках влада.
Перемогу приписали собі відразу кілька політичних сил, найбільш активно – “Блок Петра Порошенко”, “Батьківщина” і “Наш край”.
Якщо з президентської політсилою все більш-менш зрозуміло, а переважна більшість обраних голів ОТГ були кандидатами, яких БПП або висував, або підтримував як самовисуванців, опозиційна партія “Батьківщина” традиційно показує хороші результати на виборах на місцях, то успіх “Нашого край”, рейтинг якого балансує на межі 1% в розрізі всієї країни, на виборах в ОТГ лише підтвердив чутки, котрі давно ходять в політикумі, про кураторство над цим проектом з Адміністрації президента.
Цікаво й те, що в списку кандидатів в депутати в більшість ОТГ від “Нашого краю” не виявилося жодного члена цієї партії. Наприклад, така ситуація в найбільшій ОТГ в Чернігівській області – Менській. Така ж картина і з списком в Комаровського ОТГ. Більш того, для перемоги на виборах в ОТГ в політсилу “Наш край” за допомогою адмінресурсу зганяють бюджетників, про що раніше на своїй сторінці в Facebook писав відомий волонтер Ігор Черняк.
“У місті Дружковка Донецької області лікарів і вчителів масово примушують до вступу в одну політичну партію. Ні, це не архівна публікація і не новини п’яти/десятирічної давності. Це відбувається зараз. Три роки після Революції Гідності. В 30 км від лінії фронту. Назва партії – “Наш край”. Команда спущена безпосередньо з міськради. Так почалася підготовка до можливих виборів в об’єднаних громадах”, – заявив він.
Як прокоментував ці вибори політтехнолог Михайло Подоляк, маємо “скупку зубожілих” на місцях, смачно приправлену провокативними технологіями, з обов’язковим додаванням адміністративно-силових нагоняйчіков.
“На перший погляд малозначні вибори в “об’єднані територіальні громади”, що відбулися напередодні недодекоммунізірованних травневих свят, насправді позначили дуже багатообіцяючі тренди… Безликий і безлідерский компот-проект “Наш край “остаточно довів свою… перспективність. Тиха гавань для неодіозних регіоналів і місцевих “князьків” активно освоює локальні ніші і пожирає центрально-східні регіони. По суті, проект стає другою “партією влади”. Гряде супербійка за місця…”, – написав політтехнолог в своєм блозі.
За вступ у “Наш край” – губернаторство
Те, що “Наш край” активно освоює локальні ніші, підтверджують нам і джерела в Адміністрації президента.
За словами нашого співрозмовника, Банкова не тільки активно сприяє перемозі “Нашого краю” на виборах в ОТГ (наприклад, завдяки негласній підтримці АП на виборах в 143 об’єднані територіальні громади в грудні минулого року “Наш край” зміг зайняти друге місце), а й розставляє своїх управлінців на більш значимі посади. Наприклад, наш співрозмовник стверджує, що конкурс на посаду Одеського губернатора в грудні минулого року повинен був виграти зовсім не директор ДП “Поліграфічний комбінат “Україна” Максим Степанов, а колишній губернатор Львівської області Василь Горбаль. Це б сталося, якби політик погодився вступити в партію “Наш край”, говорить наш співрозмовник.
“До Степанова було багато питань. Він же ж був людиною Юрія Кравченка (покійний нині екс-глава МВС і податкової адміністрації часів Кучми) і до того ж кум Палиці. Горбалю запропонували – вступай в “Наш край”, тим більше ти там всіх знаєш, і ти проходиш. Він відмовився, тому зійшлися на Степанові. Серед завдань нового губернатора – рейтинг “Нашого краю”, – розповів нам співрозмовник.
В оточенні Горбаля також підтвердили, що йому пропонували йти на Одеську область від “Нашого краю”, але політик відмовився.
“До “Нашому краю”, дійсно, має відношення Віталій Ковальчук. Про це говорять, фактично, всі в політичних колах. Ідеологічно “Наш край” порожній, він виграє тільки за рахунок відомих осіб – людей, яких знають на місцях. Голосують за конкретних особистостей. “Наш край” якимось чином зайшов, зараз є спроби у Верховній Раді створити депутатську групу “Наш край”. Активно рекрутуються люди з “Волі народу”, з “Відродження”. Зрозуміло, що це буде проурядова сила. Такий квазі-опозиційний проект буде працювати в інтересах влади. А чи буде він успішним на виборах? Не факт. До виборів досить довго. Але зараз він вигідний”, – вважає політолог Тарас Березовець.
Районні чиновники віддають на “Наш край” всю зарплату
Цікава ситуація і з фінансуванням партії. Найбільші вливання в партію йдуть з областей, зокрема, активно дотують “Наш край” Харківська та Запорізька області. За весь минулий рік партія отримала 3,5 мільйона гривень внесків. Найбільшими витратами цієї політсили є витрати на пропаганду – за рік це понад 2,3 мільйонів гривень. Правда, доходи “донорів” часто не збігаються з їх вкладеннями.
Наприклад, на сайті НАЗК зазначено, що заступник голови Бериславського райради Ірина Джеманова тільки за кілька днів минулого року внесла в якості пожертвувань на розвиток партії 7250 і 57000 грн. Ця сума дорівнює практично річним доходом цього політика з Берислава, а ніяких наявних заощаджень або грошей на рахунку одного з головних донорів “Нашого краю” не має. Ще один цікавий збіг помічено і в звіті за 3 квартал минулого року. В один день, 20 вересня минулого року, більше десятка чоловік пожертвували партії абсолютно однакову суму грошей – 14900 грн.
Цікавий і фонд оплати заробітної плати партії. На 14 співробітників апарату політсили за 2 квартал 2016 року було витрачено трохи більше 3,5 тисячі гривень. Це трохи більше 85 гривень на людину в місяць до вирахування всіх податків. У 3 кварталі, по всій видимості, зарплати ще скоротилися, тому що на всіх було витрачено менше 2900 гривень або по 69 гривень на людину до вирахування податків. У політсили немає ні транспорту, ні нерухомості, і навіть офісу, де повинні були б знаходитися 14 співробітників апарату.
Але такі парадокси абсолютно не зацікавили Національне антикорупційне бюро, яке відзвітувало, що претензій до звіту політичної сили не має.
Не знайшли в НАЗК нічого підозрілого і в декларації нардепів від цієї політичної сили, наприклад, одного з найвідоміших політиків від “Нашого краю” Сергія Шахова. І в декларації, поданої восени, і в новій декларації, поданої цієї весни, відзначається, що народний депутат Сергій Шахов в 2015 році купив своєму 22-річному синові Микиті, якого напередодні нинішнього нового року позбавили мандата в Сватівській міськраді за прогули, квартиру в Києві площею 121 квадратний метр за небувало низьку ціну в 2,2 тис гривень за квадратний метр.
Згідно із зазначеними даними, у власності депутата перебуває автомобіль Toyota Land Cruiser-200 2013 року випуску вартістю 600,6 тис. гривень, квартира під Луганськом вартістю 19,585 тис. гривень (106 кв. м), придбана депутатом у 2002 році. Депутат володіє 100% акцій “Луганської промислової групи” і 50% акцій компанії, що управляє “Наш дім”.
Його синові також належить ще одна квартира площею 166 кв.метрів в Києві, куплена в 2012 році, за 1 млн 67 тисяч гривень (на той період це було понад 130 тисяч доларів). Зарплата політика за 4 місяці депутатства склала близько 70 тисяч гривень, ще 675 тисяч гривень йому приніс бізнес. На рахунках в банках у депутата порожньо. Також у нього немає готівки.
До слова, останній виявився не так давно в епіцентрі сексуального скандалу, коли журналісти оприлюднили його інтимне листування з якоюсь панянкою.
Діана пише нардепу: “Роднюля, привіт. Давно не чулися. Як сам? Сім’я як? Вчора впало лаве. Це ти?”.
Депутат відповідає: “Вмикай канал Рада і побачиш))) Працюю”.
Від нього чи ні і за що “впало лаве” Діані – залишається загадкою.
Також Діана шле нардепу відверті фото, а він їй у відповідь порно-картинки і відео.
Після скандалу Шахов дав свої пояснення, котрі викликали ще більше запитань.
Нардеп пояснив, що насправді це нібито листування з його другом, який писав з телефону дочки.
“Юрій Бек удочерив дівчинку, якій я допомагаю – півтори тисячі гривень віддаю щомісяця”, – заявив Шахов.
Він запевнив, що пікантні фото з оголеними сідницями йому з телефону Діани посилав саме Юрій, тому що у нього немає власного смартфона. За словами нардепа, це такі “приколи”.
“Їй років 15-16. Якщо чесно, я бачив Юру і Діану один раз за останні 8 років. Вони живуть взагалі в Вінниці”, – розповів нардеп.
Депутат сказав, що у його друга “такий сленг”, тому той і пише “роднюля” і “впало лаве”. Шахов також заявив, що еротичні фото йому “йдуть сотнями щодня”.
Навіщо одному чоловікові надслати іншому чоловікові смс з голими дупами, та ще й називати його “роднюлею”, Шахов, на жаль, не пояснив.
Зате журналісти поскаржилися, що після скандалу в ложі преси Ради стали з’являтися якісь дивні бритоголові типи, які, як припустили представники ЗМІ, вистежують фотографів, які роблять знімки мобілок депутатів.
Ще один лідер “Нашого краю” Антон Кіссе, згідно з його декларацією, володіє трьома квартирами – в Ізмаїлі, Одесі та Болгарії.
Його дружині належить квартира в Києві площею 108 квадратних метрів, куплена в розпал Євромайдану – в кінці січня 2014 року за 1,6 млн грн, а також ще одна квартира в Одесі і три квартири в Болгарії, а також кілька земельних ділянок та житлових будинків.
Крім того, Кіссе володіє автомобілем Porsche Cayenne (у його дружини – Volkswagen Golf Plus і Volkswagen Touareg) і катером.
У минулому році родина нардепа отримала понад 10 млн гривень за відчуження цінних паперів в Гонконзі.
Зарплата нардепа не дотягувала до 170 тисяч гривень за рік, а його дружини, яка володіє туристичним бізнесом в Болгарії – близько 80 тисяч гривень.
Фінансовим установам сім’я Кіссе не особливо довіряє, зберігаючи готівкою 12,4 мільйона гривень, один мільйон доларів і 130 тисяч євро на двох.
Незважаючи на таку кількість нерухомості, готівки і дорогих транспортних засобів, Антон Кіссе орендує готельний номер площею 37 метрів в готелі “Київ”, за який з державного бюджету було сплачено понад 36 тисяч гривень за рік.
А поки такі очевидні нестиковки не помічають компетентні органи, політична сила, яка називає себе “партією професіоналів, які працюють поруч з людьми”, готується до нових виборів в ОТГ, намічених на 11 червня.
За матеріалом “Страни“