Politerno > Статті > Україна і світ > Партійні забави мільярдерів або хто танцює “Відродження” з Хомутинником

Партійні забави мільярдерів або хто танцює “Відродження” з Хомутинником

  • 12 Червня, 2017
  • 1670 Переглядів
  • 0

Андрій Веревський вважає себе занадто крутим, щоб сидіти в парламенті. Він вважає за краще управляти своїми депутатами, як і своїм бізнесом, зі Швейцарії.

“Ділова столиця” продовжує цикл матеріалів “Вибори-2019 і олігархи”, в яких розповідає про основні “центрах сили”, які можуть надати визначальний вплив на хід президентської кампанії-2019.

Склад прем’єр-ліги в українській політиці змінюється чи не частіше, ніж у футболі. Це цілком природно для революційних часів. Дивно інше: за останні пару років в число найвпливовіших політиків зуміла увійти людина, що не має ніякого відношення до революції, – колишній “регіонал” Андрій Веревський. Причому сталося це зовсім непомітно для широкої публіки.

Про успіхи Веревського, звичайно, говорили, але виключно в сфері бізнесу. Його статки стрімко наближаються до $ 1 млрд, що вже вивело його, за різними оцінками, в першу десятку або навіть першу п’ятірку українських багатіїв.

Агропромислова компанія “Кернел”, чиїм засновником і мажоритарним акціонером є Веревський, має в своєму розпорядженні, за її власними даними, 385 тис. га орендованої землі (без урахування останніх придбань), а також потужностями з переробки 3,5 млн т насіння соняшнику на рік. “Кернел” лідирує серед українських виробників соняшникової олії, довівши свою частку на ринку до 30%, а також є одним з найбільших виробників зернових культур, забезпечуючи 12% загального обсягу експорту зерна з України.

У 2015/16 фінансовому році дохід компанії склав майже $ 2 млрд, чистий прибуток – $ 225 млн. На початку 2017 р. “Кернел” успішно розмістила єврооблігації на $ 500 млн із прибутковістю 8,875% річних. Це дозволило їй приступити до великої інвестиційної програми. Буквально на днях компанія повідомила про збільшення свого земельного фонду на 190 тис. га. Угода з холдингом “Українські аграрні інвестиції” на суму $ 155 млн було схвалено АМКУ в травні і повинна завершитися до 1 липня 2017 р. В кінці травня Веревський повідомив, що “Кернел” завершує переговори про придбання ще однієї компанії з земельним банком 40 тис. га .

Що ж стосується політики, то до недавнього часу вважалося, що Веревський від неї відійшов. Він був народним депутатом 11 років – з 2002-го по 2013-й. У перший раз виграв мажоритарний округ на рідній Полтавщині. У Верховній Раді вміло вловлював політичну кон’юнктуру, вчасно міняв орієнтацію: протягом каденції встиг побувати в “Єдиній Україні”, “Європейському виборі”, “Регіонах України” і фракції БЮТ. У 2006-му і 2007-му пройшов до парламенту за списками БЮТ, але восени 2010-го перейшов до фракції “Партії регіонів” і в 2012-му став депутатом за списком ПР. 5 березня 2013 року Верховна Рада припинила його повноваження, після того як Вищий адміністративний суд постановив забрати у нього мандат народного депутата. З таким позовом виступив тодішній спікер парламенту Володимир Рибак. За офіційною версією, Веревський в порушення закону про статус народного депутата поєднував роботу в парламенті з керівною посадою в своєму агрохолдингу. Неофіційно ж розповідали, що Веревського покарали за те, що з 2011 року він постійно проживає в Швейцарії, звідки і керує своїм бізнесом. Мовляв, “регіонали” в такий спосіб зміцнили дисципліну у фракції, вказавши прогульникам засідань, що їх чекає аналогічна кара.

Після революції Веревський не змінив свій спосіб життя і спосіб ведення бізнесу. Тому і залишилося непоміченим широкою публікою, що він вирішив обзавестися власною опорою в новому парламенті і “на паях” з Ігорем Коломойським став натхненником створення депутатами-мажоритарниками групи “Економічний розвиток”, пізніше перейменованої в групу “Відродження”, а пзгодом в групу “Партія “Відродження”.

Лідер цієї групи Віталій Хомутинник є бізнес-партнером як Веревського, так і Коломойського. У 2014-2015 рр. Хомутинник через свій Cascade Investment Fund сконцентрував 5% акцій холдингу “Кернел”. А разом з Коломойським Хомутинник володіє компанією “Укрнафтобуріння”, яка щомісяця добуває близько 30 млн кубометрів газу. Звичайно, це далеко не єдині активи Хомутинника. За підсумками електронного декларування з’ясувалося, що він є бенефіціаром 40 компаній, а також лідером серед парламентаріїв по задекларованим доходам – ​​167 млн ​​грн в 2015 р. Але все ж за обсягом капіталу він значно поступається Коломойському і Веревському. У попередньому парламенті Хомутинник очолював комітет з питань податкової та митної політики, завдяки чому здобув великий вплив на формування керівного складу податкових і митних органів в регіонах, а також на вирішення специфічних питань на кшталт відшкодування ПДВ. У нинішньому парламенті він всього лише рядовий член того ж комітету, але, як кажуть знаючі люди, зберіг частину колишнього впливу в структурах фіскальної служби.

Рік тому, незадовго до літніх канікул, стало відомо про конфлікт між Хомутинником і Коломойським і про відхід останнього від проекту “Відродження”. Всупереч прогнозам, група не розкололася. Але при цьому, як показали подальші голосування, вона зробила явний крен у бік Банкової. Власне, в такому зближенні були зацікавлені обидві сторони. У перший рік після парламентських виборів президентська команда ігнорувала “Відродження”, оскільки мала справно голосуючу коаліцію. Однак потім все частіше голосів стало не вистачати, і Хомутинник відчув себе володарем “золотої акції”.

Зараз в цій групі 26 депутатів, серед них є й досить заможні, але з великими проблемами. Наприклад, власник футбольного клубу “Чорноморець” (Одеса) Леонід Клімов заборгував Нацбанку 310 млн грн за стабілізаційним кредитом для Імексбанку. З 2016-му НБУ намагався стягнути цю суму з депутата, суд спочатку задовольнив вимоги центробанку, але Клімов домігся скасування цього рішення. А власник агрофірми “Калиновий край” на Черкащині, володар звання Герой України (за заслуги в розвитку АПК) Геннадій Бобов минулого місяця ледь не позбувся депутатського мандата через несплату податків і, щоб уникнути цього, був змушений перерахувати в держбюджет близько 38 млн грн. Крім групи в парламенті, “Відродження” має в своєму розпорядженні партійні структури в столиці і областях. Найпотужніша парторганізація – на Харківщині. Там “Відродження” має в своїх рядах мера Харкова Геннадія Кернеса, найбільші фракції в Харківській міськраді і облраді. Відомо, що Кернеса привів в “Відродження” Коломойський, але зараз мер Харкова – однозначно союзник Хомутинника, який, до речі, був обраний до парламенту в одному з округів Харкова за допомогою Кернеса.

Зміст всієї партійної машини, природно, вимагає грошей. І витрати зростуть в десятки разів, коли справа дійде до виборів. Навряд чи б Хомутинник замахувався на такі плани, якби він не мав партнером Веревського.

Втім, не схоже, щоб Веревський зібрався сам засідати у Верховній Раді. Він, подібно Коломойському, Пінчуку, Ахметову, вважає себе занадто крутим для цього. Швидше він буде і далі керувати своїми депутатами зі Швейцарії. З урахуванням фінансових можливостей Веревського і фактора Харківщини, де “Відродження” в 2015 р отримало 41,7% голосів, ця партія має непогані шанси подолати 5% -ний бар’єр в цілому по Україні. У новому парламенті “Відродження” планує з самого початку увійти до складу правлячої коаліції і ділити портфелі не тільки в парламенті, але і в уряді.

Правда, проблемою цієї партії є відсутність популярних лідерів. Зараз політрадою партії керує Хомутинник, а головою партії числиться член парламентської групи “Відродження” Віктор Бондарь. І Бондарь, і Хомутинник в минулому парламенті були членами фракції ПР і тому є незручними публічними партнерами для Банкової. Очікується, що найближчим часом главою партії замість Бондаря буде обраний Валерій Коновалюк, який хоч і теж екс-“регіонал” (в 2007-2012 рр. був народним депутатом від ПР), але хвалиться тим, що в липні 2012-го вийшов з партії регіонів через незгоду з політикою Януковича.

У свою чергу, Банкова розраховує перш за все на активну участь “Відродження” у виборчій кампанії Петра Порошенка, причому не тільки на Харківщині. Залежно від того, наскільки значним виявиться вклад “Відродження” в перемогу Порошенка на президентських виборах, і буде вирішуватися питання про те, чи візьмуть партію до правлячої більшості і які посади їй дадуть.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE