[excange-informer informer="3"]
Politerno > Статті > Україна і світ > Слабкий імунітет: як президент і Рада розіграють карту недоторканності

Слабкий імунітет: як президент і Рада розіграють карту недоторканності

  • Вересень 13, 2017
  • 245 Переглядів
  • 0

Виступ президента Петра Порошенка в стінах Верховної Ради ознаменував старт виборчої кампанії на президентських виборах, які пройдуть у 2019 році. Однією з фішок, поряд з вічнозеленою боротьбою з корупцією, стане настільки ж вічна тема зняття недоторканності з народних депутатів. У глави держави є всі шанси серйозно піднятися на цій темі

Завдання №1

Недарма багато експертів і політологів називають Петра Порошенка самим хитрим з президентів за всю історію незалежності України. Справа в тому, що нинішній глава держави любить брати участь виключно в безпрограшних іграх.

Промова президента, в якій той закликав парламент скасувати депутатську недоторканність з відстрочкою її введення до 2020 року, продемонструвала, що Порошенко як і раніше сильний як в тактичних, так і в стратегічних розрахунках. Він готовий використовувати популізм не тільки як електоральну зброю, але і як хитрий стратегічний хід, який дозволить, в разі обрання на другий термін, остаточно підім’яти під себе Верховну Раду.

Втім, деякі аналітики скептично поставилися до цієї заяви. Мовляв, тему зняття недоторканності з депутатського корпусу піднімають вже більше 15 років, але далі слів справа не йде. На їхню думку, народні обранці до останнього будуть чіплятися за свій імунітет і “вихлопу” від заяви президента очікувати не доводиться.

Однак, за інсайдерською інформацією, на Банковій і справді розраховують довести дану ідею до логічного завершення.

“Зняття недоторканності входить до переліку першочергових завдань для команди президента. Розрахунок на те, щоб парламент вже в наступному році поставив крапку в цьому питанні”, – розповіли джерела в “Блоці Петра Порошенка”.

Перед початком політичного сезону Петро Порошенко провів ряд зустрічей з керівниками парламентських фракцій. Зокрема, в ЗМІ просочилася інформація про подробиці зустрічі Ляшка і Порошенка, в ході якої піднімалося питання депутатської недоторканності.

Які аргументи є у Петра Порошенка? По-перше, в цій справі йому допомагають Генпрокуратура і НАБУ.

Нагадаємо, ще влітку генпрокурор Юрій Луценко анонсував 40 подань на зняття депутатської недоторканності. За великим рахунком, безперервні атаки з боку правоохоронних органів нівелюють сам статус народного депутата. Варто звернути увагу на натяки, які в своєму виступі глава держави вкидав в зал. Наприклад, пасаж про те, що парламент встановив “абсолютний рекорд за результативними голосуванням за позбавлення недоторканності”. Фактично це – вельми багатозначний “привіт” для всіх парламентарів…

По-друге, озвучена президентом відстрочка до 2020 року, тобто до нового скликання ВР, знову-таки спрощує завдання для Банкової вибити результативне голосування.

Багато хто з депутатів згадають прислів’я про віслюка і падишаха і про те, хто з них першим помре. А значить, якщо вони проголосують за зняття недоторканності зараз, їм цілком можуть виписати індульгенцію і залишити в спокої. А там вже побачимо.

Свій погляд на прислів’я про падишаха є й у Петра Олексійовича. Якщо другого терміну не буде, то потім – хоч потоп. Нехай навіть люб’язних серцю Кононенка з Березенком ГПУ “замітає”.

За словами політолога, керівника політичних програм ІСТ “Соціополіс” Ярослава Макітри, зараз Президент буде намагатися контролювати парламент батогом і пряником.

“Для цього він чинить тиск на окремих депутатів, щоб інші були більш поступливими, – зазначає експерт. – З іншого боку, він дав індульгенцію більшості нардепів, по суті, гарантуючи недоторканність. Підтримка парламенту потрібна для президентської виборчої кампанії. А саме зняття недоторканності може статися якраз під вибори: тоді під тиском депутати можуть це зробити вже для своїх наступників”.

Приручити парламент

На другу каденцію Петро Олексійович явно націлений всерйоз. І під президентські вибори йому життєво необхідні грандіозні піар-акції. Одного козиря у вигляді безвіза йому явно не вистачить, щоб вдруге стати президентом.

А якщо йому вдасться, нехай і з відстрочкою, домогтися зняття депутатської недоторканності, у нього серйозно підвищуються шанси зберегтися в теплому президентському кріслі. Народ зачекався вже депутатської “кровиночки”, тому перспектива побачити своїх же обранців на пласі (на худий кінець – за гратами) буде прийнята “на ура”.

Варто нагадати й інший важливий для нього момент. Після того, як весною 2019 року пройдуть президентські вибори, буквально відразу стартує парламентська кампанія. Відсутність депутатської недоторканності може серйозно прорідити ряди бажаючих стати нардепами. І навіть при невисокому рейтингу президентської політсили йому буде набагато простіше провести до Верховної Ради лояльних людей по мажоритарці і через проекти-сателіти.

На думку політолога Віктора Небоженка, зняття недоторканності без прийняття закону про імпічмент Президента призведе до серйозного перекосу в системі влади.

“Якщо два органи влади не володіють однаковим ступенем повноважень і однаковим ступенем захисту, то страждає той, хто є більш незахищеним, – говорить політолог. – Це – політична механіка. Справа не в особистості Порошенка, чи Гройсмана та Парубія. Будь-президент, який має політико-юридичний захист у вигляді недоторканності, завжди має спокусу скористатися відсутністю такої недоторканністю у своїх політичних супротивників. Або для шантажу, або для доброї “демократичної” бесіди”.

Іншими словами, ручний парламент – головна мета зняття депутатської недоторканності.

Зникають процесуальні труднощі із залученням парламентаріїв до відповідальності, не потрібно нагинати депутатів, які через корпоративну солідарність не хочуть голосувати за подання генерального прокурора. По суті, разом з перемогою на президентських виборах, Порошенко нарешті отримає те, про що він давно мріяв: монопольну владу і відсутність хоч скільки-небудь реальної опозиції.  Тепер слово за парламентом.

Микола Тицький

Поділитися: