Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування “Асоціація міст України” підрахувала, що через коронавирус і заходи, які приймаються в країні в зв’язку з його поширенням, місцеві бюджети втратять 15,6 мільярдів гривень, при цьому 6,3 мільярда з них – через за законопроект №3220, який сьогодні прийняла Верховная Рада.
Про це йдеться в зверненні “Асоціації міст України”, направленому 16 березня голові Комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данилу Гетьманцеву.
Так, в асоціації уточнили, що не підтримують проєкт Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України стосовно підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавируса” №3220.
Справа в тому, що документ передбачає часткове звільнення від оподаткування з 1 березня по 30 квітня. Йдеться про основні місцеві податки і збори: плату за землю і податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
“Ці зміни стосуються джерел доходів місцевих бюджетів, надходження яких складає 13% в загальному обсязі. При цьому законопроєкт не передбачає звільнення від оподаткування стосовно податків, які зараховуються до державного бюджету”, – сказано в документі.
Асоціація міст України підрахувала, що в такому випадку місцеві бюджети втратять 6,3 млрд гривень: 5,4 млрд грн плати за землю, 0,9 млрд податку на нерухомість, відмінну від земельної ділянки. При цьому через коронавирус і заходи, які приймаються у зв’язку з його поширенням, місцеві бюджети вже очікують на втрати в розмірі як мінімум 9,3 млрд грн або 3,2% річних надходжень загального фонду місцевих бюджетів. Це пов’язано з недоотриманням туристичного збору в зв’язку зі зменшенням потоку туристів і єдиного податку – в зв’язку зі зменшенням ділової активності та закриттям деяких закладів і установ, велика частина яких є представниками малого і середнього бізнесу.
Таким чином загальна сума втрат складе 15,6 млрд грн або 5,3% річних надходжень загального фонду місцевих бюджетів – без офіційних трансферів.
При цьому уточнюється, що через карантин уряд виділив усього 100 мільйонів на першочергову закупівлю засобів індивідуального захисту для поточних потреб міністерств, відомств і служб та для поповнення держрезерву. Але немає гарантій, що ці кошти дійдуть до лікарень і громадян. А тільки одне місто Дніпро виділив майже 100 млн грн на закупівлю необхідного медичного обладнання, ліків, спецодягу і проведення профілактики.
Крім того, в заяві йдеться про те, що багато комунальних медустанов не зможуть перейти на нову форму Національної служби здоров’я України з 1 квітня через недостатні фінансові і кадрові ресурси, проблем з матеріально-технічною базою. Тому вирішення цих питань ляже на плечі місцевих бюджетів.
“Недофінансування з державного бюджету охорони здоров’я на надання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги в рамках Програми державних гарантій за орієнтовними підрахунками становить понад 25 млрд гривень”, – заявляють в асоціації.
Про те ж пише Геннадій Корбан, голова громадської ради при міському голові Дніпра.
“Друзі, у нас величезна проблема. З подачі Зеленського Рада проголосувала комплекс економічних заходів щодо зниження податкового навантаження на економіку та малий і середній бізнес.
Я хочу бачити пики цих радників, які підсунули це президенту?
Цей закон покладе всю країну.
Пояснюю детально. Сьогодні прийняли закон, за яким держава на два місяці звільнила всіх юридичних і фізичних осіб від сплати земельних податків і земельної оренди, які надходять до місцевих бюджетів. Держава також скасувала податок на нерухомість для фізичних і юридичних осіб. І до всього цього: держава скасувала Єдиний соціальний внесок для самозайнятих, який платять за кожного працівника при нарахуванні зарплати.
Покажіть мені людину, яка розповість, де тут зниження податкового навантаження на економіку та на малий і середній бізнес.
Перше. Основними платниками земельного податку та орендної плати за землю є промислові підприємства, підприємства енергетики, фабрики, Укрзалізниця, а не власники перукарень, магазинів і ресторанів.
Друге: платниками податку на нерухомість є фізичні особи, які володіють нерухомістю понад 85 кв метрів житлової площі. Скажіть, де тут населення, велика частина якого проживає в радянському житловому фонді, а, відповідно і так, не платить податок на нерухомість. Іншими словами, від податку на нерухомість звільнили тих, хто має по дві-три-п’ять і більше квартир. Приватні будинки й угіддя.
Третє і найголовніше: держава скасувала ЄСВ для певних категорій самозайнятих на два місяці. ЄСВ є головним джерелом наповнення Пенсійного фонду країни. Тобто однією рукою Зеленський обіцяє додати по тисячі гривень пенсіонерам, а іншою рукою, очевидно, не усвідомлюючи цього, обвалюється Пенсійний фонд країни, з якого йому потрібно буде платити пенсії. Пиляє сук, на якому сидить сам і вся його верховна влада.
Ну і головне. Позбавляючи міста земельних зборів і зборів на нерухомість влада не просто перетягує на себе Конституційні повноваження місцевого самоврядування, а формує величезну дірку в місцевих бюджетах. Ці надходження забезпечують своєчасну зарплату (захищені статті) вчителям, медикам, соціальним працівникам, комунальникам, працівникам транспорту і ЖКГ. На відміну від уряду нових облич, який провалив центральний бюджет, міста зуміли зманеврувати в цій ситуації і втриматися. Сьогодні все тримається на містах. Саме ці надходження дають можливість містам сьогодні боротися з епідемією коронавіруса.
Які економічні заходи слід було б запропонувати Зеленському та його монобільшості?
Перше. Замість скасування податку на нерухомість для багатих скасувати єдиний податок для підприємців першої та другої групи.
Друге – замість скасування земельних податків і оренди землі знизити податок на додану вартість для великих промислових підприємств, які і так зітхнули в зв’язку зі зміною курсу гривні.
Третє – замість скасування ЄСВ знизити акцизи на підакцизні групи товарів, такі як алкоголь, сигарети, світлі види нафтопродуктів, газ та інше.
У зв’язку з цим хтось у здоровому глузді зупиніть Зеленського.
Якщо закон буде підписаний і набуде чинності, він призведе до катастрофічних наслідків. Якщо завалиться економіка міст, жоден МВФ і продаж землі вже не допоможуть. Поясніть хтось це президенту”.
Читайте також: Прогнози вчених щодо COVID-19: скільки помруть, коли вщухне і чи з’являться ліки