Politerno > Статті > Україна і світ > Від #Сітки до секти. Як Порошенко будує глобальну мережу підкупу виборців за держрахунок

Від #Сітки до секти. Як Порошенко будує глобальну мережу підкупу виборців за держрахунок

  • 21 Лютого, 2019
  • 3388 Переглядів
  • Comments Off

З січня інформаційний простір України наповнилося великою кількістю повідомлень про те, що Петро Порошенко готує масовий підкуп виборців по всій країні.

Писали про агітаторів, яких штаб президента наймає за 1000 гривень і посилає ходити по квартирах під виглядом проведення соцопитувань. Повідомляли і про те, що в багатьох регіонах почався збір даних людей, що бажають отримати соціальну допомогу від місцевих бюджетів. І також припускали, що це якось пов’язано з виборчою кампанією президента і підкупом електорату.

Однак не було єдиної картини – як це все відбувається і навіщо. Який сенс, наприклад, в соцопитуваннях? Що це дасть в практичному плані? Як пов’язана роздача соціальних допомог з процесом голосування? Якщо це підкуп, то як буде контролюватися, що конкретний одержувач допомоги проголосує за Порошенка?

Поговоривши з представниками штабу президента і чиновниками з обласних держадміністрацій, журналісти вперше склали повну картину масштабного задуму по тотальній скупці голосів на виборах на користь Петра Порошенка.

Вперше за всю історію нашої країни фальсифікації шикуються в таку потужну систему, а сітка з підкупу (далі будемо її називати просто #Сітка) накриє більшу частину Україи до найдальших сіл. За оцінками штабу Порошенка, таким чином президент може отримати додатково приблизно 7-10% голосів виборців (з розрахунку явки на вибори в 60%), що забезпечить йому вихід до другого туру. 

Причому, що найцікавіше, створюватися #Сітка буде за рахунок коштів держбюджету. Тобто – за рахунок платників податків.

Який план виношує Петро Порошенко – в розслідуванні.

Що таке #Сітка

#Сітка, простою мовою, це скупка голосів виборців за допомогою багатоступінчатої агітаційної мережі вербувальників, вибудуваної на місцях. Політтехнологи не люблять говорити слово #Сітка, а вважають за краще використовувати вираз “контрольоване голосування”. Але суть та ж сама – виборця доводять до ділянки з повною гарантією передачі голосу “за” правильного кандидата.

Звичайно, за гроші.

Сітки використовувалися ще з середини 2000-х років, але до тих пір поки за них не взялася команда Порошенка, це була місцева і багато в чому кустарна історія.

На цих виборах штаб президента поставив справу на дуже широку ногу. #Сітка людьми Порошенка будується в кілька етапів.

Етап перший – складання списків людей, яких будуть “хороводи” перед виборами. З усіх періодів виборів у політтехнологів, які обслуговують інтереси тих чи інших кандидатів, зберігаються такі бази виборців. Їх можна купити.

Етап другий – актуалізація бази. Дані в списках застарівають через міграційні та демографічні зміни. Тому на другому етапі в спеціально створену під вибори програму “загнали” два списки. Перший – умовно, бази “Укрпошти” та Ощадбанку (тобто одержувачі пенсій та інших соцвиплат). Важливо, щоб більшість учасників бази були бюджетниками або пенсіонерами-бюджетниками – це сама дисциплінована категорія електорату.

Етап третій – персоналізація бази. І зробили це за допомогою того самого соцопитування, про яке багато ЗМІ написали ще в січні (не зрозумівши, втім, до кінця, навіщо воно потрібне). Журналісти інтегрувалися в одну з таких соціологічних компаній, де за гонорар в 500 гривень в день опитував жителів конкретної ділянки по заданим питанням.

Цікаво, що навіть в роботі соціологів обман як базова форма комунікації починається з самого початку. З метою безпеки організатори “наймають” людей на роботу соціологами, попереджаючи, що працювати вони будуть як волонтери, тобто безкоштовно, однак за фактом людям виплачують гонорар. Таким чином організатори намагаються уникнути будь-якого ризику документування самих себе і залучених учасників.

Крім збору особистих даних соціологів просять питати про електоральні вподобання громадян з ключовим питанням: за кого з кандидатів ви б проголосували?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Гроші соціологам перераховують на карту: спочатку аванс, а після анкетування – залишок. Що цікаво, кошти приходять з невідомих рахунків – ні імені, ні номера карти, ні терміналу.

Та й взагалі процес соціологічного опитування вкрай зашифрований. Організатори максимально присікають будь-які додаткові питання, не пов’язані з технологією роботи.

Обробкою даних займається спеціальна команда технологів. Якщо в ході опитування з’ясовується, що людина лояльна до Порошенка або вагається у виборі між ним і іншим кандидатом, або в принципі не відчуває до нього різкого відторгнення (нехай і без особливої ​​симпатії), він потрапляє у фокус уваги штабу. Іншими словами, він стає метою #Сітки, а значить з ним можна працювати далі.

Головне завдання соцопитувань – максимально актуалізувати і уточнити списки людей, з якими потрібно працювати, а також зібрати їх особисту інформацію.

Етап четвертий . Тут до роботи з базами підключають колл-центри. Їх співробітники по колу обдзвонюють людей за уточненими списками, звіряючи актуальність контактів і встановлюючи голосовий зв’язок з учасниками #Сітки. Деяким пропонують попрацювати так званими “агітаторами” за певні бонуси.

З цієї ж бази прозвонюють людей, щоб запросити їх на оформлення соціальної допомоги – технологічне підгодовування електорату. І це головний – п’ятий етап #Сітки.

І про нього ми розповімо докладніше.

Підкуп за державний рахунок

Останнім часом в соцмережах почали з’являтися фотографії черг біля відділень соціального захисту в містах та селах, де люди масово оформляють заяви на отримання соцдопомоги.

Все це – результати таких обдзвонювань. У кожному разі заяви пишуться в довільній формі, однак по суті виглядає це приблизно так.

Facebook-сторінка Андрія Білого

У конкретно даному випадку заяву можна оформити на ім’я губернатора Одеської області Максима Степанова. Бланки, за словами громадського діяча з Одеси Андрія Юсова, вручали людям співробітники соціальних служб, радячи вказувати суму не більше 1000 гривень. Гроші обіцяли надіслати поштовим переказом.

І тут працює важливий психологічний прийом.

Якщо середньостатистична бабуся – колишня бюджетницях ставить підпис під будь-яким документом і ділиться паспортними даними в обмін на гроші, то вона, з великою часткою ймовірності, проголосує за потрібного кандидата. Природно, звичайно, якщо цей кандидат не викликає у неї відторгнення. Але тут якраз і включається ноу-хау президентської команди: соцдопомога потрапляє до тих, хто, згідно з проведеними опитуваннями, схильний віддати голос за Порошенка.

Ще, як варіант, списки складають через працівників комунальних підприємств (якщо мер лояльний до Порошенка).

“Раз в тиждень проходять наради членів профспілки працівників комунальних підприємств, – говорить чиновник мерії одного з великих міст. – Заповнюють анкети, які не анонімні. На нарадах присутні представники БПП. Керівники виписують співробітникам комунальної сфери виплати в якості премій, розбиваючи їх на порції”.

Джерело коштів – і це найголовніше – місцеві програми соціальної допомоги.

Тобто підкуп по #сітці планують забезпечити за рахунок місцевих бюджетів. Обласні та міські ради провели перерозподіл усередині бюджетних статей, щоб забезпечити необхідний ресурс.

У всіх регіонах, у яких ведеться цей спецпроект, програми називаються по-різному, але генеральним джерелом підкупу стане комплексна програма соцзахисту “Турбота”.

Суми виділені вражаючі.

У Миколаївській області – 70 мільйонів. В Одеській області – 90 мільйонів. У Дніпрі – 140 мільйонів. У Харківській обласній програмі спочатку було закладено на 2019 рік 18 мільйонів, потім рішенням сесії облради (6 грудня 2018 роки) збільшили до 50 мільйонів.

Програма ця унікальна тим, що під її статті можна видати соціальну допомогу будь-кому. Щоб отримати тисячу гривень, не обов’язково бути матір’ю-одиначкою, інвалідом або учасником АТО, досить “потребувати” і звернутися за допомогою.

Схема геніальна в своїй простоті й ефективності. Тобто, по суті, створюється не просто #Сітка. А справжня “секта”, яку обробляють постійною агітацією і потім підгодовують соціальними виплатами. І така структура куди з більшою ймовірністю проголосує за Порошенка, ніж просто мережа підкуплених людей.

Але трапляються і збої. Наприклад, в Дніпрі, про що ми вже писали.

У місті раптово запланували роздати 140 мільйонів гривень, однак кількість бажаючих виявилася занадто великою.

Справа в тому, що про ці виплати, які були призначені тільки для членів #Сітки Порошенка, зусиллями “добрих людей” дізналися всі. І величезна кількість людей потягнулася писати заяви, утворивши величезні черги.

Відповідно, сенс в схемі було втрачено.

І 10 лютого депутати Дніпровського міськради на екстреній сесії призупинили ці виплати.

“Схема з роздачею 140 мільйонів на підкуп бюджетників та інших виборців в Дніпрі безнадійно розвалюється. Вся справа в тому, що безвідповідальні місцеві політикани на чолі з мером настільки завзято кинулися виконувати план по голосам за Порошенка, що прийняли абсолютно самогубне рішення – спочатку виділили величезну суму, а потім спростили процедуру видачі матдопомоги громадянам до абсурду. Даєш паспорт і код – і отримуй до 3842 грн з бюджету. Розрахунок був на те, що з потрібних людей просто зберуть копії паспорта-коду (це мінімальний пакет ) і тихо видадуть по кілька тисяч з бюджету Дніпра. Ніхто навіть не думав, що прості жителі міста про це дізнаються і почнуть масово подавати заяви на матдопомогу до міської ради”, – повідомив активіст Артем Романюків.

Однак це поки єдиний істотний збій. В інших регіонах все йде за планом.

Як вибудувана система управління #Сіткою

Куратором цього проекту, за даними джерел, є депутат від БПП Сергій Березенко, який формально у виборчому штабі Порошенка відповідає за “організаційно-масовий напрямок”. Його офіційний коментар на тему фінансування виборів типовий.

“Все оплачується з виборчого фонду. Виборчий фонд наповнюється особисто кандидатом в президенти на виборах весною 2019-го року Петром Порошенком. Це його особисті гроші, які він отримував абсолютно офіційним шляхом, і з чого сплатив податки”, – заявив недавно Березенко в інтерв’ю “прямому” каналу.

На місцях процеси курирують глави облдержадміністрацій, лояльні до Банкової мери міст (наприклад, Дніпра і Харкова), а також просто впливові в регіонах люди.

Найбільші #Сітки шикуються в Києві, Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Чернігівській, Полтавській, Харківській областях. Як бачимо, це, в тому числі, області південного сходу, де реальний рейтинг президента вкрай низький. І як раз за рахунок #Сітки там і хочуть набрати голоси.

В цілому ж фінансування проекту по другому терміну Петра Порошенка тришарове. Перший шар – це фінансування за держрахунок через програму “Турбота”. Другий – мажоритарні округи. Йдеться про гроші, які видають з бюджету депутатам від БПП на ремонт, будівництво та реконструкцію яких-небудь об’єктів і які нехитрими маніпуляціями також направляються на підкуп виборців через #Сітку.

І третій шар, найменший, – офіційні штаби і рекламні кампанії. Власне те, що суспільству як раз і подають як основну кампанію, оплачену з фонду Петра Порошенка, який, як стверджують штабісти, він фінансує за свій рахунок.

Чи можна протистояти #Сітці?

Як бачимо, вся робота по #Сітці вибудувана таким чином, щоб надати усій конструкції видимість легальності. Мовляв, не заборонено ж проводити соцопитування? Не заборонено. Не заборонено вести агітацію по телефону? Не заборонено. Не заборонено видавати з місцевих бюджетів соціальну допомогу? Не заборонено.

Так. Окремо – не заборонено. Але все разом вибудовується в єдину картину підкупу виборця в інтересах конкретного кандидата в президенти за державний рахунок.

Плюс до цього є питання щодо законності перерозподілу коштів в місцевих бюджетах. А також до законності процедури виділення цих коштів. По суті, роздача грошей здійснюється за принципом лояльності до конкретного кандидата в президенти, що є явним порушенням закону.

Звичайно, є велике питання – чи буде проведено розслідування всієї цієї системи підкупу до виборів.

Однак як мінімум один спосіб “поламати” #Сітку є – про можливість отримати соцдопомогу має дізнатися максимальне число людей, щоб її роздача стала безглуздою.

Джерело

Читайте також: Тандем Медведчук–Порошенко: картина шоколадом. Частина перша

 

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE