Politerno > Статті > Україна і світ > “Зламали одну з найтупіших схем підкупу виборців”. У Дніпрі міськрада призупинила масову роздачу “Петіних 200 грн”

“Зламали одну з найтупіших схем підкупу виборців”. У Дніпрі міськрада призупинила масову роздачу “Петіних 200 грн”

  • 11 Лютого, 2019
  • 2861 Переглядів
  • 0

У Дніпрі великий скандал, пов’язаний із підкупом виборців. У місті планували раптово виділити 140 мільйонів гривень на матеріальну допомогу. І роздавати її взагалі без будь-яких критеріїв.

Гроші збиралися виплачувати “кожному, хто потребує” – щомісяця до кінця року, який в країні, як відомо, виборний. Але щось пішло не так.

Сьогодні, 10 лютого, депутати міськради скасували спрощений механізм надання допомоги, прийнятий ще в жовтні. У Дніпрі з цього приводу пройшла екстрена сесія міськради.

Спостерігачі вважають, що це схема підкупу виборців і будується вона в інтересах чинного президента. Причому застосовується вона не тільки в Дніпрі, а й по всій Україні. Про деталі розбиралася у мтеріалі.

Гроші – усім, ніхто не піде скривдженим

Існуючий з осені механізм дозволяв видавати гроші лише на підставі заяви, копії паспорта та ІПН. Тобто – по суті, в обмін на особисті дані “живих” потенційних виборців. Причому без їх прив’язки до міста – одержувачем міг стати будь-який житель України. Зрозуміло, що тут мова йде в основному про переселенців, яких в Дніпрі багато. І яких називають головною групою ризику при фальсифікації виборів.

Спочатку мова йшла про те, що можна розраховувати на суму розміром до двох прожиткових мінімумів – 3842 грн. У зв’язку з цим біля мерії зібралися натовпи людей. Городяни вийшли не на мітинг, а отримати матеріальну допомогу. До міськради вже надійшло 90 тисяч заяв.

Місцеві активісти кажуть, що це не випадково. І саме такий інтерес до роздачі і зірвав схему, по якій планувалося підкуповувати виборців, пише в Facebook блогер Артем Романюків.

“Схема з роздачею 140 мільйонів на підкуп бюджетників та інших виборців в Дніпрі безнадійно розвалюється.

Вся справа в тому, що безвідповідальні місцеві політикани на чолі з мером настільки завзято кинулися виконувати план по голосам за Порошенка, що прийняли абсолютно самогубне рішення – спочатку виділили величезну суму, а потім спростили процедуру видачі матдопомоги громадянам до абсурду. Даєш паспорт і код – і отримуй до 3842 грн з бюджету.

Розрахунок був на те, що з потрібних людей просто зберуть копії паспорта-коду (це мінімальний пакет) і тихо видадуть по кілька тисяч з бюджету Дніпра.

Ніхто навіть не думав, що прості жителі міста про це дізнаються і почнуть масово подавати заяви на матдопомогу до міської ради.

Але люди дізнались.

Тепер замість звичних 5-10 заяв в день в мерію надходить по кілька тисяч. Кількість заяв на матдопомогу тільки за цей тиждень вже перевалила за 10 000. Люди займають чергу з самого ранку.

І правильно роблять! Вже краще ці 140 мільйонів дістануться тим, кому вони хоча б дійсно потрібні, а не підуть на передвиборний підкуп.

А тим часом в спробі хоча б щось з цієї величезної суми конвертувати в політичні дивіденди, місцева влада в наказовому порядку змушує працівників шкіл та садочків терміново заповнювати заяви на матдопомогу та давати копії того самого паспорта-коду. А щоб не стояти в черзі бюджетникам пропонують заповнити бланк про передачу матдопомоги на карту (нам вже надіслали десятки фотографій таких бланків з навчальних закладів).

Одночасно з цим в такому ж наказовому порядку людей звозять до сесійної зали міської ради або інші зали (по кілька сотень на день) і там проводять “політінформацію”, як назвав її заступник мера Лисенко. Це щоб матдопомогу “правильно” проасоціювати.

Однак кількість “неправильних” прохачів матдопомоги (тих самих, які займають чергу з ранку, стоять на морозі, не слухають політінформацію і яким вона дійсно потрібна) настільки велика, що мер і комісія по виділенню матеріальної допомоги вже не знають, що робити. На останньому засіданні вони намагалися обмежити розмір матдопомоги по “паспорту-коду” до 500-800 грн.

Але навіть проста арифметика говорить, що якщо 140 мільйонів видавати на руки частинами по 500 грн, то матдопомогу отримає чверть жителів мільйонного Дніпра. Хто в це повірить? Нас тримають за повних ідіотів?

У підсумку в своїй безпорадності нести відповідальність за свої ж рішення мер дійшов до того, що терміново скликає незаплановану сесію міської ради вже на понеділок. На цій сесії напевно спробують закрити створену для підкупу виборців дірку в бюджеті і скасувати “атракціон небаченої щедрості”, який раптово став публічним.

Але що після такого рішення ви, безвідповідальні підлабузники, які за це голосували, скажете тим людям, які з 6 ранку стоять на морозі в чергах за матдопомогою? Або знімете з ремонту шкіл, лікарень і стадіонів ще 140 мільйонів?

Не покидає відчуття флешбеку в президентські вибори 2004″, – пише Романюків.

На сесії секретар міськради Олександр Санжара сказав, що заявлені 140 мільйонів повинні видавати протягом усього року, а значить сума допомоги становить не більше 12 млн. в місяць на все місто.

З огляду на кількість заяв, сума, на яку зможуть розраховувати ті, кому не відмовлять, складе не більше 200-300 гривень. І чим більше буде заяв, тим менше зможе міськрада виплатити кожному, хто потребує.

Однак, незважаючи на ці пояснення, в міськраді вирішили проголосувати за скасування попереднього рішення, що спрощує отримання матдопомоги. Постанова була прийнята головним чином силами партії “УКРОП”, яка забезпечила 18 голосів з 37 за скасування рішення. А ось мер міста Борис Філатов на засідання не прийшов (за дивним збігом обставин знаходився у відрядженні – ред.). Мабуть, щоб не пояснювати учасникам мітингу на вулиці, чому обіцяних грошей вони не побачать.

Цікаво, що бізнесмен Геннадій Корбан і Борис Філатов, які раніше були близькими соратниками з недавніх пір посварилися.

Днями конфлікт Корбана і Філатова вийшов в публічну площину – вони відкрито посварилися через інтерв’ю Філатова, де градоначальник безсторонньо відгукнувся про ідею Корбана конфіскувати ТРЦ Океан-Плаза в Києві, назвавши його заяви – жартами.

Але це лише вершина айсберга. За наявними даними, головна проблема в тому, що Філатов зайняв сторону Порошенка в передвиборній кампанії, в той час як Корбан з таким підходом не погодився. Саме це і послужило причиною того, що міськрада (в якій значну частину фракції УРОПу контролює Корбан) і відкотила назад тему з роздачею матдопомоги. Крім того, саме тема з соцвиплатами могла стати базовою в розходженні між Корбаном і Філатовим.

Читайте також: “Збирають кеш на вибори”. Чому в Україні різко обвалилися митні надходження

“Найтупіша схема підкупу”

Громадські активісти вже коментують рішення міськради.

“Міськрада провела чергову сесію. Депутати скасували старе рішення про видачу матеріальної допомоги за спрощеною процедурою.

Проголосувало 37 депутатів (при необхідних 33). Мер міста стандартно був відсутній, як він пропускає і інші складні голосування. Секретар міськради відкрито маніпулював і лукавив.

1) З цікавого виявляється заяву на матдопомогу написало 90 000 чоловік. При цьому за його словами в п’ятницю подано 40 000 чоловік. Навіть якщо врахувати що заяви приймалися в 9 точках міста і працювали вони по 8 годин, виходь що за одну годину одна точка реєструвало 555 заяв. Це якийсь мега конвеєр прямо працював.

Але скоріше за все просто в школах, садочках, лікарнях всі бюджетники віддали заяви керівництву, а те віднесло їх в соцзахист великою пачкою. Як наслідок бюджетники отримувають гроші.

2) Щоб зменшити суму яку видаватимуть пенсіонером Санжара почав гратися з цифрами. Сесія виділила 140 млн.грн. І щоб усіх налякати, що вони отримають тільки по 100-120 грн. вирішив 140 млн поділити на 12 місяців і те, що залишилося поділити на 90 000 заяв. Не ясно чому треба ділити на 12 місяців, адже минуло лише два тижні. Також Санжара забув, що у нас в Дніпрі людей з паспортами близько 800 000. Логіки ділити на 12 місяців я не зрозумів, а мерія так і не змогла пояснити. (Якщо рахувати потижнево то ділити треба на 24) якщо 140 млн.грн. поділити на 90 000 чоловік, то отримаємо 1555 грн. на людину.

За підсумком я думаю всім бюджетникам і хто до сьогодні написав заяви видадуть гроші, мій прогноз по 500-1000 грн.

Не думаю що всі пенсіонери встигли написати заяви.

За скасування рішень проголосували 37 депутатів

Мер не прийшов, засідання вів секретар міськради (Санжара)
Укроп через 2 тижні поміняв позицію (більше 18 депутатів)
За життя змінило позицію (5 депутатів різко передумали: Рублевський, Нікітін, Глікман, Степанян, Постольник)
БПП змінило позицію (4 депутат передумали: Маринчук, Кучугура, Горохівський, Шикуленко)
Наш край змінили позицію (проголосувало мінімум 5 депутатів: Пилипенко, Пустовий, Демидова та ін)
Позафракційні: Безуглий, Хмільник, Ікол

UPD: за старим порядком міськрада видавала допомогу будь-якому жителю України, а не тільки Дніпра”, – пише блогер Денис Селін.

Активіст Артем Романюків каже, що зламана масштабна система підкупу виборців:

“Спрощений порядок п̶о̶д̶к̶у̶п̶а̶ видачі матдопомоги в Дніпрі тільки що скасували на терміново скликаній для цього сесії міської ради.

Природно, мера на сесії не було. Воно й зрозуміло, адже важко буде щось виразне пояснити тим десяткам тисяч людей, які вже звернулися по допомогу. Простіше сховатися за спиною у секретаря.

У спробі викрутитися з незручного становища, було озвучено безліч цікавих речей. Ось деякі з них.

1. “За 11 днів подано 90 000 заяв”.

Швидше за все ця цифра правдива, але трюк в тому, що сюди швидше за все вже додали всіх бюджетників, яким всі ці дні десятками тисяч роздавали бланки заяв на матдопомогу з можливістю отримати її на карту. І того моя оцінка реальної ситуації приблизно така:

– 20-30 тисяч – це “несанкціоновані” заяви, які прийшли за допомогою, не прослухавши “політінформацію”
– 20-30 тисяч – це бюджетники, яким вже прочитали “політінформацію” або скоро прочитають
– решта – це агітатори, “соціологи” і т.д. Тобто ті, кому ще потрібно заплатити.

2. “Якщо розділити суму матдопомоги на всіх хто подався, то це буде по 120 гривень”.

Ділимо 140 мільйонів на 90 000. Отримуємо 1555 грн. Ніяк не 120. Трюк тут в тому, що цю суму ще для чогось розділили на 12 місяців. Навіщо? Щомісяця буде подаватися 90 000 заяв? Ми ж самі щойно скасували спрощений порядок. Що за маячня))

3. Ось це особливо смішно: “Порядок видачі матдопомоги насправді не змінювався. Вас обманули”.

Так для чого ж ви тоді зібралися на термінову сесію всього з одним питанням на порядку денному, і що ж ви тоді міняли на минулій сесії?))

4. На сесії ні секретар, ні депутати чомусь не згадали, що ці 140 мільйонів – це ДОДАТКОВО виділені кошти, які терміново на прохання мера зняли з ремонтів стадіону, лікарні і школи. Трюк тут в тому, що є ще близько 20 мільйонів, які зазвичай видає мер на матдопомогу, але всі роблять вигляд, що їх немає.

А тепер наш варіант вирішення проблеми. Раз ви говорите, що є 90 000 заяв, то видайте їм по 1000 гривень. Це буде 90 мільйонів. Таким чином у вас залишиться ще 50 “додаткових” мільйонів і 20 основних. Разом – 70 мільйонів.

Мало? Так це в 3 рази більше, ніж було в усі минулі періоди!

Все одно мало? Ну, тоді нехай Борис Альбертович скинеться на передвиборну кампанію Петра Олексійовича зі своїх, якщо вже останній неодмінно хоче кампанію за чужі.

PS Дякую всім, хто відгукнувся на заклик і пішов за матдопомогу. Можливо, ви зламали одну з наймасштабніших і тупих схем підкупу виборців через місцевий бюджет.

Поліція вже почала почала перевірку у справі про підкуп виборців у Дніпрі. При цьому, після доручення Авакова почати перевірки по області, як стало відомо, все керівництво поліції Дніпропетровської – від начальника УВС (в тому числі ключові заступники), пішли у незаплановану відпустку, саботуючи розпорядження міністра.

Як працює підкуп в інших областях

Відзначимо, що схема з видачею матдопомоги перед виборами почала працювати вже в багатьох містах України.

Хитромудрий спосіб покупки електорату на користь чинного президента Петра Порошенка запустили минулого тижня в Василькові на Київщині. Як розповів місцевий житель на умовах анонімності, до нього додому прийшли якісь люди, що представилися співробітниками місцевого соцзабезу. Запропонували наступну схему – він повинен був віддати копію паспорта та ідентифікаційного коду і підписати якийсь договір, згідно з яким він переважно віддасть свій голос на майбутніх президентських виборах за Петра Порошенка. Такий собі меморандум про наміри виборця.

З моменту передачі паспортних даних і підписання договору за безготівковим розрахунком (що дивно, адже такі проплати буде в подальшому легко відстежити) на картку “продавшогося виборця” в той же день зараховується 1000 грн.

Яким чином потім будуть відслідковувати виконання обіцянки завербованого виборця – незрозуміло. Ймовірно розрахунок такий же, як і з роздачею гречки і соняшникової олії. Мовляв раз взяли гроші і віддали копії документів – потім якось все ж перевірять.

Однак, щоб замести сліди, ніяких других примірників дивної угоди на руках у громадян не залишається. Тому в Василькові мудро розсудили, що можна сміливо брати “Петіну тисячу” і голосувати за своїми переконаннями.

Схожі новини приходять і з Чернігівської області. “З різних куточків країни приходить інформація про масовий підкуп виборців – роздачі так званої “матеріальної допомоги”, грошей і продуктів від імені Блоку Петра Порошенка. Такі факти фіксуються на фото і відео”, – написав у Facebook нардеп Єгор Фірсов і опублікував відео.

Схожі процеси йдуть і на півдні країни. Останні два тижні в сільських районах Одеської і Миколаївської областей місцеве населення щосили обговорює можливість отримати від держави тисячу гривень. Причому більшість опитаних жителів, жадану “тисячу” безпосередньо пов’язують з прийдешніми виборами президента і Петром Порошенком.

Тисяча гривень для сільських районів України – досить значна сума. Тому сільські пенсіонери масово шикуються в черги перед магазинами, де є ксерокс-апарати, роблячи копії своїх паспортів, пенсійних книжок і ідентифікаційних кодів. Потім документи і заяви про видачу матеріальної допомоги сільські жителі несуть до сільрад і управління соціального захисту районних адміністрацій.

“У нашому районі документи збирають в управлінні соцзахисту в райадміністрації. Причому з усіх пенсіонерів. При цьому ненав’язливо запитують, за кого будемо голосувати. Одна з тіток в соцзахисті ненароком майже кожному хто приніс заяву каже, мовляв, ви ж розумієте, хто вам гроші дає? Але гроші не дають, обіцяють навесні на картку скинути “- розповіла пенсіонерка Галина Іванівна з Ананьївського району Одеської області.

У деяких районах Одеської області гроші обіцяють видати навіть “готівкою”. Але пізніше – в березні 2019 року. “У селищній раді збирали ксерокопії пенсійних, паспортів і індекодів у пенсіонерів. Сказали, що є соціальна програма, по якій всім малозабезпеченим дадуть по тисячі, а деяким з півтори тисячі гривень. Обіцяли дати готівкою, в березні. У нас кажуть, що ці гроші розпорядився дати Порошенко до виборів. Але офіційно про це ніхто не говорив” – зізнався житель селища Лиманське Роздільнянського району Василь.

“Протягом більше тижня в нашому місті спостерігається ажіотаж серед жителів не тільки міста, а й району. Багато натовпу просто бомблять магазини з ксерокопіями, де роблять копії документів. І причина банальна. Гроші. І це не тільки у нас в Березівці, а й по всій країні така ситуація. В селах і невеликих містах учасникам “соціального проекту” обіцяють заплатити 1000 гривень за анкету виборців.

Цікаво, що люди дають свої персональні дані і згоду на їх обробку, навіть не знаючи, де їх можуть використовувати. А гроші обіцяють дати пізніше… став свідком розмови в натовпі: “А може і не дадуть гроші, хто його знає!”, люди приходять, але стоять у черзі пів-години, а то і більше “- описала на своїй сторінці в ФБ газета Березовська правда.

За загадковим збігом обставин в багатьох селах і райцентрах одночасно з ажіотажем навколо можливості отримати гроші, почалися соціальні опитування партії БПП “Солідарність”.

“Нещодавно були свідками анкетування на вулиці: молоді дівчата і хлопці з червоними папками ходили по місту та опитували – чи підтримуємо ми проект про вступ України в ЄС? На питання нашого журналіста, від якої організації проводиться опитування, молодь відповіла – партія “Солідарність”. Чи пов’язані опитування і обіцянки видати гроші, не знаємо”, – йдеться в коментарях до посту Березовської правди.

В Одеській області ще в 2017 році була прийнята комплексна програма соціальної підтримки населення на 2018-2020 роки – “Соціальний захист населення в Одеській області”. У документі йдеться про те, що право на матеріальну підтримку мають деякі категорії пільговиків. В їх число входять “діти війни”, ліквідатори Чорнобильської аварії, ветерани Другої світової війни, малозабезпечені сім’ї та деякі інші.

Однак цікаво, що в минулі роки гроші на неї практично не виділялися, а в цьому році було виділено відразу 90 млн гривень.

До слова, схожа програма існує і в Миколаївській області.

Збір документів і заяв пенсіонерів і малозабезпечених громадян управліннями соціального захисту в сільських районах Миколаївської області також викликав там ажіотаж і чутки про швидку роздачу “Петіної тисячі” серед місцевих жителів. У те, що цю матеріальну допомогу давно планувалося видати – соціальні програми прийняті обласними радами задовго до березня 2019 року, місцеві жителі не вірять.

“Навіщо нас тримають за дурнів? Аж надто збігаються обіцянки чиновників видати тисячу вже в березні з датою виборів. Ось тому і не вірять наші. Всі впевнені, що це розраховано на те, що б в районах вважали, що зобов’язані допомогою особисто Петру Олексійовичу”, – зізнається пенсіонерка Раїса Горбатюк з Миколаївської області.

Чутки про “підкуп” виборців вже поспішив спростувати губернатор Одеської області Максим Степанов, заявивши про те, що починаючи з 2017 року соціальні виплати в області збільшуються.

Читайте також: Не здати своїх. Чому для Порошенка настільки болюча тема загибелі Гандзюк і як до неї причетна херсонська влада

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE