Politerno > Статті > Україна і світ > Не здати своїх. Чому для Порошенка настільки болюча тема загибелі Гандзюк і як до неї причетна херсонська влада

Не здати своїх. Чому для Порошенка настільки болюча тема загибелі Гандзюк і як до неї причетна херсонська влада

  • 11 Лютого, 2019
  • 1350 Переглядів
  • 0

На початку лютого виповнилося півроку з моменту здійснення жорстокого нападу і три місяці – з дня трагічної смерті в.о. керуючий справами Херсонської міськради, відомої активістки Катерини Гандзюк.

31 липня дівчину, що виходила з під’їзду її будинку в Херсоні, облили сірчаною кислотою, заподіявши опіки понад 30% тіла. 4 листопада Катя померла в лікарні.

Через місяць після цих подій генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що правоохоронці встановили всіх причетних до організації, планування і виконання цього злочину. Але близькі Каті сприйняли слова керівника ГПУ з недовірою – вони продовжують бити на сполох і відкрито висловлювати невдоволення тяганиною в ході розслідування.

Претензій до офіційного слідства у них кілька. Це і початкові спроби місцевих силовиків направити справу по помилковому сліду, і надання можливості уникнути затримання одному з ймовірних організаторів злочину Олексію Левіну (Москаленко), а головне – так і не оголошені підозри про причетність до вбивства Гандзюк високопоставленим чиновникам регіону.

Йдеться про губернатора Херсонської області Андрія Гордєєва, його заступника Євгена Рищука і главу Херсонської облради Владислава Мангера. Всі вони заперечують будь-який зв’язок з нападом на Катю, у “відказ” йде і Левін, який знаходиться в Домінікані.

Виконавці дають свідчення. Але не всі

Перш за все уточнимо, що на сьогоднішній день де-юре в історії Каті Гандзюк (в позиції ГПУ і СБУ) підозрюваними виступають сім чоловік. Їх слідство поділяє за трьома категоріями.

По-перше, це п’ятеро затриманих ще в серпні 2018 року ветеранів АТО з 5-го батальйону “Української добровольчої армії” – Микита Грабчук, Володимир Васянович, Віктор Горбунов, В’ячеслав Вишневський та Сергій Торбін на прізвисько “Опер”.

За винятком останнього всі “правосеки”, яких вважають виконавцями і посібниками кислотної атаки, дали свідчення. Вони вказали в якості мотиву скоєння злочину отримання фінансової вигоди (від 500 до 800 доларів кожен). І навіть заявляли посил, що Катя була “корумпованим чиновником з проросійськими поглядами” (близькі Гандзюк ці претензії відкидають).

При цьому, завдання вбивати активістку перед ними нібито не ставили. А “куратор” групи Торбін вимагав налякати дівчину, обливши її руку або ногу кислотою.

Сам “Опер” провину досі не визнає. Як уточнював його адвокат Юрій Хазов, “добробатівця” “кріплять” виключно на підставі показань, які дали його ймовірні спільники.

“Є лише свідчення, які надані іншими підозрюваними в скоєнні злочину”, – говорить захисник.

Посередник і організатор відхрещуються від претензій

У “відказі” і шостий підозрюваний в резонансному провадженні. Йдеться про тепер вже екс-помічника нардепа від БПП Миколи Паламарчука – Ігоря Павловського (“Собачника”). Який категорично заперечував свій зв’язок з нападом на Гандзюк, але слідчий суддя порахував доводи слідчих, які вимагали взяття чоловіка під варту, інакше. З середини листопада Павловський знаходиться під арештом.

Йому слідство відводить роль посередника: нібито саме “Собачник” передавав гроші Торбіну за здійснення нападу на Гандзюк. І саме до нього додому напередодні свого затримання 17 серпня приїхав “Опер” разом з іншим підозрюваним у справі – Васяновичем.

За однією з версій, предметом цієї зустрічі в домоволодінні на проспекті Ушакова (в день похорону Каті Гандзюк його взяли в облогу активісти, закинувши на подвір’я димову шашку) могло виступати обговорення ймовірної втечі Торбіна. І в цій дискусії додатково брало участь щонайменше дві інших людини.

Перший – це Валерій Одінцов, ще один екс-помічник нардепа Паламарчука. Саме він постфактум і відвіз “Опера” з Васяновичем на автовокзал Херсона, звідки вони планували виїхати з міста. Аж до теперішнього часу “підозра” йому не оголошена.

Другим гостем будинку Павловського в той серпневий вечір виявився помічник депутата Херсонської облради Олексій Левін. І як вважає слідство, саме цей чоловік з темним минулим і виступав організатором нападу на Гандзюк.

Кум Каті Олександр Власов вказує – Левіну надали “зелений коридор”, дозволивши відразу після затримання групи виконавців кислотної атаки покинути Україну.

“19 серпня, зрозумівши що його теж здадуть … Олексій Левін (Москаленко) виїжджає з Херсона і через пару днів перетинає кордон з Польщею. На початку вересня він був уже в Домініканській республіці”, – пояснює Власов.

Про підозру Левіну було оголошено заочно лише в кінці минулого року. В даний час він оголошений в розшук, але коли ця “ухвала” суду може бути реалізована – велике питання. Ситуація ускладнюється тим, що між Україною і Домініканською республікою відсутня угода про видачу фігурантів кримінальних справ.

На Батьківщині інтереси Левіна представляє адвокат Михайло Величко. 29 січня він дав прес-конференцію, де заявив – клієнт визнає тільки факт знайомства і зустрічі з Торбиіним і Павловським в будинку останнього. І стоїть на позиції, що нічого не знав про “можливі плани ряду осіб, пов’язаних з обговоренням, організацією, підготовкою та здійсненням нападу на Катерину Гандзюк”. “Відповідно, він не міг і не брав ніякої участі в підготовці і здійсненні цього нападу. А також не забезпечував його приховування”, – зазначив захисник.

Величко додав, що знає про деталі бесіди Левіна з іншими фігурантами “справи Гандзюк” 17 серпня, але вважає передчасним розкривати його деталі журналістам.

“Скажу тільки, що суть розмови не стосувалася подій, що сталися 31 липня 2018 року, і їх наслідків”, – резюмував адвокат підозрюваного.

Політична складова в історії

У свою чергу, соратники Каті впевнені – не Левін виступав “вершиною” у злочинній піраміді осіб, які задумали влаштувати активістці кислотну атаку. І насправді ниточки в справі ведуть до його та інших підозрюваних покровителів в коридорах херсонської влади.

Батько активістки на засіданні Тимчасової слідчої комісії, а потім на своїй сторінці в соцмережі прямо дав зрозуміти – вважає причетними до загибелі дочки високопоставлених “компаньйонів” Левіна (Москаленка). Про це він написав у відкритому листі на ім’я президента Порошенка та лідера “Батьківщини” Юлії Тимошенко.

“Зараз офіційно оголошено в розшук підозрюваного в організації вбивства кримінального авторитета Москаленка, який пішов на це вбивство не просто так, він пішов на це вбивство не з вулиці. Він пішов на це з будівлі Херсонської обласної державної адміністрації, де тісно співпрацював з конкретними людьми, для яких виконував конкретні завдання”, – в серцях заявив Віктор Гандзюк .

Він окремо акцентував – вважає “дахом” Левіна главу Херсонської облради Владислава Мангера, губернатора регіону Андрія Гордєєва і його заступника Євгена Рищука. А політичні сили, в яких ті знаходяться ( “Батьківщину” і БПП відповідно) – партіями вбивць його дочки.

У відповідь Гордєєв (саме його прізвище значиться під №1 у списку ймовірних замовників нападу, яких назвала Гандзюк в лікарні) та Мангер заявили про свою непричетність до “кислотної атаки” і спайки з раніше засудженим Левіним.

“Я з ним (Левіним – прим. ред.) спілкувався … як з помічником депутата, на цьому крапка. Пані Катерину я особисто не знав, ми з нею ніколи не спілкувалися, взагалі ніде не перетиналися з нею”, – пояснив глава Херсонської облради журналістам.

Але близькі Каті заявами Мангера і Гордєєва не повірили. Активістами була організована ціла серія акцій в Херсоні та Києві, де вони вимагали, в тому числі і від президента Петра Порошенка, дати нарешті суспільству відповіді, хто ж замовив напад на Гандзюк.

Підсумком цих перфомансів стало виключення з лав “Батьківщини” Мангера. Будь-яка реакція президентської політсили в частині подальшої долі ставленика БПП Гордєєва на момент підготовки цього матеріалу відсутня.

Як би там не було, обидва чиновники аж до теперішнього часу продовжують займати свої посади в системі органів влади.

За деякими даними в оточенні президента обговорюється можливість показового звільнення Гордєєва. У той же час, проти цього активно виступає значна частина фракції БПП і оточення Порошенка. За їхньою логікою, якщо вони зараз “здадуть” Гордєєва заради того, щоб зберегти гарне обличчя перед громадськістю, то тоді посиплеться вся вертикаль влади в регіонах.

“Нерозумно тоді буде вимагати від губернаторів виконувати специфічні завдання по організації голосування на користь Порошенка, якщо вони будуть знати, що їх здадуть після першого ж скандалу в ЗМІ”, – говорить джерело у фракції БПП.

Поки рішення не прийнято, хоча для Порошенка це тема вкрай болюча. Настільки, що він навіть в ЦВК зайшов через чорний хід , щоб не зустрічатися з активістами, які вимагали розслідування “справи Гандзюк”.

Зв’язок зі справою губернатора і голови облради

Який же зв’язок трьох херсонських VIP-ів з “справою Гандзюк” вбачають соратники активістки? Вважається, що причиною всіх чвар стала підкилимна боротьба різних угруповань Херсонщини за право “пиляти ліс”.

Як вважається, випереджали майбутню трагедію з Катею два інциденти.

Перший – це навмисні підпали лісу на території Олешківського району людьми “Опера” в травні 2018 року. Фігурантом цієї історії відповідно до матеріалів кримінальної справи виступав майбутній співучасник нападу на активістку – Васянович. Якому, найімовірніше, команду “підпалювати” з подачі своїх заступників міг давати якраз Торбін.

Точкою ж неповернення стала інша подія – мітинг з вимогами відставки губернатора Гордєєва на початку липня. А також їдкі коментарі Гандзюк про цей захід зі зневажливими оцінками можновладців області.

Третя ланка, яку соратники Каті призводять в якості додаткового доказу саме “лісової теми” з її подальшими нещастями – це місцезнаходження виконавців “кислотної атаки” напередодні скоєння злочину.

Всі вони виїхали в Херсон з Олешків, де раніше нібито перебували під протекцією керівника місцевої райадміністрації Олени Скалозуб – її в ЗМІ називають ставленицею Рищука (чиновниця свій зв’язок з “справою Гандзюк” заперечує). І якраз на території цього району Херсонщини і трапилися знакові пожежі, підсумком яких стало “зелене світло” для дерибану лісових насаджень. Яким, мовляв, і займалися “на паях” ставленики губернатора.

У свою чергу, Гордєєв і Мангер продовжують напирати на те, що вони ніяк не пов’язані з нападом Катю. Але як уже зазначалося вище, близькі покійної їм не вірять.

Розслідування обставин загибелі активістки з Херсона тим часом триває.

У понеділок, 4 лютого генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу заявив журналістам дедлайн, до якого планують впоратися правоохоронці для оголошення персон замовників нападу на в.о. керуючий справами Херсонської міськради.

“Небагато залишилося. Дайте слідчим і прокурорам зробити свою роботу. Це буде … до виборів”, – сказав він, уточнивши, що мова йде саме про замовників.

Але вже в середу, 6 лютого, виступаючи на засіданні парламентського комітету з питань забезпечення правоохоронної діяльності Юрій Віталійович вже не був таким категоричним. Так, коли нардеп Мустафа Найєм уточнив у глави ГПУ, коли все-таки будуть висунуті “підозри” замовникам резонансної історії, той заявив, що не відповідатиме на це питання. У його інтерпретації дані відомості можуть стати “сигналом для підозрюваних”.

“Ваша діяльність … не допомагає слідству. І ваше сьогоднішнє питання фактично попереджає тих, хто знає про свої гріхи, про можливі наші наступні кроки. Відповідати не буду. Скажу лише одне, що на відміну від піар-шоу, яке влаштували навколо загибелі (юриста і правозахисниці Ірини – прим. ред.) Ноздровської, а тепер і Гандзюк, прокуратура і там, і там доб’ється результату”, – відрізав генпрокурор.

Луценко додав, що покарані будуть не тільки замовники вбивства активістки, але і ті, хто попереджав їх про початок розслідування, після чого вони зникли з поля зору силовиків. Але конкретних імен так і не назвав.

“Заяви про те, що тисячі інших винні в її смерті, є не тільки моральним гріхом, але й можуть спричинити за собою кримінальну відповідальність. Закликаю припинити це робити”, – резюмував глава ГПУ.

На момент публікації статті стало відомо, що ГПУ повідомила про підозру голові Херсонської обласної ради Владиславу Мангеру у замовлені нападу на активістку, у той час як доказів причетності до справи голови Херсонської ОДА Андрія Гордєєва, за словами генпрокурора Юрія Луценка, не встанвлено.

Читайте також: Оприлюднено ВІДЕОзвернення Гандзюк до влади з лікарняного ліжка

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE