Президент Петро Порошенко намагатиметься розіграти карту антикорупційного суду на виборах
У найближчі дні Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) повинна передати до Вищої ради правосуддя (ВСП) рейтинг кандидатів на посади суддів до Вищого антикорупційного суду (ВАКС).
Як очікують експерти, в березні ВСП внесе президенту Петру Порошенку подання на призначення. Є висока ймовірність, що про запуск суду нової юрисдикції буде заявлено до першого туру президентських виборів. І команда Порошенка, якого свого часу звинувачували в саботажі створення ВАКС, постарається виставити його правофланговим в справі боротьби з корупцією.
Експертне сито
Як відомо, в ВККС планують надати Вищій раді правосуддя матеріали про кандидатів в районі 20 лютого. Юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Анастасія Красносільська, яка спостерігає за набором в ВАКС, дає термін до кінця лютого. На 27 суддівських посад в суді нової юрисдикції претендують 52 кандидати, а на 12 місць в його апеляційній палаті – 19 претендентів.
Але, можливо, спершу не всі вакансії будуть заповнені. Як прогнозував голова ВККС Сергій Козьяков, комісія має намір рекомендувати тільки 25 кандидатів до основного складу антикорупційного суду і 10 – в апеляційні судді. Втім, цієї кількості достатньо для запуску ВАКС.
Спочатку до конкурсу допустили 270 осіб. Частина відсіялась на етапі іспиту і ще частина (конкретніше – 42 кандидата) була виключена за спільним рішенням ВККС і Громадської ради міжнародних експертів. Юрист Красносільська виділяє роль саме експертної ради з шести західних юристів, завдання яких – давати незалежну характеристику кандидатам, відсікаючи сумнівних з точки зору боротьби з корупцією.
“Запросити міжнародних експертів була однозначно хороша ідея. Без них ВККС не змогла б так підчистити список, – каже експерт.
Високу оцінку експертній раді поставив і член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції Сергій Лещенко (“Блок Петра Порошенко”, БПП). “Міжнародники” відсіяли недобросовісних суддів, і це як раз те, чого ми (лобісти антикорупційного суду – прим.ред.) домагалися і що так довго блокував президент Порошенко”, – говорить депутат Лещенко, який знаходиться в опозиції до керівництва своєї фракції.
Читайте також: Порошенко не готовий йти на поступки Заходу по антикорупційному суду
За спостереженнями Красносельської, “чорну мітку” від експертної ради отримали дві категорії кандидатів в “антикорупційні” судді. По-перше, це так звані судді Євромайдану, які виносили рішення щодо учасників протестів. По-друге, це кандидати, які не можуть пояснити походження майна, записаного на них або членів їх сімей. Причому деякі претенденти не пройшли за обома критеріями.
Однак кінцевий список не можна назвати ідеальним. “У конкурсі ще залишаються кандидати, яких можна було заблокувати за ознакою політичної ангажованості. Але таке завдання не стояло перед експертною радою. Це повинна зробити ВККС або навіть Вища рада правосуддя, чого вимагає пряма норма закону про ВСП”, – говорить юрист Красносільська.
Вона пропонує дочекатися оприлюднення переліку прізвищ, який відправиться до Вищої ради правосуддя.
“Але я слабо вірю, що рада проведе чистку кандидатів, – зазначає юрист. – Втім, список небезнадійний, і є шанс на плюс-мінус нормальний склад антикоррсуда”.
У той же час джерело в суддівських колах говорить, що серед претендентів було багато зовні “чистих” фігур, які, однак, прямо пов’язані з Банковою. “Не можна забувати, що все-таки основний відбір веде ВККС. А це орган повністю підконтрольний Адміністрації президента і, частково, “Народному фронту”. Експертна рада відсіває вже запропоновані ВККС кандидатури чисто за формальними ознаками – декларації, публічна або якось задокументована інформація про зальоти в минулому. Але в будь-якому випадку вони працюють з тими кандидатами, яких їм підніс Козьяков і Ко. А серед них, повірте, нічийних людей немає. Тому новий склад суду в принципі буде лояльний президенту. Хоча якщо Порошенко програє вибори, то на цьому лояльність, звичайно, тут же і закінчиться”, – говорить джерело.
Піар по-антикорупційному
Розв’язка у довгої і гучної історії антикорупційного суду може наступити в середині березня, коли ВСП по ідеї повинен передати президенту на підпис остаточний список кандидатів в судді ВАКС. І Порошенко навряд чи буде відтягувати офіційне оголошення про завершення формування нового суду. “Спочатку було зрозуміло, що Порошенко перед першим туром президентських виборів захоче це (заявити про створення суду – прим.ред.) зробити. Він же любить підгадувати до красивих дат”, – говорить юрист Красносільська.
Таким чином глава держави, який балотується на другий термін, хоче підсилитися по ходу виборчої кампанії. “Банкова хоче принаймні офіційно запустити суд, адже це серйозний привід для піару Порошенка”, – вважає заступник голови “антикорупційного” комітету Віктор Чумак (позафракційний), який не вірить, що суд відразу повноцінно запрацює.
Політолог Анатолій Октисюк вважає, що президент захоче на прикладі суду показати, що “за ним стоять реальні справи, а не порожні обіцянки” (одне з передвиборних гасел Порошенка). “Насправді цей трюк розрахований виключно на західну аудиторію, наприклад, на послів в Україні, які давно чекають антикорупційний суд. Суспільству він малоцікавий, там взагалі подумають про нову марну структуру. Ліберальна громадськість, яка вимагала створення, в масі своїй ворожа до Порошенка, і вона не пробачить йому колишній саботаж”, – говорить експерт.
Нагадаємо, адміністрація Порошенка довго опиралася втіленню ідеї Вищого антикорупційного суду в Україні, проте в силу західного тиску відступилася, разом з тим затягнувши процес формування і запуску по меншій мірі до президентських виборів.
Читайте також: Розвести МВФ або як юристи Порошенка махлювали з Антикорупційним судом