Politerno > Статті > Україна і світ > Порошенко не готовий йти на поступки Заходу по антикорупційному суду

Порошенко не готовий йти на поступки Заходу по антикорупційному суду

  • 12 Травня, 2018
  • 1555 Переглядів
  • 0

Тема створення Вищого антикорупційного суду (ВАКС) знову на слуху в Україні, перш за все, через новий раунд переговорів з Міжнародним валютним фондом (МВФ), де вона одна з ключових.

МВФ наполягає на прийнятті законопроекту про ВАКС в цілому, бажаючи бачити суд нової юрисдикції незалежним від впливу нинішньої української влади.

Верховна Рада схвалила в першому читанні розроблений в Адміністрації президента проект (який МВФ і Захід не влаштовує) ще 1 березня.

Яка редакція буде до другого читання, незрозуміло. Профільний парламентський комітет з питань правової політики і правосуддя ще не приступав до її підготовки. Найімовірніше, в травні комітет встигне тільки узгодити текст. А голосувати за нього в сесійній залі будуть тільки в перших числах червня.

В якому вигляді приймуть закон про багатостраждальний суд і чи приймуть взагалі?

Високопоставлені обіцянки

Як повідомив міністр фінансів Олександр Данилюк, питання ВАКС піднімалося на його переговорах з МВФ в середині квітня. До прийняття закону про суд нової юрисдикції, в тому числі, прив’язане виділення Україні нового траншу 1,9 млрд доларів.

“Зараз наше першочергове завдання – узгодити проект закону про антикорупційний суд так, щоб вже в середині травня його міг затвердити український парламент”, – прокоментував в інтерв’ю РБК-Україна Данилюк.

Уточнив кращі терміни прийняття законопроекту прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

“З наступного понеділка буде два пленарні тижні (14-25 травня – прим. ред.), чого цілком достатньо для того, щоб розглянути законопроект про антикорупційні суди і схвалити його в другому читанні”, – заявив на засіданні уряду 10 травня глава Кабміну, оголосивши також, що буде особисто просити і простих депутатів, і лідерів фракцій проголосувати за документ.

Відзначимо, остаточне голосування за законопроект в травні допускав і президент Петро Порошенко.

“Я абсолютно впевнений, що нам це вдасться в першій половині року, можливо, навіть в травні”, – зазначив глава держави в інтерв’ю німецькому виданню Focus.

Терміни підтискають

Разом з тим, парламентський комітет з питань правової політики і правосуддя, який є профільним в питанні законопроекту про ВАКС, до сих пір не приступив до роботи над близько 2000 поправками до документу, внесеними депутатами.

“Я запитала у Руслана Князевича (глава “правового” комітету, депутат від “Блоку Петра Порошенко” – прим. ред.), чому комітет не розглядає поправки. Він відповів, що триває робота над законопроектом разом з МВФ, в якій бере участь також Адміністрація президента. Мовляв, немає сенсу розбирати пропозиції депутатів, поки немає спільної з партнерами позиції”, – розповіла член комітету Наталія Новак (“Блок Петра Порошенко”, БПП).

Читайте по темі: Порошенко через свою людину у комітеті ВР затягує створення Антикорупційного суду – ЦПК

У Раді цього скликання більшість законопроектів приймаються або у вівторок, або в четвер, коли найкраща явка депутатів. Найближчий вівторок, 15 травня, для другого читання проекту про ВАКС відпадає, адже чергове засідання профільного комітету відбудеться тільки на наступний день. Навіть якщо його члени розберуться з поправками за один присід, за четвер розглянути їх у сесійній залі навряд чи вийде.

“У комітету дедлайн середа або четвер (17 травня – прим. ред.), щоб законопроект Рада прийняла в травні”, – говорить член “правового” комітету Руслан Сидорович (“Самопоміч”).

Неофіційно ж інші співрозмовники в профільному комітеті не дають шансів законопроекту в травні.

“Під час зустрічі в четвер спікера Парубій (Андрій Парубій – прим. ред.) з представниками фракцій юристи БПП заявили, що на прийняття закону треба мінімум 20 годин. Розглядати його в залі почнуть не раніше 22 травня, а прийняти планують лише 5 червня або пізніше”, – повідомив один з депутатів.

Луценко все заглушить

Але це сценарій на той випадок, якщо не буде суперечок через зміст законопроекту.

“Потрібно показати громадськості, як буде закон виглядати в остаточній редакції. Всі повинні побачити, наскільки велика ймовірність, що в цей антикорупційний суд пройдуть чесні судді і він не стане іграшкою людей у ​​владі”, – говорить депутат Сидорович (“Самопоміч”), чия політична сила входить в так зване антикорупційне лобі в парламенті.

За закон про ВАКС розгорнулася запекла боротьба між групою підтримки антикорупційних органів та західними партнерами України з одного боку та провладною більшістю в Раді з іншого. Перші хочуть переписати проект закону відповідно до рекомендацій Європейської комісії “За демократію через право” (Венеціанська комісія, ВК).

Ключові пункти – вирішальний голос при відборі першого складу ВАКС міжнародних донорів (тобто США, ЄС і МВФ), справи тільки з антикорупційного “профілю”, а також зниження планки вимог до кандидатів в судді, щоб швидше їх відібрати і запустити роботу суду ще до виборів.

Другим не подобається головним чином роль, відведена закордонним консультантам, розцінюючи це як втручання у внутрішні справи України. З цієї причини, як кажуть в антикорупційному лобі, розгляд проекту закону штучно затягується.

Міністр Данилюк каже: вимогою МВФ залишається “відсутність політичного контролю над відбором незалежних професійних суддів”. Хоча він не конкретизує, судячи з усього, Захід стоїть на своєму і не погоджується на початковий варіант АП, коли остаточне рішення щодо кандидатур антикорупційних суддів виносить Вища кваліфікаційна комісія суддів, підконтрольна президенту Петру Порошенку.

Однак видимих ​​сигналів, що влада готова піти на поступки в питанні повноважень, поки немає. Порошенко впевнений, що парламент прийме законопроект, не уточнивши, правда, в якій редакції. Якщо він не влаштує МВФ, траншу 1,9 млрд доларів в червні країна не побачить. А з огляду на початок передвиборної кампанії, не побачить, можливо, і протягом найближчого року.

На цьому тлі політичні суперники президента намагаються набрати очки. Це особливо помітно у випадку прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, у якого зараз з АП напружені відносини. Він виступає за те, щоб врахувати всі без винятку рекомендації ВК в законопроекті про ВАКС.

“Нам необхідний незалежний антикорупційний суд”, – днями заявив голова уряду.

Його позицію поділяють в іншій партії влади “Народний фронт” (НФ), зараз союзної Гройсману.

Втім, співрозмовник видання в президентському іменному блоці впевнений, що це тільки політична гра з метою завоювати підтримку Заходу. Але якщо справа дійде до голосування, то НФ (друга за чисельністю фракція в Раді цього скликання) не дасть всіх можливих голосів.

“Гра на наших протиріччях із західними партнерами і тільки”, – коментує джерело в БПП.

Не вірять в те, що закон приймуть у вигідній Заходу редакції і співрозмовники у фракції “Опозиційного блоку” і “депутатській групі” Відродження “. Хоча друга нібито готова голосувати.

Та швидше за все, на наступному пленарному тижні депутати матимуть теми гарячіші.

Генеральний прокурор Юрій Луценко анонсував нову серію подань на скасування імунітету трьох депутатів. Зазвичай в цьому випадку виникає стільки шуму, що нічого іншого більше не чути. А це означає – тему Антикорупційного суду можуть відсунути на другий план.

Читайте також: Як об’єкт гордості Порошенка опинився під слідством за держзраду

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE