Глава Нацбанку Яків Смолій підвищив свого підлеглого, якого в 2016 році пов’язали на хабарі.
У серпні 2016 року в ГПУ було подано заяву про системну корупцію в НБУ. Заявник повідомляв про те, що за узгодження правил платіжної системи з нього вимагає хабар директор Департамент платіжних систем та інноваційного розвитку Сергій Шацький.
Департамент знаходився в прямому підпорядкуванні Смолія. До НБУ Шацький працював в РайффайзенбанкАваль, де працював і Смолій.
02.09.2016 ГПУ відкрило розслідування № 42016000000002255, в ході якого на прослуховування були поставлені телефони цілого ряду співробітників НБУ. До лютого 2017-го слідчі відстежили одну з корупційних схем повністю і 03.02.2017 провели затримання на гарячому двох посібників Шацького – громадянина України Сергія Галахіна і громадянина Азербайджану, під час дачі хабара для подальшої передачі Шацькому. Вони відразу були затримані.
Вночі того ж дня було проведено обшук у Шацького, де були знайдені докази його участі в корупційній схемі, і Шацький був затриманий, а також один із співробітників його департаменту.
Справа була настільки добре відстеженою, і в ньому було зібрано стільки доказів, що того ж числа, 03.02.2017, всім було пред’явлено підозру за ч. 4 ст. 368 КК – хабар в особливо великому розмірі (від 8 до 12 років в’язниці з конфіскацією майна).
Більш того, вже 19.10.2017 р був складений, затверджений прокуратурою і переданий до суду Обвинувальний акт. Той факт, що Обвинувальний акт був готовий протягом 8-ми місяців після пред’явлення підозри, з урахуванням кількості фігурантів і економічної складової фабули, говорить про те, що слідство спрацювало ефективно і докази були зібрані в значній частині ще до затримання. Слідство вів старший слідчий з особливо важливих справ ГПУ Денис Третяк, який вважається одним з найефективніших слідчих ГПУ. Процесуальне керівництво здійснювала прокурор Ніна Юр’єва.
Через кілька днів НБУ зробив офіційну заяву, в якому поставив під сумнів достовірність зібраних слідчими доказів. Основним доводом НБУ було те, що Шацький не був присутній на місці затримання Галахіна і азербайджанця, а сума, яка була виявлена у Шацького в будинку, менше тієї суми, яку посередники вимагали у жертви.
Насправді, роль посередників в тому й полягала, щоб прийняти хабар і принести його Шацькому, при цьому залишивши собі свої «комісійні».
Пізніше Шацький був випущений з СІЗО під заставу 800 тис. грн., а Галахін і азербайджанець під нічний домашній арешт.
До передачі справи в суд все виглядало як рідкісний випадок добре виконаної роботи по викриттю корупціонерів. Однак, в Печерському райсуді Києва справа набула зовсім іншого забарвлення.
Матеріалам було присвоєно номер 757/62123/17-к, і зайнялася ними колегія суддів: Білоцерківець (зам голови), Підпалий і Писанець. Суд відкрив провадження 24.10.2017, підготовче засідання відбулося 06.11.2017. А ось перше засідання по суті відбулося тільки 24.04.2018 – через 5 місяців після підготовчого! Це при тому, що під час підготовчого засідання не було виявлено ніяких підстав для повернення обвинувального акту прокурору або проведення будь-яких додаткових дій (що ще раз говорить про якісне досудове розслідування), і всі фігуранти на місці, в Києві.
В цей же час, один зі спільників Шацького, випущений під домашній арешт, Сергій Галахін, намагається виправити свій імідж в очах свого оточення, і розповідає направо і наліво, що суд «заряджений» на затягування справи до тих пір, поки не закінчиться термін давності залучення до відповідальності. За словами Галахіна, суд «заряджений» з боку НБУ, а спільники йдуть «прицепчиком» за Шацьким.
З урахуванням того, яку динаміку розгляду в суді набула справа, в це цілком можна повірити. Якщо засідання суду будуть проходити з періодичністю в 5 місяців, то розгляд в суді може тривати багато років.
Також слід очікувати що в ході розгляду справи судом склад колегії буде змінюватися, що спричинить необхідність починати слухання з початку. Також, судді будуть ходити у відпустки, на лікарняні. Фігурантів справи багато – 5 підозрюваних, плюс свідки. Цілком реально тримати цю справу без рішення нескінченно.
А тим часом Шацький знову працює в НБУ. Смолій прилаштував його в Департамент стратегії та реформування, на посаду «керівник проектів». Тепер людина керує проектами з реформування банківського сектора країни.
Згідно зі штатним розкладом НБУ, зарплата такого менеджера проектів легко може досягати 100 тис. грн., плюс премії. При чому, Департамент стратегії та реформування знову знаходиться в прямому підпорядкуванні Смолія.
Факт повернення Шацького в НБУ також говорить про те, що в результаті службового розслідування, яке провів департамент безпеки НБУ, в діяльності Шацького не були знайдені якісь протипоказання для його подальшої роботи. І Департамент безпеки, до речі, також знаходиться в прямому підпорядкуванні Смолія.
А тепер ще раз читайте заголовок.