Politerno > Статті > Україна і світ > Відзначення 100 років закінчення Першої світової війни: Трамп не подав руки Порошенку, а Макрон назвав націоналізм “зрадою патріотизму”

Відзначення 100 років закінчення Першої світової війни: Трамп не подав руки Порошенку, а Макрон назвав націоналізм “зрадою патріотизму”

  • 12 Листопада, 2018
  • 1775 Переглядів
  • 0

Сьогодні в Парижі відбулися святкування з нагоди сторіччя закінчення Першої світової війни. Ця війна залишила незгладимий слід в європейській історії – тому на подію були запрошені практично всі світові лідери.

У їх числі – Дональд Трамп і Володимир Путін, яким так і не дали нормально поспілкуватися. Приїхав туди і Петро Порошенко, з яким вже встигла статися неприємна історія.

Поговоримо про головні моменти групової зустрічі в Парижі.

Що відзначали

11 листопада 1918 року було підписано Комп’єнське перемир’я, яке знаменувало поразку Німеччини і її союзників – і перемогу країн Антанти (Англія і Франція). Так закінчилися чотири роки самої кровопролитної війни, яку на той момент вело людство.

За її підсумками зникли чотири імперії – кайзерівська Німеччина, Австро-Угорщина, Російська та Оттоманська. Причому Росія єдина в цьому списку воювала на боці Антанти, але через революцію не змогла скористатися плодами перемоги.

До речі, саме в силу розвалу Російської імперії з’явилася і УНР, від якої нинішня влада пропонує робити відлік української незалежності. Першій світовій ми взагалі зобов’язані появі на карті Європи багатьох країн, які раніше входили до складу тих, хто програв у цій війні імперій – Чехословаччини, Польщі, Фінляндії, країн Прибалтики.

Цікаво, що в тому ж містечку Комп’ен Гітлер в 1940 році змусив французів підписати капітуляцію. Проте, то була вже інша історія. Жертви, які принесла Франція у Першій світовій, все одно виявилися куди вищими, ніж у Другій.

Втім, на відзначення 11 листопада франко-німецькі протиріччя були відкинуті: Ангела Меркель і Еммануель Макрон стояли на заходах бік-о-пліч. Тим самим лідери Європи показали, що старі історичні протиріччя повинні не розділяти, а долатися в сучасному світі.

Два представники зворотної точки зору теж були на саміті – Петро Порошенко і Володимир Путін. Обидва постійно нагадують про історичні конфлікти 300-річної давнини. Один залишався на самоті – з ним не привітався Дональд Трамп, який пройшов повз українського президента на відстані витягнутої руки. Інший , як завжди, був у центрі уваги.

Порошенко і Трамп

Відео з цим інцидентом опублікували російські ЗМІ. На ролику видно, як Трамп підходить до групи світових лідерів і вітається з деякими з них за руку. При цьому він як би не помічає Петра Порошенка, який стоїть поруч.

Пізніше російські журналісти спробували гукнути Порошенка на виході з Єлисейського палацу і запитати, чи дійсно Трамп не подав йому руки. На що український президент відповів:

“Все, що ви говорите – це брехня. Все – що говорить російське телебачення”, – сказав він російською мовою і пішов.

Embedded video

В мережі почали публікувати фотожаби на невдале спілкування Трампа і Порошенка:

Пізніше в прес-службі українського президента натякнули, що насправді він поспілкувався з Трампом. “Відбулося більше 40 зустрічей. Зустрічі відбулися вчора, і коротке обговорення на полях форуму, і в тому числі з президентом Сполучених Штатів Америки”.

“За підсумками цього обговорення відбулася зустріч міністра закордонних справ України Клімкіна та держсекретаря США Помпео. Можу акцентувати на домовленості про проведення 16 листопада комісії зі стратегічного партнерства у Вашингтоні на рівні міністрів закордонних справ. Ми домовилися відновити її роботу”, – сказав Порошенко за підсумками зустрічі з Трапом.

В цілому президент України взяв участь в двох основних подіях святкування – ході біля Тріумфальної арки і ланчі в Єлисейському палаці. А також бігло поспілкувався з приймаючою стороною – президентом Франції. Макрон навіть злегка пообнімався з Мариною Порошенко. Українського президента це дуже порадувало – так само як і дружину французького лідера.

Раніше очікувалося, що в Парижі встигнуть зустрітися лідери країн Нормандської четвірки, які не збиралися в такому форматі дуже давно. Однак в Києві заздалегідь попередили, що Порошенко з Путіним зустрічатися не буде – хоча в Кремлі про таку можливість ніколи і не говорили.

У той же час, Порошенко, як повідомив його прес-секретар Святослав Цеголко, провів переговори з Ангелою Меркель і Еммануелем Макрона на тему сьогоднішніх “виборів” на Донбасі.

“Порошенко, Меркель і Макрон проводять тристоронні переговори в Парижі по фейкові “вибори”, які Росія проводить на окупованій частині Донбасу”, – написав Святослав Цеголко на своїй сторінці в соцмережі Facebook в неділю ввечері.

Сам Порошенко написав на своїй сторінці в ФБ, що на зустрічі Макрон і Меркель засудили “вибори” на Донбасі.

Також, за словами президента України, проговорювалося питання введення миротворців на Донбас.

 

Тепер український президент відправився на Форум світу, який почався після урочистостей, присвячених закінченню Першої світової. Правда, Дональда Трампа він і там не застане: президент США вирішив не відвідувати цю зустріч. Та й в цілому він поводився досить зухвало.

Демарш Трампа

Американський президент прибув до Парижа ще 9 листопада. Вчора він встиг відзначитися в міні-скандалі: ні він, ні його дружина не захотіли прийти на американське військове кладовище, де поховані солдати, які воювали на боці Антанти.

У Трампа пояснили це дощем, який накрапував над кладовищем. При цьому, американський генерал Келлі приїхав на церемонію і в пам’ять про загиблих сто років тому солдатах США стояв під дощем без парасольки і головного убору.

Одні спостерігачі пояснили демарш “лінню” і “цинізмом” Трампа, інші ж побачили більш складний підтекст – мовляв, президент США зайвий раз натякнув, що не хоче брати участь в справах Європи і підтримувати її безпеку. І не вважає правильним участь американських солдатів на внутрішньоєвропейських розборках.

У цьому ж ключі витлумачили від’їзд Трампа з Форуму світу, який пішов після урочистостей. Господар Білого дому знову показав своє ставлення до глобальних майданчиків, де “солістами” є представники Європи.

Спілкування Трампа з Путіним

Спочатку на 10-11 листопада була запланована третя “велика” зустріч президентів США і Росії. Однак за наполяганням Макрона її скасували. Французький лідер побоювався, що ця подія затьмарить саме свято, на якому президент Франції був господарем. Так звучить, принаймні, версія, висловлена ​​в ЗМІ і не спростована жодною зі сторін.

Однак надія на те, що господарі Білого дому і Кремля перекинуться хоча б парою слів, була стійкою. Вони навіть встигли привітатися перед ходою біля Тріумфальної арки.

Путін підійшов до шеренги, коли там уже стояли Трамп, Макрон і Меркель. Він потиснув руки всім трьом, показав Трампу великий палець, після чого обидва лідери поплескали один одного – Трамп Путіна по спині, а той його по плечу. Після чого російський лідер зайняв своє місце ліворуч від Макрона.

Другий захід у двох президентів був на ланчі в Єлисейському палаці. Вони повинні були сидіти поруч. Однак в останній момент з’ясувалося, що їх розсадили: Путін виявився на іншій стороні столу в компанії з главою Єврокомісії Жаном-Клодом Юнкером, повідомили РІА Новини з посиланням на своє джерело.

Проте сам Путін заявив, що поспілкуватися з Трампом йому таки вдалося. Правда, деталей спілкування російський президент не озвучив. На питання, як пройшла бесіда, Путін сказав “Добре”. За даними ж інших джерел “спілкування” обмежилося словом “Побачимося” (See you).

Тепер зустрічі двох лідерів чекають на саміті Великої двадцятки в Буенос-Айресі.

“Стародавні демони”. Що сказав господар саміту

Цікаву заяву на заходах з нагоди сторіччя кінця війни зробив Еммануель Макрон.

Він попередив про небезпеку націоналізму і заявив, що “стародавні демони”, які викликали Першу світову війну і привели до мільйонів смертей, знову стають сильнішими.

“Патріотизм – повна протилежність націоналізму. Націоналізм є зрадою патріотизму. Говорячи “Наші інтереси перш за все, нехай там що відбувається з іншими”, ви знищуєте найцінніше, що може мати нація, те, що робить її живою, великою, і, найважливіше , її моральні цінності”, – заявив Макрон, виступаючи біля Тріумфальної арки.

Навряд чи цей пасаж був звернений до Петра Порошенка, який активно освоює гасла націоналізму в Україні – скоріше, Макрон адресувався Трампу, чий виклик глобалізму став вкрай турбувати Європу. Однак і українському президентові при згадці “древніх демонів” могло стати ніяково – адже якщо Трамп сповідує більше економічному протекціонізму, ніж власне націоналізму, то в Україні Петра Порошенка все якраз навпаки.

Тим більше, що Макрон правий – націоналізм дійсно був однією з рушійних сил Великої війни 1914-1918 років. Національний капітал європейських економік шукав нові ринки, джерела сировини і робочої сили, а конкуренція при технологічному вибуху початку ХХ століття стала вкрай жорстокою.

Пізніше – напередодні Другої світової – націоналізм трансформувався в нацизм.

Сьогодні у націоналізму інша природа – однак, судячи з України, він і в наш час здатний викликати досить криваві конфлікти.

Втім, фактор України на зустрічі в Парижі самі ж українці в соцмережах вважають досить вторинним.

“Україна на задвірках світової політики. Ми не суб’єкт, ми – об’єкт міжнародних домовленостей. Завдяки бездарній політиці президента Петра Порошенка і його ручного Клімкіна.

Сьогодні це міг усвідомити і сам Петро: коли йому не знайшлося місця навіть краєчку в першій шерензі світових лідерів.

А Путін, який убив вже десятки тисяч українців, переможно красується біля Трампа, Меркель і Макрона. Ніби остання війна в Європі дійсно закінчилася сто років тому, а не триває зараз. Сумно це все”, – пише журналістка Тетяна Висоцька.

У той же час журналіст В’ячеслав Чечіло вважає, що президенту України було не по рангу стояти в першій шерензі – і він в цьому не винен.

“Знаєте, сенсація була б, якби Трамп не привітався з Путіним або з Меркель. Те, що він не привітався з Порошенком – абсолютно нормально, оскільки між ними – прірва. Трамп навіть не повинен пам’ятати, як Порошенка звуть. І в цьому, до речі, немає нічого ганебного – таких країн у світі півтори сотні”.

Політолог-міжнародник Олег Волошин пише про привидів нової світової війни.

“Коли дивився на фотографію світових лідерів на церемонії пам’яті 100-річчя завершення Великої війни, мимоволі задумався про те, що в ці миті відчувала Ангела Меркель. Всі ми звикли до того, що німці і їх політики каються за жахи Другої світової. Але ж і першу, за загальним визнанням, розв’язали так само багато в чому німецькі військово-політичні кола. Хоча реальна провина лежить на всіх основних учасниках.

Так ось, як це представляти на таких заходах націю, яка двічі за XX століття поставила світ на грань взаємного знищення? Тому Меркель, як мало хто зі світових лідерів, представляє тих, хто бажає Україні саме миру. Тому що розуміє, що в нашому випадку шлях до гіпотетичної перемоги можливий лише при розростанні нашого конфлікту з сусідом до масштабу нової світової бойні, переможців в якій насправді не буде.

Після ста років після м’ясорубки 1914-18 ніхто не згадує, хто у кого відібрав Ельзас або навіщо австрійці анексували Боснію, виривши своєму ерцгерцогу могилу в Сараєво. Згадують мільйони полеглих. Звичайних людей, як ми з вами, вирваних з мирного життя заради цілей, які їх нащадкам у третьому поколінні вже і не поясниш. Для будь-якого мислячої людини війна – це і є найбільше зло. Універсальний засіб перетворити на попіл все, що нє нам цінним. Її нічим не можна виправдати”.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE