Politerno > Статті > Україна і світ > Виходець з Оппоблоку, кандидат у прем’єри. Чому екстоп-менеджера Ахметова призначили заступником голови ОП

Виходець з Оппоблоку, кандидат у прем’єри. Чому екстоп-менеджера Ахметова призначили заступником голови ОП

  • 26 Листопада, 2021
  • 1351 Переглядів
  • 0
Ростислав Шурма

Володимир Зеленський своїм указом призначив Ростислава Шурму заступником керівника Офісу президента. На цій посаді він займатиметься економічною політикою. 

Це призначення цікаве з кількох причин. По-перше, Шурма – колишній топ-менеджер компанії бізнесмена Ріната Ахметова. З урахуванням поганих відносин Зеленського з Ахметовим зараз поява Шурми в заступниках Андрія Єрмака стала для багатьох сюрпризом. 

По-друге, у пресі після президентського указу з’явилися версії, що Шурму “обкатуватимуть” в ОП перед прем’єрською посадою.

Що насправді стоїть за цим призначенням – у матеріалі.

 

Шлях Шурми

Ростислав Шурма – син відомого політика, народного депутата минулих скликань Ігоря Шурми. У 2000-х він входив до керівництва партії СДПУ(о) Віктора Медведчука, працював заступником міського голови Харкова Михайла Добкіна. Коли його було призначено головою Харківської області, старший Шурма став його заступником з питань соціального захисту та охорони здоров’я. На позачергових парламентських виборах 2014 року Ігоря Шурма було обрано народним депутатом (як і Добкіна) за списком Опозиційного блоку (ОБ, №27 у списку).

Ростислав Шурма навчався у Києві та Московській школі управління Сколково, працював в українських офісах закордонних компаній. До речі, у компанії Boston Consulting Group його колегою був нинішній голова “Укрпошти” Ігор Смілянський.

З 2006 року молодший Шурма працює на різних постах у гірничо-металургійному холдингу “Метінвест” Ріната Ахметова та Вадима Новинського. 2012 року, коли Ростиславу було всього 28 років, його призначили генеральним директором промислового гіганта “Запоріжсталь”. На цій посаді він пропрацює до 2019 року.

У якийсь момент роботу на виробництві молодший Шурма починає доповнювати політикою. Ростислав Шурма підключився до розкручування ОБ на рівні Запорізької області. 

Тоді він жорстко критикував економічний курс президента Порошенка, який зараз загалом продовжує Зеленський.

“Замість відновлення миру та розвитку економіки влада “підсадила” Україну на траншеву голку МВФ. Заради чергового кредиту уряд готовий виконати будь-яку вимогу міжнародного донора”, – заявляв на той час Ростислав Шурма.

Після розколу в партії, коли частина її перейшла до “Опозиційної платформи – За життя”, Шурма стає одним із фронтменів ахметівської частини ОБ та активно допомагає виборчій кампанії кандидата від цієї групи впливу на президентську посаду Олександра Вілкула. А на позачергових виборах до Ради у 2019 році гендиректор “Запоріжсталі” став шостим у списку “Опозиційного блоку”. До речі, його батько Ігор Шурма потрапив на 32 місце у списку. Але ОБ не подолав 5% виборчий бар’єр і зійшов з політичної арени. 

Чи було це в’язано з виборами чи ні, але незабаром після невдалої кампанії Ростислава Шурма було звільнено з посади гендиректора “Запоріжсталі”.

Співрозмовник, близький до тодішнього керівництва ОБ, припускає, що молодший Шурма сам “втомився” від високої посади на “Запоріжсталі”.

“Він перестав кайфувати від того, що він був гендиректором. Він заробив грошей і вклав їх у власний бізнес – сонячну електростанцію у Запоріжжі, тож на вільних хлібах йому нормально”, – стверджує джерело.

Також джерело, близьке до Шурми, каже, що відхід Шурми з “Метінвесту” проходив непросто. І зараховувати його до орбіти впливу Ахметова не вірно.

“Шурма зараз ніякого відношення до Ахметова не має. Тому він і був призначений на посаду заступника глави Офісу президента. У тому числі і з урахуванням того, що Банкова зможе використовувати його у війні з Ахметовим”, – говорить джерело.

Співрозмовники в оточенні донецького олігарха стверджують, що таки ні – за просуванням Шурми стоїть інтерес Ріната Леонідовича. Те, що відбувається – це торги за різні преференції для нього. Але Шурму погодили “за замовчуванням” –  Рінат вже отримує, як гарантію, свою людину у головному офісі країни. Якою будуть подальші позиції Шурми – це питання умов, на яких зійдуться перемовники. 

Розмови про можливе призначення Шурми на Банкову супроводжували новину про перехід тодішнього куратора економічного блоку в ОП Юлії Свириденко на роботу в уряд Дениса Шмигаля. 4 листопада під час перестановок у Кабміні Рада схвалила кандидатуру Свириденко на посаду першого віце-прем’єра — міністра економіки, звільнивши перед цим Олексія Любченка.

Того ж дня вийшов указ президента про звільнення Свириденко із ОП. “Замість неї хочуть призначити Ростислава Шурму”, – повідомили високопоставлені джерела в парламенті. Співрозмовник, близький до Шурми, підтвердив це.

Однак указ про його призначення з’явився лише 23 листопада. Пауза між президентськими рішеннями має дивний вигляд. В ОП пояснюють її спеціальною перевіркою, звичайною для кандидатів на такі посади. “Так [це] – спецперевірка: стандартна процедура”, – відповіла на уточнююче запитання журналіста у коментарях під своїм постом у Фейсбуці радник голови ОП з ​​банківських питань Вікторія Страхова.

Джерела в коридорах влади повідомляють про складні переговори, які тривають до цього дня. “Там дуже все не просто, конфлікт зайшов у надто гостру фазу, розрулюють усе дуже повільно і зі скрипом. Тому так довго погоджували Шурму. Далі будуть зістиковувати позиції”, – каже джерело.

Енергетика – питання номер один

Слід сказати, що Шурму пророкували в уряд ще взимку 2020 року.

Цінний він і знаннями у “зеленій енергетиці”, яку Київ пообіцяв усьому світу зміцнювати та розширювати. Добре мати під боком людину, яка знається на перспективно “хлібній” темі.

Втім, у світлі енергетичної кризи Шурме доведеться брати на себе серйозніші питання. Перший заступник голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко (“Батьківщина”) вважає, що ситуація в енергетичній галузі буде для Шурми “основним питанням” у роботі, як і його попередників на посаді Юлії Свириденко та Юлії Ковалів.

“Йому тільки треба сказати Зеленському правду: мовляв, пане президенте, вас обманювали. Ситуація кризова – що з газом, що з вугіллям, що в енергетиці, що ЖКГ. Треба зняти рожеві окуляри та визнати, що організм хворий, його потрібно лікувати. А не розповідати нісенітниці у своїх відеороликах і звинувачувати опозицію та бізнес”, – каже Кучеренко.

Водночас джерело, близьке до Міненерго, вважає, що новий заступник голови ОП не концентруватиметься лише на енергетиці. “Він займатиметься всім – вугіллям-газом, опалювальним сезоном, “зеленкою” (зеленою енергетикою – ред.), посівною тощо. Не буде чогось основного, а решта – причепом. До нього стікатиметься інформація, і він має допомогти президенту ухвалювати рішення”, – каже співрозмовник.

Прем’єрські перспективи

Але цікаво навіть не це, а те, що Шурмі вже пророкують іншу посаду і серйознішу за нинішню. У істеблішменті пішли розмови, що в ОП його лише “обкатують”, а насправді на нього може чекати прем’єрська посада. Співрозмовник у керівництві фракції СН стверджує, що про таке призначення поки що можна говорити лише теоретично. “Думаю, зараз це просто чутки. Хоча, можливо, в майбутньому й доведеться піти на це призначення”, – прокоментував він, не уточнюючи умов такої рокіровки.

За словами людей, які знають Шурму, він зараз сповнений політичних амбіцій. 

“Ростислав молодий, амбітний, має блискучу освіту. Самостійний у плані грошей: не сидітиме, як якісь інші політики, чекаючи 10 тисяч доларів. Важливо, що Шурма дуже добре знає південно-східну еліту – від олігархів, директорів провідних промпідприємств і нижче. Це не Шмигаль, котрий, грубо кажучи, котельню очолював на Західній Україні. При цьому західну частину країни Шурма теж добре розуміє, адже він родом звідти”, – каже джерело, близьке до колишнього керівництва “Опоблоку”.

Питання лише у тому, чи зможе Зеленський забезпечити молодшому Шурмі політичний трамплін чи у результаті він опиниться в зовсім інших партіях, більш перспективних з точки зору виборів, ніж “Слуга народу”, що втрачає підтримку населення.


“” Читайте також: “Люди Зе у частці кожного зрубаного кубометра лісу”. Як бунт у Закарпатті призвів до відставки губернатора


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE