Politerno > Статті > Україна і світ > Вийти за рамки Мінська. Що може вирішитися на зустрічі Трампа і Порошенко

Вийти за рамки Мінська. Що може вирішитися на зустрічі Трампа і Порошенко

  • 17 Червня, 2017
  • 1578 Переглядів
  • 0

Історія з можливим візитом Петра Порошенка до Вашингтона продовжує закручуватися. Офіційного підтвердження поїздці все ще немає. В Адміністрації українського президента запевняють, що збою не буде.

Експерти пояснюють: глава держави робить серйозні ставки на цей візит, хоча його успіх – під питанням.

Порошенко поза списком

Інтрига навколо повноцінних переговорів президентів України і США Петра Порошенка і Дональда Трампа в Вашингтоні, зберігається. Обидві адміністрації досі офіційно не підтвердили інформацію про майбутню зустріч. Проте, можливість обігнати в цьому плані президента Росії Володимира Путіна зберігається.

Міністр закордонних справ Павло Клімкін, відповідаючи на питання на тему можливого візиту Порошенка до США, повідомив, що він готується і відбудеться, не назвавши конкретної дати.

“Але ми повинні витримати інтригу. Найближчим часом Святослав Цеголко (прес-секретар Порошенка – ред.) зробить відповідну заяву, синхронно з нашими американськими друзями. Ми зараз працюємо над змістовною частиною промови”, – цитує Клімкіна “Інтерфакс”.

У посольстві України у Вашингтоні переадресували з питанням про переговори знову-таки в Адміністрацію президента України.

При цьому у відповіді дипломатичного представництва “Укрінформу” відзначено, що “робота над підготовкою візитів, в тому числі на найвищому рівні, триває на постійній основі”, під час якої відпрацьовується “повний перелік питань, як по датах і часу зустрічей, так і по їх змістовому наповнення”.

Тим часом, насторожує те, що на офіційному сайті Білого дому вже анонсовані майбутні зустрічі Трампа з прем’єром Індії (26 червня) і президентом Південної Кореї (29-30 червня).

Але ж переговори з Порошенком повинні відбутися раніше.

Нагадаємо, в середу, 14 червня, про них повідомили ряд українських ЗМІ, посилаючись на анонімні джерела в АП. За їхніми даними, візит Порошенка до США повинен початися 19 червня, а сама зустріч глав держав – 20 червня (вказується навіть час – 11.00).

Втім, навряд чи офіційне підтвердження візиту Порошенко змусить себе чекати. В АП б не “злили” інформацію в пресу (в тому числі через лояльні ЗМІ), якби не було все погоджено з американцями. І співрозмовник в адміністрації, який попросив про анонімність, в тому запевнив “Страну”, назвавши анонс зустрічі на сайті Білого дому “дрібною формальністю”.

Каже про візит, як про вирішену справу, і екс-спікер МЗС Олег Волошин, посилаючись на джерела в дипломатичних колах.

“Упевнений, що про все домовилися. Для людей, які готують зустріч Порошенко і Трампа важливий результат. Але вистачає в АП і таких, яким подавай галас”, – пояснює він підгрунтя.

Інший співрозмовник видання серед дипломатів, який попросив про анонімність, запевняє, що заслуга в тому, що вдалося домовитися про переговори з Трампом, належить заступнику глави АП Костянтину Єлисєєву. За його словами, куратор зовнішньополітичного напряму в адміністрації Єлісєєв літав заради цього в США, де зустрічався з радником американського президента з нацбезпеки Гербертом МакМастером, що зіграв роль посередника.

При цьому складності в роботі на американському напрямку створює конкуренція між різними центрами впливу на зовнішню політику. За словами джерела в МЗС, управління Єлісєєва в АП, МЗС і посольство у Вашингтоні тягнуть ковдру між собою, що, звичайно, не проходить безслідно.

Порядок денний для президентів

Тим часом, починає прояснюватися порядок денний зустрічі з Трампом.

Міністр Клімкін в бесіді з журналістами спрогнозував обговорення, крім іншого, питання про виконання Мінських угод. За його словами, сторони погоджують формат участі США в переговорному процесі на тему конфлікту на Донбасі. Інші теми в рамках двостороннього співробітництва – ситуація в анексованому Криму і, зокрема, допуск туди міжнародних спостерігачів, а також сприяння Вашингтона реформ в Україні (без уточнень).

Клімкін також запевняє, що Київ і Вашингтон обговорюють варіанти взаємного тиску на Росію в контексті її політики по відношенню до України.

“Ми будемо працювати над тим, щоб узгодити логіку нашої взаємодії щодо тиску на Росію”, – цитує Клімкіна “Інтерфакс”.

Однак складно сказати, наскільки зацікавлять Трампа такі теми. Експерт організації “Майдан закордонних справ”, Олександр Хара вважає, що цей набір добре відомий в Вашнгтоні з часів Обами, а інше запропонувати Порошенко навряд чи зможе.

“Швидше за все, український президент знову виступить в ролі просящого, повівши розмову про захист від агресії Росії через санкції і поставки зброї, а ще про нові кредити. Можна ще робити наголос на загальні цінності. Але Трампу це особливо не цікаво, тому що він, так сказати, більш матеріалістічний. Він, напевно, хотів би побачити історію успіху. Але навряд чи Україна таке йому покаже “, – говорить експерт.

Новий формат врегулювання на Донбасі

ЗМІ вже писали про те, якою може бути реальна повістка візиту Порошенко у Вашингтоні.

Це може бути як чисто формальна зустріч, щоб напередодні вже запланованої зустрічі з Путіним (початок липня), Трамп зміг відбити звинувачення своїх супротивників в “проросійськості” – мовляв, дивіться, я ж спочатку зустрівся з українським президентом, які ще можуть бути питання?

Але це може бути і зустріч, на якій вирішаться питання по суті.

В першу чергу – по мирному врегулюванню на Донбасі. Тим більше, що в останні дні з Вашингтона прозвучало відразу кілька заяв на цю тему. Причому з натяком, що Росія і Україна, якщо захочуть, можуть використовувати для врегулювання і інший формат крім мінського. Головне, щоб про щось вони врешті-решт домовилися

У середу на цю тему висловився держсекретар Рекс Тіллерсон, виступаючи на слуханнях в палаті представників конгресу США.

“Цілком можливо, що уряди України і Росії зможуть прийти до задовольняє їх вирішення через якісь інші механізми, не через Мінськ, але при цьому цілі Мінських домовленостей буде досягнуто”, – заявив Тіллерсон.

А в четвер представник Державного департаменту США Хізер Нойерт сказала, що “якщо сторони прийдуть до якої-небудь угоди при дотриманні іншого механізму, і якщо воно буде успішним, ми підтримали б його”.

Нойерт також зазначила, що влада США продовжує закликати всі сторони Мінських угод дотримуватися їх.

Не виключено, що зараз в трикутнику США-Росія-Україна дійсно опрацьовується якийсь новий варіант врегулювання. Але так як озвучити його за підсумками зустрічі з Путіним буде неправильно (всі відразу скажуть, що це Кремль надиктував Трампу умови), то, можливо, президент США спробує представити його відразу після візиту Порошенко – мовляв, це ми з українським президентом про все домовилися, а потім я зустрінуся з Путіним і скажу йому, що треба робити.

У такому контексті, нові домовленості, можливо, будуть більш легко сприйняті і в Штатах, і, природно, в Україні.

Перебити Тимошенко

У свою чергу, екс-спікер МЗС Волошин допускає, що у візиту Порошенко буде і внутрішньоукраїнський аспект.

На його думку, український президент постарається використати візит в США також для того, щоб домогтися довіри Трампа, супернику якого на президентських виборах підігравав Київ, і таким чином зміцнити власне становище всередині України.

“Можливо, насправді ключове завдання переговорів буде в тому, щоб реабілітувати Порошенко в очах Трапма і власного внутрішнього істеблішменту. Мовляв, дивіться, американська адміністрація його підтримує, так що марно літати до Вашингтона, – каже Волошин. – Хоч сьогодні Америка не грає на повну силу в українській політиці, зайнявшись більш важливими внутрішніми питаннями. Але не факт, що завтра вона не повернеться на поле, граючи проти нинішньої влади. Зміцнивши своє становище там, Порошенко багато в чому розв’яже собі руки тут “.

Нагадаємо, в політичних колах України багато шуму наробила лютнева поїздка лідера партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко в США, під час якої вона зустрілася з Трампом на так званому молитовному сніданку у Вашингтоні.

В оточенні Порошенка поставилися до цього факту з видимими ревнощами. І тепер постараються представити візит президента як свідчення встановлення тісних зв’язків з новою адміністрацією і спростувати тим самим курсуючі в українському політикумі чутки про те, що Вашингтон, нібито, зажадав від Петра Олексійовича оголосити дострокові вибори.

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE