Politerno > Статті > Україна і світ > Як “НФ” страхує Раду від розпуску, а БПП шукає лазівки щоб піти на дострокові вибори

Як “НФ” страхує Раду від розпуску, а БПП шукає лазівки щоб піти на дострокові вибори

  • 19 Травня, 2019
  • 1805 Переглядів
  • Comments Off

Вихід «Народного фронту» з коаліції політично «зарядив» останній робочий день тижня до межі. У Верховній Раді в п’ятницю не вщухали палкі суперечки: то чи зможе тепер новий президент Зеленський розпустити парламент? Чи все ж фракція «фронтовиків» виставила нездоланний бар’єр для нього? Про подробиці того, що відбувається і можливі варіанти розвитку подій – читайте в матеріалі.

Таємна вечеря і ранкове рішення фракції

У четвер Верховна Рада України конституційною більшістю призначила дату інавгурації нового президента Володимира Зеленського на 20 червня. Рішення підтримала в самий останній момент навіть фракція «Народного фронту», яка до цього виступала категорично проти, вимагаючи присяги нового президента аж на 28 травня (27 травня, як ми пам’ятаємо, за одним із сценаріїв, закінчується термін можливого розпуску парламенту новим президентом).

Такий несподіваний поворот «фронтовиків» уїдливо пояснювали депутати з БПП. Мовляв, Арсеній Яценюк дав добро на голосування за інавгурацію, запевнивши колег, що дострокових виборів не буде. Тому що він особисто придумав «план Б»: вихід фракції з коаліції дасть 30-денний термін для формування нової більшості і, відповідно, унеможливить розпуск Ради в ці дні аж до другої можливої дати розгону цього скликання парламенту – до 16 червня (ще один дедлайн для розпуску ВР – ред.)

«З рейтингом «НФ» на межі 2% вони не потрапляють в Раду в разі дострокових виборів вже через два місяці. Потрібно кооперуватися. І, можливо, це буде прем’єр Гройсман, який хоч і заявив про окремий похід на вибори, теж навряд чи встигне наростити «електоральний жирок» для потрапляння до нового парламенту. Їм потрібно дотягнути до осені, коли заплановані вибори в термін, коли рейтинг команди Зеленського з об’єктивних причин «схудне» і у них з’явиться надія на отримання хоч якогось числа мандатів», – заявив співрозмовник у фракції БПП.

«Фішку з виходом з коаліції придумав особисто Яценюк. Він же її озвучив у вузькому колі на нараді в четвер увечері. (На ній не було глави МВС Арсена Авакова, який знаходиться зараз в Італії, – ред.). А вже вранці в п’ятницю, о 09-00 на засіданні фракції в Раді Арсеній Петрович поставив всіх членів перед фактом: виходимо всі!», – розповів нардеп-«фронтовик».

Фото: Макс Требухів

Він також зазначив, що деякі члени фракції намагалися вступити в дискусію, натякаючи на ще більші електоральні втрати в світлі звинувачень в спробі зберегти мандати за всяку ціну. Але навіть натяки на заперечення були відкинуті керівництвом партії.

Тому відразу після початку ранкового засідання спікер Парубій повідомив про виступ глави фракції «НФ» Максима Бурбака.

«Фракція «Народний фронт» заявляє про вихід з діючої коаліції 17 травня 2019 року і виступає з ініціативою формування нової парламентської більшості. Згідно з Конституцією, саме з цієї дати починається 30-денний відлік для формування нової коаліції», – заявив той, передавши відразу ж «наверх» у президію письмову заяву.

Також Бурбак підкреслив, що до формування нової більшості протягом 30 днів, парламент не можна розпустити. А це означає, за його словами, що «діючий парламент і уряд продовжать роботу до виборів 27 жовтня 2019 року», – виступав він, а в залі і ложі уряду, де в той момент був присутній весь склад Кабміну на чолі з прем’єром Володимиром Гройсманом (як завжди відбувається в Раді по п’ятницях під час години запитань до міністрів) прозвучалі оплески.

Після цього Андрій Парубій з посмішкою і щирою радістю на обличчі повідомив про «сумну новину: коаліція «Європейська Україна »припинила свою дію. «Це була гарна коаліція!», – заявив спікер, запросивши на трибуну вже особисто прем’єра.

Фото: Макс Требухів

Володимир Гройсман, виступаючи перед напівпорожнім залом, теж почав з патетики, подякувавши депутатам тепер уже неіснуючої більшості за злагоджену роботу з Кабміном. Далі було довге перерахування загальних заслуг, починаючи з угоди про асоціацію з ЄС, імплементації європейських норм в українське законодавство і багато іншого за всі останні п’ять років. Символічно, що вступне слово Гройсман теж закінчив запевненнями: «Цей парламент і уряд і далі будуть працювати на благо країни до підведення підсумків парламентських виборів 27 жовтня 2019 року».

Депутати з «Народного фронту» теж не могли приховати своєї розчулення і явно помітного на їхніх обличчях, скажімо так, в якійсь мірі навіть політичного зловтіхства. Мовляв, «ми переграли Зеленського, як вам?», – прямо «фонило» в залі. Так, депутат Віталій Курило іронізував, звертаючись до прем’єра: «Коаліції немає, тепер ми можемо ставити незручні питання уряду. Тепер у депутатів розв’язані руки». Правда, гострого питання від нього до Кабміну так і не послідувало.

Але без троллінгу теж не обійшлося. Позафракційний депутат Борислав Береза в такому ж іронічному тоні запропонував «Народному фронту» бути до кінця чесними і «всім міністрам за квотою «НФ» прямо зараз і тут скласти повноваження і заявити про відставку, якщо вже вийшли з коаліції». На що Володимир Гройсман подякував йому «за таку креативність».

«Міна» БПП і очікування правового хаосу

Першим до преси вийшов глава фракції БПП Артур Герасимов, який відмовився відповідати на питання і обмежився вкрай дипломатичною заявою. Хоча візуально настрій керівника фракції Порошенка був явно не дуже. Герасимов назвав рішення «Народного фронту» про вихід з коаліції правом цієї фракції.

«Тільки що ми почули заяву «Народного фронту» про вихід з коаліції. Я можу сказати, що це рішення і це право «Народного фронту» … Що стосується виборів, то в БПП готові як до дострокових, так і виборів в термін», – сказав коротко він, пішовши від преси.

У полуденну перерву до журналістів вийшла Ірина Луценко, яка повідомила про складання повноважень представника президента в парламенті. Симптоматично, що дружина генпрокурора на ключове питання про право розпуску парламенту Зеленським, незважаючи на вихід «НФ» і старт нової коаліціади, відповіла ствердно.

«Народний фронт» мав повне право вийти з цієї коаліції. Що це означає? Це означає 30-денний відлік, ймовірно за законодавством про створення нової коаліції. Чи означає це, що президент Зеленський може все одно розпустити парламент? Так, це означає», – говорила вона.

У «Народному фронті» таку позицію БПП пояснили тим, що для соратників Петра Порошенка вигідні дострокові вибори за старим виборчим законом зі збереженням мажоритарки. «Потрібно максимально конвертувати ті горезвісні 25% за Порошенка на президентських в крісла нової Ради. До осені чекати їм немає сенсу. Вони готові і хочуть дострокових, що, в принципі, не приховують», – заявив один з членів «Народного фронту» в розмові з LB.ua.

У «Батьківщині» і «Самопомочі» фінт «фронтовиків» сприйняли різко в багнети. Так, віце-спікер Оксана Сироід нагадала, що коаліції не існує з моменту виходу з неї фракцій «Самопомочі», «Батьківщини» і «радикалів». А всі ці передсмертні потуги в очікуванні народження і так мертвонародженої дитини і спроби вставити палиці в колеса новому президенту виглядають жалюгідно, впевнена Сироід.

Аналогічно Ігор Луценко з фракції Юлії Володимирівни намагався пожартувати, мовляв, те, що мертве не може померти. Цей мем з популярного серіалу підхопило багато дописувачів в соцмережах, коментуючи заяву «Народного фронту». А Олег Ляшко, навпаки, заявив про готовність брати участь в консультаціях для створення нової коаліції.

Фото: Макс Левін

У БПП, як і в самому «Народному фронті» не виключили варіант, коли Київський Окружний суд винесе рішення про те, що коаліції насправді немає вже більше трьох років. А значить, всі 30-денні терміни для формування нової більшості давно минули. Однак є серйозне «але».

«Якщо новий президент піде таким шляхом, більшість в Раді назве це «правовим свавіллям». А з такої ноти починати президентство – не комільфо. Якщо буде указ, який він, в принципі, може видати хоч в понеділок, вказуючи підставою якраз відсутність коаліції, буде у відповідь судовий позов від групи депутатів до Верховного суду. А все це – затягування часу, яке нам на руку», – говорив один з «фронтовиків», який спочатку був проти дострокових виборів.

Його колега по фракції впевнений, що верх може взяти як раз політична доцільність. «І в цьому випадку Зеленський зможе розпустити Раду, хоча реально всі конституційні терміни і передумови давно пропущені. І його підтримає більшість українців, у яких є давній і стійкий запит на розпуск цього парламенту. Втім, є «інша сторона медалі». Якщо Зеленський піде на це, і це підтримає електорат зараз, то вже через рік його правління, коли явно будуть питання до виконання його обіцянок, саме це порушення конституційних норм може жорстко йому відгукнутися і стати в перспективі «бомбою уповільненої дії» аж до імпічменту» , – вважає один з юристів «Народного фронту».

Він же вважає, що «насправді НФ завдав не удару, а дав пас новому президенту». «Я б на його місці в таких формальних умовах неможливості розпуску прямо на інавгурації заявив депутатам: ось, є 5 основних законопроектів. Про скасування депутатської недоторканності, про ліквідацію мажоритарної системи і перехід до відкритих партійних списків, про імпічмент, про податкову амністію і так далі. Якщо ви, депутати, не приймаєте їх до 15 червня, я вас розпускаю в будь-якому випадку. І тоді Зе отримає ще більший бонус у виборців», – продовжував наш співрозмовник.

Тому, за словами нашого співрозмовника, нехай і сумнівний «хід конем» НФ з іншого боку – «це ще один шанс здійснити принципові зміни, які вже в новій Раді при збереженні старих правил гри на виборах будуть неможливі». «Мова йде про скасування депутатської недоторканності і змін порочної виборчої системи», – вважає він.

А в БПП вже знайшли статті Конституції і регламенту Ради, які все одно залишають «відкритими двері розпуску» парламенту для Зеленського. Так, один з членів фракції Порошенка розповів LB.ua, що керівник профільного Комітету з питань правосуддя Руслан Князевич на одному з останніх засідань фракції на пальцях пояснював усім юридичні тонкощі. Суть яких зводиться до одного: якщо Зе захоче, то зможе розпустити парламент.

Фото: Lb.ua

Логіка гранично ясна: тільки в Конституції, а не в регламенті, прописана стаття про коаліцію депутатських фракцій, до складу якої входить більшість депутатів від конституційного складу Верховної Ради. Як відомо, більшість «За європейську Україну» було утворено в 2014 році 5 фракціями. Але вже в 2016-му з неї вийшли «Батьківщина», «Самопоміч» та Радикальна партія Олега Ляшка.

«Коаліції немає з 2016 року, а було депутатське об’єднання з фракції БПП і НФ в складі 215 депутатів, яким до мінімально необхідних для прийняття рішень голосів симптоматично або по вигоді допомагали групи «Воля народу», «Відродження», той же Ляшко і позафракційні», – переказував промову Князевича один з депутатів БПП.

А от інші норми про функціонування коаліції, як вона формується і «вмирає», – були прописані тільки в регламенті ВР, який в редакції з усіма нормами про коаліцію скасували ще в 2010 році.

Важливо, що саме це ж обгрунтування, як індульгенцію для розпуску Ради Зеленським, докладно описала на своїй сторінці в соцмережі екс-міністр юстиції часів Януковича.

Втім, перший заступник голови профільного Комітету Ради з питань правосуддя Леонід Ємець в розмові з LB.ua резонно нагадав про наявність рішення Конституційного суду України 2016 року про те, що норми регламенту не можуть бути підставою для розпуску Ради. Тут в основі – тільки Конституція, де як раз є згадка про коаліцію.

У будь-якому випадку, за словами Ємця, ситуація загрожує перерости в «правовий хаос», коли сторони перейдуть в затяжне і дивне для розуміння простих українців з’ясування відносин в судах.

Джерело

Читайте також: Чому не дивлячись на повільність ЦВК у Зеленського зберігається можливість розігнати Раду

Діліться у соцмережах:

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE