Politerno > Статті > Україна і світ > “Їй замість “Мерседеса” пропонують розбиту “Таврію”. Що стоїть за інсинуаціями Банкової про дострокові вибори

“Їй замість “Мерседеса” пропонують розбиту “Таврію”. Що стоїть за інсинуаціями Банкової про дострокові вибори

  • 21 Лютого, 2018
  • 1872 Переглядів
  • 0

У політичних колах продовжують курсувати чутки про прийдешні дострокові вибори вже в цьому році.

Причому в останні дні вони почали обростати досить несподіваними подробицями. Наприклад про те, що президент і його оточення, нібито, веде переговори з Юлією Тимошенко про таку собі “велику угоду” по темі майбутніх як парламентських, так і президентських виборів.

Найцікавіше, що і у президента, і у лідера “Батьківщини” сам факт їх зустрічі підтверджують. Але про її теми говорять неохоче.

Що в зв’язку з цим чекає українську політику?

Зондаж по всіх фронтах

Згідно зі статтею 77 Конституції України, позачергові вибори до Верховної Ради призначаються президентом після розпуску парламенту на законних підставах і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень депутатів останнього скликання.

При цьому стаття 90 Основного закону попереджає: розпустити Раду достроково не можна в останні шість місяців строку її або президента повноважень. Оскільки чергові президентські вибори мають відбутися вже через рік – в останню неділю березня 2019 року, то фінальна дата для можливих дострокових парламентських виборів – 30 вересня 2018 року.

Календарні вибори в Раду повинні відбутися 27 жовтня 2019 року.

За останні дні глава держави ніяк не прокоментував тему розпуску парламенту і, відповідно, дострокових виборів. Але раніше він неодноразово заявляв, що не піде на такий сценарій.

Проте продовжують надходити сигнали, що верхівка партії “Блок Петра Порошенко” зондує інші політичні сили (в тому числі й ті, що опонують Адміністрації президента) щодо домовленостей в контексті дострокового проведення виборів в Раду.

За наявною інформацією, як би це не звучало парадоксально, в керівництві БПП надіються заручитися підтримкою в цьому проекті … “Батьківщини”.

“У БПП пропонують політсилі Тимошенко варіант спільного створення коаліції після дострокових виборів Ради. При цьому дасть підставу президенту на розпуск парламенту його ж партія, заявивши вже навесні про вихід з коаліції з” Народним фронтом “. Приводів багато. Найбільш очевидний – поглиблення суперечностей між Банковою і прем’єр-міністром Гройсманом, який спирається на підтримку “Нарфронту”. Виносити питання його відставки в парламент ризиковано – можна не зібрати голосів. А вихід БПП з коаліції – найпростіший і вірний хід створити конституційну передумову для розпуску Ради. Провести виборчу кампанію в БПП хочуть влітку (одна з можливих дат – 12 серпня), коли явка нижча, але вище “вага” адмінресурсу, що на руку партії президента. Закон про вибори залишається тим самим: партійні списки плюс мажоритарні округи. У такому випадку Тимошенко отримає посаду прем’єр-міністра. Натомість їй запропоновано не брати участь у виборах президента”, – розповів джерело, близьке до керівництва БПП.

Програє при втіленні такого сценарію “Народний фронт” (НФ), але не весь.

“З Тимошенко цілком уживеться Аваков. І Турчинов буде далі займатися оборонними справами”, – коментує співрозмовник.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов є центрами впливів в другій партії влади – НФ. Поза справами залишається група екс-прем’єра Арсенія Яценюка. Тим, хто програв залишається також нинішній прем’єр-міністр Володимир Гройсман, чий крен в сторону НФ і небажання працювати на благо президента останнім часом привели до гострої кризи в його відносинах з АП.

“Гройсман перестав слухатися Банкову, і Петро Олексійович хоче його втихомирити за тим же принципом, як це робилося з Яценюком, але з меншою інтенсивністю”, – спрогнозував співрозмовник без уточнень, що розуміється під “меншою інтенсивністю”.

Таємні переговори

Як він запевняє, заради переговорного успіху навіть зустрілися президент Петро Порошенко і голова “Батьківщини” Юлія Тимошенко. Джерело, правда, не знає, чи вдалося сторонам про що-небудь домовитися.

За словами джерела в АП, зустріч політиків відбулася ще 5 лютого. Тоді йшли обговорення кандидатур до Центральної виборчої комісії. Ініціатором була Тимошенко.

“Приводом зустрітися була ситуація з кандидатом від “Батьківщини” в ЦВК. Але, судячи з усього, говорили не тільки про це. Продовжувалася бесіда близько години. Домовилися не афішувати її зміст. І я не чув, щоб президент був у поганому настрої після неї”, – говорить джерело.

В оточенні Тимошенко підтверджують факт зустрічі, але про її тему не говорять.

“Сумніваюся, що в ” Батьківщині” є рішення про дострокові вибори. Вони нам не цікаві, на відміну від президентських, які ми можемо виграти, а потім вже провести вибори парламенту при президенті Тимошенко”, – коментує інформоване джерело, близьке до керівництва “Батьківщини “.

Він вважає, що дострокові вибори вигідні АП.

“Вони – (Адміністрація президента. – прим. ред.) перевірять адмінресурс в парламентську кампанію, щоб виявити проблеми, вирішенням яких займуться до президентських виборів”, – розмірковує джерело.

При цьому він вважає, що якщо навіть від Порошенка і надходили якісь пропозиції Тимошенко по угоді “прем’єрство в обмін на відмову від президентства”, то навряд-чи на них піде позитивна відповідь.

“Це дуже каламутна схема, в яку ніхто у нас не повірить. Та й взагалі не схоже, що з “Батьківщиною” на Банковій хочуть по-справжньому домовитися. Це було б зрозуміло з поведінки “порохоботов” (блогери і коментатори, які працюють на Банкову . – прим. ред.). По ідеї, вони повинні були припинити атаки на Юлю. Ми ж бачимо, як з їх допомогою розганялася перекручена інформація про Тимошенко в Мюнхені. І що її с”поливають” в передачі Ар’єва (народний депутат від БПП. – прим. ред.) на “Прямому”, – говорить джерело.

Цікаво, що сама Тимошенко, як би відповідаючи на ті чутки, вже зробила публічну заяву про те, що виступає проти дострокових виборів Ради.

“За нашими даними, існує план провести до президентських дострокові парламентські вибори. Не прямо зараз, а перед самими президентськими. Президент не вірить в свою перемогу на виборах і хоче зафіксувати в парламенті ще на п’ять років стару систему інтересів і зв’язків політиків і корумпованих кланів”, – сказала лідер “Батьківщини”.

Публічно в партії Тимошенко також спростовують будь-які домовленості з Порошенком.

“Чутки про існування якихось домовленостей щодо дострокових виборів йдуть з АП, щоб промацати суспільну реакцію, настрої. Наша партія за всіма рейтингами лідирує з великим відривом. І формально ми готові, в принципі, йти на вибори, коли про них буде оголошено. Але ми не є їх ініціаторами. І не вважаємо, що дострокові вибори потрібні в такий непростий для країни час”, – каже член політради “Батьківщини”Андрій Павловський.

В БПП офіційно переговори з партією Тимошенко не коментують.

Пан або пропав

Політологи, втім, не виключають, що Банкова може вести переговори з Тимошенко, однак вважають, що Тимошенко навряд чи погодиться на запропоновану угоду (якщо її справді хтось пропонував) – отримати посаду прем’єра і відмовитися від президентства.

“Дострокові парламентські вибори, як технологія, можуть бути зручні для тих представників політичних еліт, які не мають шансів на перемогу. Наприклад, якщо Порошенко або його оточення зрозуміють, що він не виграє вибори, – їм це вигідно, тому що новий парламент “знизить ціну” перемоги його потенційного конкурента на президентських виборах 2019 року, – каже політолог Вадим Карасьов. – А от реальному потенційному переможцю майбутніх президентських виборів це невигідно. Йому вигідно провести парламентські вибори відразу після президентських. Тому що переможець піде на парламентські вибори з адмінресурсом, на хвилі своєї перемоги і отримає свою коаліцію в новій Раді. Але крім технології є ще вимога народу. Суспільство настільки озлоблене, що воно навряд чи витримає ще рік до президентських або півтора року до парламентських виборів. І президенту доведеться погодитися на дострокові вибори, щоб заспокоїти країну. Що ж стосується самої Тимошенко. Прем’єрський пост для неї зараз – це принизливо. Та це й тупиковий варіант. Вона що, ставши главою уряду вирішить питання на Донбасі? Ні. Вона вирішить питання з МВФ? Ні. Вона знайде спосіб різко підняти зарплати, але не піднімати тарифи на комуналку? Ні. Бачачи рейтинги, вона розраховує на найбільший приз. А їй замість “Мерседеса” пропонують розбиту “Таврію”.

“Сьогодні у Тимошенко є високий рейтинг, але у неї всього 20 багнетів у парламенті, – каже політолог Руслан Бортник. – Тому такі зустрічі і переговори можуть бути, але потрібно розуміти, що це дасть кожної зі сторін. Тимошенко дострокові вибори Ради невигідні, тому що вона має всі шанси перемогти на виборах президента, а потім вже сформувати парламент під себе. З іншого боку, в умовах того, що у Порошенка немає підтримки Заходу і дуже слабкі перспективи на перемогу, оточення може вмовити його на дострокові вибори. І тоді Тимошенко на Банковій можуть поставити просто перед фактом, що дострокові вибори Ради будуть, а далі, мовляв, сама вирішуй, ставати прем’єром з нами в коаліції чи ні. Але навіть в такому випадку я не думаю, що вона піде на угоду з непопулярною партією президента, так як це може сильно підірвати до неї довіру виборців. Та й навіщо їй взагалі йти на якісь угоди, коли у неї попереду замаячив джек-пот”.

Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE