Politerno > Статті > Україна і світ > “З автоматами проти танків”. Чому дедалі частіше бунтують бійці тероборони, яких відправляють на передову

“З автоматами проти танків”. Чому дедалі частіше бунтують бійці тероборони, яких відправляють на передову

  • 20 Травня, 2022
  • 10064 Переглядів
  • 0

Продовжуються бунти бійців тероборони, яких послали на передову на Донбас. Люди скаржаться, що їх кинули на фронт непідготовленими, без техніки та підкріплення.

Цього разу протестувати розпочали добровольці з Житомира. Також бунтують і дружини бійців у Львівській області.

Розбиралися в цій історії, а також нагадуємо аналогічні інциденти та реакцію влади на них.

 

“Нас відправляють на вірну смерть”

Вчора стало відомо, що збунтувалися військовослужбовці взводу 3 батальйону 115 бригади, які записали із Сєвєродонецька відео-ультиматум до Зеленського та головного ВСУ Залужного.

115 бригада ТРО формувалася в Житомирі. Тепер вона воює у Луганській області, яку противник зараз активно намагається оточити та обстрілює. 

“Ми відмовляємось виконувати бойові завдання, оскільки у нас немає підкріплення. Немає важкої техніки. Чекаємо на підкріплення вже два тижні, але його немає. Нас відправляють на вірну смерть. Командування відсутнє. Немає техніки та поваги до людей”, – заявив один із бійців.

Бійці також дорікають некомпетентності свого командування. А деяких командирів “ловлять” у тилу.  

“Насамперед хотіли б, щоб нас почув президент Володимир Зеленський та головнокомандувач ЗСУ Залужний. Ми взвод 115-ї бригади третього батальйону, який зараз базується у Сєверодонецьку, звертаємось до вас, пане президенте, пана Залужного, та всього українського народу. Ми відмовляємось виконувати бойове завдання, у зв’язку з тим, що за нами немає належного захисту, а саме важкої техніки, яка б прикривала нас, і належного керівництва. Ми чекаємо посилення вже другий тиждень. Немає ніякого бойового керівництва, ні одного бойового командира, немає поваги до людей. 

Ми не відмовляємось від захисту своєї держави, але хочемо, щоб у нас був належний тил та командування. Ми не одні такі, нас багато. Ми відмовляємося нести службу у 115-й бригаді. Слава Україні!”, – зачитали бійці своє звернення. 

Скандал у Стрию

У Стрию Львівської області родичі бійців 65 батальйону 103 бригади територіальної оборони влаштували протест, коли застали у місті командира батальйону, тоді як тероборонівці борються на передовій.    

Напередодні у львівському будинку офіцерів вони вже зустрічалися із представниками територіальної оборони ЗС України. Вони заявили, що їхніх чоловіків обдурили – замість оборони Львівщини, їх непідготовленими та без належного озброєння відправили на схід. 

На зустрічі вони вимагали повернути чоловіків додому, бо ті, за їхніми словами, не готові до війни. Лунали навіть заклики скласти зброю.

“Непідготовленим бійцям видали автомат, дві гранати і послали зупиняти військо, яке набагато перевищувало наших воїнів”, – нарікає Валентина Мамон із Стрия. 

“Людей послали з автоматом проти градів, фосфорних ракет, танків як гарматне м’ясо. Мій чоловік у 103-му, на Сході з другого тижня війни. Вже більше місяця служить за 5 км від кордону з Росією. Є загиблі. Є поранені”, – розповідає львів’янка Мар’яна Кохан.

“Вони поїхали на фронт на своїх машинах, які їм довелося ще й самим заправляти. Кілька годин вони просиділи в ямах з автоматами. І головне – стріляли у своїх відступаючих. Добре, що обійшлося без жертв. Коли волонтери привезли рації, штаб батальйону рації забрав”,- додає Галина Сидор.

Багато хто нарікає на те, що непідготовлених бійців кинули зупиняти супротивника “голими руками”.  “З “калашем” проти важкої техніки, мінометів та градів не повоюєш, і без підтримки артилерії”, – каже один із бійців Андрій Тихневич. 

“На фронт, на нульові позиції, відправили людей, які вистрілили 30 набоїв – і це вся їхня підготовка. Вони поїхали без медиків, без зброї, без машин, навіть без радіостанції. Як вони мають попередити про наступ, яка їхня роль на цій позиції? Наживка? Вони бігли 15 км під “градами”, прощалися з життям. Кожен із них хоче захищати свою Батьківщину, але ніхто не хоче бути гарматним м’ясом. А їх кинули з автоматами проти танків”, – плаче Вікторія Циколо.

Бунт на Закарпатті

Бунтували проти відправлення тероборонівців на “нульовку” та в інших містах Західної України. Так, на початку місяця у місті Хуст Закарпатської області місцевий військкомат штурмували дружини та матері тих, кого збиралися відправити на фронт. Йшлося приблизно про півтисячі чоловіків. 

Жінки звинувачували військкомат у порушеннях та хабарництві. Нібито “відкосити” від відправки на Схід можна за три-три з половиною тисячі доларів.

Також ще однією претензією стало відправлення на фронт людей із хронічними захворюваннями серця чи астмою.

При цьому деякі соромили своїх земляків за бунт. 

“Перш ніж записуватися в тероборону, потрібно було почитати, які можуть бути наслідки, а влаштовувати цирк – це сором і ганьба. Це якраз те, на що чекають наші вороги, які будуть говорити, що українці ховаються за жіночі спідниці. Хоча багато хто з наших хлопців із самого початку війни на передовій. А своїм балаганом під військкоматом купка жінок осоромила всіх”, – нарікала місцева мешканка Світлана Прядко.

Після протестів у Хусті збунтувалися бійці та інших бригад. Наприклад, члени 101 бригади тероборони записали звернення, в якому скаржаться на те, що їх не навчили перед відправкою на війну, а також те, що доводиться забезпечувати себе самих. 

“Мене звуть Антон Шульга, я журналіст. Ми бійці 101-ї бригади. 26 квітня нам надійшов наказ висунутися на марш із міста Берегова Закарпатської області без вказівки кінцевого пункту призначення. 30 квітня батальйон берегівської ТРО прибули на місце. Військове командування 6 травня усно віддало наказ висуватися на позиції в Луганській області. Наказ та бойове розпорядження не оформлені документально, наш підрозділ готувався до завдань територіальної оборони, таких як охорона об’єктів та робота на блок постах.

Підготовку до дій у зоні бойових дій наш підрозділ не проходив. 

Наше озброєння складається з автоматів, кулеметів та лопат, якими ми повинні окопатися в розташуванні менше кілометра за бойовою бригадою під щільним артилерійським вогнем.

Мету нашого розміщення у цьому районі нам не довели, бойове завдання не поставили. Ми не бачимо практичної користі нашого перебування тут, крім, як бути живими мішенями виявлення артилерійських позицій противника. Значна частина бійців – проблеми зі здоров’ям.

Також серед нас є ті, у кого на утриманні троє та більше дітей, діти-інваліди, що для військкомату не було причиною утримання від мобілізації”.

Інна Салаутіна, дружина одного з воїнів 101 бригади, каже, що людей, по суті, обдурили спочатку, заявивши, що вони будуть служити та виконувати завдання у своєму регіоні, тобто на Закарпатті.

“На якій підставі непідготовлені люди, які не пройшли медогляду, були зараховані та відправлені на фронт. Конкретно: мій чоловік після інфаркту, з неробочим серцем, яке потребує трансплантації”, – розповіла жінка.

Киянка Катерина Божок розповіла, що після приїзду на Закарпаття її чоловік, брат та вітчим пішли до ТРО 101 бригади. Їм сказали, що вони будуть служити за місцем, про переведення на схід не йшлося. Ніхто не проводив медкомісію, хоча вітчим має серйозні проблеми із серцем. Щодо підготовки, чоловік був чотири рази на полігоні, брат – три. На ютюбі дивилися різні відео про підготовку і все.

“Багато речей придбали за свій рахунок (протигази, пластини та інше). Я не можу зрозуміти, як можна було так безвідповідально поставитися і обдурити таку кількість людей, не підготувати їх належним чином і відправити їх ні з чим? Більше того, вже є загиблі”, – скаржилася киянка Катерина Божок.

Реакція влади

У Міноборони із самого початку заявляли, що мобілізовані без військового досвіду не братимуть участі у бойових діях без попередньої підготовки. І що про такі порушення слід повідомляти. Готують мобілізованих у спеціальних центрах підготовки по всій країні.

Але у командуванні кажуть, що відправлення тероборонівців із Західної України на фронт – законне.

“Є чинний закон (п.2 ст. 20 ЗУ “Про основи національного опору”) із змінами від 27 січня, за якими за певних підстав за рішенням головнокомандувача ЗСУ батальйони ТРО можуть залучатися до виконання завдань за межами своїх регіонів. При цьому законом передбачено дві різні структури – територіальна оборона у складі ЗСУ та добровольчі формування територіальних громад, останні не відносяться до ЗСУ та не отримують платні.У перші дні війни деякі, не розібравшись, пішли у ТРО, а не в добровольчі формування. Тому на фронті опинилися люди, які психологічно не готові воювати”, – каже радник командувача сил тероборони Віталій Купрій.

Такий закон було прийнято у травні. До цього ТРО була зайнята лише у завданнях, що стосуються регіону дислокації. Тепер бійців можуть відправити, у тому числі на Схід, де йдуть найзапекліші бої. Також до цього Рада дозволила тероборонівцям у лавах ЗСУ застосовувати не лише стрілецьке, а й важке озброєння, зокрема ракетні системи, гранатомети тощо.

Військовослужбовці сил тероборони ЗСУ є такими самими військовими, як і в інших підрозділах Збройних сил.

Правозахисники, однак, сумніваються із законності відправлення на фронт непідготовлених тероборонівців.  

“Функції тероборони випливають із її назви – охорона стратегічних об’єктів, патрулювання, боротьба з ворожими ДРГ та оборона того населеного пункту, в якому підрозділ ТрО сформовано. Кидати на “нуль” кадрові військові підрозділи без забезпечення бронетехнікою та артилерійської підтримки є військовим злочином”, – каже львівський юрист та військовий експерт Теодор Дяків. 

Що пропонується робити

Наявність проблем визнають і у владі. 

Радник голови ОП Олексій Арестович сказав, що є багато питань до того, що на фронт посилають не підготовлених бійців із 8-річним досвідом, а з епілепсією та саркомою. 

Арестович назвав це “перегинами, які мене дратують”. Виступив за те, щоб “переглянути всіх людей (на фронті) за медичними показниками і демобілізувати, або перевести на щадні посади”. Решту готувати, непідготовлених на фронт не кидати. 

Водночас, очевидно, що запеклі бойові дії, що ведуть до втрат у ЗСУ, змушують відправляти на фронт дедалі нові підкріплення. 

У зв’язку з цим в експертному середовищі обговорюється, що можна зробити для того, щоб зменшити втрати та підвищити ефективність використання тероборони та новобранців.  

Наприклад, головний редактор сайту “Цензор” Юрій Бутусов, який був на фронті та спілкувався з представниками тероборони, пропонує такі рішення.

“Особовому складу ТРО та резервних бригад, не навченим і не мотивованим негайно йти на лінію фронту, необхідно не менше 15 днів інтенсивної підготовки в зоні бойових дій, у частині тактики боротьби з піхотою та танками, медицини, поводження зі зброєю, порядку зв’язку. Для цього необхідно створити тимчасові навчальні центри у зоні бойових дій із залученням бригад військовослужбовців.

Введення бригад та батальйонів резерву та ТРО, які не злагоджені, має здійснюватися поступово, крок за кроком. Краще віддати нові бригади до кадрових бригад, а зону відповідальності кадрових бригад розширити. Тоді всі підрозділи нових бригад бужуть додані до штабів кадрових бригад відповідного рівня та зможуть навчатися.

Верховна Рада має негайно ухвалити законопроект, який забороняє спрямовувати на першу лінію військовослужбовців, які не пройшли базову військову підготовку. Було б доречно направити депутатів Верховної Ради на передові позиції нашої армії, щоб ознайомитись із реальною ситуацією”, – пише Юрій Бутусов.


“” Читайте також: “Гроші закінчуються”. Що означають заяви глави Мінфіну про урізання зарплат та підвищення податків


 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE