Politerno > Статті > Україна і світ > Заплутані слова: чому Міноборони не може пояснити, за якими алгоритмами відбувається мобілізація

Заплутані слова: чому Міноборони не може пояснити, за якими алгоритмами відбувається мобілізація

  • 3 Червня, 2024
  • 1066 Переглядів
  • 0

Після ухвалення нового закону про мобілізацію редакція Texty.org.ua обдумувала, які питання можуть виникнути в громадян під час видачі повісток та мобілізації. Журналісти сформулювали 7 питань і надіслали запит у Міністерство оборони, щоб опублікувати офіційні пояснення й алгоритми дій.

У медіа і соцмережах гуляє багато версій та інтерпретацій від юристів і досвідчених у питаннях повісток громадян із поясненням, як працюватиме складний механізм мобілізації. Та Texty.org.ua хотіли отримати саме офіційні тлумачення, які стали б орієнтиром у морі хаотичної інформації.

Далі наводимо текст видання без купюр:

 

Питання

Ось які питання ми спрямували міністерству:

  1. Якщо людина подорожує і їй видають повістку на блокпосту дорогою до місця призначення, де їй іти в ТЦК? Йдеться саме про подорожі, а не про внутрішніх переселенців, тобто якщо людина їде з дому на певний час, наприклад у відрядження, і через кілька днів має повернутися.

  2. Якщо людина подорожує за кордон, бо має таке право, оновила дані в застосунку «Резерв+» і їй видають повістку в пункті перетину кордону, куди і як їй іти в ТЦК?

  3. За яким алгоритмом визначатиметься, кому видавати повістки на робочому місці? Що робити людині, якщо її робота в одній адміністративній одиниці і їй там вручили повістку, а живе вона в іншій і зареєстрована в ТЦК за місцем проживання?

  4. Як керівник ОСББ чи керівник підприємства визначатиме, кому вручати повістки? Адже вони не мають доступу до реєстру «Оберіг», щоб перевірити, чи оновила людина дані.

  5. Який алгоритм вручення повісток працівниками СБУ й Служби зовнішньої розвідки?

  6. Після оновлення даних ТЦК надсилатимуть повістки поштою. Що робити людині, якщо вона отримає дві чи три повістки: поштою, на роботі та від керівника ОСББ.

  7. У ДПСУ нещодавно заявили, що для них «Резерву+» не існує. Хоча представники Міноборони перед цим у коментарях заявляли протилежне: якщо оновити дані в «Резерві+», більше не треба йти в ТЦК і оновлювати їх ще й у паперовому вигляді. Коли і як цю суперечність буде усунуто?

Ми попросили надати нам письмові відповіді або ж сконтактувати з людиною, яка зможе в живій розмові дати відповіді на ці питання.

Спочатку нашій журналістці зателефонували й сказали, що перші шість питань треба спрямувати в пресцентр Командування Сухопутних військ, яким підпорядковуються ТЦК. Журналістка це зробила, але відповіді за шість робочих днів ми не отримали.

Відповіді

Однак через чотири робочих дні ми отримали відповідь від Міністерства оборони, у якій воно намагалося відповісти на більшість питань. Ключове слово «намагалося» — ми хотіли отримати чітке роз’яснення, щоб написати матеріал для наших читачів. Натомість нам надіслали формальну відписку, у якій бюрократичною мовою переказують деякі пункти Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідь Міністерства не роз’яснює повністю питання, які ми їм спрямували.

На перше й друге питання в Міноборони відповіли, що «призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку». З огляду на це, якщо людину зупинять на трасі й вручать повістку, щоб оновити дані, вона має кинути всі свої справи, транспорт, на якому подорожує, і вирушити в найближчий ТЦК. Але це не точно, у соцмережах описують й інший, більш людяний розвиток подій.

Відповідаючи на третє й четверте питання, у міністерстві послалися на п’ятий абзац пункту 11 Порядку проведення призову й заявили, що «керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки доставляють до управителів багатоквартирних будинків розпорядження начальника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів оповіщення резервістів та військовозобов’язаних разом із повістками про їх виклик до такого центру».

У перекладі з бюрократичної мови керівники ТЦК мають спрямувати повістки до керівників ОСББ, а ті — роздавати їх мешканцям. Але це тільки ймовірно, адже ми не дипломовані перекладачі з бюрократичної мови.

Цікаво, що автор відповіді Міноборони ще й послався на неправильний пункт. У тексті Порядку в п’ятому абзаці пункту 11 написано, що місцеві адміністрації мають створювати групи оповіщення населення про мобілізацію. Про особливості видачі повісток керівниками ОСББ написано в пункті 15 Порядку.

У відповідь на п’яте питання ми лише дізналися, що порядок видачі повісток працівниками СБУ й Служби зовнішньої розвідки регулюють самі органи.

Відповіді на шосте питання ми не отримали.

Прикордонні органи, судячи з відповіді на сьоме питання, мають приймати військово-обліковий квиток в електронному вигляді:

Скріншот з відповіді Міноборони

Тобто відповідно до Порядку прикордонники мають приймати дані, які є в застосунку «Резерв+». Чому вони не виконують цього наказу, Міноборони нам не прокоментувало. Але з’явилися офіційні повідомлення, що електронний військовий квиток у «Резерві+» запрацює з 18 червня.

Без коментарів

Нагадаємо, що в листопаді 2023 року Кабмін схвалив рекомендації, які мали б підштовхнути чиновників писати зрозумілою мовою. З огляду на відповіді Міноборони там цю рекомендацію люто ігнорують.

Я впевнена, що це не єдині питання, які виникли в людей після набрання чинності новим законом про мобілізацію. До набрання чинності цим законом ми надіслали в Міноборони кілька запитів щодо його особливостей. Наприклад, як працюватимуть ЦНАПи й електронний кабінет призовника. Влада не давала відповіді аж до того, як закон почав діяти. Виявилося, що чимало питань усе одно треба вирішувати в ТЦК, де утворилися величезні черги.

Досі незрозуміло, як ТЦК, а деякі з них працюють дуже хаотично (без електронної черги, приймають людей тричі на тиждень), встигнуть прийняти й оновити дані всіх чоловіків призовного віку.

Але Міноборони поки що не спішить прояснювати всі ці питання. Ймовірно, такий хаос не підштовхуватиме людей доброчесно дотримуватися нового закону.

Тут згадується есей «Політика і англійська мова» Джорджа Орвелла, у якому він доводить, що політики використовують заплутані формулювання, щоб уникати відповідальності.

Схоже, це і є найбільша проблема нинішньої мобілізації: ніхто з керівників держави не хоче брати відповідальність і говорити чітко. Це поширюється і на підзвітні їм відомства. І всі бюрократи починають говорити на публіку максимально заплутано.

Лише озвучуються красиві лозунги, які, як виявляється згодом, не відповідають дійсності. Наприклад, Міноборони оголошувало, що всім достатньо лише оновити дані в «Резерві+», але коли людину зупиняє патруль ТЦК, то виявляється, що «Резерв+» не має жодної сили.

Відповідно громадяни нічого не розуміють, у них складається враження, що їх дурять, і вони вдаються до перевірених десятиліттями тактик виживання, зокрема й до обману.

“” Читайте також: “Фінансовий Рамштайн” у Берліні. Як Україні допомагатимуть із ППО в обмін на реформи

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE