Politerno > Україна і світ > Напівживе Нацагентство з питань запобігання корупції хочуть добити. Депутати…

Напівживе Нацагентство з питань запобігання корупції хочуть добити. Депутати…

  • Травень 10, 2017
  • 631 Переглядів
  • Comments Off

Якщо депутатам поталанить (а країні ні), то Національне агентство з питань запобігання корупції невдовзі перетвориться на “Депутатське агентство з питань страхування корупції”.

Лишилося – ухвалити хоча б один із трьох тематичних законопроектів.

“Воля народу” в лапках і без лапок

Першим підметушився Я. Москаленко лідер “Волі народу”, і 03.04.2017 вніс законопроект про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо підстав дострокового припинення повноважень члена Національного агентства з питань запобігання корупції, №6278.

Підкорити Агенство пропонується просто і надійно: гнати звідти неслухнянців. Ст.5 закону “Про запобігання корупції”  містить аж 10 підстав дострокового припинення повноважень членів Агенства, та дарма: адже владної сваволі серед них немає. А кортить.

Чистка мариться щорічна: “незалежною” комісією “щороку проводиться незалежна оцінка (аудит) ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції, його операційної та інституційної незалежності, належності виконання покладених обов’язків на Національне агентство з питань запобігання корупції, його членів та Голову Національного агентства з питань запобігання корупції”. А за результатами оцінки гнатимуть неугодних.

“Незалежність” не даром у лапках, бо з п’яти членів комісії Президент, Верховна Рада і Кабмін затверджують по одному, а Громадська рада при Національному агентстві з питань запобігання корупції – двох членів.

Виглядає, ніби два представники громадськості хоч якось врівноважують трьох репрезентантів від влади. То – міраж. Бо згідно ст. 14. закону “Про запобігання корупції” Громадська рада сама формується Кабміном, за конкурсом, порядок та організація якого визначається ним же.

Така “незалежність” нагадує трамвайний коментар часів Горбачова щодо Нагірного Карабаху: “Карабах має бути повністю незалежним і підкорятись тільки Москві!”.

Між тим, незалежність Національного агентства прямо передбачена законом “Про запобігання корупції”, є навіть “Стаття 9. Гарантії незалежності Національного агентства” . А голова депутатської групи “Воля народу” волить її приборкати. Сумнівно, щоб такою ж була воля Українського народу без лапок.

У квітні лопухи розквітли

Показово, кому хоче підкорити Агенство улесливий депутат. Тим, кого Агенство має контролювати першочергово. Тим, хто значаться у пунктах а) та б) ст. 3 закону “Про запобігання Корупції”, як “Суб’єкти, на яких поширюється дія цього Закону”. Наче прокуратуру перевіряла б комісія із підслідних, підсудних, підозрюваних.

Та й цього мало: на чверть року робота Агенства взагалі паралізується: “Строк проведення незалежної оцінки (аудиту) ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції не може перевищувати трьох календарних місяців”.  Три місяці щорічно Агенство не перевіряє, а перевіряється!

Ну добре (радше погано) Я. Москаленко колишній регіонал, очолює “Волю народу”, яка ні в тих ні в сих, запопадливо улещує і президента, і уряд, і парламент. Але такий же сюжет міститься і у законопроекті №6387 від 14.04.2017 , ініціатори якого шестеро борців з попереднім режимом! Не суть важливо, хто у кого і що запозичив, важливо, що ідея пайового підкорення Агенства, опанувала широкі депутатські маси.

Правда не всі. Патентований регіонал, нині позафракційний Є. Мураєв, і активіст Опоблоку В. Рабінович, внесли законопроект (№6294 від 06.04.2017), яким хочуть підкорити Агенство виключно парламентові. Що для Опоблоку логічно, а для інших байдуже: хрін за редьку не солодший.

Як бачимо, усіх законотворців-ініціаторів, від Я. Москаленка і В. Рабіновича до Б. Берези і М. Наєма, єднає небажання мати незалежне Національне агентство з питань запобігання корупції.

Суперечності “антикорупційного” законодавства

“Антикорупційне” в лапках теж не випадково, бо якщо одні норми шкодять корупції, а інші її захищають, то антикорупційним такий закон не назвати.

На жаль, і закон “Про запобігання корупції” містить норму, згідно якої Агентство є відповідальним перед Верховною Радою, і підконтрольним їй та підзвітним Кабінету Міністрів (ч.2 ст.4. ).

Що несумісно з логікою незалежності Агенства. Для чесного запобігання корупції Агенство має бути незалежним від влади, подібно як Центральна виборча комісія має бути незалежною від неї для проведення чесних виборів.

Як від багатократного повторення слова “халва” у роті не посолодшає, так і від накручування контрольної спіралі суспільство не поздоровшає. Агенство начебто контролює доброчесність президента, урядовців, депутатів. Натомість, останні контролюють діяльність Агенства. Це не круговий контроль – це кругова порука!

І замість того аби розрубати “гордіїв вузол” і вилучити хибний пасаж про підзвітність і підконтрольність Агенства, депутати гамузом пнуться його підім’яти. Робота Агенства дійсно доброго слова не вартує. Але ж це не підстава підкоряти контролера підконтрольним.

Чого тільки не витворяла ЦВК під орудою підрахуя Ківалова! І питання до неї залишаються. Та це ж не підстава щоб перед президентськими виборами підчиняти її президентській адміністрації, а перед парламентськими – коаліції!

Скориставшись народним обуренням бездіяльністю Агенства, депутати крутять гайку назворот – не корупцію загвинчують, а у запобіжників від неї, різьбу зривають.

Що, втім, стало для них вже недоброю традицією.

Борис Беспалий

Please follow and like us: