Верховна Рада направила до Конституційного суду проекти законів №1017 про зменшення конституційного складу Верховної Ради та закріплення пропорційної виборчої системи, а також №1027 – про додаткові підстави дострокового припинення повноважень народного депутата.
Рішення направити законопроекти до КС та включити іх до порядку денного підтримали 258 та 279 депутатів.
Ініціатор проекту №1017 – президент Володимир Зеленський.
Крім “Слуги народу”, рішення підтримали 14 нардепів “Батьківщини” та 6 позафракційних. Проти голосували представники фракції “Європейська солідарність”.
Документ пропонує внести зміни до двох статей Конституції. У статті 76 – прописати: “Конституційний склад Верховної Ради України – триста народних депутатів України, які обираються строком на п’ять років”.
У статті 77 планується норма, якою на парламентських виборах закріплюється пропорційна виборча система.
Ініціатор проекту №1027 також виступив президент Володимир Зеленський.
Крім “Слуги народу”, за рішення голосували фракції “Батьківщина” та “Опозиційна платформа – За життя”. “Європейська солідарність” голосувала проти.
Документ пропонує внести зміни до статті 81 Конституції.
Зеленський пропонує достроково припиняти повноваження народного депутата у випадках:
– неособистого голосування в парламенті за встановлення такого факту судом.
– відсутності без поважних причин на третині пленарних засідань Ради або комітетів парламенту впродовж однієї сесії; у такому випадку повноваження припиняє Верховний суд.
– припинення громадянства або виїзду на постійне проживання за межі держави; у такому випадку повноваження припиняє Рада.
Нагадаємо, Верховна Рада включила до порядку денного сесії і направила до Конституційного суду для отримання висновку президентські законопроекти №1016, яким передбачено надання права парламенту призначати своїх уповноважених в окремих сферах, та №1015 – про внесення змін до Конституції України щодо законодавчої ініціативи народу.
Також парламент включив до порядку денного сесії та направив на висновок до Конституційного Суду проект закону №1014 “Про закріплення повноважень президента створювати незалежні регуляторні органи, призначати та звільняти директора Національного антикорупційного бюро й директора Державного бюро розслідувань”, який суттєво збільшить повноваження президента.