Politerno > Тернопільщина > Земля під прицілом. Хто будуватиме на ділянці садівників “Ювілейного” і чи буде на ній парк

Земля під прицілом. Хто будуватиме на ділянці садівників “Ювілейного” і чи буде на ній парк

 • 20 Серпня, 2020
 • 8125 Переглядів
 • 0

У жовтні 2018 року під час сесії Тернопільської міської ради мер Тернополя Сергій Надал з апломбом і навіть сарказмом, коментуючи проект рішення щодо вилучення у садівничого товариства «Ювілейний» земельної ділянки, нібито, для закладання на цьому місці парку, докоряв його членів у тому, що вони мають домовленості з інвестором «хто і скільки квартир буде мати» після внесення змін у Генплан і побудови на цьому місці житлового комплексу. Ні, казав міський голова тоді, на цій ділянці «має бути парк для усіх жителів міста». «Покористувалися 50 років і досить» – резюмував міський голова. Та пройшло два роки і після невдалих спроб забрати завітну ділянку у садівників, Сергій Надал  заводить на неї «своїх» будівельників.

Як відбирали землю у садівників

У далекому 1967 році виконком Тернопільської міської ради надав садівничому товариству «Ювілейний» Львівської залізниці у постійне користування (без зазначення терміну) земельну ділянку площею 24,16 га для закладання колективного саду. Був складений відповідний акт про відведення землі. Наявні рішення органу місцевої влади та акт про відведення землі підтверджують правомірність отримання у постійне землекористування на умовах законодавства Союзу РСР і Української РСР, що діяло на той час.

З моменту оголошення незалежності України, члени товариства неодноразово зверталися у відповідні органи щодо приватизації своїх ділянок по 6 «соток». Це відбувалося у різні роки – останній раз у 2011 році. Жодного разу вони не отримали бодай якоїсь відповіді – чиновники мовчали.

У 2007-2008 роках, згідно з рішеннями сесії Тернопільської міськради, з користування садів товариства було вилучено 8,74 га на користь ТОВ «Ровекс» і виплачено компенсацію 120 членам садівництва однієї з двох ділянок. Власникам заплатили по 30 тисяч доларів США, хто не погодився з цим рішенням – залишилися ні з чим.

В кінці жовтня 2018 року на XXVIII сесії Тернопільської міської ради, без попередніх громадських слухань з такого важливого для громади міста питання, 36-ма голосами «за» було прийнято рішення про створення рекреаційної зони (парку) на другій ділянці за адресою вул. Київська – Тарнавського площею до 10,5 га. «Покористувалися 50 років і досить», – заявив тоді міський голова Сергій Надал. Депутати підтримали незаконне рішення і жоден з них не спромігся дослідити законодавство, яке прямо забороняє вчиняти такі дії.

А у квітні 2019-го ТМР ухвалила ще два рішення про надання дозволу на складання проекту землеустрою для земельної ділянки площею до 4 га під будівництво багатоквартирних житлових будинків із приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Київська, та про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою для земельної ділянки площею до 2 га за адресою вул. Київська КП «Тернопільбудінвестзамовник» за рахунок земель, ненаданих у користування та непереданих у власність.  Ці проекти рішення були внесені за звичною для Тернопільської міської ради «процедурою» – з голосу і наприкінці сесії.

Садівникам «Ювілейного» Сергій Надал запропонував «переїхати» у село Малашівці, де їм пообіцяли надати ділянки під господарства, або грошову компенсацію, розмір якої не озвучувався.

Того ж року, у квітні, був оголошений «відкритий всеукраїнський конкурс» на кращий ескізний проект нового парку, а в липні відбулася презентація та конкурсний відбір поданих проектів. Усього на конкурс подали чотири проекти: два тернопільські і два київські. Журі конкурсу визнало кращою роботу тернопільської команди фахівців. За підсумками конкурсу роздали навіть премії: відповідно до рішення виконкому, яке прийняли у кінці серпня, переможці отримали 15 тисяч гривень. 10 тисяч гривень отримали автори, які зайняли друге місце і ще по 2,5 тисячі гривень отримали ще двоє учасників, які розділили третє місце.

Садівникам нічого іншого не залишалося, як звернутися у суди.

Верховний Суд на стороні людей

Ми не будемо згадувати усі суддівські пригоди членів товариства, лише зазначимо, що правомірність постійного користування земельними ділянками садівництвом за цільовим призначенням підтвердив Господарський суд Тернопільської області, Львівський апеляційний суд, Вищий господарський суд України та Верховний суд України. Вчиняти жодні дії з земельними ділянка товариства Суд заборонив.

Верховний суд як кінцева інстанція, розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Тернопільської міської ради, послався на Земельний кодекс України, згідно якого вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів шляхом продажу і винятку для комунальних підприємств не існує.

З вищезазначеного випливає, що рішення ТМР на користь КП «Тернопільбудінвестзамовник» – незаконні. Що і підтвердили усі судові інстанції.

А ми підемо іншим шляхом

У червні 2019 року відбулися збори учасників садового товариства «Ювілейний». Присутні обрали нового голову та склад правління, адже на початку року відбулися фіктивні збори, про які учасників не попередили. Тоді обрали голову садового товариства, з яким погодився працювати інвестор з Києва. Бізнесмен запропонував людям за їхні ділянки по 15 тисяч доларів – максимум 17-18. Для цього він обіцяв домовитися з міською владою. На Листопадовій йому відмовили.

Натомість, наприкінці липня цього року, вже тернопільський забудовник Андрій Матла (ПП «Матла») вийшов на нове керівництво товариства «Ювілейний» зі своєю, але схожою ціновою пропозицією.

Зустрівшись з членами правління, з якими нам вдалося поспілкуватися, він запропонував наступний алгоритм дій: з товариством підписується інвестиційна угода (підписання меморандуму, зміна кадастрового номеру, розробка проекту землеустрою), а за кожну ділянку дається 15 тисяч доларів, або 30 кв. м. квартири у новобудові. За умови придбання більшої площі, забудовник пропонує знижку у 10% за кв. м. Обіцяний Сергієм Надалом парк Андрій Матла пропонує розташувати на тих самих 10 га, але не за проектом міськради, а вздовж вулиці Головацького (продовження Київської через перехрестя). Іншими словами – замість розпіареного Сергієм Надалом парку «для всіх мешканців міста Тернополя», за проект якого були виплачені нагороди, пропонується щось схоже на алею.

За словами самих садівників, їх обдзвонювали і попереджали: до останньої сесії (20 серпня) цієї каденції Тернопільської міської ради потрібно якнайшвидше провести збори і погодитися на пропозицію. На людей тиснули, мовляв, інакше ділянки відбере вже нова міськрада. У який спосіб це буде зроблено, з огляду на попередні спроби, людям не пояснили.

Через кілька днів від голови і секретаря правління товариства Любовецької Олени та Кійко Любові членам товариства надійшла ще одна пропозиція. Людей знову обдзвонили і оголосили: компанія «Креатор-Буд» пропонує за кожну ділянку 18 тисяч доларів, включаючи податок на прибуток. При купівлі квартири, замість знижки (як в пропозиції Матли) – сплата податку на прибуток. Юридична процедура спрощена, але сумнівна: замість інвестиційної угоди, вихід з членства у товаристві. І, знову ж таки, треба поспішати, бо інакше буде нова міська рада і ділянки відберуть.

Слід зазначити, що голова та секретар активно агітують за Андрія Матлу. На запитання членів товариства, чому керівники не торгувалися із забудовниками, адже за земельні ділянки через дорогу люди отримали від «Ровексу» по 30 тисяч доларів, Любовецька та Кійко відповіли, що їх на це не уповноважували. У той же час, залишилося без відповіді інше запитання: а хто ж уповноважував їх вести підкилимні домовленості з Матлою та Гудою?

Ми подзвонили до голови товариства «Ювілейний» Олени Любовецької і поцікавилися у неї стосовно домовленостей із забудовниками. Жінка повелась агресивно і відповідати прямо на наші запитання не захотіла. Заявила, мовляв, ще нічого не відомо, ще ніяких домовленостей немає. Запитала ім’я та прізвище журналіста. Запевнила, що на сесію 20 серпня питання землі товариства «Ювілейний» не виноситься. Усіляко намагалася уникнути відповіді щодо домовленостей з Матлою і Гудою. Втім визнала, що лише «передала пропозицію», мовляв, все рівно без загальних зборів нічого вирішуватися не буде. Сперечаючись, згадала померлого зятя і додала, що ми, журналісти, «не повинні у це лізти». Взагалі, поведінка жінки викликає подив, адже, здавалося б, прості запитання викликали таку хвилю негативу, ніби ми допитували про розмір її винагороди як посередника і лобіста. Про що, треба визнати, було б логічно запитати.

До слова, напередодні у пані Олени справді від коронавірусу помер 36-річний зять. Це саме той випадок, про який писали усі тернопільські ЗМІ. Жінка зараз знаходиться на обсервації і, за словами членів садівництва, це стало однією з причин, чому не оголошувалися загальні збори для погодження вище зазначених пропозицій будівельників. Як кажуть, втрутився його величність – випадок. А через це і на сесію міськради на 20 серпня питання, закономірно, не винесли.

Дзвонили ми і до секретаря правління товариства Любові Кійко. Жінка навідріз відмовилася з нами розмовляти на цю тему. Тут слід нагадати, що Кійко контактувала з пані Оленою і теж мала б знаходитися на ізоляції. Але члени товариства засвідчують, що вона активно пересувається і здійснює свої повноваження секретаря.

Після нашого дзвінка Олена Любовецька написала у Вайбер-чат «ювілейників» повідомлення з обуреннями щодо втручання у ситуацію ЗМІ. Члени спільноти розповіли нам основні тези головині, які зводяться до наступного: «я нікому не давала дозвіл розголошувати інформацію про домовленості», «я знаю тих активістів, які це зробили», «ми будемо виключати тих, хто виносить інформацію за межі спільноти».

Прокоментувати ситуацію ми попросили члена правління садівничого товариства Олени Макогон. Пані Олена відмовилася підтвердити або спростовувати вище згадані нюанси переговорного процесу, пославшись на заборону спілкуватися з представниками ЗМІ голови правління Олени Любовецької. Ми спочатку не повірили, що таке взагалі можливо, але згодом отримали підтвердження у вигляді скріншоту повідомлення, де Олена Василівна наполягає, що не давала дозволу розголошувати інформацію.

Про який дозвіл йде мова – не відомо. Підписів про нерозголошення інформації щодо «внутрішньої кухні» товариства ніхто із його членів ніде не ставив. Нас у цьому запевнили. Чому така секретність? Питання відкрите.

Втім, дещо Олена Макогон нам все ж розповіла: за її даними в Тернополі у ці дні перебуває згаданий нами київський інвестор, котрий веде перемовини з іншими тернопільськими будівельниками щодо інвестування у будівництво на ділянці садівництва. Гроші чоловік пропонує поки що ті ж, що й Андрій Матла з Ігорем Гудою.

З останніми ми також вирішили поспілкуватися. Андрій Матла виїхав на відпочинок за кордон і на дзвінки не відповідав. Ігор Гуда підтвердив інформацію про те, що співробітники «Креатор-Буду» виходили на керівництво «Ювілейного» з пропозицією щодо купівлі ділянок членів товариства і подальшої забудови території.

Вже традиційно без конкурсу

З вищезазначеного можна зробити висновок: правила будівельного ринку у Тернополі не змінюються роками. Протягом десятиліття у нашому чудовому місті з аукціону, як цього вимагає законодавство, не продано жодної земельної ділянки. Натомість, міська рада роками реалізовує так звану схему інвестугод – тобто, договори на ділянки комунальної або державної власності укладаються з певними, заздалегідь визначеними будівельниками. У який спосіб визначається кандидат на забудову тої чи іншої ділянки – в голос ніхто не каже, але усі розуміють, що головним критерієм вибору є наближеність до мера і його частка в проекті. Менш цінні ділянки можна отримати будь-кому, звичайно, теж не за просто так.

Земельна ділянка садівничого товариства «Ювілейний» – завітна «здобич» для будь-якого забудовника. Але цинізм ситуації у тому, що коли у 2018 році під час згаданої на початку сесії міської ради депутати незаконно відбирали землю у садівників, міський голова Сергій Надал докоряв людям тим, що вони знайшли інвестора і вирішили забудувати територію дач, отримавши квартири в майбутніх новобудовах. Тоді він виголошував солодкі промови про парк для всіх тернополян, який повинен бути на цьому місці. Насправді, як можемо переконатися з описаної ситуації, парк був лише прикриттям для подальшої забудови ділянки «потрібними» будівельниками. Проект рекреаційної зони, за який з бюджету виплатили нагороди, виявився фікцією. Просто тоді садівники обійшли Сергія Надала – самі знайшли інвестора. Чим і викликали на свою голову гнів мера. А в Тернополі не прийнято вирішувати такі питання «через голову» Сергія Віталійовича. Сьогодні ж на людей виходять наближені до нього забудовники, пропонуючи дуже малі, як для такої локації кошти.

Таким чином питання: а чому б серед будівельних компаній Тернополя не оголосити конкурс на найкращий проект забудови території садівничого товариства «Ювілейний», у якому б громаді «Аляски» на вибір запропонували найкраще розташування і облаштування парку, а садівникам найвигіднішу цінову пропозицію за їхні «сотки» – залишається без відповіді.

Згідно Земельного кодексу України, статті 134 «земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об’єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті».

 • Земля, на якій розташовані господарства згаданого товариства, є комунальною власністю у постійному користуванні.

Не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), «що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб» тощо.

 • Ділянки садівників «Ювілейного» так і не дали приватизувати їхнім постійним користувачам. Отже, вони не перебувають у їхній власності.

Виходячи з цього, робимо висновок: 230 членів товариства мають право отримати за землю, якою користуються на правах постійного користування і яку обробляли 50 років, ринкову ціну. А заява міського голови про «незакріплені ділянки» – невігластво, яке не має нічого спільного із законністю. Суди це довели і чиновницький феодалізм не пройшов. Зате тернопільський будівельний картель на чолі з міським головою, судячи зі всього, непереможний.Діліться у соцмережах:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Залишити відповідь