У столиці Лівану місті Бейрут невідомі відкрили вогонь аби розігнати протест, який стосується судді у справі масштабного вибуху селітри у місцевому порту.
Al Jazeera повідомляє про як мінімум 6 вбитих та десятки поранених. Українців серед них, за попередніми даними, немає.
За даними американських ЗМІ, вогонь відкрили ліванськи бойовики “Хезболла” та її союзники, що виступають проти головного судді, який розслідує минулорічний вибух у порту Лівану.
Вимоги про усунення Бітара та заклики до протестів обурили християнські ліванські сили правого крила, які вважають протести “Хезболли” відвертим втручанням у роботу судової влади. Сотні протестувальників 14 жовтня вийшли на вулиці Бейрута на знак протесту з обоків сторін.
Журналіст The Associated Press побачив, як чоловік відкрив вогонь з пістолета, а бойовики стріляли у бік протестувальників з балкона будівлі.
Hizbullah guy wearing anti-COVID mask while firing an AK-47 in Beirut (@anwaramro11, @AFPphoto) pic.twitter.com/XDQtaok8hg
— Graeme Wood (@gcaw) October 14, 2021
Під час акції почалася стрілянина, нападники використовували гранатомети та автомати, працювати також снайпери.
Some of the scenes captured by our brave photographers who were on the frontline #beirut #lebanon @HassanAmmar5 @hmalla72 @bilalhusseinz and @altawilfadi pic.twitter.com/6OPM4oSr8o
— Sarah El Deeb (@seldeeb) October 14, 2021
Внаслідок стрілянини щонайменше 6 людей загинули, а близько 30 осіб були поранені.
Прем’єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті закликав громадян до спокою. Армія країни звернулася до громадян із закликом покинути район, в якому сталася стрілянина.
Водночас в МЗС України зазначили, що слідкують за ситуацією в Бейруті.
“Громадян України серед постраждалих наразі немає. Українське посольство відкрило цілодобову “гарячу лінію” для надання допомоги українцям”, – повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.
معلومات أولية عن سقوط شهيد وعدد من الجرحى في اطلاق النار باتجاه المتظاهرين السلميين والجيش يلاحق مطلقي النار#الطيونه pic.twitter.com/In10s8Lwp1
— nbnlebanon (@nbntweets) October 14, 2021
Що відомо про конфлікт
В ліванській столиці протягом кількох годин лунали стрілянини, а швидка допомога, сирени вили, кинулися забирати жертв. Снайпери стріляли з будівель. Кулі проникали у вікна квартир у цьому районі.
Не відразу було зрозуміло, що стало причиною насильства в четвер. Обидві сторони заявили, що їх протестувальники зазнали вогню з боку снайперів на дахах.
Напруження зросло після того, як “Хезболла”, що підтримується Іраном, та його шиїтські союзники з руху “Амаль” вимагали усунення Тарека Бітара, судді, який керував розслідуванням минулорічного потужного вибуху в порту. Обидві сторони закликали до протесту біля Палацу справедливості, розташованого вздовж колишньої лінії фронту між мусульманськими шиїтськими та християнськими районами.
Насильство розгорнулося, коли заступник держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд перебувала у місті на зустрічі з ліванськими чиновниками. Її графік був трохи зірваний акцією на вулицях.
Пізніше Нуланд заявила на прес -конференції в аеропорту, що неупереджена судова влада є гарантом усіх прав, очевидно, критикуючи Хезболлу. “Ліванський народ заслуговує не на менше, а жертви та сім’ї загиблих у результаті вибуху в порту заслуговують не на менше”, – сказала вона. “Сьогоднішнє неприйнятне насильство дає зрозуміти, в чому полягають ставки”.
Вимоги про усунення Бітара та заклики до протестів обурили багатьох, хто вважав це відвертим втручанням у роботу судової влади.
Християнські ліванські сили правого крила мобілізували своїх прихильників у середу ввечері після того, як Хезболла та Амаль закликали до протесту у Палаці Справедливості, розташованому в християнському районі. Відеоролики, що поширюються у соціальних мережах, демонструють прихильників християнських ліванських сил, які йдуть вулицями, несучи великі хрести.
This is in Beirut folks. pic.twitter.com/nmiKSsWSdC
— Georges Haddad (@Georges__Haddad) October 14, 2021
Коли почалися сутички, журналіст The Associated Press побачив, як чоловік відкрив вогонь з пістолета, а бойовики стріляли у бік протестувальників з балкона будівлі. Від стрілянини одразу впали кілька чоловіків і кровоточили на вулиці. Армія розгорнула потужні сили і направила патрулі в район для пошуку бойовиків після обміну вогнепальною зброєю між мусульманською та християнською сторонами столиці.
Ліванська влада заявила, що щонайменше шість людей загинули, а 30 отримали поранення. Співробітник відділення невідкладної допомоги лікарні аль-Сахель сказав, що вони отримали три тіла та 15 людей, які були поранені. Одна з загиблих, жінка, отримала кулю в голову. Двоє поранених перебували у важкому стані.
Чотири снаряди впали біля приватної французької школи “Фререс з Фурн -ель -Хеббака”, що викликало паніку, сказав співробітник служби безпеки, виступаючи на умовах анонімності, оскільки він не мав права говорити з пресою.
Студенти тулилися в центральних коридорах з відкритими вікнами, щоб уникнути серйозного удару, в сценах, що нагадують громадянську війну. Дим охопив околиці, де інтенсивна стрілянина була невпинна. Машина загорілася, а пожежа почалася на нижньому поверсі, де мешканці застрягли і викликали допомогу.
Стрілянина тривала навіть після того, як армійські війська розмістилися в районі в четвер. Мешканці та цивільні в цьому районі схилялися, щоб уникнути стрілянини. Хтось закричав: “Якісь мученики на землі!” Люди витягли одного чоловіка, якого, очевидно, застрелили, і відбили від лінії вогню. Інші витягли інше тіло.
У деяких відеороликах, які поширювалися в мережі, деякі чоловіки скандували: «Шиїтські шиїти» на вулицях, коли мешканці тікали від стрілянини.
У своїй заяві прем’єр -міністр Наджіб Мікаті закликав до спокою і закликав людей “не втягувати їх у громадянські чвари”.
Судове розслідування зосереджено на сотнях тонн аміачної селітри, яка неналежним чином зберігалася на портовому складі, який вибухнув 4 серпня 2020 року, в результаті чого загинули щонайменше 215 людей, тисячі отримали поранення та були зруйновані частини прилеглих районів. Це був один з наймасштабніших вибухів в історії, який ще більше спустошив країну, яку вже спричинили політичні розбіжності та безпрецедентний економічний та фінансовий крах.
Бітар – другий суддя, який очолив складне розслідування – його попередника було усунено через юридичні проблеми. Тепер Бітар виступив проти грізної опозиції з боку потужної групи “Хезболла” та її союзників, які звинувачують його в тому, що він викликав політиків для допиту, більшість з яких у союзі з “Хезболою”.
Жоден із посадових осіб “Хезболли” досі не був звинувачений у 14-місячному розслідуванні.
Напруженість через вибух у порту додає величезні численні проблеми Лівану, включаючи безпрецедентний економічний та фінансовий крах, енергетичну кризу, що призводить до тривалого відключення електроенергії, гіперінфляції та зростання бідності.
Мешканка Бейруту Ханін Чемалі, яка очолює місцеву неурядову організацію, що надає соціальні послуги, звинуватила лідерів Лівану в тому, що вони ввели країну у громадянську війну, заявивши, що це “остання картка, якою вони повинні користуватися”.
“Вони (загнали) нас до банкрутства, спустошення, і тепер вони лякають нас привидом громадянської війни”, – сказала вона.
Нуланд, яка сказала, що відвідала Ліван, щоб висловити підтримку новому уряду Мікаті. На прес-конференції, що відбулася в аеропорту Бейрута, вона закликала уряд до “рішучих дій”, які б продемонстрували бажання провести реформи.
Однак збройне зіткнення може зірвати місячний уряд Мікаті ще до того, як він почне боротися з економічним крахом Лівану.
Засідання Кабміну було скасовано в середу після того, як Хезболла вимагала негайних заходів уряду проти судді. Один міністр, що є союзником Хезболли, сказав, що він та інші члени Кабінету міністрів Шиїту проведуть пікет, якщо Бітара не усунуть, що ще більше ускладнить місію Мікаті.