Україна та Польща 8 липня підписали двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки.
Як повідомляє “Європейська правда“, підписання угоди відбулось під час візиту президента Володимира Зеленського до Варшави у понеділок. Угоду з боку Польщі підписав глава польського уряду Дональд Туск.
Президент Володимир Зеленський на брифінгу у Варшаві повідомив, що безпекова угода з Польщею передбачає положення про розробку механізму збиття в повітряному просторі України російських ракет та дронів, які випущені в напрямку Польщі.
Після підписання угоди про співпрацю у сфері безпеки Володимир Зеленський подякував Польщі за “спеціальні домовленості”, відображені в документі.
“В безпековій угоді передбачено положення про розробку механізму щодо збиття в повітряному просторі України російських ракет та дронів, які випущені в напрямку Польщі”, – сказав президент.
“Тут я впевнений, що наші команди, наші команди міністерств оборони пропрацюють разом з нашими військовими спільно, як ми можемо швидко реалізувати цей пункт нашої домовленості”, – додав Зеленський.
Туск заявив, що Польща відкрита до такої ініціативи, однак, за його словами, це потребує співпраці та схвалення з боку НАТО.
“Ми тривалий час розмовляємо про ідею, яка народилася в Польщі – про ідею реагування НАТО на ракетні атаки, якщо йдеться про ракети, які прямують в напрямку Польщі та ще перебувають на території України. З такою думкою, щоб пробувати їх збити, не чекаючи, коли вони залетять на натовську територію, а ще над українською землею. І це здається абсолютно логічним.
Польща була першою країною, яка почала про це з Україною це говорити. Ми потребуємо для цього однозначної співпраці в рамках НАТО, бо такого роду акції все-таки вимагають спільної натовської відповідальності”, – сказав Дональд Туск.
Він додав, що в інтересах Польщі та України є те, аби “все, що стосується нашої спільної безпеки, наших спільних дій, мало штамп міжнародної солідарності, зокрема натовської”.
“Ми до цього відкриті. Логіка показує, що це було б набагато ефективніше. Але ми собі не робимо ілюзій, що це легке рішення. Тому в документі ми записали бажання, потребу такої розмови. Включимо до цієї розмови союзників з інших держав НАТО. Справу трактуємо як серйозну, відкриту – але ще не завершену. Я буду розмовляти, і президент Дуда буде розмовляти з нашими союзниками в позитивному дусі, щоб спільно з нами подумати, як організувати цього роду дії”, – резюмував Туск.
Безпекова угода України і Польщі також містить домовленість про створення Українського легіону – підрозділу, у якому зможуть пройти вишкіл на території Польщі громадяни України у Європі, щоб стати до лав Сил оборони України.
Зеленський розповів, що в угоді зафіксовано домовленість про угоді формування і підготовку на території Польщі Українського легіону – нового добровольчого військового підрозділу.
“Ми маємо дуже позитивний досвід польсько-українсько-литовської бригади, і на основі такого досвіду ми дамо можливість саме громадянам України, які зараз перебувають у Польщі, Литві інших країна ЄС добровільно приєднатись до оборони України.
Український легіон буде тренуватись у Польщі і буде оснащений партнерами. Кожен громадянин України, який вирішить бути в легіоні, зможе підписати контракт із ЗСУ”, – розповів президент.
Читайте також: Орбан хоче переключити увагу Заходу з підтримки України на мирні переговори – ISW