Politerno > Статті > Україна і світ > Арешт бізнес-імперії Коломойського. Другий лондонський фронт

Арешт бізнес-імперії Коломойського. Другий лондонський фронт

  • 21 Грудня, 2017
  • 1841 Переглядів
  • 0

Вчора, 20 грудня, стало відомо про арешт майна одного з головних українських олігархів – Ігоря Коломойського. Його активи по всьому світу були заморожені рішенням Високого суду Лондона за позовом “Приватбанку”.

Банк звинуватив свого колишнього власника в незаконному виведенні двох мільярдів доларів. Коломойський і співвласник “Привату” Боголюбов, вважає позивач, роздали фіктивні кредити підставним фірмам – а точніше, самим собі – після чого “передали” банк на націоналізацію, яка сталася в кінці 2016 року.

Завдяки судовому розгляду в Приватбанку розраховують повернути понад 2,5 млрд дол, з урахуванням відсотків. Якраз в таку суму американський Forbes оцінює загальний фінансовий стан Коломойського і Боголюбова.

Подробиці справи поки не відомі, однак мова може йти про епізоди, які мали місце ще в 2014 році. Тоді менеджери Приватбанку видали 42 підконтрольним підприємствам кредити під заставу майнових прав на товар, після чого ті уклали сумнівні угоди з 100% передоплатою з нерезидентами. В результаті цих операцій банк позбувся 19 млрд грн.

ДОВІДКА. Історія питання: як дійшли до суду

[spoiler]Основна причина націоналізації банку, яка трапилася рік тому – погані активи банку. Глава НБУ Валерія Гонтарєва тоді говорила, що 97% корпоративного портфеля банку були видані пов’язаним з акціонерами компаніям, які часто не вели ніякої фінансової діяльності.

 

Це призвело до того, що держава була змушена внести в капітал банку близько 150 млрд грн. У день націоналізації перші особи держави говорили, що подбали про те, як мінімізувати втрати держави.

 

Так, були надані листи, в яких Коломойський і Боголюбов брали на себе зобов’язання реструктуризувати свої борги до 1 липня 2017 року.

 

Пізніше в меморандум України з МВФ було внесено умова, згідно з якою для переговорів з Коломойським і Боголюбовим повинні були бути найняті незалежні міжнародні переговірники. Ними став консорціум з компаній Rothshild co, Ernst and Young і Finpoint.

 

Через деякий час представники НБУ заявили про те, що переговори провалилися, оскільки у екс-власників не було бажання домовлятися.

 

Сам Коломойський вважає, що держава не була зацікавлена ​​в мирних переговорах, оскільки в цьому випадку спливли б непривабливі подробиці діяльності Нацбанку. Процес мирного врегулювання в переговорах з консорціумом не дав результату і конфлікт перейшов у судову площину.

[/spoiler]

 

Тож подібне рішення Висого суду в українській новітній історії прецедентів не має. Коломойський став першим олігархом, чиє майно потрапило під настільки глобальний арешт. І наслідки це може мати теж глобальні.

Глава Мінфіну Олександр Данилюк по “гарячим слідам” привітав себе і своїх юристів з позитивним рішенням суду Лондона.

“Ми вітаємо це позитивне рішення Англійського суду. На сьогодні держава фактично витратила майже 140 млрд грн на докапіталізацію Приватбанку через те, що раніше з нього були виведені гроші, або надані недостатньо забезпечені кредити, які ніхто не повертає. Ці 140 млрд грн – це гроші кожного громадянина, кожного платника податків, і вони обов’язково повинні бути повернуті до державного бюджету. Незважаючи на деякі спроби зриву юридичного процесу і захисту інтересів Банку, команда юристів, яка працює над цією справою, зробила професійну роботу і досягла результату”, – заявив глава Мінфіну.

З’явилася і реакція Нацбанку на рішення суду Лондона. “Національний банк вітає позов, поданий ПриватБанком проти колишніх акціонерів до Високого суду Лондона. Цей позов спрямований на захист інтересів банку і відшкодування коштів вкладників, незаконно виведених з Приватбанку до входження держави в його капітал. Даний позов знаменує значний прогрес для банку, який виявився на межі неплатоспроможності в грудні 2016 року і має спадок поганих банківських практик, і покликаний повернути прибутковість банку. Даний позов – хороша новина для платників податків в Україні та української економіки. Національний банк упевнений, що Високий суд Лондона розгляне справу справедливо, неупереджено і прозоро”, – йдеться в заяві НБУ.

Як повідомила на своїй сторінці у Facebook журналістка Соня Кошкіна, юристи, що забезпечили арешт майна Коломойського, раніше працювали з Віктором Пінчуком, який також успішно судився з власником “Привату” в цьому ж Лондонському суді (справа щодо Криворізького ГЗК).

І справді, “Приватбанк” в суді представляє компанія Hogan Lovells, яка вже має успішні кейси в суперечці з екс-акціонерами.

За даними різних співрозмовників, до справи могли залучити юриста Кріса Хардмена, який в особистих бесідах не раз говорив, що “знищить” Коломойського.

Раніше Хардмен вже зустрічався в цій інстанції з українським олігархом у справі Віктора Пінчука проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. Підсумком цього розгляду стала мирна угода, за якою колишні акціонери ПриватБанку виплатили зятю екс-президента Кучми близько 1 млрд доларів. Також на рахунку Хардмена – перемога держави в справі казахастанского БТА Банку проти Мухтара Аблязова.

Відзначимо, що Коломойський мав і позитивний досвід спілкування з Лондонським судом. У 2016 році він зняв арешт з активів олігарха у справі “Татнафти”, яка поставляла паливо на Кременчуцький НПЗ. Правда, сума позову була скромнішою – 380 мільйонів доларів.

Джерело, близьке до Банкової, розповів про ставлення Порошенка до справи Коломойського: “Порошенко на розтяжці. З одного боку він ненавидить Коломойського і хоче забрати у нього частину активів (наприклад, телеканал “1 + 1”), а з іншого – боїться з ним посваритись, щоб той не розгорнув “1 + 1” проти нього. Тому президент то дає команду активізувати тиск, то, навпаки, відіграє назад і допомагає Коломойському, щоб не злити того. Основним же “мотором” процесу стягнення кредитів є західні партнери України і підписався під цю тему міністр фінансів Данилюк. Порошенко ж, ймовірно, буде використовувати ситуацію, щоб ще більше підняти ціну своєї підтримки в торгах з Коломойським”, – розповів співрозмовник.

“Випадкова” зустріч в Амстердамі

Арешт майна Коломойського здійснювався на підставі даних міжнародного детективного агентства Kroll, яке тепер атакує сама ж українська влада – і почалося це після зустрічі Луценка з Коломойським в кінці листопада. Про це у себе в Facebook написав журналіст Юрій Бутусов.

Він пише, що проти детективів в Україні вже порушено кримінальну справу. Напередодні рішення Високого суду 7 грудня Генеральна прокуратура України порушила справу проти керівництва Нацбанку, державних менеджерів “Приватбанку” і агентства “Кролл”, звинувативши їх самих в розкраданні коштів банку, зазначає журналіст.

“Українські правоохоронні органи по суті виступили проти “Кролла” і Нацбанку, забезпечивши захист Коломойського і Боголюбова вагомими аргументами. Оскільки звинувачення “Привату”, подане до Високого суду, будується саме на розслідуванні “Кролла”, звинувачення в самій Україні проти “Кролла” по суті дезавуюють розслідування. Це за дивним збігом, відбулося після випадкової зустрічі генерального прокурора Юрія Луценка з Ігорем Коломойським в Амстердамі 25 листопада”, – вважає Бутусов.

На його думку, тепер керівництву України, включно з президентом Порошенком і силовиками, доведеться визначитися, на чиєму вони боці.

“Буде справа проти Нацбанку і “Кролла” закрита чи навпаки – продовжена? Ось у чому питання. Якщо позов залишиться справою самого Нацбанку, і не буде підтриманий правоохоронними органами, то суд в Лондоні швидше за все буде програний державним “Приватбанком”, – прогнозує журналіст.

Також стало відомо, що на початку грудня за рішенням Печерського суду ГПУ отримала доступ до речей і документів Приватбанку, які стосуються взаємин держбанку з Hogan Lovells – юридичної компанії, яка захищає інтереси Приватбанку в суперечці з Коломойським і Боголюбовим.

Суд надав слідчим ГПУ доступ з можливістю вилучати оригінали таких документів: всі договори і додаткові угоди, укладені з Hogan Lovells, результати проведених іноземними юристами досліджень і їх аналіз з 1 січня 2015 до сьогоднішнього часу, результати фінансових розслідувань, проведених британської Kroll Associates U.K. Limited для “Приватбанку” за той же період.

Тобто, при бажанні колишні власники Приватбанку могли отримати доступ до документації, яка безпосередньо стосується захисту інтересів відібраного у них банку.

Крім цього, за інформацією співрозмовника в оточенні олігарха, Коломойський давав свідчення не тільки слідчим НАБУ. Олігарх також зустрічався зі слідчими ГПУ, і це сталося якраз після контакту з Луценком.

Ще одне переможне рішення для колишніх власників Приватбанку – 15 січня Солом’янський районний суд задовольнив позов Коломойського про те, що його персональні дані не підлягають збору, передачі або поширенню.

Фактично бізнесмен відстояв у суді захист своїх персональних даних від Національного банку, Міністерства фінансів і ряду консалтингових фірм. Це істотно обмежило найняті Приватбанком компанії в розслідуванні шахрайських схем екс-акціонерів.

Так що навряд чи після всього цього можна назвати зустріч генпрокурора і олігарха “випадкової”. І діям Юрія Луценка також повинна бути дана оцінка.

У тому ж листопаді відбулися дві зустрічі Ігоря Коломойського у Франції і з Арсеном Аваковим. Що вони обговорювали – невідомо. Однак відразу після цих зустрічей процеси по “Бєні” різко прискорилися.

Висновки

Активізація “справи Коломойського” в Україні почалася з листопада 2017 роки (і дивним чином збіглася з активізацією на вулицях Києва МіхоМайдану).

Олігарх дав свідчення Генпрокуратурі і НАБУ. Причому обидві структури “копали” абсолютно протилежні справи. Відомство Луценка вважає, що підконтрольні олігархові фірми викачали два мільярди доларів з “Приватбанку” перед його націоналізацією.

А НАБУ, як відомо ЗМІ, розслідує непрозору націоналізацію того ж “Привату” українськими чиновниками на чолі з очільником НБУ Валерією Гонтаревою.

Деякі оглядачі вважають, що ніякої катастрофи для Коломойського немає.

“Швидше за все, вже є “договірняк” між Коломойським і Порошенком. Олігарх до і під час президентських виборів надає медіа-підтримку Порошенку і допомагає “мочити” Тимошенко (не пускає на канал). В обмін влада максимально затягує і провалює в лондонському суді позов проти Коломойського. Недарма недавно була зустріч Коломойського і Луценка. У загальному і цілому, Порошенко продовжує “закручувати гайки” олігархам, готуючись до президентських виборів”, – пише політолог Дмитро Корнійчук.

Також, місяць тому двоє співрозмовників УП з “стратегічної сімки” розповідали про те, що між між Петром Порошенком і Коломойським тривають переговори. За словами одного з інвестбанкірів, одним з головних “зв’язних” в переговорах є екс-глава АП Борис Ложкін, який зустрічався з дніпропетровським олігархом на березі Женевського озера.

Окрім нього функцію парламентера між Порошенком і Коломойським, за даними УП, виконує впливовий нардеп від БПП Олександр Грановський.

В периметр угоди із зобов’язань Коломойського перед “Приватбанком” передбачалося включити його зустрічні вимоги щодо зобов’язань держави перед “Укрнафтою”.

Раніше Коломойський в коментарі ЕП спростував це, стверджуючи, що спілкування з представниками АП дійсно проходить, але ніяких угод ніхто не обговорював.

Один з найближчих соратників президента запевнив, що без згоди першої особи рішення про арешт не було б. При цьому, за його словами, президент приймав рішення “з патріотичних спонукань”.

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE