Politerno > Статті > Україна і світ > Битва за 157 мільйонів або як “общак Януковича” вкрали три рази

Битва за 157 мільйонів або як “общак Януковича” вкрали три рази

  • 12 Листопада, 2017
  • 1690 Переглядів
  • 0

Гучна історія з конфіскацією до бюджету $ 1,5 млрд., на офіційному рівні оголошених власністю колишнього президента України Віктора Януковича і осіб з його найближчого оточення, отримала новий поворот.

Навколо десятої частини цього жирного пирога, “вагою” в $ 157 млн. зійшлися в клінчі Генпрокуратура і НАБУ. Обидва відомства заявили свої “права” на двічі заарештовані в рамках різних кримінальних справ активи кіпрського офшору Quickpace Limited в “Ощадбанку”.

В Антикорупційному бюро поставили під сумнів факт того, що активи цієї компанії дійсно оберталися на користь держави. Фактично йшлося про те, що гроші “пішли наліво” і були вкрадені.

Наданими їм підтвердженнями зворотного, з боку банку і казначейства, в НАБУ залишилися категорично не задоволені.

Зі сторони все виглядало так, ніби детективи спробували глибше копнути історію зі спецконфіскацією “общака Януковича”, і миттєво зустріли запеклий опір.

У ГПУ стверджують зворотнє. Зі звинуваченнями в корупції, але вже на адресу Бюро, виступили куриручий “Ощадбанк” “Народний фронт” і верхівка наглядового відомства, яке безпосередньо брало участь в історії з винесенням вироку “фунту” Аркадію Кашкіну навесні. Яким, нагадаємо, і було юридично оформлена спецконфіскація активів десятка кіпрських компаній.

Полеміка силових структур частково відкрила завісу таємниці, якою з самого початку супроводжується безпрецедентне рішення про спецконфіскацію “мільярдів Януковича”. І те, про що кілька місяців шепотілися в кулуарах, набуло чітких обрисів, спровокувавши ще гучніший скандал.

Журналісти зібрали всі версії того, що сталося, розбираючись які гроші шукає НАБУ, про конфіскацію чого рапортували в ГПУ і чи могли ці кошти бути вкрадені.

Версія “Народного фронту”. Конфісковані “гроші Онищенко” НАБУ хоче обміняти на плівки

За інформацією співрозмовника журналістів в прокурорських колах, суперечка між ГПУ і НАБУ про те, куди поділися $ 157 млн. з “Ощадбанку” виникла ще минулого місяця. Але в відомствах не поспішали виносити сміття з хати, сподіваючись вирішити всі полюбовно. Розголосу історії надали треті, “зацікавлені особи”.

Першою не витримали нерви у парламентарія від “Народного фронту” Тетяни Чорновіл.

7 листопада вона звинуватила відомство Артема Ситника в підготовці “договорняків” із біглим нардепом Олександром Онищенком. Нібито той в обмін на передачу наявних у його розпорядженні плівок із записами компрометуючого характеру щодо перших осіб держави, має намір укласти з НАБУ угоду. Головним підсумком якої стане зняття юридичних претензій на його адресу з боку Бюро.

В якості підтвердження даних намірів Ситника і Ко Чорновол заявила про відкриття кримінального провадження щодо цілого ряду співробітників Генпрокуратури і керівництва “Ощадбанку” за мотивами конфіскації “грошей Онищенко” в бюджет.

“Зараз НАБУ працює над тим, щоб ці гроші йому повернути”, – заявила нардеп.

Варто відзначити, що версія про “договірняк” між НАБУ і Онищенко звучала і раніше. Більш того, сам Онищенко надав журналістам записи своїх розмов з детективом Бюро, які як би підтверджували якісь домовленості. Однак, при уважному прослуховуванні будь-якого криміналу на опублікованих фрагментах знайти не вдалося.

Максимум, йшлося про те, що детективи НАБУ готові приїхати до Онищенко в Європу, якщо той буде готовий давати свідчення проти Насірова і Мартиненко. А що стосується плівок, то детектив просто просив їх дати послухати, не роблячи ніяких пропозицій у відповідь.

Можливо, десь є ще записи, на яких обговорюється згадана Чорновол угода, але вони поки не оприлюднені.

Версія НАБУ. Заарештовані “гроші Онищенко” пропали

У відповідь на звинувачення Чорновол, 8 листопада відомство Артема Ситника зробило зустрічну заяву. У ньому підтверджується факт внесення відомостей в ЕРДР за фактом зникнення $ 156,8 млн. і 218,1 тис. грн. з рахунків кіпрської компанії Quickpace Limited в “Ощадбанку”, заарештованих рішенням суду від 24 травня 2016 року.

При цьому, сам офшор в НАБУ назвали фірмою, пов’язаною із збіглим нардепом Олександром Онищенком (а не з Януковичем, як заявляли в ГПУ) і “газовою справою” котру, як відомо, розслідує НАБУ.

В рамках пошуку цих “зниклих грошей”, детективами Бюро здійснювалися слідчі дії з управлінцями “Ощадбанку”. Однак у фінустанові відмовилися співпрацювати і надати відомості щодо руху на рахунках Quickpace Limited та іншу інформацію.

Нібито в “Ощадбанку” послалися на засекреченість вироку суду, який дозволив списати активи офшору в казну і відповідні заборони щодо розголошення деталей стягнення цих коштів.

Тим часом, сам факт зарахування капіталів, раніше заарештованих на рахунках Quickpace Limited, в банку детективам Бюро підтверджують. І посилаються в якості правових підстав для цього на вирок Краматорського суду від 28 березня 2017 року щодо “фунта” Аркадія Кашкіна, який відкрив дорогу до цієї спецконфіскаціі. Але, не “газових мільярдів Онищенка”, які шукає НАБУ, а так званого “общака”, власниками якого називається оточення Віктора Януковича. Що в самому Бюро, в історії з Quickpace Limited, називають не відповідаючою дійсності інформацією.

У НАБУ наполягають – зарахування коштів цього офшору в Держказначейство було незаконним, оскільки бенефіціаром даної компанії є Онищенко, а не члени “Сім’ї” Януковича.

Крім того, рахунки кіпрської компанії в момент стягнення перебували під арештом в рамках іншого розслідування НАБУ. І без зняття цих обтяжень який-небудь рух на рахунках є злочином.

У Бюро не відповіла прямо, чи планується ними укладення угоди слідства з Онищенком, вказавши – ці питання процесуального характеру знаходяться в компетенції САП. І лише підкреслили, що не планували повертати вміст рахунків Quickpace Limited Онищенкові, а лише встановити їх долю.

“Зараз невідомо, куди і за яких обставин зазначені кошти були перераховані”, – зазначили у відомстві.

Версія Єніна. До бюджету стягнуто гроші “з общака Януковича”, а не Онищенко

На Різницькій стверджують: насправді “гроші є”, і нікуди не пропадали. Але це – зовсім не капітали Онищенко.

У логіці перших осіб Генпрокуратури, на рахунках Quickpace Limited в держбанку знаходилися гроші і облігації на загальну суму в $ 157 млн. і 218 тис. грн. Після вступу в силу вироку Краматорського суду, що затвердив угоду зі слідством “фунта” Кашкина, вони потрапили під спецконфіскацію.

На противагу думці НАБУ, в ГПУ ці активи називають частиною так званого “общака Януковича”. А не біглого Онищенко, як стверджують в Бюро. Що ж стосується подальшої долі “віджатих” коштів, то їх нібито перевели на рахунки Держказначейства, завели в бюджет і вже пустили на різного роду програми. Заступник голови ГПУ Євген Єнін при цьому заявив про право першої ночі прокурорів, а не НАБУ, на арештовані рахунки кіпрського офшору. Мовляв, весняний вердикт Краматорського суду дав надзорникам право стягнути їх вміст.

“На рахунки Quickpace Limited, в тому числі в “Ощадбанку”, було накладено арешти. Відповідно до КПК, арешт є засобом забезпечення кримінального провадження до моменту остаточного визначення майна або грошей в рамках відповідного судового вироку”, – зазначив Енин.

Версія Луценко. НАБУ грає в руку членам “Сім’ї”

При цьому, генпрокурор Юрій Луценко звинуватив співробітників НАБУ в спробі “підіграти” бенефіціарам “общака”, які мають намір судитися з Україною за повернення “віджатих” активів в Лондоні. Мовляв, для цього їм потрібно в офіційному порядку отримати на руки засекречений вердикт Краматорського суду, що запустив процес спецконфіскаціі навесні. Саме з цим глава ГПУ пов’язує не тільки кримінальну справу, порушену Бюро, а й раніше маючі місце спроби антикорупційних активістів домогтися оприлюднення вироку Кашкіну.

“Детективи НАБУ вимагають від керівника  “Ощадбанку” Пишного документи, які могли б знадобитися для атак на Україну. Для чого вони це роблять – хай розбирається їх керівництво. Але звинувачення, що кошти кудись зникли, не відповідають дійсності”, – сказав Луценко .

На Різницькій також оприлюднили довідки з “Ощадбанку” і казначейства про те, що конфісковані мільярди були переведені з рахунків офшорних компаній в держбанк, а потім – зараховані до бюджету. А також відомості про профіцит бюджету на суму, що приблизно збігається з розміром “віджатого общака”.

“Тому не можна звинувачувати “Ощадбанк” в тому, чого немає – він чесно виконав рішення про спецконфіскацію… Допомагати тим, хто обікрав країну, шляхом вилучення відповідних (банківських – ред.) документів не варто”, – сказав Луценко.

Що таке “общак Януковича” і як його ділили

Зіставивши коментарі ГПУ і НАБУ, неважко вловити суть конфлікту, який розвивається навколо компанії Quickpace Limited загальною “вагою” в більш ніж 4 млрд. грн.

У Генпрокуратурі впевнені, що це раніше конфісковані гроші Януковича. У Бюро ж пов’язують дані капітали з особистістю Онищенко. Що, до речі, сам Онищенко заперечує.

Невеликий екскурс в історію і аналіз Єдиного реєстру судових рішень дозволять зрозуміти, хто з силових відомств має більше підстав заявляти про правоту своєї версії.

Отже, ще 25 червня 2014 року Держфінмоніторинг представив Генпрокуратурі довідку про деталі масштабної корупційної схеми, причетної до реалізації якої вважалося найближче оточення колишнього президента країни. Коротенько її суть виглядає так – з 2011 по 2013 рік при сприянні перших осіб уряду, Міністерства фінансів, Національного банку, “Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках”, Українській фондовій біржі та ряду комерційних банків, досі нікому не відомі кіпрські компанії викупили випущені державою Україна боргові зобов’язання. У ці дохідні облігації (ОВДП) “інвестори” сумарно вклали $ 1,23 млрд. Ще $ 130 млн. і 4 млн. євро були витрачені на придбання інших активів і цінних паперів.

За версією слідства, де-факто ці капітали були раніше виведені членами “Сім’ї” з України вкрадені з бюджету гроші. Які прокрутили через рахунки в банках Латвії і “повернули” в країну нібито у вигляді інвестицій. Тим самим крадені мільярди планувалося не лише відмити, але і забезпечити власників акцій офшорок стабільним доходом у вигляді відсотків. Гарантом виплати яких виступала держава. Реалізувати такий план в повній мірі завадили події Євромайдану. Після зміни влади постало питання, хто отримає профіт від ОВДП і як з ним бути.

Облігації заарештували в рамках “справи Арбузова”

Справа з самого початку виявилося тендітною. В процесі слідства прокурори з’ясували підгрунтя появи на українському фондовому ринку кіпрських офшорних компаній. Встановлено, що формувати такого роду “общак” в вигляді облігацій “Родині Януковича” в реалізації їх корупційної схеми допомагали брокери компанії “Інвестиційний капітал Україна” (ICU). Пряме відношення до якої мають як нинішня глава НБУ Валерія Гонтарєва, так і Макар Пасенюк, званий особистим інвестбанкіром президента Петра Порошенка.

За однією з версій, саме через Пасенюка і намагалися вести переговори з новою владою представники “Сім’ї” в частині вирішення долі оффшорок після своєї втечі. Цими “тьорками” нібито і пояснюється розтягнута на три роки конфіскація цих активів.

У ICU ці звинувачення відкидають і стоять на позиції, що виконували при розміщенні ОВДП суто технічну функцію. А хто фактично є власниками офшорів, вони не знають.

Публічно довгий час заявлялося, що бенефіціаром кіпрських компаній – власників українських облігацій виступав колишній глава НБУ Сергій Арбузов. Про це, зокрема, ще влітку 2014 року заявляв заступник генпрокурора Олексій Баганець. За його словами, тоді ГПУ домоглася арешту рахунків Арбузова, на яких знаходилися цінні папери (не гроші!) на суму в $ 1,8 млрд і 1,2 млрд. грн.

Факт наявності даного обтяження підтверджується “ухвалами” Печерського суду Києва трирічної давності. 13 червня 2014 року було накладено перший арешт на рахунки чортової дюжини оффшорок (серед яких і Quickpace Limited), а через два тижні, 27 червня, – другий.

В Єдиному реєстрі судових рішень не вдалося відшукати вердиктів служителів Феміди, якими знімався б цей арешт. Таким чином, ще три роки тому рахунки Quickpace Limited в “Ощадбанку” були де-факто заморожені. Втім, за інформацією журналіста Олександра Дубинського, Арбузов був одним з вигодонабувачів “облігаційної історії”. А насправді, сам “общак” був розділений на десять приблизно рівних частин між найближчими членами команди екс-президента Януковича. Кожен з яких мав свою частку, на яку “капали” відсотки. Стягнути ОВДП і гроші (відсотки) з рахунків офшорних компаній намагалися неодноразово. Застрільником цього процесу виступав “Народний фронт”, депутати якого наполягали на необхідності прийняття відповідного законопроекту.

Як НАБУ виявилося вплутаним в історію “общака Януковича”

Навесні минулого року в історії з кіпрськими власниками українських облігацій з’явився новий гравець.

16 березня детективи НАБУ провели обшук у “газовій справі” нардепа Олександр Онищенко. В ході “шмону” був вилучений і заарештований перелік документів, що свідчать про зв’язок однієї з цих офшорних компаній з парламентарієм. Йшлося все про ту ж компанії Quickpace Limited.

В офісі Онищенко на Хрещатику співробітники Бюро розшукали завірене нотаріусом та зареєстроване свідоцтво фірми, копії статутних документів Quickpace Limited англійською та грецькою мовами, а також оригінали спеціального доручення на розпорядження її активами.

У НАБУ стверджують, що 24 травня 2016 року заарештували рахунки Quickpace Limited в “Ощадбанку”. Фактично виходить, що рахунки кіпрського офшору виявилися під “подвійним” обтяженням. Адже як вже зазначалося вище, в 2014 році це зробив Печерський суд за клопотанням прокурорів ГПУ. І про це прекрасно були повідомлені в НАБУ. У тексті ще однієї з “ухвал” по “газовій справі” наявним є підтверджуючий фактаж.

“Ще в липні 2014 року на підставі рішення слідчого судді було накладено арешт на банківські рахунки і рахунки в цінних паперах компаній нерезидентів, бенефіціарним власником яких є колишній глава НБУ і екс-віце-прем’єр-міністр (Сергій Арбузов – ред.).

“У перелік компаній, на рахунки яких було накладено арешт, включена компанія Quickpace Limited “, – йдеться в рішенні Солом’янського райсуду від 4 липня 2016 року. У ньому ж детально розписано, як саме, за версією слідства НАБУ, нардеп став співвласником кіпрського офшору, який виступає власником державних ОВДП. У трактуванні детективів Бюро, де-факто цей контроль був встановлений в квітні 2015 року. Через п’ять місяців після цього 15 вересня 2015 року угоду фіналізували. Була здійснена серія операцій, головним підсумком яких стала передача прав на акції і активи Quickpace Limited двом іншим офшорам – Fastilo Trading і Dorchester International. Таким чином новими власниками частини ОВДП в “Ощадбанку”, стали “невстановлені депутати з числа народних депутатів” і якийсь громадянин Росії. Ті, що купили облігації Quickpace Limited номіналом в $ 123 млн. (І десятками мільйонів доларів, що набігли до того моменту невиплачених відсотків) з величезним дисконтом – більш ніж в 4 рази дешевше номіналу. Всього за $ 29,6 млн.

Хто саме з членів “Сім’ї” Януковича поступився своєю часткою в “общаку”, журналістам не вдалося з’ясувати. Зате давно на слуху імена нових власників ОВДП – їх розкрили судові рішення щодо “газової справи”, а також журналіст Дубинський, і депутат Чорновол. Йдеться про Олександра Онищенка і російського олігарха Павла Фукса. Останній нібито включив в цю угоду не готівку в сумі $ 15 млн., а реактивний літак Falcon 7x (бортовий номер D-AFPR). Який вже новий власник виставив на продаж, намагаючись тим самим вийти в кеш.

Що ж стосується нардепа, то роль Онищенко при оформленні на себе половини прав на кіпрський офшор, нібито зводилася до “рішалова” нагорі. Мовляв, близький на той момент до Порошенка парламентарій взявся владнати питання зі зняттям арешту з рахунків Quickpace Limited. З все тим же Макаром Пасенюком з ICU.

Версія Онищенко. Опальний нардеп відхрестився від скандального офшору

Сам Онищенко при цьому, в своїх коментарях схиляється до тієї інтерпретації гучної історії, як її бачать в Генпрокуратурі.

За його словами, угода про передачу прав на компанію-власника ОВДП зірвалася.

У коментарі журналістам він заявив, що гроші, пошуком яких зайнялося НАБУ, належать компанії Quickpace Limited, і були заарештовані в 2014 році. Тобто, в рамках “справи Арбузова”, яке ведуть підлеглі Юрія Луценка.

“Справа Онищенка почалася в кінці 2015 року. До мене ці кошти не мають ніякого відношення. Вони – із загального котла коштів Януковича, які у нього арештували за програмою спецконфіскаціі після його втечі”, – зазначив він.

Виходячи з логіки парламентарія, виходить що ні він, ні Фукс так і не отримали права на кіпрський офшор. Що розходиться з тим, про що заявляють детективи НАБУ (котрі при обшуку виявили документи компанії у структур Онищенко) і “фронтовик” Тетяна Чорновіл.

“Були конфісковані корупційні активи Януковича з рахунків фірми Quickpace Limited – погашені держоблігації вартістю $ 123 млн. На рахунках “Ощадбанку”, плюс $ 20 млн. по “купонам” і 235 млн. грн. на рахунках “Укрексімбанку”. Загальна сума – 4 млрд. грн., – зазначила вона. – На момент конфіскації формальним власником цих активів був Олександр Онищенко, який у 2015 році купив у Януковича офшорну компанію за $ 29,6 млн., коли її рахунки в Україні були під арештом. Онищенко планував, що його корупційні зв’язки в Україні дадуть можливість зняти арешт з рахунків офшору і забрати всю суму собі”.

Чи справді раніше вкрадені гроші вкрали знову?

Так могло бути. Але справа тут не тільки і не стільки в списанні $ 157 млн. з рахунків Quickpace Limited. Йдеться про “общак Януковича”, власником якого стали нинішні правителі.

За версією журналіста Дубинського, заявивши в квітні про конфіскацію “общака” оточення колишнього президента, суспільство глобально обдурили.

Справа в тому, що на рахунках кіпрських офшорів перебували в більшості своїй не гроші, а облігації. Для зарахування яких до бюджету (через їх погашення) необхідний фінансовий ресурс, якого де-факто в Україні не було звідки взяти. І прикрити касовий розрив можна було б виключно за допомогою емісії.

Але влада не тільки надрукувала гроші, а й зважилася на мегааферу – під виглядом конфіскованих у Януковича і Ко мільярдів, завели в бюджет знову залучені зовнішні позики. Тобто конвертовану в гривню валюту, отриману Україною в обмін на розміщення єврооблігацій на зовнішньому ринку в розмірі $ 3 млрд. Частину з яких видали за “мільярди гривень общака”, що і дозволило забезпечити казні надходження у вигляді живих грошей, а не “купонів”. Що відповідно, позначилося на платіжному балансі і дозволило ГПУ рапортувати про свій успіх.

Якщо ця версія правильна, то досконала афера в кілька разів перекриває за рівнем нахабства схему з появою в 2013 році “кіпрських інвесторів”.

По-перше, облігації, випущені чотири роки тому, під шумок могли змінити власників. А їх нові власники (з числа команди Порошенка і “Народного фронту”) тепер можуть очікувати термінів справжнього погашення ОВДП для отримання колосального прибутку. Адже за рахунок нарощування нових зовнішніх боргів влада де-факто так і не перевела в готівку “єврооблігації Януковича”.

По-друге, представники чинного режиму отримали в своє користування цінні папери, які вважалися найбільш значущим активом команди екс-президента. І дісталися вони Порошенкові і Ко навіть не з дисконтом (як у випадку з офшором Онищенко), а практично задарма.

Тобто, або Януковича “обікрали”, або пообіцяли йому якісь поступки за мовчання (наприклад, по частині розслідування гучних кримінальних справ щодо близьких до нього осіб).

У числі тих, хто програв від реалізації схеми – колишні власники ОВДП, чиї облігації нібито були погашені і випарувалися в бездонній масі бюджетних витрат. І, перш за все, громадяни, яким у будь-якому випадку доведеться з своє кишені оплачувати новостворені борги по облігаціях зразка як 2013, так і 2017 року.

Вважається, що якщо б детективи НАБУ отримали доступ до рахунків Quickpace Limited, то докази реалізованої по “методу Кашкіна” масштабної афери виявилися б в їх розпорядженні. Але, повторимося, це всього лише одна з ряду висунутих версій причин загострення “на краматорському судовому фронті” між Антикорупційним Бюро з одного боку, і Банковою, “Народний фронтом” і Генпрокуратурою – з іншого.

Джерело: Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE