Politerno > Статті > Україна і світ > Повсталі з мертвих. Чому “Народний фронт” передумав помирати і кинув виклик Порошенкові

Повсталі з мертвих. Чому “Народний фронт” передумав помирати і кинув виклик Порошенкові

  • 12 Листопада, 2017
  • 1742 Переглядів
  • 0

У суботу в Києві свій з’їзд провела партія колишнього прем’єр-міністра України “Народний фронт”.

Подія знакова і важлива в тому плані, що НФ – це одна з двох партій влади.

Ще недавно їй пророкували політичну смерть. Або ж злиття з БПП. І тут, досить несподівано, “Народний фронт” піднявся зі смертного одра і вустами свого лідера Арсенія Яценюка заявив про повернення у велику політику. У тому числі анонсовано і участь в президентських і парламентських виборах.

Чому у партії з рейтингом близько 1% раптом прокинулися грандіозні амбіції.

Читайте також: “Народний фронт” на з’їзді запропонує Порошенкові поділитися повноваженнями

“Шановний президент Яценюк”

Півтисячі присутніх в залі Мистецького арсеналу дивилися ролик про “Народний фронт”. З величезного монітора “Сильна команда для важких часів” розповідала про свій політичний шлях.

Творці цього барвистого мініфільму показували відеоряд часів Майдану, згадували, що саме присутні в залі політики “врятували Україну в складний час, коли не було ні силовиків, ні грошей” в 2014 році.

Були закинуті і пару камінчиків в город президента – по-перше, прозвучало нагадування, що безвізовий режим з Євросоюзом – це не тільки заслуга президента, а й НФ, а по-друге, мовляв, саме партія Яценюка “врятувала Україну від монополізації влади”.

“Ми утримаємо всі досягнення і продовжимо зміни на краще. Наша міць в єдності, у вірності принципам, в готовності працювати. Нема сили, яка встоїть проти людей, які вірять в свою країну і своїх людей”, – віщав закадровий голос в ролику.

Потім оксамитовий голос ведучого запросив на сцену лідера партії. Чоловік, що сидів в першому ряду Арсеній Яценюк спритно піднявся по сходах до трибуни.

З тих пір, як він покинув посаду прем’єра, Яценюк дещо змінив імідж, щоб здаватися більш мужнім. З короткою бородою, в сорочці з декількома розстібнутими верхніми гудзиками і в костюмі колишній прем’єр голосно підспівував гімну. Потім нахилився до низу трибуни і витягнув цілу купу папірців.

Як виявилося, це були телеграми західних політиків. Першою Яценюк зачитав телеграму з Берліна – від федерального канцлера Ангели Меркель. Потім він почав цитувати телеграму від Європейської народної партії, найбільшої політсили Європи.

“Шановний пане президенте Яценюк… – Арсеній Петрович зробив паузу на цих словах і іронічно підкреслив: – Гарні новини”. У залі розсміялися і зааплодували. Виявилося, канцелярія глави ЄНП Джозефа Доула переплутала посаду колишнього прем’єра, що його тільки порадувало. На величезному екрані за спиною Яценюка висіла саме ця привітальна листівка і там дійсно значилося слово “президент”. Яценюк ще кілька хвилин зачитував різні привітальні листівки, а потім запросив першим виступити чинного прем’єр-міністра Володимира Гройсмана.

“Наш друг Володимир”

“Він потрапив саме в ту політику, яка потрібна країні”, – образно висловився про Гройсмана Яценюк, додавши, що ще з того часу, коли той не була Володимиром Борисовичем, а просто Вовою, у них склалися дружні стосунки.

“Запрошую на сцену прем’єра Володимира Гройсмана і нашого друга Володимира”, – заявив Яценюк.

Політики потиснули один одному руки і обнялися.

Гройсман довго дякував присутнім за підтримку і за позитивний діалог. Він відзначив, що для нього було великою честю працювати з Яценюком, коли той був прем’єром, і продовжувати цю взаємодію сьогодні.

Ще напередодні в парламентській фракції НФ коментували, що присутність Гройсмана на з’їзді не означає, що він офіційно приєднується до “Народного фронту”. Але цей візит і сам виступ Гройсмана в черговий раз підтвердили, що НФ є більшим союзником Гройсмана, ніж “Блок Петра Порошенка” (БПП), який свого часу висунув того на прем’єрський пост.

Очевидну підтримку надає Гройсману і сам Яценюк. І ця підтримка взаємна. Трохи пізніше Гройсман покинув з’їзд, не чекаючи його закінчення.

До виходу його провів сам Яценюк.

Читайте також: З’їзд НФ: Яценюк йде в президенти, а Гройсман закликав українців підвищувати народжуваність

Арсеній і Ко йдуть на вибори

Потім після процедурних рішень був виступ самого Яценюка. Ключовим в його промові була теза про те, що партія “Народний фронт” братиме участь і у виборах президента (тобто, складе конкуренцію чинному главі держави Петру Порошенку), і у виборах парламенту. Що стосується кандидата в президенти, то Яценюк сказав, що партія визначиться з цим питанням ближче до кінця 2018 року. Але нардеп Антон Геращенко заявив, що у НФ є і буде тільки один кандидат – Арсеній Яценюк.

Також Яценюк повторив тезу нарфронтовців, що Конституцію України потрібно змінювати, щоб зменшити повноваження президента і збільшити повноваження уряду, але зробив при цьому важливе застереження, віднісши зміни в далеку даль. За його прогнозом вони якщо й будуть, то не раніше 2024 року (тобто, через одні парламентські вибори).

Читайте також: “Народний фронт обтрусився від нафталіну, і пред’явив ультиматум Петру Олексійовичу”, – Касьянов

“Чого “Гірко” ніхто не крикнув?”

У числі інших виступаючих були спікер парламенту Андрій Парубій, секретар РНБО Олександр Турчинов, лідер фракції НФ Максим Бурбак, ряд міністрів, що знаходяться за квотою НФ в уряді, а також рядові депутати. Кожен з них віщав про своє.

Наприклад, спікер Парубій в черговий раз порадів введенню квот на ТБ і радіо, нагадав про мету цієї влади створити єдину помісну церкву в Україні, і пообіцяв, що вже наступного тижня буде розглянутий у другому читанні законопроект (№7163) про основи державної політики щодо забезпечення суверенітету на Донбасі.

Єдиним з усіх присутніх, хто виступав на з’їзді російською мовою, виявився глава МВС Арсен Аваков. До речі, коли йому Яценюк дав слово, то назвав його “дуже талановитим, і першим за всю історію України дуже інтелектуальним, цивільним міністром силового відомства, який так чудово пише у Фейсбуці і ще видає книжки”.

Виступ Авакова виявився теж наповненим медовими промовами на адресу присутніх. Чого тільки коштувала згадка, що в 2014 році керівництво “Народного фронту” розуміло складність ситуації в Україні на тлі російської агресії, а колишній на той момент в.о. президента секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов вимушено став “найкривавішим пастором”.

“Дуже добре це розумів добродушна людина Олександр Турчинов, письменник, кіносценарист, проповідник, який перетворився на кривавого пастора, якого боїться російський агресор. Який віддавав команди стояти жорстко, стріляти і захищати Україну. Який стикався з таким тиском перші 100 днів, про який, напевно, потім напише”, – заявив Аваков про присутнього в залі Турчинова. Потім додав, що “такий ледачий письменник”, як колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, теж повинен написати мемуари про події в Україні.

Вже після з’їзду “Народного фронту” багато коментаторів відзначали, що наслухалися єлейних промов на роки вперед.

“Чого “Гірко” ніхто не крикнув?”, – писали в соціальних мережах користувачі.

“НФ і БПП вступив в режим конкуренції”

Опитані “журналістами експерти, в свою чергу, говорять, що за всіма лестощами, обміном компліментами і наполеонівськими планами криється поглиблення конфлікту з командою президента.

“Відтепер узагальнюючий термін “влада” по відношенню до правлячих товаришів стає некоректним. Далі корпорації НФ і БПП йдуть в режимі вільної конкуренції між собою. Тим краще. Більше шансів незабаром позбутися і від тих, і від інших”, – написав на своїй сторінці в Facebook екс-спікер МЗС Олег Волошин.

“Ще не всі мости спалені. Але це більш ніж очевидний знак того, що Арсеній Петрович йде на вибори і буде особисто конкурувати з Порошенком. Сам з’їзд можна вважати судомною спробою вдихнути життя в давно ставший токсичним політичний проект, який був не стільки створенням сильної команди, скільки об’єднанням навколо крісла Арсенія Петровича. Тепер у нього крісла немає. Є амбіції. Заради яких він буде воювати на одному полі проти сьогоднішніх друзів. Адже скільки б не взяв Яценюк на виборах, це будуть відсотки, які він відбере у Порошенка, ще більш ускладнивши завдання для діючого президента вийти до другого туру”, – говорить політолог Андрій Золотарьов.

Один з депутатів правлячої коаліції відзначає два ключових, на його погляд, мотивів дій Народного фронту.

“Мотив перший – політичне виживання. Ніхто зараз не може сказати точно, чи переможе Порошенко на виборах чи ні. Тому зливатися з БПП і на всі 100% ставити на президента в Народному фронті не хочуть. Більш розумним вони бачать інший план – за рахунок участі Яценюка у виборах президента витягнути рейтинг партії вище 4-5%, а потім з цим доробком піти на парламентські вибори і увійти в нову Раду, зберігши, таким чином, себе в політиці при будь-якому результаті битви за пост президента. Другий мотив – виживання в буквальному сенсі цього слова. Проти багатьох ключових людей Народного фронту вже розслідує кримінальні справи НАБУ, а багато на підході. Незалежно від того, хто є джерелом цього процесу – Порошенко або американці, для бенефіціарів НФ очевидно, що ще трохи і їх просто розчавлять. Останньою краплею було затримання сина Авакова . Тому фронтовики застосували стандартний прийом: вони, фактично, повертаються в політику як самостійні гравці, а не партнери Порошенка. І з цих позицій і будуть захищатися. Тепер по кожному принциповому для президента і Заходу питанні НФ вимагатимуе в обмін на голоси закриття кримінальних справ. Наприклад – з приводу закону про введення миротворців на Донбас, якщо американці попросять його зробити компромісним з урахуванням позиції Росії. Можна не сумніватися, що фронтовики встануть в принципову позу і вийдуть з неї лише в обмін на задоволення своїх запитів”.

При цьому нардеп згоден, що самостійна участь Народного фронту у виборах нічого хорошого президенту не несе.

“Для народу немає особливої ​​різниці між БПП і НФ. Тому Нарфронту потрібно буде якось відбудовуватися від президента і його політичної сили. І будуть вони це робити, показуючи себе набагато більшими патріотами, ніж сам Порошенко, перетягуючи на себе частину його електорату. Природно, це створює ризики для Петра Олексійовича взагалі не вийти у другий тур, але його доля, схоже, Народний фронт мало цікавить. Він уже вирішує завдання власного виживання. З Порошенком або без нього”, – каже нардеп.

В той же час, один з експертів, близьких до Банкової, висловив сумніви в тому, що “Народний фронт” взагалі піде на вибори.

“Це шантаж, – вважає він. – Самі посудіть, які вибори з рейтингом близько 0%? Ніхто нікуди не піде. Просто шантажують президента, тому що побоюються кримінальних справ. Але це нічим не закінчиться”.

Читайте також: Порошенко зробив помилку, не підтримавши “Народний Фронт”, – Яценюк

Джерело: Strana.ua

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

POLITERNO FULL

Приєднуйтесь до нас у Телеграм

ПЕРЕЙТИ
CLOSE