Politerno > Статті > Україна і світ > Чому раптом почалися активні рухи у справі Гонгадзе – на яку суму спробує “обілетити” Кучму нова влада?

Чому раптом почалися активні рухи у справі Гонгадзе – на яку суму спробує “обілетити” Кучму нова влада?

  • 3 Червня, 2017
  • 1606 Переглядів
  • 0

Через тиждень після анонсу генпрокурора Юрія Луценка, що в справі Георгія Гонгадзе з’являться нові докази, по ній почали відбуватися цікаві зрушення, які можуть мати далекосяжні наслідки для низки дуже впливових людей в країні.

Вищий суд, де розглядається касація за вироком Олексія Пукача (визнаного винним у вбивстві Гонгадзе), ухвалив розсекретити матеріали засідань в судах першої та другої інстанції. У тому числі і самого скандального з них, де Пукач стверджував – разом з ним на лаві підсудних мають сидіти колишній глава АП Володимир Литвин і екс-президент Леонід Кучма.

Які ще доленосні рішення були винесені на засіданні, що їм передувало і в чому підгрунтя того, що відбувається, розбиралася “Страна”.

Таємничий анонс генпрокурора

Нагадаємо, що тиждень тому Юрій Луценко в ефірі програми “Право на владу” заявив, що в кримінальному провадженні за фактом вбивства журналіста з’явилися якісь нові, причому надзвичайно значущі докази.

“У нас є важливі докази, не всім сподобаються, але вони є. Ця справа також під моїм особистим контролем”, – стверджував тоді Луценко.

Він також розповів про плани поставити крапку в цій справі протягом півроку, поки знаходиться на своїй посаді. У відповідь вдова журналіста Мирослава Гонгадзе заявила, що планує зустрітися з главою ГПУ, оскільки сумнівається в наявності у слідства нових доказів у справі.

“Ні, фактів ніяких немає, він (Луценко – ред.) просто сказав, що комусь щось не сподобається. Але нових матеріалів, наскільки я знаю, немає”, – розповіла вона в коментарі журналістам ZIK.

Дружина покійного наполягала – “справа Гонгадзе”, яка вже другий рік слухається в касації, навмисне затягується з подачі екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача.

“Ми всі думаємо, що Пукач покараний, але насправді це не так. Судовий процес досі триває, і я буду просити зустрічі з суддею. Не знаю, яка причина затягування справи, можливо це пов’язано з політикою і це серйозна проблема” , – резюмувала Мирослава.

На судовому засіданні 31 травня представник Мирослави – Валентина Теличенко, покинула будівлю на Пилипа Орлика, 4 ще до початку слухань. Хоча саме на її персону, як з’ясувалося згодом, і був зроблений фокус процесу.

Три рішення судді Марчук

Сумарно на засіданні Вищого суду винесли одразу три резонансні визначення. Першому з них передував спіч засудженого Пукача, де екс-генерал заявив про тиск, який чиниться на нього. Який нібито є ще більш серйозним, ніж в період президентства Віктора Януковича і виражається в регулярному створенні незручностей в побутовому плані і спробах “пресування”.

“Коли я намагався дізнатися, чому так відбувається, мені давали зрозуміти, що це йде тиск від імені Генпрокуратури, і, зокрема – Валентини Теличенко. Щоб мене зламати, щоб я замовк і не давав важливих свідчень”, – стверджував Пукач.

Адвокати екс-генерала вхопилися за ці слова, і зажадали внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінального провадження за фактом погроз, що надходять на адресу їх підзахисного. Головуюча суддя Наталія Марчук постановила направити відповідну інформацію в СБУ, НАБУ і ГПУ. Слідом за цим настала черга виступити з клопотаннями представникам сторони потерпілого Олексія Подольського (його також била група Пукача). Вони зажадали зняття грифа секретності з матеріалів судових засідань судів першої та другої інстанції, що розглядали “справу Гонгадзе”. І в унісон з Пукачем били в бік адвоката вдови журналіста Валентини Теличенко, наполягаючи на необхідності виведення її з процесу. Зауважимо, що ця вимога звучало ще восени минулого року, коли Теличенко була оголошена кандидатом на пост заступника генпрокурора і в разі призначення – позбавлялася права на подання боку захисту в суді. Тоді кадрове рішення не було прийнято, хоча в статусі заступника Луценка юрист навіть дала кілька інтерв’ю. Втім, і без цього сторона Подольського знайшла ще одну перешкоду в КПК для участі Теличенко в процесі. Мотив – нібито адвокат виступала свідком у тій самій справі, де є офіційним захисником.

Багато в чому несподівано для всіх присутніх, суддівська колегія пішла назустріч цим претензіям і задовольнила обидва клопотання адвокатів Подольського. Крім видворення з процесу Теличенко, Мирославі Гонгадзе було запропоновано підшукати собі нового адвоката. А Печерському та Апеляційному судам столиці – розсекретити записи засідань. У тому числі і скандальної ремарки про Кучму і Литвина, яку зробив Пукач після оголошення йому вироку. За версією сторони Подольського, в тому числі і на їх підставі в процес необхідно включати як мінімум двох колишніх високопоставлених осіб.

Як відомо, відповідаючи на питання, чи зрозумілий йому винесений вердикт, екс-генерал заявив, що погодиться з ним тільки в тому випадку, якщо його також оголосять колишньому президенту і главі його адміністрації. “Він буде зрозумілий тоді, коли Кучма і Литвин будуть сидіти зі мною. Я все розповів під час слідства і під час суду. Хочете знати з приводу мотиву – запитайте у Кучми і Литвина”, – підкреслив тоді Пукач.

Гнів Мирослави і реакція Валентини

Реакція боку Гонгадзе і її адвоката на винесені рішення касаційного суду виявилася вкрай різкою. На своїй сторінці в Facebook дружина вбитого журналіста висловила цілий ряд претензій на адресу головуючої служительки Феміди Марчук, яка “незаконно позбавила її можливості представляти свої інтереси” в судовому процесі.

“Усунення Валентини Теличенко, як мого представника, вважаю безпідставним і незаконним. Я планую подати скаргу до Вищої Ради юстиції та буду шукати захисту своїх прав в Європейському суді з прав людини”, – зазначила Мирослава.

Вона додала, що держава досі не виконала попереднє рішення у справі “Гонгадзе проти України”, а також не завершило судовий процес над Пукачем. За словами дружини журналіста, судові слухання у цій справі не можуть розпочатися вже більше півроку, що може свідчити про спробу навмисного затягування процесу. Слідом за цим з’явилася реакція і самої Теличенко, яка назвала вердикт ВССУ “загадкою”.

“Дуже дивне рішення колегії. Воно є абсолютно незаконним, але не має механізму оскарження”, – сказала вона в коментарі “Детектор медіа”. За словами Теличенко, клієнт не має наміру відмовлятися від її послуг, а тому вона буде продовжувати відвідувати засідання по “справі Гонгадзе” як вільний слухач. У той же час, вона стверджує – хоча свого часу дійсно було допитана в рамках розслідування кримінальної виробництва про вбивство Гонгадзе, її участь в процесі як захисника не є в конкретному випадку порушенням норм КПК.

“Я не була свідком, як стверджує Подольський. Мене, як і багатьох інших друзів Георгія, у вересні 2000 року допитав слідчий. І єдине, що він від мене дізнався – це те, що була з ним знайома і підозрюю вчинення умисного вбивства”, – заявила Теличенко.

Вона стверджує, що її видворення зі справи було скоєно в рамках традиційної практики виключення “незручних” адвокатів з процесу.

“Що робить слідчий? Він допитує адвоката в якості свідка. Але те, що мене допитували, не означає, що я щось бачила з того, що стосується злочину… Наявність в матеріалах справи протоколу допиту особи в якості свідка робить його автоматично ним”, – сказала представник Гонгадзе. Підтвердивши тим самим існування значних протиріч між представниками двох сторін, визнаними потерпілими у справі про вбивство Гонгадзе.

Між Мирославою Гонгадзе і Теличенко з одного боку і Олексієм Подольським з іншого вже давно вбитий клин.

Подільський і його представник Олександр Ельяшкевич підозрюють, що Теличенко знаходиться в змові з Кучмою і Литвином.

“Аналіз дій і висловлювань Валентини Теличенко …, які вона здійснює на протязі всіх років розгляду” справи Гонгадзе – Подольського “однозначно вказує на її справжню роль. Вона не представник потерпілої, її завдання – впливати на формування помилкової суспільної думки, приховувати істину, дискредитувати важливі докази, впливати на свідків і підсудного, перекручувати факти … для того, щоб Леонід Кучма, Володимир Литвин та інші члени злочинної групи залишилися безкарними”, – заявив в коментарі виданню ” День” представник Подільського Олександр Єльяшкевич.

Сам Подольський ще більш різкий у висловлюваннях, звинувачуючи тандем Гонгадзе-Теличенко в роботі на команду екс-президента із залученням політичного десанту з-за кордону.

За його словами, зять Кучми Віктор Пінчук напередодні судового засідання організував візит до Києва іноземної представницької делегації на чолі з екс-президентом Польщі Олександром Кваснєвським. Саме він нібито супроводжував Мирославу на цілому ряді переговорів з високопоставленими особами України. Де поряд з організаційними питаннями проведення традиційного форуму YES також обговорювалися перспективи “справи Гонгадзе”.

Мирослава і Теличенко ці звинувачення, природно, заперечують, вказуючи на те, що вони не згодні з вироком, за яким з-під звинувачення виводилися Кучма і Литвин.

У той же час, вони відкликали свою касаційну скаргу на цей вирок, заявивши, що хочуть якнайшвидшого завершення процесу.

Яка реальна мета

Очевидно, що останні новини в процесі і рішення розсекретити судові виступи екс-генерала з приводу колишніх і нинішніх силовиків, Литвина, Кучми – тривожний сигнал як для самого Леоніда Даниловича, так і для його впливового зятя підприємця Віктора Пінчука.

Не виключено, що за допомогою цього чинника влада спробує вибудувати діалог з Пінчуком в свою користь з цілої низки питань – телеканали, якими володіє підприємець, підтримка (або відмова від підтримки) тих чи інших політичних сил, лобістські можливості на Заході і багато іншого.

Зрештою, не варто забувати, що проти Кучми вже порушувалася справа в зв’язку з убивством Гонгадзе – за часів Віктора Януковича.

І, якщо вірити одкровенням екс-першого заступника генерального прокурора Рената Кузьміна, тоді воно закінчилося банальним здирництвом – справу закрили нібито за 1 мільярд доларів (сторона Кучми це заперечує).

На яку суму, якщо до цього дійде, спробує “обілетити” екс-президента і його сім’ю нова влада, можна тільки здогадуватися.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь