У травні 2014 Петро Порошенко виграв президентські вибори, обіцяючи українцям швидке досягнення миру, зростання добробуту, впровадження європейських стандартів і багато іншого. Але добробут громадян неухильно падає, війна триває, а від європейських принципів (свободи слова, верховенства законів та ін.) залишилися лише спогади.
«Раби держави» в «країні брехунів»
Щоб говорити об’єктивно про досягнення президента Порошенко, варто згадати про те, що він обіцяв чотири роки тому, коли був ще тільки кандидатом на президентський пост, вважає експерт з економічних та політичних питань Всеволод Степанюк.
«Він, перш за все, обіцяв високі зарплати, пенсії, закінчити АТО, по-моєму, за два тижні, що завдяки безвізу всі їздитимуть до Відня випити філіжанку кави, в театри, на екскурсії і так далі», – нагадав експерт.
Підводячи підсумок президентського чотириріччя економіст заявив, що не вірить в ствердження пропаганди, що в економіці і в положенні громадян щось, нехай і повільно, але покращується. За його словами, «за час цієї влади, в тому числі і за каденцію президента, електрика подорожчала в 3-4 рази, газ для населення подорожчав в 7 разів, холодна вода – в 5 разів, гаряча вода – в 5 разів, опалення – в 10 разів».
І зараз йдуть переговори з МВФ про те, щоб все це, особливо опалення і гаряча вода, подорожчало для населення ще на 50-60 відсотків.
«В результаті всього цього бідних і жебраків в Україні стало дуже багато, більше, ніж до 2013 року», – констатував Степанюк. При цьому він особливо відзначив, що система субсидій не вирішує проблему, а перетворює громадян в «рабів держави»: люди змушені не погоджуватися на надбавку до зарплати, оскільки це не компенсує витрати на оплату послуг ЖКГ в разі втрати субсидії.
Інші зіставлення з 2013 роком також не на користь нинішньої влади. Експерт нагадав: середня зарплата тоді становила 400 доларів, а в 2017 році – «в результаті поліпшень і збільшень» – 250 доларів. Середня пенсія в результаті реформ зі 187 доларів в 2013 році «збільшилася» до 92 доларів в 2017-му…
Степанюк підкреслив, що, звичайно, не все було добре і при попередній владі, і ще раніше, але зараз спостерігається апофеоз: «країна просто перетворилася, як у творі Джанні Родарі, в Країну брехунів – все, що говорить влада, вона говорить… неправду, і люди це бачать і розуміють».
Привід для імпічменту
Що стосується інституційної сфери, то тут теж говорити про досягнення не доводиться. На думку експерта, все широко розрекламовані владою реформи – судової системи, охорони здоров’я, пенсійної системи, освіти – насправді суперечать Конституції країни, порушують основні конституційні права громадян.
Степанюк зазначив, що його не дивує поведінка уряду, що впроваджує ці нововведення, але дивує, що гарант дотримання конституційних прав і свобод ці антиконституційні реформи не ветує, підписує і – «цим навіть вихваляється».
Що вже говорити про те, що президент сам порушує базові законодавчі принципи – наприклад, не виконав конституційну норму (і передвиборчу обіцянку) і не продав свій бізнес.
«Тому, звичайно, приводів для імпічменту, який зараз деякі депутати намагаються ініціювати, більш ніж достатньо», – резюмував експерт.
«Порошенко програв війну»
Заяви прихильників нинішньої влади про грандіозні успіхи в сфері зміцнення безпеки і зміцнення армії безпідставні, вважає політолог Руслан Бортник.
«Давайте на це питання дивитися тверезо. Петро Олексійович Порошенко, Верховний головнокомандувач України, програв війну. Про яке зміцнення армії можна говорити?», – задається питанням політолог, нагадуючи про важкі живі втрати ЗСУ в «котлах» і про територіальні втрати.
«Саме президент Порошенко втратив 10% української території і 5 мільйонів українських громадян, які сьогодні живуть в Криму та на Донбасі і не перебувають під контролем України», – уточнив експерт.
Бортник відзначив також, що «окопна війна», яка йде зараз на Донбасі не дає можливості перевірити, чи дійсно армія «зміцнилася». А ось до ослаблення ЗСУ, за його словами, президент доклав руку: «хто разом з іншими олігархами… руйнував український ВПК?».
І найголовніше: коли Порошенко прийшов до влади, повномасштабної війни фактично ще не було, протистояння відбувалося «в окремих точках», і вибори президента проходили в багатьох районах, які нині непідконтрольні Києву, нагадав політолог.
З промислової держави – в сировинну
Експерт з економічних і політичних питань Андрій Вігірінскій зазначив, що в результаті так званих реформ, якими вихваляється влада, і втрати російського ринку українська економіка перетворилася на сировинну. До того ж немає інвесторів, які готові були б будувати на Україні заводи.
Машинобудування фактично втрачено, внаслідок деградації в сфері промисловості втрачені понад два мільйони робочих місць – словом, говорити про якісь поліпшення в структурі української економіки не доводиться.
Є нібито просування в сфері боротьби з корупцією (принаймні, в створенні відповідних інститутів та органів), але це наслідок зовнішнього тиску, до того ж, створені інститути фактично не працюють, зазначив експерт.
«Люди другого сорту»
Не краще йдуть справи з «єдністю, рівністю і братством». За роки президентства Порошенка українців поділили на різні сорти, громадяни, які не поділяють принципи влади, фактично стали «людьми другого сорту», їх відкрито дискримінують, вважає Всеволод Степанюк.
А проведена Києвом гуманітарна політика посварила Україну практично з усіма сусідами, про процвітаючу в країні ксенофобію заявляють вже і міжнародні правозахисні організації.
«Якщо підсумувати, то можна сказати, що за останні 4 роки, протягом яких президент Порошенко (перебував – ред.) біля керма, Україна фактично втратила залишки своєї незалежності», – зазначив Степанюк. І аргументував: ключові пости в державі займають люди, які не є громадянами України, що так само прямо суперечить Конституції і законам.
«Перспективи президента на майбутніх виборах дуже слабенькі… Звичайно, є технології, які можуть зберегти Порошенка і на другий термін, але чи збережеться країна в цьому випадку? Я дуже сильно (в цьому – ред.) сумніваюся», – сказав на закінчення експерт.
На думку Степанюка, країна може мати перспективи лише за умови повного перезавантаження влади – піти повинен не тільки Порошенко, піти повинні «і всі ті сили, які сповідували подібну антиукраїнську позицію, коли навіть… посадові особи заявляли, що ми захищаємо Європу від Росії».
Експерт підкреслив: цим, по суті, сказано, що «ми воюємо не за свої інтереси, а за європейські, за американські – при такій політиці в України майбутнього немає».
Читайте також: Чотири роки обранню Порошенка. Що обіцяв і чого не виконав український президент