Politerno > Статті > Україна і світ > “Дружина платить за світло”. Як працює схема імпорту електроенергії з Білорусі та хто її контролює

“Дружина платить за світло”. Як працює схема імпорту електроенергії з Білорусі та хто її контролює

  • 3 Грудня, 2021
  • 1463 Переглядів
  • 0

З грудня граничний імпорт електроенергії з Білорусі зріс більш ніж удвічі – до 900 мегават годинЯк і раніше, основний постачальник – компанія “Тет Груп”, яка може бути пов’язана з представниками чинної влади. 

Ми вже писали, що “Тет Груп” постачає електроенергію в Україну не безпосередньо, а через фірму-прокладку Vector Energy, зареєстровану в ОАЕ. 

За даними джерел на енергоринку, Vector Energy, як і “Тет Груп”, пов’язана з головою фракції “Слуга народу” Давидом Арахамією.

“” Читайте на цю тему: Журналіст підозрює Арахамію і ОП у причетності до схеми постачання електроенергії з Білорусі

“Глава “Тет Груп” Бутенко та екс-міністр енергетики Оржель їздили до Мінська домовлятися про імпорт, і від імені української влади обіцяли не продовжувати санкції проти “Белавіа” і не вводити нові санкції щодо Білорусі в обмін на поставки електроенергії за схемою з Vector Energy”, – пишуть ЗМІ з посиланням на джерела на енергоринку.

Тема причетності Арахамії до постачання електроенергії з Білорусі і значних заробітків на цьому зараз активно обговорюється широким загалом. 

Втім, сам Арахамія у коментарях спростував свої інтереси на ринку електрики.

“Я взагалі не маю до електроенергії відношення, крім того, що моя дружина платить за електроенергію в будинку. Я бачив у Телеграм-каналах якусь фігню розганяють. Я тільки читав назви цих компаній у документах”, – сказав “Страні” Арахамія.

Втім, експерти кажуть, що без серйозного “даху” схема постачання електроенергії через компанію-прокладку з ОАЕ (на якій осідає основний “навар”) навряд чи була б можливою.

Що насправді відбувається з імпортом електроенергії з Білорусі – у матеріалі.

 

Як Арахімія “платить за світло”

Раніше компанію “Тет Груп” низка експертів пов’язувала з Рінатом Ахметовим, оскільки її керівник Бутенко у минулому – топ-менеджер компанії ДТЕК. Однак цей зв’язок у ДТЕК спростовують як офіційно, так і в неофіційних бесідах.

Тим більше, що у світлі війни між Ахметовим і ОП навряд чи б у Зеленського дали добро на те, щоб компанія пов’язана з Ахметовим отримала б фактично монопольне право на постачання електроенергії з Білорусі (тим більше, що для ДТЕК нарощування імпорту якраз і невигідно). 

Тому останнім часом на енергоринку пріоритетніша інша версія того, хто реально стоїть за “Тет”. 

Насамперед, як ми вже писали, важливо розуміти, що постачання йдуть не безпосередньо, а через фірму-прокладку Vector Energy. Остання, згідно з договором з “Беленерго” (копією якого мають ЗМІ), надає електроенергію з Білорусі “Тет Груп” по 100 доларів за мегават-годину (а Vector Energy, відповідно, електрика обходиться ще дешевше). При тому, що в Україні ціна на піку сягає 3,5 тисячі гривень. 

Vector Energy Innovation FZCO знаходиться під юрисдикцією ОАЕ, директор Тарьям Матар Моххамед.

За даними джерел на енергоринку, Vector Energy, як і “Тет Груп”, пов’язана з головою фракції “Слуга народу” Давидом Арахамією.

Цікаво, що Тар’ям Матар Моххамед – не чужий в Україні, і цікавиться він не лише електрикою.

Раніше він згадувався як директор Industrial Innovation Group – компанії з ОАЕ, яка ще у 2019 році підписала з банком “Аркада” меморандум про створення фінансово-промислового альянсу щодо розвитку IT технологій у банківській діяльності. Також ця компанія допомагає розвивати «державу у смартфоні» та має безпосереднє відношення до підприємства ЄДАПС, на потужностях якого раніше друкувалася державна документація та бланки.

Про роботу Industrial Innovation Group свого часу досить добре відгукувався Арахамія.

“Ось такі компанії як IIG… Я подивився як це все працює, скільки технологій. Перше, що хотів би відзначити, і хочу, щоб ви аплодували – 4 тисячі людей задіяні в Україні, це дуже круто. Дякую вам”, – казав Арахамія.

Також він розповідав, що провів особисту зустріч із Тарьямом Матаром Моххамедом. Тобто вони, як мінімум, знайомі.

Як працює схема з постачання електроенергії з Білорусі?

За даними джерел, “Беленерго” продає Vector Energy електроенергію по 59 доларів за мегават, а згідно з договором “Тет Груп” купує її у Vector Energy вже по 100 доларів. Перепродуючи її на ринку на добу вперед вже дорожче (середня ціна – 2,8 тисячі, але на піку вона досягає 3,5 тисячі).

Але основні гроші отримує таки не “Тет Груп”, а Vector Energy.

“Маржа – приблизно 1 гривня за кіловат- залишається в офшорі. І ось тут кілька цікавих моментів. 

1. Якщо подивитися договір, де вказано банк українського покупця (одеський МТБ), то виходить, що щодня банк випускає в зону юрисдикції з низькими податковими ставками суму еквівалентну 1,5 млн. доларів на купівлю електроенергії і фінмоніторинг це пропускає.

2. Директором Vector Energy Innovation FZCO вважається Тар’ям Матар Моххамед Тарьям, який за дивовижним збігом також є засновником Industrial Innovation Group та низки інших компаній в Україні, що працюють на потужностях ЄДАПСу.

3. До Industrial Innovation Group та ЄДАПС має безпосереднє відношення нинішній голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія. Запитання. А могло все тишком-нишком пройти повз як ОП, так і Олександра Лукашенка з білоруського боку? Швидше за все – не могло. Причому інтереси з обох сторін можуть бути різними. Що у нас прибуток (читай – корупційний), то для президента у сусідній Білорусі – питання національної безпеки та регіонального впливу”, – вважає економіст Юрій Гаврилечко.

Джерела на енергоринку раніше розповідали, що глава “Тет Груп” Бутенка та екс-міністр енергетики Оржель їздили до Мінська домовлятися про імпорт, і від імені української влади обіцяли не продовжувати санкції проти “Белавіа” і не вводити нові санкції щодо Білорусі в обмін на постачання електроенергії за схемою з Vector Energy.

Зазначимо, що не всі на енергоринку пов’язують ці компанії з Арахамією.

“Сумніваюся, що Арахамія причетний до білоруської схеми. Наразі цю тему сильно розганяють, але насправді інтереси Арахамії на енергоринку фактично не простежуються. Але те, що схема з прокладкою навряд чи могла бути запущена без схвалення влади – це однозначно”, – каже джерело на енергоринку.

Так чи інакше, але схема імпорту електроенергії з Білорусі, ймовірно, контролюються на рівні керівництва України.

Що буде з імпортом електроенергії з Білорусі далі?

Що зараз відбувається на енергоринку?

За даними “Укренерго”, на 1 грудня імпорт із Білорусі до нас зайшов на рівні 15,3 млн кіловат. Більш свіжих даних регулятор не дає.

Але на ринку на добу все спокійно. Ринок у профіциті з 1.00 до 24.00.

У позапікові години ціна на електроенергію – близько 1,3 тисячі за мегават, у пікові — 2,9 тисячі гривень, тобто цінник просів.

Все це – виключно завдяки збільшеному імпорту з Білорусі.

При цьому ситуація у вітчизняній енергетиці залишається складною. Поки що витягує атомна генерація. Станом на 1 грудня виробництво електроенергії на АЕС збільшилося на 3,6% за рахунок підключення до мережі енергоблоку №2 Запорізької АЕС.

Генерація ТЕС – на рівні 103 млн кіловат-годин, що на 4% більше, ніж на 30 листопада. Але частка ТЕС у покритті навантаження знизилася. Запаси вугілля залишаються низькими – 401,6 тисяч тонн.

Порівняно з 30 листопада, виробництво електроенергії на ТЕЦ впало на 9%, до 30,1 млн кіловат-годин. ГЕС також здають позиції – мінус 20,4% (до 13,1 млн кіловат-годин).

Тобто ситуація продовжує залишатися напруженою, і зрозуміло, що без імпорту електроенергії (яку, крім як з Білорусі, отримувати нема звідки) ми явно не витягнемо – відразу ж з’являються загрози дефіциту електроенергії, а можливо, і віялових відключень.

Але ж тут питання, що буде з імпортом електроенергії далі?

Санкції країн Заходу проти Білорусі можуть зрикошетити і по Україні. Банки ОАЕ, через які працює Vector Energy, перераховуватимуть кошти “Беленерго”. “З огляду на близькість ОАЕ до США, думаю, можливі проблеми”, – каже аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук. Але, можливо, задіють схему переказу коштів через банки.

Але головний ризик навіть у цьому. Днями Олександр Лукашенко заявив про намір відвідати Крим та де-факто і де-юре визнати його приналежність до Росії. Українська влада на це відреагувала на подив “тихо”. Глава МЗС Кулеба сказав, що треба дочекатися не слів, а конкретних дій. І, мовляв, якщо Лукашенко все-таки в Крим поїде, то будуть якісь жорсткі заходи і буде “перейдено кордон”.

Але, повторимося, особливо тему із “кримськими” заявами президента Білорусі в Києві намагаються не коментувати. А про те, щоб приєднатися до нових санкцій Заходу – взагалі питання ніхто не порушує.

Що, можливо, якраз і пояснюється небажанням напружувати стосунки з Мінськом в умовах критичної залежності України від імпорту білоруської електроенергії (особливо якщо до схем та прокладок щодо неї причетні представники Зе-команди).

Але якщо Лукашенко таки поїде до Криму, то Зеленському треба буде на це реагувати. І якщо реакція буде жорсткою (включаючи нові санкції або навіть розрив відносин), то постачання електроенергії може швидко припинитися.

Якщо ж реакція буде м’якою, то на Зеленського обрушиться новий потік звинувачень у “зраді”, а то й у “геополітичній корупції” – з огляду на темну історію з імпортером електроенергії та компанією-прокладкою з ОАЕ.

“” Читайте також: Як на користь олігарха Ахметова зливають історичне розслідування щодо “Роттердам+”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE