Politerno > Статті > Україна і світ > Друзі Путіна допомагають Росії змінити світовий порядок, який очолює США – Bloomberg

Друзі Путіна допомагають Росії змінити світовий порядок, який очолює США – Bloomberg

  • 17 Травня, 2024
  • 951 Переглядів
  • 0

Російський диктатор Владімір Путін завершує поїздку до Китаю, де його стосунки з президентом Сі Цзіньпіном призвели до бурхливого розвитку торгівлі та посилення координації в оборонній сфері. 

Обійми Китаю віддзеркалюються мережею інших держав, які вберегли Росію від статусу вигнанця. Багато з них об’єдналися з Москвою, щоб просувати спільні інтереси на таких самітах, як G20, і конкурувати із західними державами в таких клубах, як БРІКС. Дехто керується прагматичними інтересами, зосереджуючись на енергетичних, торговельних чи економічних міркуваннях. Для інших в основі альянсу лежить військова співпраця або озброєння. Найчастіше вони поділяють спільні з Росією погляди – прагнення замінити світовий порядок, що склався після холодної війни на чолі з США, зазначає Bloomberg.

 

Китай

Що отримує Росія від Пекіна 

Китай був дипломатичним та економічним рятувальним кругом для Москви. Росія купує електроніку, промислове обладнання та автомобілі, а також продає своєму азіатському сусідові нафту і газ, навіть якщо – як у випадку з газом – зі знижкою від того, що вона колись заробляла на поставках до Європи. У 2023 році двостороння торгівля досягла рекордних 240 мільярдів доларів. 

Але найбільше Москва цінує потужного партнера, який поділяє мету Кремля – кинути виклик порядку на чолі з США і витіснити очолювані Вашингтоном альянси зі сфери впливу, яку вони вважають своєю сферою впливу.

Що отримує Китай від Росії 

Пекін також зацікавлений у тому, щоб мати на своєму боці ще одну потужну авторитарну державу, оскільки він прагне перекроїти міжнародний порядок. Росія і Китай дедалі більше координують свої позиції в Раді Безпеки ООН, де обидві країни мають право вето, і спільно виступають проти США. Поглиблюється військова співпраця, і Росія продала Китаю деякі зі своїх найсучасніших систем озброєнь. 

Перемога Росії в Україні послабить вплив США, оскільки Китай обмірковує свої амбіції щодо Тайваню, який він вважає своєю територією.

Саудівська Аравія

Що отримує Росія від Ер-Ріяду 

Перш за все, Росія допомагає формувати світовий ринок нафти і максимізувати ключові для Кремля доходи через альянс країн-виробників нафти ОПЕК+, в якому ці дві країни домінують. Саудівська Аравія зробила все можливе, щоб не засудити Росію після початку війни. Путін також відвідав Королівство в грудні, що стало рідкісним закордонним візитом, який продемонстрував, що в деяких частинах світу йому все ще раді.

Що отримує Саудівська Аравія від Росії

Окрім партнерства з ОПЕК+, Саудівська Аравія отримала вигоду від російської допомоги в уникненні статусу ізгоя. Путін був одним з небагатьох лідерів, які з посмішкою обіймали спадкоємного принца Мухаммеда бін Салмана і «давали йому п’ять» на саміті G20 у 2018 році через два місяці після того, як агенти з його країни вбили оглядача Washington Post Джамаля Хашоггі. Відтоді президент США Джо Байден змінив курс на ізоляцію Ер-Ріяда через вбивство Хашоггі і спробував зміцнити альянс двох країн. Але, оскільки зовнішня політика Саудівської Аравії дедалі більше керується економічними інтересами, зв’язки з Москвою, швидше за все, лише поглиблюватимуться.

Туреччина

Що отримує Росія від Анкари

Путін жонглює геополітичним суперництвом з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у таких місцях, як Сирія, Лівія та Кавказький регіон, одночасно сприяючи розвитку торгівлі з третім за величиною експортним ринком (за результатами минулого року). Туреччина також стала ключовим центром непрямого імпорту санкційних товарів, яких прагне Росія, і допомагає Путіну зберегти глобальні зв’язки його країни.

Що отримує Туреччина від Москви

Ставши на бік України у війні, Ердоган відмовився приєднатися до санкцій проти Росії, яка є основним постачальником газу до Туреччини і будує у крані першу атомну електростанцію. Турецький туризм і сільське господарство значною мірою залежать від російського ринку. Ердоган позиціонує себе як самопроголошений посередник між Україною та Росією, допомагаючи укладати угоди щодо поставок зерна та обміну полоненими.

Іран

Що отримує Росія від Тегерану

Росія звернулася до Ірану за безпілотниками для допомоги у війні в Україні і будує торгівельний маршрут з Тегераном до Індії, що може допомогти послабити вплив міжнародних санкцій. Російські та іранські офіційні особи обговорювали посилення фінансової та банківської співпраці з метою послаблення санкційного тиску, оскільки Москва вчиться на досвіді Тегерана, який десятиліттями перебував в ізоляції.

Що отримує Іран від Москви

Іран шукає в Росії зброю, в тому числі системи протиповітряної оборони і винищувачі для заміни застарілого обладнання. Він також покладався на Москву при будівництві Бушерської атомної електростанції. Тегеран об’єднався з Росією для підтримки президента Башара Асада у війні в Сирії і поділяє ворожість Москви до присутності США на Близькому Сході.

Індія

Що отримує Росія від Нью-Делі

Індія, третій за величиною споживач нафти у світі, була основним покупцем російської нафти зі знижкою після вторгнення в Україну, але посилення санкцій США, які мають на меті перекрити потік нафтодоларів до кремлівської скарбниці, зараз перекриває поставки. Відносини з Індією надають Росії легітимності в її прагненні завоювати так званий Глобальний Південь.

Що отримує Індія від Москви

Нафту зі знижками. Але Росія також є давнім і надійним постачальником зброї. Москва готова допомогти південноазійській країні, використовуючи своє право вето в Раді Безпеки ООН для підтримки індійських інтересів. Міцні зв’язки з Росією також забезпечують противагу іншим великим світовим державам, допомагаючи Індії зберігати стратегічну автономію.

Бразилія

Що отримує Росія від Бразиліа

Росія отримує дипломатичну вигоду від зв’язків з найбільшою економікою Латинської Америки та відносного лідерства в регіоні. Бразилія разом з Росією є членом-засновником групи країн БРІКС. Президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва досі намагався позиціонувати свою країну як нейтральну державу, яка може підтримувати зв’язки як з Росією, так і з Україною, і неодноразово відкидав заклики надсилати зброю Україні, стверджуючи, що стратегія США та Європейського Союзу підриває перспективу вирішення конфлікту шляхом переговорів.

Що отримує Бразилія від Москви

У торговельній сфері Бразилія отримує імпорт російських добрив, а також дизельного палива та нафтопродуктів. Що ще важливіше, Бразилія отримує партнера в зусиллях, спрямованих на зміну глобального порядку, який очолюють США; Лула вже давно наполягає на реформуванні глобальних інституцій, таких як МВФ, щоб зробити їх більш репрезентативними для Глобального Півдня. Але навіть якщо не брати до уваги Лулу, бразильські лідери вже давно знайшли в Росії безпечного і некритичного союзника.

Угорщина

Що отримує Росія від Будапешта

Уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана підтримує тісні зв’язки з Путіним: угорський лідер зустрічався зі своїм російським колегою в Пекіні в жовтні минулого року. Це дало Путіну союзника в ЄС, який різними способами затримував фінансову допомогу Україні, погрожував зірвати переговори України про членство у ЄС і навіть відклав більш ніж на рік вступ Швеції до НАТО.

Що отримує Угорщина від Москви

Енергію. Угорщина – одна з небагатьох країн ЄС, яка досі отримує російський газ, а російська ядерна корпорація «Росатом» зберігає провідну роль у розширенні своєї єдиної атомної електростанції. Тим часом, Орбан, який оголосив себе представником «неліберальної демократії», отримує підтримку для своєї ідеологічної альтернативи міжнародному порядку під проводом США.

Південна Африка

Що отримує Росія від Преторії

Президент ПАР Сиріл Рамафоса відмовився засудити Путіна за війну або підтримати резолюції Організації Об’єднаних Націй, які засуджують Москву за вторгнення. Обидві країни є членами БРІКС, і форуми цієї організації надають можливість їхнім лідерам регулярно взаємодіяти. Рамафоса переконав Путіна пропустити саміт БРІКС в Йоганнесбурзі минулого року і взяти участь у ньому віртуально, позбавивши Преторію від необхідності вирішувати, чи заарештовувати його за ордером МКС.

Що отримує Південна Африка від Москви

Хоча обсяги торгівлі між Росією та Південною Африкою незначні, вони мають давні історичні зв’язки, які випливають з активної позиції Радянського Союзу проти панування білої меншини у країні. Ряд високопоставлених членів Африканського національного конгресу шукали притулку і проходили військову підготовку в Росії за часів апартеїду. Російські компанії претендували на будівництво нових атомних електростанцій у Південній Африці під час перебування на посаді колишнього президента Джейкоба Зуми, хоча плани щодо укладення контракту були заморожені з моменту вступу на посаду Рамафоси у 2018 році через високу вартість.

Зростаюча дружба з Кім Чен Ином також пішла на користь Росії. США, Південна Корея та інші країни стверджують, що Північна Корея надсилає величезну кількість артилерійських снарядів, а також балістичні ракети малої дальності, здатні нести ядерну зброю. Натомість Росію звинувачують у постачанні Пхеньяну продовольства, сировини та деталей, що використовуються у виробництві зброї. Росія також наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН про продовження роботи групи експертів, яка звітує про розвиток ядерного арсеналу Північної Кореї.

Інші країни, такі як Об’єднані Арабські Емірати, де десятки тисяч росіян знайшли притулок після початку війни, та Єгипет, а також старі союзники, такі як Венесуела і Куба, також підтримують зв’язки з Росією.

Наразі, незважаючи на всі зусилля США та їхніх союзників, Росія залишається аж ніяк не ізольованою.

Франція, Сербія, Угорщина. Вибір країн, які китайський лідер відвідав під час свого європейського турне, підтверджує: візит був саме стратегічним політичним актом, а не спробою вирішити тактичні питання в економіці та політиці.

“” Читайте також: Брак координації чи банальний бардак: чому росіянам вдався швидкий наступ на Харківщині

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE