Politerno > Статті > Україна і світ > “У президента немає оточення. Є одна людина, яка впливає на рішення президента”. WP проаналізував вплив Єрмака на Зеленського

“У президента немає оточення. Є одна людина, яка впливає на рішення президента”. WP проаналізував вплив Єрмака на Зеленського

  • 18 Травня, 2024
  • 1011 Переглядів
  • 0

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак, колишній юрист і кінопродюсер, є, мабуть, найвпливовішим керівником адміністрації в історії України.

Очільник ОП завжди мав величезний вплив в Україні. Умови воєнного часу, включно з воєнним станом, сконцентрували надзвичайну владу в адміністрації президента, що зробило Єрмака чи не найвпливовішим керівником апарату в історії країни — практично нічим не відрізняючись від самого Президента України Володмира Зеленського, пише The Washington Post.

 

Єрмак та Зеленський так часто з’являються на різноманітних заходах разом, що Олег Рибачук, який був керівником апарату третього президента Віктора Ющенка, сказав, що деякі дивуються, хто розпоряджається, і чи вони взагалі вже різні люди.

“Єрмак, на відміну від багатьох своїх попередників, потрапив туди без досвіду роботи в уряді. З самого початку він повторював цю мантру: “Моя єдина мрія, моя єдина амбіція — бути тінню президента, бути всюди, де президент хотів би, щоб я був”. Таким він себе представляє — нерозлучним”, — сказав Рибачук.

Близькість Єрмака до президента — і очевидний вплив на нього — викликала шквал звинувачень, зокрема у тому, що він недемократично зміцнив владу в адміністрації президента, спостерігав за непотрібною чисткою вищих посадовців, до прикладу головнокомандувача Валерія Залужного, обмежив доступ до Зеленського і прагнув особистого контролю над майже кожним великим рішенням під час війни.

Однак тепер легітимність президента та його головного радника зіткнеться з ще більшими проблемами, оскільки п’ятирічний термін повноважень Зеленського офіційно закінчується 20 травня.

Конституція України забороняє вибори в умовах воєнного стану. Та оскільки Зеленський залишатиметься на посаді, він буде вразливим до звинувачень у тому, що він використав війну для розмивання демократії — захопив контроль над засобами масової інформації, відсунув критиків і суперників і підняв Єрмака, свого друга, якого не було обрано народом, над кар’єрними державними службовцями та дипломатами.

Деякі з цих звинувачень є незаперечними. Відповідно до указу, виданого Зеленським невдовзі після вторгнення Росії в лютому 2022 року, шість великих телевізійних станцій транслювали один і той самий цілодобовий новинний контент “Єдині новини” — який, на думку критиків, змусив замовкнути інакомислячих.

Будь-які подібні звинувачення, звісно ж, сприятимуть Росії, яка останніми днями ініціювала нові військові атаки і зараз окупувала близько однієї п’ятої території України.

Такі звинувачення з боку РФ були б лицемірними, враховуючи те, як російський президент Володимир Путін неодноразово обходив обмеження терміну перебування при владі. Але Росія десятиліттями намагалася посіяти внутрішні розбіжності в Україні, щоб дестабілізувати країну, і, кажуть експерти, Кремль не упустить шанс скористатися звинуваченнями Зеленського у зловживанні владою. І ніхто так не уособлює силу офісу Зеленського, як Єрмак.

“Росіяни цим скористаються”, — сказав один український посадовець про закінчення терміну повноважень Зеленського.

Щоб зберегти легітимність, Зеленський “повинен мати довіру”, зауважив цей посадовець, говорячи, як і багато інших для цієї статті, на умовах анонімності.

“Довіра до нього падає, тому що дії Єрмака постійно відбиваються на президенті”, – додав посадовець.

В інтерв’ю з більш ніж десятком нинішніх і колишніх українських посадовців і законодавців, іноземних дипломатів та інших, хто знає Єрмака або працює з ним, навіть його прихильники визнали, що він має надзвичайно широкі повноваження щодо управління та зовнішніх комунікацій. Дехто казав, що він навіть контролює, яким іншим посадовцям дозволено виїжджати за кордон і коли. В ОП цю інформацію відмовились коментувати.

Деякі українські та західні посадовці сказали, що підозри щодо найближчого помічника президента підривають авторитет Зеленського та викликають сумніви щодо того, хто несе відповідальність за рішення: Зеленський чи призначений ним Єрмак.

Кілька посадовців зовсім відмовилися говорити про Єрмака, побоюючись наслідків.

Майкл Макфол, експосол США в Росії, який разом з Єрмаком очолює Міжнародну робочу групу з російських санкцій, сказав, що Єрмак виконує багато ролей.

“У певному сенсі він фактично є прем’єр-міністром, міністром закордонних справ і керівником апарату. Я знаю, як усі скаржаться на Єрмака. … Але я б сказав, що зворотний бік – це війна. І я думаю, що він до біса ефективний у своїй роботі”, — сказав Макфол.

Та критики кажуть, що коло радників Зеленського звузилось: Єрмак посунув у сторону МЗС, втручався у військові рішення та був посередником у ключових угодах з партнерами, зокрема з США. Ці всі завдання, кажуть критики, мав би виконувати президент.

Колишній юрист і кінопродюсер Єрмак, як і Зеленський, не мав підготовки керувати країною, не кажучи вже про ту, яку планують знищити. Але це його роль. Колись Єрмак розглядався як тінь Зеленського, а тепер розглядається як частина правлячої дуополії. Навіть Єрмак визнає, що багато хто просто не хоче його поруч.

“При чому тут знову цей Єрмак? Чому знову?” — сказав він у недавньому інтерв’ю, наслідуючи своїх критиків наголосивши, що працює від імені президента.

Критики Єрмака називають його агресивним і владним. Дехто звинувачує його в тому, що він російський агент, що зараз є загальноприйнятою образою в Україні, що він і близькі йому люди категорично заперечують.

52-річний Єрмак народився та виріс у Києві в сім’ї українського батька та росіянки з Санкт-Петербурга. Його батько обіймав високу посаду в радянському посольстві в Кабулі, що підігріло припущення про те, що його сім’я підтримує зв’язки з Росією та її службами безпеки.

У Єрмака є брат, 45-річний Денис, якого звинуватили в тому, що він потрапив на відео, намагаючись використати родинні зв’язки для продажу посад в адміністрації Зеленського. Пізніше українське антикорупційне бюро тихо закрило цю справу , а Єрмак заявив, що вся випробування була “інформаційною операцією” проти його брата, який зараз служить в українських військових.

“Ніхто не любить згадувати про це”, — сказав він про роль свого брата на передовій.

У відомстві Єрмака не назвали конкретну бригаду його брата, але повідомили, що він служить у підрозділі з іноземними добровольцями, “який бере активну участь у бойових діях”.

Єрмак здобув ступінь магістра права в Українському національному університеті імені Тараса Шевченка, працював юристом у сфері розваг і кінопродюсером. Він сказав, що відмовився від політичних можливостей перед Зеленським, тому що ніколи не вірив у “людей у ​​сірих костюмах”. Навіть зараз він стверджував: “Я не думаю про своє політичне майбутнє” — твердження, яке заперечують його критики.

Він сказав, що не пам’ятає, коли зусьрівся вперше з Зеленським, але вони дружать близько 15 років. Зеленський залучив інших друзів зі своєї кінокомпанії, щоб приєднатися до нього в політиці, зокрема Сергія Трофімова, який працював заступником глави офісу президента; Івана Баканова, який був головою Служби безпеки України; Сергія Шефіра зробив своїм помічником.

Усі вони були звільнені з 2022 року під час того, що багато хто сприймає як чистку під проводом Єрмака.

“Мені сумно, що так сталось”, — сказав один експосадовець.

Спроєктував це Єрмак чи ні, але Залужного — дуже популярного генерала, який вважався найстрашнішою політичною загрозою для Зеленського в будь-якій передвиборній кампанії — було знято з посади та призначено послом у Великій Британії.

“У президента немає оточення. Є одна людина, яка впливає на рішення президента. Немає більше нікого. Вплив Єрмака монопольний”, – сказав український посадовець з великим досвідом, назвавши це трагедією.

У квітні Єрмак прийшов на пресконференцію Зеленського. Його місце облаштували поруч з президентом. На столі лежали олівець, докнот, та скалянка з вдома пляшками води. Єрмак, увійшовши у зал, проігнорував своє місце та сів між двома журналістами WP.

Один із журналістів, показуючи на незвичайні пляшки, запитав Єрмака, чи не боїться він отруєння.

“Я не думав [про це]”, — відповів він, схопивши вже відкриту пляшку одного з репортерів і зробивши ковток. (Пізніше він припустив, що він, ймовірно, є третьою найбільш розшукуваною ціллю для вбивства в Росії після Зеленського та голови Служби внутрішньої безпеки України.)

Єрмак був усміхнений і бадьорий. Напередодні президент Байден підписав довго відкладений пакет допомоги Україні на 61 мільярд доларів.

У Єрмака є прямі зв’язки з найвпливовішими людьми Вашингтона, включно з радником з національної безпеки Джейком Салліваном.

“Ми перевіряємося на дуже регулярній основі”, — сказав Салліван про Єрмака під час візиту до Києва в березні. Офіс Саллівана не відповів на численні запити про додаткові коментарі.

Єрмак створив глобальне портфоліо, виконуючи роль ключового зв’язку з багатьма іноземними урядовцями. Він заперечує зазіхання на міністра закордонних справ, але також сказав, що війна показала йому, що “з класичною дипломатією може бути покінчено” і “деякі наші посли не працюють достатньо”.

За його словами, до вторгнення він був кіноманом і завжди рекомендував фільми друзям. Тепер у нього немає на це часу: він працює щонайменше 19 годин на день і часто прокидається кілька разів уночі, щоб перевірити свій телефон.

Наступним завданням є організація нового раунду односторонніх мирних переговорів України, цього разу у Швейцарії у червні.

Росія не запрошена, а українська формула миру з 10 пунктів не передбачає віддачі жодної території РФ, що робить формулу непридатною для Кремля.

Однак Єрмак зосереджений на тому, щоб відвернути від Росії потенційних партнерів на Глобальному Півдні — це завдання, за його словами, було давно назріло, безперервно і “нелегко”. Торік йому вдалося залучити Китай до столу в Джидді, Саудівська Аравія.

Очікується, що на зустрічі в Женеві будуть присутні щонайменше 50 країн.

“Вам потрібні люди, які вміють виконувати завдання, і ви знаєте, що вони на 100 відсотків віддані вам. Це роль, яку відіграє Єрмак для президента Зеленського”, — сказав Макфол.

Один із помічників порівняв Єрмака з національним операційним директром і сказав, що його ефективність заслужила довіру Зеленського.

“Президент може бути впевнений — якщо є якесь завдання, він його просто виконає”, – додав він.

Інший сказав, що Єрмак навчив свою команду приймати будь-яке рішення менше ніж за хвилину.

Майкл Макфол, колишній посол США в Росії, разом з Єрмаком очолює Міжнародну робочу групу з питань російських санкцій.

Поки Зеленський при владі, схоже, буде і Єрмак.

“Вони керують країною”, — сказав один іноземний дипломат, назвавши Зеленського “хорошим поліцейським”, а Єрмака — “поганим поліцейським”.

“Він не просто прикидається поганим. Він має реальну владу, і він здійснює мікроуправління багатьма, багатьма речами”, – сказав дипломат.

Інший дипломат сказав, що Єрмак є “і воротарем, і силою”.

Єрмак відгукується про Зеленського крихко, вихваляючи його розум і дипломатичні здібності. Він заперечив, що керує хтось, крім Зеленського.

“Він слухає всіх. Але висловлює свою думку”, — сказав він.

“” Читайте також: “Усіх видів боєприпасів в армії гостро не вистачає”: Бутусов заперечив Зеленському щодо снарядів

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE