Майже місяць влада витратила на те, щоб після виходу розслідування про офшори президента Володимира Зеленського довести, що це нормальна практика для бізнесу і офшор тепер чи не в кожного ларьочника. Втім, достатньо придивитись уважніше на один кейс з оточенням президента, щоб зрозуміти, як це шкодить державі.
Кілька місяців тому ми вже писали про кейс компанії ТММ, фіндиректором якої багато років працює Лариса Чівуріна – дружина колишнього гравця КВК, редактора “Ліги сміху” і бізнес-парнера Володимира Зеленського Андрія Чівуріна.
“” Читайте також: ГПУ обміняла 1300 кв. м приміщень на квартиру площею 50 кв фірмі партнера Зеленського
У згаданої компанії є мільйонні борги перед банками, які тягнуться десятки років. Втім, навіть після рішення Верховного Суду ТММ не поспішає повертати понад 750 мільйонів гривень Ощадбанку. Натомість від виплати боргів її фактично захищає СБУ, яка, за інформацією юристів, заводить кримінальні справи проти працівників банків-кредиторів, викликає на допити оцінювачів майна.
Вже після перемоги Володимира Зеленського на виборах президента та того, як його знайомі стали отримувати державні посади, журналісти “Радіо Свобода” звернули увагу на бізнес Чівуріної у Криму. Йшлося про готель, який фігурує під двома різними назвами – пансіонат “Севастополь” і готель “ТММ-Ялта”.
Як свідчать матеріали досудового слідства, наведені в ухвалі Печерського суду, ще 2011-го згаданий готель фактично перебував на балансі ТОВ “Фірма Т.М.М.”.
Але в 2016 цей готель вже значиться в російських реєстрах нерухомості. Станом на 24 серпня 2016 єдиний власник підприємства – Віктор Лактіонов. Але вже за тиждень, 99.87% підприємства перебуває у власності ТОВ Фірма ТММ і по 0.07% у вже згаданого Лактіонова та “ТММ РІАЛ ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ПАБЛІК ЛІМІТЕД”.
Вже через рік – 25 липня 2017 року – російський реєстр фіксує чергові зміни власників пансіонату – тепер 99% вже належить “ТММ РІАЛ ІСТЕЙТ ДЕВЕЛОПМЕНТ ПАБЛІК ЛІМІТЕД”, і 1% його директору Лактіонову.
94,16% акцій TMM Holdings Limited володіє та ж Лариса Чівуріна, ще по 2,92% акцій контролюють Ісаєв і головний інженер київської “ТММ” Володимир Устинов.
А ще 13,11% TMM Real Estate Development Public Limited належить британській BNY (Nominees) Limited, з 1985-го зареєстрованої в Лондоні. Вона пропонує банківські й інвестиційні послуги і є дочірнім підприємством нью-йоркського The Bank of New York Mellon, Inc. – найбільшого у світі депозитарного банку з активами 33,1 трильйона доларів станом на грудень 2018 року.
Коли журналісти Радіо Свобода вперше звернули увагу на бізнес Чивуріної в Криму, їх зацікавило, що він ведеться в обхід санкцій.
Журналісти намагались отримати коментар, чи порушила компанія закони США, які на той момент запровадили санкції і заборонили своїм компаніям вести бізнес в Криму.
Але українська історія цього кейсу не менш цікава.
ТОВ Фірма ТММ заснована у 1997, але з 2006 року її 100% власником є TMM REAL ESTATE DEVELOPMENT PUBLIC LIMITED.
“” Читайте також: Зе-кумівство: десятки друзів Зеленського і “Кварталу” отримали держпосади – Bihus.Info
Зауважимо, на момент зміни української ТММ на кіпрську Госпсуд Херсонської області почав провадження в справі про банкрутство ПрАТ “ТММ-Енергобуд” (кінцевою власницею якої, які і ТОВ “Фірма Т.М.М.”, також була Чівуріна). Це сталось у червні 2017 року за заявою ПУМБ.
Але це ще не все, згідно з даними українських реєстрів, майно, розташоване за адресою: Крим, Ялта, вул, Лесі Українки 16, з 2008 року перебувало в іпотеці в Ощадбанку.
Йшлося про будівлю спального корпусу, їдальню, басейн відкритого типу, сауну, насосну та склад.
До 8 грудня 2017 ТОВ “Фірма ТММ” мала повернути Ощадбанку тільки основного кредиту 150 мільйонів гривень.
Як відомо, державний банк витратив мінімум 5 років на судові процеси, виграв їх, але так і не зміг повернути свої гроші.
“Ощадбанк не отримав задоволення своїх грошових вимог під часі ліквідаційної процедури у справі про банкрутство ПрАТ “ТММ-ЕНЕРГОБУД”, – повідомили Цензор.НЕТ у пресслужбі державного банку більш ніж через рік після виграного позову.
“ПрАТ “ТММ-Енергобуд” (адреса місцезнаходження: місто Київ, вулиця Провіантська, будинок № 3; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань: 33889106) ліквідовано на підставі ухвали Господарського суду Херсонської області від 30.03.2021 у справі № 923/436/17″, – відповів на інший запит банк.
Судове рішення у цій справі свідчить, що майно компанії було оцінене в 2 мільярди, але продано лише на 497 750 грн 91 коп.
Борг Фірми ТММ перед українським бюджетом становить понад 23 мільйони.
Якщо раніше в Україні створювали офшори лише для уникнення оподаткування, то після анексії Криму вони також дозволяють продовжити вести бізнес у Криму в обхід санкцій.
У випадку ТММ вигода виявилась потрійною – не тільки зменшення податків, продовження господарської діяльності в Криму, але й ще й виведення майна з-під іпотеки.
Ще у 2020 Служба безпеки підозрювала в цих діях ТММ виведення коштів, отриманих злочинним шляхом.
“З метою приховування відношення ОСОБА_1 до зазначених вище суб`єктів господарювання, власником та засновником вказано підприємство TMM REAL ESTATE DEVELOPMENT PUBLIC LIMITED (о. Кіпр), в якому відповідно до відкритих даних Департаменту реєстрації компаній та офіційних бенефенціарів Республіки Кіпр засновниками є ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .Досудовим розслідуванням встановлені операції з перерахування підконтрольним ОСОБА_1 українським підприємством ТОВ “ТД “ТММ-Енергобуд”, (код ЄДРПОУ 39554047) грошових коштів на рахунки російських, в тому числі перереєстрованих після анексії півострова структур, що мають ознаки спрямованих на легалізацію коштів, одержаних злочинним шляхом”, – йшлося в матеріалах суду, де СБУ просила продовжити строки слідства у цій справі.
Оскільки інших згадок про це провадження в реєстрі судових рішень немає, вочевидь, воно було закрите.
На запит Цензор.НЕТ СБУ відмовилась повідомити про долю провадження, зазначивши, що дозволити розголошення даних досудового слідства може лише слідчий, а наразі він такого дозволу не давав.
Водночас організація “Стоп корупція” рік тому намагалася зобов’язати Головне управління СБ України в АР Крим розслідувати ведення бізнесу ТММ у Криму, але 02.11.2020 провадження було закрите. Організація також намагалась поновити провадження, подавши скаргу до суду, але місяць тому програла в Печерському суді.
Тобто історія така, що СБУ ніби готова розслідувати, чи за достатні гроші банк продав заставне майно компанії, яка десятки років не платила свої борги в Україні, але не цікавиться, що ця компанія веде бізнес в Криму, підтримуючи економіку країни-агресора і використовуючи майно, за яке мала б ще 4 роки тому заплатити 150 мільйонів українському державному банку.
До речі, два тижні тому Кабінет Міністрів України виділив 150 мільйонів гривень на забезпечення потреби закладів охорони здоров’я, які проводять попередню діагностику COVID-19, розхідними матеріалами для діагностики коронавірусної хвороби.
Ви можете сказати, що Ощад і так би не отримав іпотечне майно, бо Крим окупований, але державний банк судиться з цього приводу у Франції.
26 жовтня “Ощадбанк” подав апеляцію до найвищої судової інстанції Франції – Касаційного суду. До того банк виграв суд першої інстанції, але програв апеляцію.
Але саме завдяки переводу майна на офшорну компанію це вже буде неможливим.
Тобто роками Ощад веде перемовини про своє кредитування, в жовтні Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) погодив умови на отримання субординованого кредиту з можливістю конвертації в акції АТ “Ощадбанк” на суму до 100 млн євро, а в цей час гроші, які міг би отримати український банк, осідають десь в офшорах.
Цензор.НЕТ звернувся по коментар до компанії TMM REAL ESTATE DEVELOPMENT PUBLIC LIMITED щодо виведення майна, яке перебувало під іпотекою в Україні, на офшорну компанію, але відповідь досі не надійшла.
Сайт компанії ТММ уже два роки не працює, тоді як офшорна версія регулярно оновлює свій сайт фінансовими звітами і скаржиться на банки, які задешево продають її майно.
Це навіть пікантніше за анекдот “все, що винен, усім пробачаю”. Бо тим, кому винні, не пробачають.
Якщо ви подумали, що це якийсь поодинокий випадок, то Головне слідче управління Державного бюро розслідувань зараз досліджує обставини щодо укладання Фірмою “Т.М.М.” з Генеральною прокуратурою України мирової угоди, в результаті чого остання втратила майнові права на нежитлові приміщення площею 1274,36 кв. м у провулку Лабораторному, буд. 7 у Печерському районі міста Києва, а натомість отримала одну квартиру.
Тетяна Ніколаєнко, Цензор.НЕТ
“” Читайте також: На посади в Укрзалізниці призначають в обхід системи корпоративного управління