У фактично розваленій фракції “Голос” у Верховній Раді знову бурління. Голова фракції Ярослав Железняк знову звинуватив внутрішньофракційних опонентів з групи “Справедливість” в домовленостях з Офісом президента (ОП).
На цей раз він озвучив цілий список умов, на яких “Справедливість”, за його даними, домовилася з Банковою допомагати голосами за важливі для тієї законопроєкти.
Железняк стверджує, що, крім іншого, члени неформальної групи отримають допомогу в створенні нового “патріотичного” політпроєкту, орієнтованого на Західну Україну, а також обіцяють проголосувати за відставку спікера Ради Дмитра Разумкова, яка зараз готується Офісом президента.
В “Справедливості” спростовують заяву Железняка, хоча пошук політичного щастя на стороні членам цієї групи приписують вже давно.
Пакет “хотілок”
Неформальна група “Справедливість” приєдналася до монобільшості в голосуванні за важливий для ОП закон про деолігархізацію. Потреби в цих голосах не було: документ підтримали 279 депутатів, в тому числі 229 представників президентської фракції “Слуги народу” (СН).
Частка “Справедливості” – 11 голосів з 20 в “Голосі”. Але примітно, що проголосували всі члени групи, і в ході скандального розгляду деякі з них відкрито інтригували проти керівництва своєї фракції, яке вони вважають нелегітимним. Глава фракції “Голос” Железняк, лідер партії Кіра Рудик і ряд інших депутатів виступили проти ініційованого Банковою закону.
Железняк за підсумками голосування звинуватив членів “Справедливості” в роботі на ОП, докладно описавши в своєму телеграм-каналі умови, на яких ті, за його твердженням, погодилися співпрацювати з владою.
“Домовленість між “Справедливістю” і ОП проста. “Справедливість” голосує закон про олігархів, відставку спікера і ще може парочку питань типу бюджету + мовчить щодо болючих тем, таких як “вагнерівці”.
Натомість в ОП забезпечують зняття глави фракції в обхід регламенту. Склеювала цю частину головний критик влади – Устінова (народний депутат від “Голосу” Олександра Устінова, що входить в “Справедливість” – ред.)
Це все? Ні. Принципи так дешево не продаються! Тому там ще в пакеті є: фінансування округів (в “Справедливість” входять нардепи-мажоритарники, обрані від “Голосу” – ред.); допомога в новому патріотичному політпроекті з орієнтиром на Західну Україну; участь в бюджетному процесі; невключення певних осіб в список олігархів; робота з губернатором однієї західної області й інші плюшки”, – написав Железняк.
На прохання, адресоване Устиновій в коментарях до одного з її постів на тему “Голосу”, прокоментувати дану заяву Железняка, нардепка відповіла журналісту так: “Бред сивої кобили підійде?”.
Знову Притула
Припущення про шматки бюджетного “пирога” для якихось депутатів від “Голосу”, вороже налаштованих до Железняка та Рудик, підтвердить або спростує сам проєкт бюджету на наступний рік.
Але ось що стосується можливої участі в партбудівництві, то тут противники керівництва фракції самі дали привід для підозр.
Частина депутатів, які нині входять до групи “Справедливість”, демонстративно стали на бік колишнього члена політради “Голосу”, екс-кандидата в мери Києва Сергія Притули, який побив горшки з Рудик і Железняком. А про далекосяжні плани Притули в політиці давно ходять розмови в політтусовці. Днями він підтвердив, що хоче власну партію (після того, як очолити “Голос” не вийшло).
І членів “Справедливості” туди вже авансом записали. Хоча одні на той момент ще перебували в партії “Голос”, інші ж належать до Української Галицької партії (УГП), з якої не вийшли, навіть балотуючись від “Голосу”. До УГП ми ще повернемося.
Притула продовжує їздити по Україні, зараз, схоже, зосередившись на західних областях. У його фотозвітах миготить народний депутат від “Голосу” Ярослав Юрчишин.
Як стверджує співрозмовник, близький до керівництва “Голосу”, Юрчишин та інші львівські депутати у парламентській фракції, найбільш сильно тяжіють до Притули. І нібито вони разом і будуть будувати ту саму партію, про яку говорить Железняк. “Решта наших фрондерів там чисто за компанію”, – стверджує джерело у фракції.
Ось нібито цей проєкт, задуманий Притулою, хочуть в президентському Офісі використовувати.
“Офісу вони (ця партія – ред.) потрібна для відтягування голосів у потенційного конкурента на президентських і парламентських виборах Петра Порошенка. У те, що партія набере 5% і пройде в парламент, там начебто не вірять”, – говорить співрозмовник.
“Для ОП це взагалі дешева історія. Фокус-групи і рейтинги у своїх соціологів, боти в Фейсбуці – все це обійшлося б у тисяч десять доларів”, – стверджує джерело.
Нібито акуратно в цій історії бере участь бізнесмен Томаш Фіала, якого в ОП за співпрацю “Справедливості” нібито пообіцяли не помічати після прийняття закону про олігархів.
Що стосується парламенту, то тут “Справедливість” за підтримки ОП сподівається перехопити контроль над фракцією.
“Спочатку – зміна керівництва. Потім з позиції сили вже розмовляти з групою Железняка і Рудик. Якщо вдасться переманити більшу частину, вийде щось на зразок депгрупи “Довіра” на підхваті у монобільшості”, – стверджує джерело у фракції “Голос”, близьке до її керівництва.
Галицька основа
Партія екс-президента Порошенка “Євросолідарність” (ЄС) входить в число найбільш популярних на Західній Україні, де у неї електоральне ядро. За вимірами Київського міжнародного інституту соціології на початку вересня, рейтинг ЄС на заході країни склав 22% серед тих, хто визначився з вибором. Але в потилицю їй дихає партія президента СН (майже 21% в західних областях). До слова, рейтинг партії “Голос” – менше одного відсотка, при тому що саме за рахунок голосів західної України політсила взагалі потрапила в парламент.
У дослідженні соціологічної групи “Рейтинг”, проведеному в той же час, фігурує певна “партія Притули”. Розбивка по регіонах не наводиться, але в цілому по країні її рівень підтримки – трохи більше 3% серед респондентів, що визначилися. Тобто, можна припустити, що на заході України у неї рейтинг більший.
Політолог Анатолій Октисюк допускає, що основою для нового політпроєкту шоумена стане Українська Галицька партія, про яку писалося вище. “Вона досить розкручена в потенційно базових для нього регіонах”, – коментує експерт.
Тобто дійсно, теоретично, цей проєкт може бути використаний для “мінусовки” партії Порошенка.
Втім, співрозмовник, близький до керівництва Євросолідарності, не бачить в цьому загрози. “На наших нарадах це не обговорюється. Притулу дійсно міряють. Але він вже стільки раз сам себе політично “топив”, що я не вірю особливо, що він тепер “вистрілить”. Хіба що собі в ногу”, – стверджує джерело.
При звинуваченнях у змові з владою голосування за бюджет і кадрові питання (в тому числі по Разумкову) – найкращий лакмусовий папірець. А тому, наскільки заяви про зв’язку Банкової та “Справедливості” обгрунтовані – ми побачимо вже найближчим часом.
“” Читайте також: Більше не “антиахметівський”. Чому і як змінився “ресурсний” законопроєкт №5600