Politerno > Статті > Україна і світ > “Головна мета – позиція великого бізнесу на виборах”. Проти кого і навіщо ввела санкції Росія

“Головна мета – позиція великого бізнесу на виборах”. Проти кого і навіщо ввела санкції Росія

  • 3 Листопада, 2018
  • 1277 Переглядів
  • 0

Ілюстрація “Слово і діло”

В Росії учора опублікували списки українців, проти яких запроваджуються персональні санкціїУ них увійшов майже весь депутатський корпус України, більшість топ-чиновників, ряд журналістів і лідерів думок.

Багато в списку і бізнесменів, з яких лише один топовий.

Крім фізичних осіб в постанові уряду РФ виявилося кілька десятків компаній.

Про що йдеться в документі

На сайті уряду Росії у п’ятницю з’явилася постанова про санкції проти української влади та наближених до неї бізнесменів. Він включає у себе 322 фізичних та 68 юридичних осіб.

У документі говориться, що фігурантів списку тепер чекає заморожування безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території Росії. Також їм забороняється перерахування коштів за межі РФ.

Загалом, все, як і говорилося в указі Путіна, який був випущений в кінці жовтня.

Список тих, хто потрапив під санкції – максимально широкий.

“Серед фізичних і юридичних осіб, на яких будуть поширюватися санкції, судді Конституційного суду України, депутати Верховної Ради України VIII скликання, відомі українські підприємці, чиновники Адміністрації Президента України, керівники органів виконавчої влади України та великих українських компаній, юридичні особи, які контролюються найбільшими бізнесменами Україна”, – йдеться в документі .

Хто потрапив в “чорний список” Росії

Ми уже публікували повний список прізвищ українських віпів, які потрапили під російські санкції. Тепер проаналізуємо, хто і за яким принципом виявився в документі.

Верховна Рада. Туди входить і спікер парламенту Андрій Парубій, а також майже всі нардепи з фракцій, які голосували за “антиросійські” закони. Втім, і тут видно якийсь вибірковий підхід. Дивним чином зачеплена “вертикаль” президента Порошенко.

Так, нардеп Олександр Грановський, за нашою інформацією, що курирує суди для Порошенка, потрапив до списку санкцій. А от “сірий кардинал” президента Ігор Кононенко, який розставляє своїх людей на держпідприємствах, виявився недоторканим.

Також в списку немає представника президента в Раді Ірини Луценко (там є тільки її чоловік, він же генпрокурор Юрій Луценко). При цьому є неформальний керівник передвиборчого штабу президента Ігор Гринів.

Забігаючи наперед скажемо, що під санкціями немає і самого Петра Порошенка – хоча його син, народний депутат Олексій Порошенко, виявився в документі.

Під санкціями виявилися також майже всі голови фракцій – Артур Герасимов (БПП), Максим Бурбак (“Народний фронт”), Олег Березюк (“Самопоміч”), Олег Ляшко (“Радикальна партія”) і Юлія Тимошенко (“Батьківщина”).

Присутність останньої в списку особливо цікава – спікери влали, усі як один називають Юлію Володимирівну “агентом Кремля”. Так що з одного боку це вибиває з рук президента важливий козир – гарант уже зараз будує кампанію проти Тимошенко з головною тезою “Юля – подруга Путіна”.

З іншого боку, включенням Тимошенко в список Москва як би перекреслює надії певного прошарку виборців лідера “Батьківщини” на закінчення донбаської війни і конфлікту з Росією. Іншими словами, санкції як би натякають, що Тимошенко – “президент війни”.

З екзотики – під російськими санкціями виявився навіть нардеп Михайло Гаврилюк, більш відомий як козак Гаврилюк.

Також потрапили в список деякі депутати від груп “Воля народу” (Олесь Довгий) і “Відродження” (близький до Коломойського нардеп Геллер).

Кабмін і АП. У списку опинилися практично всі міністри, які так чи інакше воювали на грунті антиросійських висловлювань або силового протистояння на Донбасі.

Так, з Кабміну під санкціями виявилися глава МВС Арсен Аваков і ряд його заступників, міністр інфраструктури Володимир Омелян, глава Міноборони Степан Полторак і Генштабу – Віктор Муженко.

Відзначимо, що з армійських чинів чомусь відсутній командувач Операцією об’єднаних сил Сергій Наєв (має, як відомо, кримські коріння – на півострові у нього як і раніше рідня).

Потрапив під санкції і весь “культурний блок” – віце-прем’єр В’ячеслав Кириленко, міністр культури Євген Нищук, голова Міносвіти Лілія Гриневич.

У списку також глава міністерства у справах окупованих територій Юрій Гримчак і “міністр правди” Юрій Стець. Також під санкціями виявилася в.о. керівника МОЗ Уляна Супрун.

А ось економічно-фінансовий блок Кабміну виявився не зачепленим. Включаючи самого прем’єра Володимира Гройсмана, який не потрапив в список чи то тому, що більше займається господарством, ніж українізацією – чи то з тієї ж причини, по якій в списку немає Петра Порошенка: ймовірна відмова від внесення туди перших осіб держави.

До речі, чиновники адміністрації президента також в списку – починаючи від глави АП Ігоря Райніна. Потрапив туди і головний лобіст автокефалії Ростислав Павленко. А ось екс-глави адміністрації Бориса Ложкіна в списку немає.

Силовики. Як вже говорилося, під санкції потрапив Арсен Аваков і Юрій Луценко. Крім того, є в постанові уряду РФ і глава СБУ Василь Грицак. А також його заступник Павло Демчина, якого називають “смотрящим” від Порошенка у відомстві.

У списку також виявився глава Нацполіціі Сергій Князєв. Окремо варто згадати Раду нацбезпеки і оборони: там під санкції потрапили як його секретар Олександр Турчинов, так і його заступник – і людина Порошенка – Олег Гладковський.

Цікаво, що скандальний заступником глави Служби зовнішньої розвідки Сергій Семочко – теж у списку. Напередодні журналісти знайшли у нього масштабні зв’язки з РФ.

Бізнесмени. Найбільший український олігарх в списку – це Віктор Пінчук. Також присутній в ньому аграрний магнат з оточення Петра Порошенка Юрій Косюк. Ще один аграрій – Олексій Вадатурський.

Також під санкціями виявилися Олександр і Галина Гереги, які займаються будівельним бізнесом і останнім часом серйозно наростили свій капітал.

У списку присутній і Костянтин Григоришин, який володіє низкою українських обленерго. Цікаво, що він вважається україно-російським бізнесменом – і тут відкривається широке поле для санкцій.

З’явився у списку і Павло Фукс, який до недавнього часу вів масштабний бізнес в Росії.

До слова, поїхав він звідти через проблеми з авторитетним сенатором Олександром Шишкіним (який звинувачує Фукса в тому, що той у нього “увів” велику суму грошей). Тому Фуксу, власне, в Росію шлях замовлений. У той же час, його досі багато хто в Україні вважає мало не “зв’язковим” з Москвою.

Є в постанові і партнер Коломойського Геннадій Боголюбов – в той час, як самого Коломойського в списку немає. Як і найбагатшої людини України Ріната Ахметова. Зате в списку рясно представлені його топ-менеджери – гендиректор холдингу СКМ, що належить Ахметову, Олег Попов, а також керівник Метінвесту, який входить в СКМ, Юрій Риженков. Немає там і Дмитра Фірташа, але є його бізнес-партнер Іван Фурсін. Втім, є в списку санкційних підприємств близько 7 об’єктів, що належать Фірташу.

Ще один підсанкційний бізнесмен – Леонід Юрушев, який має грецьке громадянство і, за чутками, підтримує Арсенія Яценюка і “Народний фронт”.

А ось Андрія Адамовського, який є партнером зазначеного вище Грановського, в списку немає. Хоча, як на днях довели журналісти, цей бізнесмен має дві великих агрофірми в анексованому Криму .

Цікаво, що до санкційного списку виявилися включині брати Буряки – колишні власники “Брокбізнесбанку”, які продали його ще до революції Сергію Курченку і з тих пір в політичному житті України не брали участі.

Мери міст. Тут легше сказати, кого в списку немає: мера Києва Віталія Кличка, голови Львова Андрія Садового, мера Одеси Геннадія Труханова та Харкова – Геннадія Кернеса. А ось градоначальник Дніпра Борис Філатов опинився під санкціями.

Націоналісти. Санкції введені проти майже всіх відомих націоналістів України – від Олега Тягнибока до Дмитра Корчинського, від Андрія Білецького до Євгена Карася та Лариси Ніцой. І, звичайно, Ірини Фаріон.

Лідери думок . З журналістів, політологів і блогерів в список потрапили телеведучий “Еспрессо” Віталій Портников, політолог Олексій Голобуцький, а також керівники українських телеканалів – Єгор Бенкендорф (112), Олександр Ткаченко (1 + 1), Володимир Бородянський (СТБ), Олександр Богуцький (ICTV).

При цьому, що цікаво, проти телеканалу 112 пропонує ввести санкції і Верховна Рада України. Основний мотив – що він нібито належить кумові Володимира Путіна Віктору Медведчуку і займається “проросійської пропагандою”.

Тепер, виходить, проти керівника телеканалу 112 вводить санкції і Росія.

Хоча, цілком може бути, що в Москві просто не оновили свої бази даних і Бенкендорф там проходить ще як голова правління телеканалу “Інтер” (покинув він цю посаду в 2016 році).

Умовними медійниками, зазначеними в списку санкцій, можна назвати деякі нардепів – Вікторію Сюмар (глава комітету зі свободи слова), Мустафу Найєма та Сергія Лещенка, колишніх журналістів, які залишаються лідерами думок.

Що цікаво, в списку немає того ж Аркадія Бабченка, якого, на думку СБУ, Росія хотіла ліквідувати і підіслали до нього кілера.

Наслідки санкцій

Відзначимо, що абсолютна більшість учасників списку навряд чи мають будь-які економічні інтереси в Росії.

Як іронічно зауважив нардеп Михайло Добкін, “з усіх фігурантів списку санкцій, насправді, більше за всіх постраждав персонаж під номером 49 – народний депутат козак Гаврилюк. Адже коли закінчаться його депутатські повноваження, він через персональні санкції не зможе працювати на будівництвах в РФ”.

Тому більшу частину прізвищ є резон розглядати з суто політичної точки зору – Москва публічно заявила, хто їй “не подобається” в Україні.

Зовсім інша ситуація у бізнес-частині списку. Незважаючи на те, що в останні роки українські олігархи прагнуть не афішувати свої зв’язки з Росією, вони, тим не менш, нікуди не поділися навіть у представників оточення президента.

Не кажучи вже про менш наближених до влади підприємців. Тому певні наслідки для них будуть.

Ряд великих українських компаній (зокрема підприємства Ріната Ахметова) в минулому брали кредити в банках, що мають російське походження. Тепер їх може чекати погіршення умов по обслуговуванню кредитів, – говорить один з представників великого бізнесу, – Плюс до того, можуть бути перекриті схеми із заробляння грошей в Росії для багатьох зтих, хто не афішується. В цілому, саме представники найбільших українських ФПГ, а не політики, і є головними цілями санкцій. В Росії незадоволені тим, що вони приїжджають в Москву, вирішують свої справи, кажуть як вони не люблять постмайданну владу, як вони хочуть миру на Донбасі і відновлення відносин з Росією, а потім повертаються в Україну і роблять те, що їм скажуть на Банковій. Наприклад, щодо інформаційної політики телеканалів і щодо підтримки чи не підтримки тих чи інших кандидатів на виборах. Через що і буксують багато процесів. Включаючи, наприклад, об’єднання політичних сил південного сходу. Москві це набридло. І нинішні санкції – тільки початок. Наприклад, в списку поки немає деяких політиків і бізнесменів, які володіють бізнесом в Росії і по яким вони вдарили б найсильніше“.

Політолог Руслан Бортник на сторінці в Facebook виклав своє бачення санкцій:

  1. Це взагалі-то не дуже схоже на санкції – порівняйте з американськими або навіть українськими, а – швидше за все запрошення до розмови. Це мета №1.
  2. Мета №2 – внести розбрат в українські політичні еліти. Чекаємо сутички “агентів Кремля” проти “ворогів Кремля”? Саме тому в “списки санкцій” потрапили дивні особи і компанії, і в 10 разів більше ще більш дивних не потрапило…
  3. Список складався як мінімум в двох (ключових) центрах прийняття рішення:
    3.1. По фізичним особам – це оцінка їх діяльності в частині українсько-російських відносин. При цьому комусь махають пальчиком, когось зазивають, комусь передають привіт партнери по бізнесу в РФ, а когось тролять або відверто піарять в націоналістичному політичному сегменті України. Для когось орден “ворог Кремля” на виборах буде цінніше зірки “героя України”;
    3. 2. По юридичним особам – домінує лобістський підхід російських компаній, котрі таким чином намагаються видавити залишки українських конкурентів з російських ринків – насамперед аграрної продукції, фармацевтики і так далі.
    Ну воно і зрозуміло – якщо вже “пішла така жара” – чому б і не заробити.
  4. Це рішення є також відповіддю на “внутрішнє питання” – чому вони нас “так”, а ми їх “ні”?
  5. Розширивши санкції до невизначеності щодо контрольованих підсанкційними фізичними і юридичними особами компаній, РФ поставила під загрозу санкціонування будь-якої української або пов’язаної з нею компанії. Особливий привіт Петру Порошенкові через молодшого Порошенка.
  6. Наділивши Мінфін РФ правом в ручному режимі в будь-який момент вносити з список нові особи або виключати їх з нього, РФ намагається зробити ці санкції довгограючо розвагою.
  7. Економічні втрати безумовно будуть для українського експорту в РФ (3,4 млрд. дол. за перше півріччя 2018 р.), але вони не стануть критичними для економіки (за 5 років експорт і так впав в 4 рази). Хоча закриття частини робочих місць (перш за все в аграрному секторі) дуже вірогідне.
  8. Ймовірність посилення політико-економічного протистояння між РФ і Україною аж до візового режиму і переривання залізничного сполучення суттєво зросла. А Петро Олексійович отримав продовження свого улюбленого серіалу.
Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE