Politerno > Статті > Україна і світ > “Хоче переговорів з Росією”. Як екс-держсекретар США Керрі відсуває Блінкена і що це означає для України

“Хоче переговорів з Росією”. Як екс-держсекретар США Керрі відсуває Блінкена і що це означає для України

  • 21 Квітня, 2021
  • 1036 Переглядів
  • 0

В оточенні президента США Джо Байдена наростають суперечності з приводу політики щодо Росії і Китаю.

Не встигли влягтися пристрасті навколо можливого призначення в Білому домі радником з Росії політолога Метью Рожанскі , що виступає за діалог з Москвою і проти посилення санкцій, як у американських політичних колах заговорили про розбіжності по російському питанню держсекретаря Ентоні Блінкена з Джоном Керрі, який був держсекретарем при Обамі , а нині є спецпредставником з питань клімату.

Цю посаду створили спеціально під нього, при цьому Байден прислухається до думки Керрі із зовнішньополітичних питань. Колишній держсекретар, кажуть експерти, виступає за більш м’яку політику по відношенню до Росії і Китаю, на відміну від Блінкена, який налаштований більш категорично. Чого тільки варта його перепалка з китайцями на Алясці. Також він лобіює більш жорсткі антиросійські заходи.

 

Про протиріччя Керрі і Байдена пишуть американські ЗМІ, такі як PoliticoCNN.

У чому не зійшлися нинішній і колишній держсекретарі і що це означає для світової політики і для України – в матеріалі.

Поки Блінкен лише збирав валізи, Керрі вже говорив з Джонсоном    

Знайомі з інтригами у Білому домі експерти кажуть, що в США зараз де-факто “два держсекретаря” – Блінкен і Керрі, між якими наростає конкуренція.

Керрі може затьмарити нинішнього держсекретаря. Хоч вони і хороші друзі, але у Керрі більше досвіду і впізнаваності на світовій арені, він знає Байдена довше, починаючи з його обрання в Сенат в 1984 році”, – розповідає американська журналістка Кайлі Етвуд, яка висвітлює роботу Держдепу.

Керрі зустрівся з лідерами Європи раніше Блінкена і в своєму Твіттері похвалився тим, що він на короткій нозі з топ-чиновниками ЄС

Ранг Керрі, як спецпосланця по клімату, передбачає інтенсивну взаємодію з іноземними урядами. Він підпорядковується не держсекретареві, а безпосередньо президенту Байдену.  

По суті, Керрі працює як в Держдепартаменті, так і в Білому домі, де він входить до Ради національної безпеки, що підвищує рівень залучення в питання, що виходять за рамки його посадової компетенції.   

Незважаючи на те, що Блінкена (зліва) з Керрі (праворуч) пов’язують дружні відносини, експерти вважають, що колишній держсекретар може відсунути нинішнього. Фото: Держдеп США

Зустріч з Лавровим і співпраця з Росією 

У квітні, каже Етвуд, Керрі зустрівся в Індії з главою російського МЗС Сергієм Лавровим (за офіційною версією, їх зустріч була випадковою – делегації жили в одному готелі) і, як кажуть джерела, обговорив можливу зустріч Байдена і Путіна.

“Раніше Керрі лобіював перезавантаження відносин з Росією. І тепер він вважає, що з Москвою потрібно співпрацювати з питань контролю над ядерною зброєю, з тих самих питань зміни клімату, у боротьбі з коронавірусом. Блінкен, кажуть, саботує рішення Байдена по деескалації з Росією. В той же час говорять про зростаючий вплив Керрі на Байдена, президент все частіше до нього прислухається. А частина іноземних політиків може розглядати Керрі як ще один спосіб зв’язатися з Байденом і передати повідомлення. А не через Блінкена. Тим більше що при Трампу Держдеп був маргіналізований в своєму впливі, і дехто його далі так сприймає”, – говорить одному з видань Пітер Стоун, експерт вашингтонського аналітичного центру громадської цілісності.

“Двовладдя” у зовнішній політиці внесло деяку напруженість в новій адміністрації.  

“Можна сказати, що Байден поставив не одного, а двох впливових людей на чолі держдепартаменту. Радники Байдена вже стурбовані тим, як ці дві посади (держсекретаря і спецпредставника з питань клімату) будуть працювати разом – і чи чекати на конфлікт в новій адміністрації”, – пише колумніст Politico Теві Трой.

Трой наводить історичну паралель, коли в 1955 році президент Дуайт Ейзенхауер призначив колишнього губернатора Міннесоти і кандидата в президенти Гарольда Стассена на щойно створену посаду спеціального помічника президента з роззброєння. Стассен повинен був стати відповідальною особою адміністрації з питань роззброєння в ранзі члена кабінету міністрів. Але це призначення не сподобалося державному секретарю Ейзенхауера Джону Фостеру Даллесу, який вважав, що роззброєння повинно бути його компетенцією.

“Якщо адміністрація Байдена хоче уникнути сварок, плутанини і помилок, їй слід вивчити, що пішло не так минулого разу. Можливо, вона зможе витягти уроки про те, як налагодити стосунки Керрі-Блінкена. Але поки незрозумілий ланцюжок підпорядкування і як ролі Блінкена і Керрі будуть перетинатися, чи буде у Керрі карт-бланш в переговорах по клімату з іноземними урядами, які мають величезні наслідки, і чи зможуть економічні радники Блінкена і Байдена накладати вето на запропоновані Керрі поступки”, – говорить Трой.

За словами експертів, Керрі сильно зацікавлений в тому, щоб підготувати і провести переможні переговори.

“Переговори з Росією і результативна зустріч Байдена і Путіна, з чіткими домовленостями і подальшою розрядкою, була б такою перемогою для Керрі”, – вважає Стоун.

Власне, підсумок цих старань безпосередньо позначиться і на Україні.

Якщо між Росією і США почнеться нова розрядка, то це буде сприяти зниженню напруженості і в стосунках між Україною і РФ, а також ситуації на Донбасі. 

Безумовно, до цього буде важко прийти. Але теоретично це можливо – американці не зацікавлені в подальшому дрейфі Москви до Китаю, який прискорюється у міру погіршення відносин Росії з Вашингтоном, вважають експерти.

Читайте також: Олігарх в законі. Як Порошенкові можуть заборонити брати участь у президентських виборах

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE