Politerno > Статті > Україна і світ > Хто і навіщо воює проти мера Одеси Труханова, і чому його вже більше місяця немає в країні

Хто і навіщо воює проти мера Одеси Труханова, і чому його вже більше місяця немає в країні

  • 30 Січня, 2018
  • 1936 Переглядів
  • 0

34 дня Одеський міський голова Геннадій Труханов відсутній в Україні. Новорічний відпочинок мера Південної Пальміри почався 26 грудня, але 18 січня, коли належало вийти на роботу, відпустку було продовжено ще на три дні.

Наступний робочий тиждень Труханов провів у відрядженні в Греції. У минулий четвер прибув в Давос на Всесвітній економічний форум, після чого зник з публічного простору. Відомо лише, що до 4 лютого одеський міський голова взяв відпустку за свій рахунок.

Що змушує міського голову Одеси відтягувати повернення в Україну і коли він з’явиться в рідному місті?

Три відомих справи НАБУ і дві в подарунок

Загальноприйнятою версією щодо причини відсутності Труханова в Україні є претензії до мера з боку Національного антикорупційного бюро. Коротенько опишемо, що вони з себе представляють.

Є три кримінальних провадження, відкритих агентами НАБУ щодо чиновників одеської мерії. Найцікавіша, мабуть, – справа про покупку містом будівлі непрацюючого заводу “Краян”. Ще в 2016 році місто продало будівлю приватному власнику на торгах за 11,5 млн грн. А в жовтні 2017-го, після легкого косметичного ремонту, Одеська міськрада викупила назад будівлю колишнього заводу за… 185 млн. грн. При цьому ринкова вартість активу знаходиться десь між цими цифрами: судячи з усього, при продажу ціна була занижена, а при покупці завищена.

Суд наклав арешт на гроші, що надійшли на рахунок компанії “Девелопмент Еліт” в якості оплати за будівлю. Це спричинило за собою ще один скандал: НАБУ заявило про спробу вирішити питання за допомогою хабара. За словами правоохоронців, депутат Одеської облради Олег Бабенко (родич екс-нардепа Олександра Дубового) намагався дати хабар в розмірі 500 тисяч у.о. за зняття арешту з грошей. Депутату оголосили підозру. Втім, сам він заявив, що дізнався про це з новин і ніяких хабарів не давав. На даний момент телефон Бабенко знаходиться поза зоною доступу.

Минулого тижня учасники угоди по “Краяну” по суті написали явку з повинною. Бюджетна комісія Одеської міськради рекомендувала місцевому парламенту внести зміни в рішення про покупку будинку “Краян”: попередній власник погодився знизити ціну в два рази – до 90 млн грн.

У НАБУ повідомили, що дані відомості вже долучені до матеріалів справи і будуть додатково вивчені.

Виходячи з матеріалів справи, відповідальність може понести хіба що оцінювач. Склад злочину з боку міського голови або кого-небудь з міської ради, які прийняли рішення про покупку будинків “Краян”, може з’явитися лише якщо буде доведено змову між сторонами.

Друга справа НАБУ стосується розслідування ремонту дорожнього покриття.

“Коли в суді зачитували аргументацію, було сказано: “… близько 800 мільйонів гривень, які були розкрадені…”. Саме така сума була виділена з бюджету, і в НАБУ сумніваються, що гроші були використані за цільовим призначенням. Тобто всю суму, яка була виділена на ремонт, закладають в справі як вкрадену. Але яка частина з них була вкрадена, невідомо. Основний аргумент: на тендерах задіяні одні і ті ж п’ять фірм, які створюють штучну конкуренцію, і так чи інакше пов’язані з фірмою “РОСТ”. Але довести зв’язок з Трухановим дуже складно. Я дуже сумніваюся, що Труханів ховається з тієї причини, щоб йому не вручили підозру”, – розповів глава одеської організації “Антикорупційний офіс” Олексій Чорний.

Третя справа НАБУ, про мирову угоду по аеропорту, цікава, в першу чергу, політичною складовою. За словами джерел в мерії, вона була укладена під тиском нинішнього генерального прокурора Юрія Луценка.

“Та сама мирова угода була укладена під тиском Луценка. Посередником в цьому рішенні виступав Михайло Саакашвілі”, – розповіло джерело в одеській мерії.

Незадовго до цього Саакашвілі вступив в повноваження губернатора Одещини. Буквально в перший місяць на новій посаді він заявив про домовленість з власником аеропорту про розморожування будівництва нового терміналу. Але сторони були пов’язані судовим розглядом по передачі аеропорту “Одеса” в приватну власність структурам Бориса Кауфмана і Олександра Грановського. Мирова угода дозволила закінчити будівництво терміналу, а восени 2017 року прем’єр Володимир Гройсман заклав капсулу під будівництво злітно-посадкової смуги.

За наявною інформацією, є ще два кримінальних провадження стосовно найближчих соратників Труханова. Фігурантами розслідувань стали віце-мери Одеси Олесь Янчук та Олександр Орловський. Першому за результатами перевірки декларації про доходи інкримінується незаконне збагачення, повідомляють джерела.

Що стосується самого Труханова, в НАБУ повідомили, що не повідомляли про підозру Трухановому, а плани це зробити, якщо такі і є, є слідчою таємницею.

“У роботі детективів НАБУ відсутні кримінальні виробництва, в яких повідомлено про підозру меру Одеси Геннадію Труханову. Плани проведення будь-яких слідчих дій в рамках досудового розслідування є таємницею слідства і, відповідно до ст. 222 Кримінально-процесуального кодексу України, ця інформація не підлягає розголошенню”, – сказали в антикорупційному бюро.

Говоримо Генпрокуратура, маємо на увазі президент

Куди більшу загрозу для Труханова представляє справа Генеральної прокуратури. Департамент ГПУ з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки підозрює чиновників Одеської міськради, нотаріусів та оцінювачів в незаконній передачі комунальної власності без проведення аукціонів і конкурсів. Печерський райсуд Києва заарештував ряд об’єктів нерухомості по цій справі.

“У цій справі, на відміну від розслідувань НАБУ, є можливість зібрати якусь доказову базу. Активний продаж комунальної власності був завжди. Стандартна схема, яка була при всіх мерах: заходить фірма, бере об’єкт в оренду, і далі як орендар має пріоритетне право викупу. Формально для продажу потрібно провести конкурс. На цьому етапі теж є способи коригувати результати: видача дозволу на капітальний ремонт, або дуже чітке визначення цільового призначення, ну, наприклад, ось це конкретне приміщення здается тільки під ремонт взуття. І об’єкт продається орендарю за оціночною вартістю, яка зазвичай в кілька разів нижче ринкової. Специфіка цієї схеми в каденцію Труханова полягає в тому, що вони перестали соромитися. Був випадок, коли договір оренди уклали з фірмою, якої на той момент не існувало, а була зареєстрована в реєстрі через місяць. Від укладення договору оренди до продажу проходило року півтора, зараз іноді – два місяці. Нюанс в тому, що договір оренди підписує особисто Труханов”, – розповідає одеський журналіст Юрій Ткачов.

Справа Генеральної прокуратури, яку очолює найближчий соратник президента Юрій Луценко може свідчити про політичну позицію, яку зайняв у цьому питанні Петро Порошенко. У його силах активізувати або, навпаки, спустити на гальма будь-яке розслідування, як, наприклад, у справі про стрілянину народного депутата Сергія Пашинського. Але в даному випадку підконтрольна Порошенкові Генеральна прокуратура діє проти Труханова.

Візит Труханова в Давос, як повідомляють джерела в мерії, став спробою відвертої розмови з Порошенком. Очікувалося, що відразу після відвідування Всесвітнього економічного форуму мер Одеси повернеться до свого кабінету на Думській площі. Але цього не сталося.

Все це говорить про те, що мер Одеси з колись вигідного для АП партнера має всі шанси перетворитися на показову жертву.

Партнер на заклання

Починаючи з місцевих виборів 2015 року Одеса стала одним з оплотів Петра Порошенка. Це сталося завдяки політичному союзу АП і керівника одеської мерії. На уламках Партії регіонів виник політичний проект Труханова “Довіряй справам”, електоральне поле якого перетинається з Опозиційним блоком. В результаті виборів в Одеській міській раді виявилося 27 багнетів “Довіряй справам”, в той час як Оппоблок (через наявність конкурента в особі “труханівської” партії) провів лише 10 своїх депутатів.

Коаліція двох найбільших більший фракцій місцевої міськради – ДД (27 портфелів) і БПП (13 депутатів) дозволяє в разі необхідності приймати рішення без оглядки на інші політсили.

“З усіх спірних майнових питань, які приймають на сесії, 70% спущені з Адміністрації президента та Генеральної прокуратури. Але ніхто ж про це не говорить, всі репутаційні втрати Труханов бере на себе”, – розповідає джерело в оточенні мера.

БПП отримало в місті і області кілька важливих крісел. Так, посаду секретаря міської ради займає член БПП Олексій Потапський. Він є соратником і родичем відомого народного депутата від БПП Олексія Гончаренка.

У разі відставки Труханова саме Потапському належить виконувати обов’язки міського голови. Це і породило чутки, що одеського мера атакують, щоб змусити його піти і, фактично, передати владу людині Гончаренка і БПП.

Не погрожуйте південному централу

На перший погляд, відставка Труханова та призначення Потапського тимчасовим градоначальником виглядає як посилення президентських сил в регіоні. Але на ділі секретар від БПП виявляється між молотом і ковадлом. З одного боку, Адміністрація президента зі своїми проханнями та завданнями, з іншого – ворожа більшість в міськраді, сформована з “Довіряй справам” і депутатів, які пройшли від Опозиційного блоку.

Можливий також варіант перетікання політичних ресурсів Труханова в будь-який іншій проект. І навряд чи цей проект носить ім’я чинного президента.

У нового в.о мера з’являється необхідність створення власної більшості. Але в одеському БПП вважають, що це ставить їх в ще більш скрутне становище.

В оточенні Гончаренка запевнили, що вони не педалюють тему відставки Труханова.

“Більшість можна сформувати за один місяць. Але ти сильно зв’язуєшся зобов’язаннями, а Банковій на це, природно, наплювати”, – говорить джерело, близьке до нардепа.

Крім того, ні Гончаренко, ні інший кандидат від влади не має реальних шансів перемогти на виборах мера, якщо вони будуть оголошені достроково.

На даний момент в рейтингах з великим відривом йде Труханов, який вміло конвертував переваги бюджетної децентралізації в особистий політичний капітал.

На другому місці – народний депутат від “Опозиційного блоку” і глава Української морської партії Сергій Ківалов. До недавніх пір між Ківаловим і Трухановим діяло щось на зразок пакту про ненапад. Але минулого тижня телеканали, які належать Ківалову, ніби промацуючи грунт, стали висвітлювати кримінальне провадження по “Краянам”, чого раніше за ними не спостерігалося.

Тобто по ідеї, нові вибори в Одесі Банковій не вигідні. Тоді навіщо йде накат на мера?

Кінець “худого миру” в області

У політичних колах Одеси і Києва на цей рахунок є дві версії. За однією, все, що відбувається нині – не більше ніж примус Труханова до ще більшого послуху перед Адміністрацією президента, а також до більшої щедрості. І, як тільки щедрість одеського мера досягне шуканого Банковою рівня, атака на нього тут же загасне, а він сам повернеться до роботи.

За іншою версією, у Порошенка дійсно задумали змусити мера піти.

“Порошенко зливає його для показового шмагання. Оскільки дуже часто звучать претензії саме по Гені (російський паспорт, Ангерт та інше), то це може бути історія про велики вигнання бандита-сепаратиста-корупціонера. Тим більше, що все-таки Труханов – людина для Банкової чужа. А тому перед виборами є бажання замінити його, нехай тимчасово, на повністю керовану фігуру у вигляді нинішнього секретаря. Що він сам і Гончаренко з цього приводу думають, чи не дуже важливо”, – говорить джерело, близьке до АП.

Тим часом, кінець союзу АП і Труханова може покласти початок тектонічних зсувів в регіональній політиці. Одеською облрадою зараз керує член БПП Анатолій Урбанський, а фракція “Довіряй справам” демонструє лояльність стосовно нього. Але в разі відставки Труханова опозиційні сили, представлені Оппоблоком і “Батьківщиною”, можуть отримати в доважок актив “Довіряй справам”. Це дозволить сформувати нову антипрезидентську більшість і переобрати голову обласної ради, що, в свою чергу, може призвести до втрати адміністративного ресурсу напередодні виборів.

Одеська облрада. Фото: “Думська”

У цілому, відставка Труханова може змінити стан справ в Одесі і Одеській області з “худого миру” на “добру війну”. І дуже важко передбачити, хто на цьому фронті отримає кінцеву вигоду. У той же час, на Банковій, можливо, спробують нейтралізувати цю загрозу через щільну роботу з партнерами Труханова – підприємцями Олександром Ангертом і Володимиром Галантерником, спробувавши переконати їх відмовитися від підтримки нинішнього мера і його політичного проекту в обмін на недоторканність активів і нові преференції в бізнесі.

В одеському політикумі подейкують, що в найближчі дні Труханов все-таки повернеться в місто, хоча на роботі з’явиться тільки 5 лютого. Чи виправдаються ці прогнози – побачимо в найближчі дні.

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE