Politerno > Статті > Україна і світ > КРУТИ – СИМВОЛ НЕСКОРЕНИХ

КРУТИ – СИМВОЛ НЕСКОРЕНИХ

  • 29 Січня, 2018
  • 1978 Переглядів
  • 0

У 1991 році, 29 січня, на місці бою відбулося посвячення Хреста і громадський мітинг, у якому брала участь тернопільська делегація з членів УГС-УРП в складі Івана Іваничука, Василя Деревляного, Володимира Буяра, Василя Сидорака, Ореста Швеця та ін.

«…Коли стають до зброї діти

Народ цей – не перемогти!» (Микола Луків).

З відродженням української державності наприкінці 80-х років ХХ століття ми почали вивчати історію України, про яку більшість українців нічого не знали. Одна з таких героїчних сторінок бій під Крутами 29 січня 1918 року, де 300 українських студентів, пройшовши короткотривалий військовий вишкіл, разом із загалом Вільного Козацтва Армії УНР під загальним керівництвом сот. Аверкія Гончаренка звели бій з загоном петроградських матросів і червоноармійців в кількості 4000 бійців під керівництвом царського полк. Михайла Муравйова. На цей час Армія УНР була деморалізована, розчарована у політиці Центральної Ради, а також розпропагована більшовиками. І тоді на захист Української держави проти московської агресії стали українські гімназисти, які своїми тілами зупинили ворога і дали змогу Центральній Раді заключити Берестейській мир 9 лютого 1918 року та зберегти молоду українську державу, яку визнали Австро-Угорська імперія, Болгарське царство, німецька  та османська імперії. Згідно домовленості Австро-Угорщина і Німеччина зобов’язалися допомогти Українській Центральній Раді звільнити територію УНР від більшовиків. Подвиг крутянців є неоціненний, він навічно вписаний золотими літерами у національно-визвольні змагання України.

29 січня 1991 р. з ініціативи Народного Руху України, Студентської Спілки та інших національно-демократичних організації відбулось перше за 70 років відзначення бою під станцією Крути Чернігівської області. На місці бою був встановлений березовий хрест, який був виготовлений на прохання голови виконкому Тернопільського руху Василя Турецького працівником комбайнового заводу м.Тернопіль Онуфрієм Митником. Там же відбулося посвячення Хреста і громадський мітинг, у якому також брала участь тернопільська делегація з членів УГС-УРП в складі Івана Іваничука, Василя Деревляного, Володимира Буяра, Василя Сидорака, Ореста Швеця та ін. Також товариство «Вертеп», які виконували патріотичні пісні, присвячені борцям за Україну. Героїчний чин українських студентів став вогником у боротьбі за Україну, який пітримували і розпалювали члени УГО, ОУН, бійці УПА, а сьогодні цей вогонь горить на Сході України, де добровольці  і вояки ЗСУ, як і колись крутянці воюють з тим самим споконвічним ворогом – Москвою. Імперська політика Росії так і не змінилася щодо України, хіба що прізвища їхніх імператорів і тиранів. Героїчний чин під Крутами – це наша трагедія і в той же час це перемога духу, незламності, жертовності, за які 300 студентів в один ряд з прославленими спартанцями. Крути – це не тільки бій з москалями і урок, який потрібно вивчати, а й робити висновки, аби не повторити помилок Грушевського і зраду Винниченка. Тоді більшість Центральної Ради, на жаль, не дозріла до державницького  мислення і не готові були брати на себе відповідальність за долю нації. Тоді за їх бездіяльність розплачувалися молоді студенти, Як і сьогодні, добровольці і бійці ЗСУ за недолугу, а то й злочинну антиукраїнську політку влади, яка велась протягом 30 років, а саме: нищились силові структури, розділялась Україна на Схід і Захід, загравали з Москвою. Влада так нічого й не навчилась, наступає на ті ж самі граблі. Тяжка шапка Мономаха, але блага мати хочеться.

Кров крутянців і сьогоднішніх захисників Української держави всіх нас зобов’язує а в першу чергу владу – будувати державу, за яку віддають своє життя українські герої.

Пам’ятаймо Крути, святкуймо Конотоп!

Євген ФІЛЬ,  український громадсько-політичний діяч, підприємець, журналіст, меценат

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE