Politerno > Статті > Україна і світ > Хто крайній на мера. Чому у фракції Порошенко почався депутатський “сепаратизм”

Хто крайній на мера. Чому у фракції Порошенко почався депутатський “сепаратизм”

  • 18 Травня, 2020
  • 1065 Переглядів
  • 0

Перед стартом нової виборчої кампанії до місцевих органів влади у фракції екс-президента Петра Порошенка “Європейська солідарність” (ЄС) проявилися автономістські тенденції.

Ряд видних членів фракції стали вести себе політично вільніше, менше озираючись на керівництво партії. Яскравий приклад тому – народний депутат Олексій Гончаренко (ЄС), який несподівано для багатьох пішов в атаку на міського голову Києва Віталія Кличка і був запідозрений у підготовці до власної участі в мерських виборах у столиці. При тому що Гончаренко родом з Одеси і обраний до Ради по мажоритарному округу в Одеській області.

Одеса – Київ – транзит

Один з найбільш помітних членів фракції ЄС Олексій Гончаренко багато і їдко критикує діяльність команди президента Володимира Зеленського. Однак недавно ще одним об’єктом для його критики – і досить несподівано – став міський голова Києва Віталій Кличко. Гончаренко на своїй сторінці у Фейсбуці виклав ролик-звернення до Кличка з описом застарілих київських проблем – дорожні “корки”, засилля багатоповерхівок, відсутність нових станцій метро, які, мовляв, не поспішає вирішувати мер-боксер. Завершує Гончаренко ролик фразою, яка сильно нагадує передвиборний лозунг: “Віталій, Київ – це не твоє, Київ – це більше, ніж місто”.

Відео у багатьох викликало підозру в бажанні Гончаренка поборотися за мерське крісло. Інтерес до цієї ситуації також підігріла кампанія в соцмережах і медіа на його підтримку.

Але ось що цікаво: за запевненнями кількох джерел в апараті партії ЄС, Гончаренко взявся за київську тему на свій страх і ризик. “З керівництвом (Петром Порошенко – ред.) це не погоджено. Більш того, серйозно ця ідея (балотування Гончаренка на мера Києва – ред.) не сприймається. Ставлення до активності Льоші в плані Києва – скоріше, як до експерименту”, – говорить співрозмовник з партапарату, який попросив про анонімність.

При цьому коментатори наполягають, що не потрібно сприймати поведінку Гончаренка такою, що суперечить волі партії (читай Порошенка). Таке трактування дій депутата запропонував, зокрема, колишній колега Гончаренка у фракції “Блок Петра Порошенка” Сергій Лещенко, який у бурхливій політичній діяльності того побачив бажання перехопити керівництво ЄС у Порошенка, через що екс-президент навіть нібито почав ревнувати.

“Льоша – звичайно, хлопець собі на умі і сподівається на велике політичне майбутнє. Але він командний гравець. У фракції домовилися не ходити на канали ZIK, Newsone і 112. І Гончаренко дотримується домовленості. А ось, наприклад, “патріот” Синютка (голова Львівської області при президенті Порошенкові, член фракції ЄС Олег Синютка –  ред.) все одно з’являється у них в ефірі. Льоша вирішив заявити про себе ще голосніше, відпрацювавши по Кличку. Але рішення щодо формату участі у виборах київського мера ще немає”, – стверджує співрозмовник видання в апараті ЄС.

Інше джерело припустило, що повідомлення в телеграм-каналі Лещенка має на меті кинути тінь на Гончаренка і вплинути на рішення Порошенка щодо кандидата від ЄС для Києва, вибрати якого ще партії буде потрібно.

Потенційні кандидатури продовжують обговорюватися і відсіюватися. Так, за словами співрозмовника в апараті ЄС, секретар Київради Володимир Прокопів, незважаючи на підтримку близького до Порошенка Сергія Березенка, випав з числа можливих кандидатів. Навпаки, шанси екс-міністра інфраструктури Володимира Омеляна ростуть, що втім, також не дає ніяких гарантій.

Важлива деталь: ролик про Київ Гончаренко, як запевняють джерела в партії, записував в офісі ЄС на Лаврській, тобто під носом у Порошенка.

Крім того, Гончаренка – навіть при його ораторських здібностях і великій політичній активності – складно назвати найбільш підходящою для виборів в столиці фігурою.

“Гончаренко не став би серйозним суперником для Кличка. Він більше асоціюється не з Києвом, а з Одесою, звідки він родом і де політично виріс. І до недавнього часу він всіляко підкреслював зв’язок з малою батьківщиною. Він – з риторики, поведінки класичний одесит, і так, варто очікувати, буде сприйматися киянами, якщо все-таки вирішить боротися за мерське крісло. А на місцевих виборах фактор приналежності до громади відіграє велику роль”, – коментує політолог Руслан Бортник.

Однак такий вибір досить популярної в Києві партії (в квітні рейтинг ЄС в Києві – 18,6% серед респондентів, які визначилися з вибором і готові проголосувати) став би “пасом” Кличку. Тому існує підозра, що інтерес Гончаренка до Києва обумовлений домовленостями між командами Кличка і Порошенка. Однак співрозмовник в апараті ЄС це спростовує, хоча, за його інформацією, у мера-боксера дійсно б такому варіанту зраділи. Як сподівалися на кандидата від пропрезидентської “Слуги народу” народного депутата Миколи Тищенка, якого негласно лобіював глава Офісу президента Андрій Єрмак, але парламентарій влип в скандали і стрімко втрачає шанси на висування.

При цьому політолог Вадим Карасьов вважає, що за допомогою Гончаренка ЄС хоче перебити спробу групи впливу Кличка створити нову правоцентристську партію, з якою б він міг претендувати на ту частину електорату, що і політсила Порошенка. “Гра на Київ – це не самодіяльність Гончаренка, а боротьба за те, хто буде лідером в правоцентристському сегменті. Ресурси для кандидата Гончаренка знайшлися б. Досить згадати “телепул” Порошенка і власного численного виборця в столиці”, – наполягає Карасьов.

У коментарях сам Гончаренко говорить про дискусії в партії щодо місцевих виборів, а кампанію в Києві він назвав “ключовою, яка “взагалі ще не почалася”. При цьому він зробив акцент, що живе в столиці “останні шість років” і не виключає варіанту, що може піти в мери Києва.

“Теоретично можливі всі варіанти, але має бути рішення партії. Йти проти її волі я не буду.”, – запевняє він.

Мерство вабить багатьох

Але не тільки Гончаренко без офіційного “благословення” партії намагається шукати себе на місцевих виборах.

Як підозрює співрозмовник в ЄС, екс-голова Львівської області Синютка також має намір поборотися за крісло мера, але вже Львова. “Синютка дуже хоче і, швидше за все, піде на львівського мера”, – наполягає джерело. За його словами, нардеп вже фактично почав кампанію без оглядки на партійне керівництво.

“Синютка вважає, що Порошенко отримав свій результат на президентських виборах, завдяки його роботі у Львівській області. Але він не думає, що в парламент він потрапив, будучи в прохідній частині списку партії Порошенка. А тепер він намагається грати в свої галицькі ігри, і не здивуюся, якщо спільно зі своїм колишнім шефом Садовим (мер Львова Андрій Садовий – ред.)”, – говорить джерело в апараті партії, близьке до Порошенка.

Синютка дійсно довгі роки працював першим заступником міського голови Львова і вважався його вірним соратником, хоча після призначення головою Львівської ОДА у 2014 році їх шляхи розійшлися. За неофіційною інформацією, Синютка – кум “правої руки” Садового, колишнього керівника фракції “Самопоміч” в Раді Олега Березюка.

Коментуючи в ЗМІ тему участі у виборах мера Львова, Синютка натякав, що розглядає для себе таку можливість.

Політолог Бортник каже, що охочих обміняти депутатський мандат на мерські регалії і в “євросолідарності”, й інших парламентських партіях, взагалі може виявитися несподівано багато.

“Справжня влада в країні зараз в руках олігархів і місцевих еліт, до яких належать мери. У великих містах вони ділять серйозні бюджети і мають відносну незалежність. Плюс, обрання забезпечить перебування на посаді мінімум до 2025 року. Тоді як не факт, що нинішній парламент досидить весь свій термін. У місцевих виборах бачать шанс, яким спробують скористатися, можливо навіть всупереч волі своїх партій “, – резюмує експерт.

Читайте також: Як “з’їли” Вітренка і чим небезпечна для держави внутрішньовидова війна топ-менеджерів “Нафтогазу”

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE