Politerno > Статті > Україна і світ > Хто ви містер Матіос?, – що приховує військовий прокурор України

Хто ви містер Матіос?, – що приховує військовий прокурор України

  • 21 Квітня, 2017
  • 2877 Переглядів
  • 0

Вам пропонується масштабне розслідування Репортера: хто у нас під час війни військовий прокурор?

ВІДЕОВЕРСІЯ МАТЕРІАЛУ

ТЕКСТОВА ВЕРСІЯ МАТЕРІАЛУ НИЖЧЕ

Умовні реформи, умовна енергонезалежність, умовно нові обличчя і головне – умовна відкритість. Все це характеризує постмайданний час. Ось, наприклад, військовий прокурор Анатолій Матіос огородив свій чудовий маєток під Києвом високим парканом.

Є чиновники, про яких розповідають мало не щодня, про інших – майже не говорять. Матіос – з числа других. Тому поставимо собі запитання: хто у нас під час війни військовий прокурор?

Колекція дорогих годинників, кілька житлових площ і дуже багата дружина. Так виглядає декларація Матіоса за 2015-й рік.

На нього зареєстровані дачний будинок площею 182 кв.м, земельна ділянка в Києві площею 606 кв.м, квартира в столиці площею 101 кв.м, земельна ділянка в Нижньої Дубечне під Києвом площею 965 кв.м.

При цьому у Матіоса дуже скромний автомобіль – Шевроле Лачетті 2005 роки за 8000 доларів. Замість цього – непогана колекція годинників: Vacheron Constantin придбаний в 2015 році за $ 16 000, є також Ulysse Nardin, Breguet, Rolex. Готівкою у прокурора – 150 000 грн і 20 000 англійських фунтів.

Його дружина Ірина Барах – нібито одна з найуспішніших жінок Херсонщини і номінально володіє бізнес-імперією. Вона є власницею трьох основних компаній – “Поліекспо”, “Таврійська перспектива” і “Ампір”, – у яких є багато дочірніх компаній. Види діяльності – аграрний сектор, фінансові послуги і посередництві автотранспорту.

Директор дочірньої компанії “Таврійська перспектива” “Зерно Таврії” – Василь Циганок, син якого недавно у віці 32 років здійснив кар’єрний ривок – став заступником обласного прокурора Херсонщини. Дивним чином ривок зробив і племінник Ірини Барах – на наступний день після призначення Матіоса військовим прокурором, він став першим заступником голови “Укравтодору”.

“Його дружина – це ширма, створена 10 років тому самим Матіосом, коли він був при посаді в Херсоні, – каже громадський активіст Дмитро Карп. – Але не вона багата леді, як виглядає по декларації. Він розуміє, що надто багато фігурантів знають історію його успіху, яка почалася з Херсона і створення аграрних компаній.

І рано чи пізно знайдеться хтось, хто не просто приблизно розуміє, але ще і копне глибше і доведе його вплив на нібито успішний бізнес дружини, яка, повторюся, не більше ніж ширма”.


На рахунках в банку у Ірини Барах – близько 300 тисяч доларів. Є велика колекція хутра і прикрас. А ось автомобіль теж не новий – джип Ніссан 2008 року. З нерухомості: квартира в Херсоні площею 83 кв.м, офіс в Херсоні площею 115 кв.м, земельна ділянка в 1,5 гектара в с. Липівка під Києвом, квартира в Києві площею 131 кв.м, в якій прописаний і Матіос. Вона придбана в 2005 році за $ 1,1 млн.

Балансу в сімейному бюджеті немає. У 2015-му зарплата Матіоса склала 35 000 грн в місяць, а його дружина отримала за рік 35 млн гривень. Особисте життя – недоторкане, проте дивний союз людей з різних соціальних верств Ірина Барах в інтерв’ю виданню “Публічні люди” пояснила сама: “Я говорила йому:” Толя, якби ти полюбив жінку бідну, злиденну, старше тебе, сказали б – який благородний вчинок, це любов!

Якби сталося так, що це була б молода дівчинка – все б подумали, що це теж зрозуміла історія, це типово. Але старше і багата – це … Для чоловіка – тупик. Поважаю його, що зміг знайти в собі сили, щоб подолати чоловічі фобії “.

У 2016 році справи у подружжя пішли ще краще … Автомобілі Шевроле і Ніссан з декларації зникли, проте в жовтні родина обзавелася Мерседесом
за 690 000 грн. Зарплату Матіосу підняли з 35 000 до 50 000 гривень. У десять разів більше стало у нього і готівки: за підсумками 2015 го було 150 000 грн, зараз – 1,5 млн грн. У дружини ж з’явилося 650 000 доларів готівкою.

Головним спільним об’єктом нерухомості сім’ї є маєток в Козині – 30 соток землі і будинок в 520 кв. м. Саме тут живе подружжя. З маєтком пов’язана цікава історія. У 2009-му його придбала фірма Ірини Барах “Поліекспо”. Ірина ж до 2014 року орендувала його – фактично сама у себе. Вийшовши заміж за Матіоса в 2014-му, вона викупила об’єкт за 7 млн ​​гривень.

Хоча подібні будинки в Козині, згідно оголошеннях, стоять в чотири рази дорожче. Адже Козин – одне з найбільш респектабельних поселень біля Києва. Тут проживають президент України Петро Порошенко і народний депутат Олег Ляшко. Пустують тут зараз і будинки братів Клюєвих.

Сусідство Матіоса і Клюєвих дуже символічно. У 2015-му, коли був замах на Шокіна, Матіос заявив, що снайпер стріляв в кабінет генпрокурора, використовуючи тепловізор. Хоча цей апарат за броньованим склом майже не розпізнає температуру, за що жартівливо в інтернеті Матіоса прозвали “Толик-тепловізор”.

А ось стріляли з будівлі корпорації “Укрпідшипник”, що належить Сергію Клюєву. Тобто, теоретично Матіос міг зайти і запитати: “Серьожа … А що таке? Чого у тебе снайпери в офісі? “. Але було пізно – Клюєв втік з країни.

НА ПОСАДАХ ПРИ ЛЮБІЙ ВЛАДІ

Анатолій Матіос на високих посадах у прокуратурі, то в СБУ з початку 2000-х. Був на різних посадах в Херсонській прокуратурі. У 2004-му став начальником відділу нагляду обласної прокуратури.

“Був великий скандал щодо того, як були укладені договори з Англією на поставку зерна, в мішки замість 50 кг насипалось 45 кілограм, – розповідає волонтер групи” Патріот “Гайде Різаєва. – Тоді Матіос був знятий з посади начальника відділу нагляду.

І якщо простежувати його дії, вони завжди спонтанні, він все робить в поспіху і, не будучи професіоналом, робить багато помилок”.
З 2005-го по 2008-й роки Матіос працював в Києві на високих постах в прокуратурі, потім – в СБУ. У 2008-му очолив СБУ Львівської області. Там створив з соратниками детективне агентство.

Дмитро Короп
громадський активіст

“Це агентство фактично збирало компромат на суддів, на людей при владі, – говорить Дмитро Карп. – Я думаю, що кількість компромату, який є в руках у Матіоса на сьогоднішній день, – величезна, і це теж причина того, що він постійно при посадах”.
У 2009-му Матіос йде з посади. З 2010-го – радник голови Вищого адміністративного суду України.

З 2011-го по протекції Сергія Льовочкіна – заступник головного управління Адміністрації Віктора Януковича. Після Майдану, в червні 2014 го, призначений заступником генпрокурора Віталія Яреми.

У серпні Верховна Рада голосує за закон про відновлення діяльності військової прокуратури, і 26 серпня, паралельно з трагедією в Іловайську, Анатолій Матіос вступає на посаду головного військового прокурора України. Його мета – розслідування військових злочинів.

Гайде Різаєва
волонтер групи “Патріот”

“Це фігура досить каламутна, – каже Гайде Різаєва. – Він виживає при будь-якій владі, при цьому займаючи високі крісла. Я впевнена, що ця людина пов’язана і з Росією теж. Хтось зацікавлений, в тому числі і в нашій владі, щоб справа Матіоса не набула серйозності”.

НАЛАГОДИВ ЗВ’ЯЗКИ

Працюючи в різних областях, Матіос обріс зв’язками з людьми в різних кланах. У Львові його умовним патроном був Віктор Балога – колишній глава АП при президенті Вікторі Ющенку. При цьому Матіос співпрацював з Тарасом Козаком з партії “Український вибір” Віктора Медведчука, в Києві в 2011 році був під протекцією Сергія Льовочкіна. Тепер міцно стоїть на ногах при новій владі, працюючи вже з третім генпрокурором.

Дмитро Короп
громадський активіст

“Він по суті протегований Льовочкіним. Також він близько пов’язаний з групою Яценюк-Петренко – він був у них старостою в Чернівецькому університеті, – розповідає Дмитро Короп – Так само я розумію його прямий зв’язок з Медведчуком через пана Козака.

Тобто це фігура, яку охороняють всі влади, тому що – тут він володіє інформацією, тут має своїх суддів, тут він фальсифікує кримінальні справи, які треба, тут каналізує справи, які потрібні йому … І за підсумком виходить, що він – непотопляєма фігура”.

Влітку 2016- го Матіос заявив, що 1 вересня добровільно залишить пост, проте не зробив цього. Чому – невідомо. Заради чистоти експерименту, ми, звичайно ж, направили запит на інтерв’ю на особистий сайті Анатолія Матіоса. Поставили питання про його стан і по його безпосередньої діяльності.

Однак відповіді немає. Маєток під охороною, а на сайті військової прокуратури в розділі “Контакти” взагалі порожньо. Коли ж журналісти беруть в облогу Матіоса з подібними питаннями під дверима його кабінету, він, як правило, називає питання “абсурдними” і від журналістів тікає.

“ВСІ ЙОГО СПРАВИ РУЙНУЮТЬСЯ”

Що ж стосується безпосередньо діяльності військового прокурора, то за два з половиною роки майже жодної гучної підвідомчої справи не доведено до суду. Одна з них – справа Януковича. Матіос був ледь не першим, хто прибув на місце вбивство екс-депутата російської Держдуми Дениса Вороненкова, якого українська сторона називала головним свідком проти Януковича.

Останній дзвінок Вороненко зробив якраз у військову прокуратуру, заявивши, що зможе з’явитися там пізніше, тому що він йшов на зустріч з екс-колегою по Держдумі Іллею Пономарьовим.

Дмитро Короп
громадський активіст

“Тепер ми розуміємо, що ці показання не можна прикласти до суду. Хоча Луценко заявив, що можна … Але насправді не можна – це записано в КПК, – говорить Дмитро Карп. – Можна буде щось доводити, тільки якщо на кожному етапі ці свідчення були записані на відео і прикладені до протоколу.

І навіть якщо наш суд винесе під тиском рішення – воно буде оскаржене в Європейському суді з прав людини. Адже людини немає, і якщо немає безперервного запису його показань, то можна дописати що завгодно, і це теж оскаржать в ЄСПЛ “.

Гайде Різаєва
волонтер групи “Патріот”

“Всі його справи руйнуються – прибираються свідки і серйозні люди. І злочин з Вороненковим, я впевнена, також не буде розкритий. Кілер помер у лікарні – і все. Історія буде шуміти до нового злочину, а після забудеться. Адже так само і про Шеремета все говорили-говорили – і забули”, – вважає Гайде Різаєва.

Гайде Різаєва – волонтер і активіст. Близько 9 місяців провела в полоні у бойовиків. Зараз працює з обміну полоненими разом з СБУ. Однак ще в минулому році звернулася до Генпрокурора з вимогою звільнити Анатолія Матіоса.

Амвросіївка, Іловайськ, контрабанда в зоні АТО, так звані рюкзаки Авакова для військових … Справи, які безпосередньо повинна розслідувати військова прокуратура, – загальмовані. Минулого тижня був перший гучний вирок. Суд на 7 років засудив генерал-майора Назарова через трагедію зі збитим бойовиками ІЛ-76 в 2014-му. Тоді загинули 49 українських військових. Але це рішення вважає неповним навіть президент, який звернувся з вимогою, щоб справу переглянули.

“Я прошу прокурора розібратися в особистості Матіоса і вважаю, що службова невідповідність – це найменше, що може загрожувати цій людині, – каже Гайде Різаєва. – Багато хто боїться і не хочуть лізти. Але якщо ми будемо все мовчати, то скоро-таки продамося скопом Росії або, наприклад, Гваделупі”.

Веде боротьбу проти Анатолія Матіоса і активіст Дмитро Карп. Він є позивачем і потерпілим у справі створення злочинного угруповання Віктором Януковичем. Короп вважає: Матіос повинен бути підозрюваним у цій справі, адже з 2011-го по 2014 рік де-факто курирував силовий блок Януковича. Однак поки його не допитують навіть в якості свідка. Більш того – Матіос проходить конкурс на посаду голови Державного бюро розслідувань, яке має запрацювати в листопаді.

Дмитро Короп
громадський активіст

“Дійшло до того, що я вилив на нього склянку води в Генпрокуратурі, – говорить Дмитро Карп. – Він спробував на мене написати заяву. Сьогодні Анатолій Матіос хоче стати главою бюро розслідувань. Сподіваюся, це не відбудеться. Я писав і на ім’я президента, і прокурора листи про недопущення його в принципі на будь-яку посаду.

Моє завдання – домогтися, щоб він був звільнений. Сподіваюся, що управління Горбатюка (Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури, яке очолює Сергій Горбатюк. – Авт.) Цього доб’ється і буде допитувати його як підозрюваного. І за результатами допиту, я впевнений, йому можна пред’являти звинувачення в співучасті в ОПГ Януковича”.

Поки справи про військові злочини гальмуються, військова прокуратура час від часу сама наступає. Зараз йде гучний процес, ініційовані Матіосом проти 51-ї бригади. Звинувачують в дезертирстві. Потрапивши в полон, вони повернулися в Україну через територію РФ. Справу веде суддя Владислав Дев’ятко в Оболонському райсуді Києва, який і сам знаходиться під слідством.

Його справу розглядає Вища рада правосуддя. Суддю звинувачують в неправомірному винесенні рішень проти Автомайдану навесні 2014 року. В цілому він виніс 40 вироків щодо активістів.

Гайде Різаєва
волонтер групи “Патріот”

“Основна частина справ, якими займається Матіос (по Майдану, по Іловайському котлі і т.п.), знаходяться в одному і тому ж суді і у одного і того ж судді – Дев’ятко, з яким він в прекрасних стосунках, – каже Гайде Різаєва . – Тому об’єктивності чекати не варто”.

У більшості політиків, крім помічників, є іміджмейкери і консультанти. Вони пишуть їм основні положення виступів, у дзеркала займаються з ними ораторством… Але іноді забувають їх навчити елементарному – відповідати на незручні запитання … Наприклад, про майно.

Але до Матіоса є ще два питання: для кого він працює і яка ефективность його праці, що ось уже три роки блукає в районі нуля.

 

 

Діліться у соцмережах:

Залишити відповідь

Politerno Full

TELEGRAM

ПРИЄДНУЙСЯ
CLOSE